שלום לכולם,

אתחיל קודם מהשורה התחתונה, ובהמשך אכתוב הסברים ורקע להחלטה, למי שמתעניין: החלטתי לשנות את מתכונת הפעילות של קורא בספרים, ולהפוך אותו לבלוג יותר צנוע שיתאים למידת הפנאי שלי לכתוב בו, ועקב כך אני מבטל את התרומות החודשיות לבלוג דרך אתר פייטריאון (כלומר – לא אקבל יותר כסף מקוראים, כי אני לא יכול לספק להם את מה שקיוויתי לספק). אני לא סוגר את קורא בספרים, אבל לא יהיו בו יותר מדורים קבועים ושבועיים, אלא אפרסם בו לפי מידת החשק והפנאי שלי (טכנית, בחודש הקרוב אמשיך לתפעל חלק מהמדורים כי הם קשורים בהתחייבויות שונות, אבל בגדול הם יירדו. הסברים בהמשך).

אז קודם כל אני רוצה להודות לכל מי שתמך בקורא בספרים לאורך השנים, ושאהב את המדורים והפרסומים השונים.

ועכשיו לרקע ולסיבות: פתחתי את קורא בספרים כשהחלטתי להפסיק את לימודי התואר השני באוניברסיטה וחיפשתי את דרכי בעולם – מובטל וחסר עתיד. היו לי כל מיני שאיפות, והחלטתי להשקיע את הזמן כדי לפתח מגזין ספרות שיציע תכנים שאני כקורא אוהב לצרוך – לינקים, שאלונים, ביקורות וכו’.

ככל שנקפו החודשים והשנים, וחזרתי למעגל העבודה, ההשקעה בבלוג הפכה ליותר ויותר קשה. הורדתי מדורים, החזרתי אותם, נעזרתי בכמה אנשים כדי לתפעל את האתר, ואחר כך הם עזבו (כי גם הם הבינו שקשה להשקיע זמן ותשוקה לאורך זמן מבלי לקבל על זה כסף), ואז הגעתי לצומת שבו הבנתי שאו שאני סוגר את האתר, כי זה בלתי אפשרי, או שאני מוצא דרך להרוויח ממנו כסף.

כך עלה הרעיון של התרומות לאתר, שהגיע בשיאו ל-200 תורמים עם סכום של כ-350 דולר בחודש (דצמבר 2017), והלך והידרדר עד למצב כיום – 106 תורמים (נדיבים ואדירים שאני מודה להם מכל הלב) עם 112 דולר בחודש. אבל האמת היא שגם בזמן שיא התרומות, הכסף הזה היה בסופו של דבר השלמת הכנסה קלה, ולא סכום פרופורציונלי לזמן שהשקעתי באתר. כלומר – לא יכולתי להסתמך על הסכום הזה ולפיכך רעיון הפסקת הפעילות האינטנסיבית באתר (ובעמוד הפייסבוק) שב וניקר בי מפעם לפעם.

בשבועות האחרונים התחלתי להרגיש שאני עובד על אדי הדלק האחרונים שלי, ואחרי התייעצות עם חברים הגעתי למסקנה שאני חייב לערוך שינוי בפעילות האתר. בהתחלה חשבתי להוריד מדור אחד, אבל הבנתי שזה לא יפתור את הבעיה – אני צריך לערוך שינוי יסודי, כך שהאתר יתאים לחיים הנוכחיים שלי. לכן קודם כל ביטלתי היום את התרומות לאתר (או אני מקווה לפחות שהצלחתי לבטל – אם איזשהו תורם מגלה בעיות, שיפנה אלי וננסה לפתור את זה), ועכשיו אתחיל להוריד את המדורים הקבועים. זה לא אומר שאני סוגר את קורא בספרים – אני עדיין אמשיך לכתוב על ספרים, לדווח ולהביע את דעתי, אבל לא אהיה יותר מחויב לעבודה שבועית אינטנסיבית.

מחר אפרסם את מדור הלינקים האחרון, וביום ראשון אפרסם את מדור הספרים האחרון, ובשבועות הבאים אפרסם את כל השאלונים שכבר נשלחו אלי וטרם פרסמתי. אחר כך אתחיל במתכונת החדשה, בתקווה שגם יתפנה לי קצת יותר זמן לקרוא ספרים להנאתי ולא לצרכים מקצועיים, ואוכל לכתוב עליהם (אני מניח שהעוקבים הותיקים שמו לב שבשנה האחרונה כתבתי פחות ופחות על ספרים, כי קראתי פחות ספרים שיכולתי לכתוב עליהם. אני מקווה לחזור לקורא ולכתוב יותר).

אז תודה לכל מי שתמך וקרא בחמש וחצי השנים מאז שקורא בספרים קם, ואני מקווה שחמש וחצי השנים הבאות של האתר יהיו עדיין פעילות ומעניינות, גם אם בצורה אחרת.

ירין (קורא בספרים)