“לחטוב עצים” מאת תומס ברנהרד

מגרמנית: רחל בר-חיים

הוצאת בבל

לאחר ״הטובע״ ו״מייסטרים דגולים״, הוצאת בבל גאה להציג את הרומן השלישי בטרילוגיית האמנויות שכתב הסופר האוסטרי הגדול תומס ברנהרד בעשור האחרון לחייו.

רחל בר-חיים, שתרגמה גם את שני הספרים האחרים בטרילוגיה, הספיקה להשלים את תרגום את הספר לפני מותה בשנת 2013. המהדורה העברית של הספר מוקדשת לזכרה.

בדומה לשני הספרים הראשונים בטרילוגיה, גם כאן שוטח ברנהרד בפני הקורא מונולוג זועם, אינטנסיבי וסוער. בעוד ש״הטובע״ הוקדש למוזיקה ו״מייסטרים דגולים״ לאמנות הציור, הרומן ״לחטוב עצים״ עוסק באמנות התיאטרון.

עלילת הרומן מגוללת את הרהוריו של המספר בן-דמותו של ברנהרד, שלאחר שהות בת שני עשורים בלונדון חוזר לווינה ונקלע בנסיבות מצערות למפגש חברתי עם דמויות שהכיר בעבר.

בעת יציאתו עורר הספר מהומה גדולה בעולם התרבות האוסטרי בשל העובדה שניתן היה לזהות כמה מהדמויות שהופיעו בספר, שאותם תיאר ברנהרד באופן  לא-מחמיא. 

“מאחורי הכאפייה – הסכסוך מנקודת המבט הפלסטינית” מאת רוני שקד

הוצאת ידיעות ספרים

בספרו “מאחורי הכאפייה” מושיב רוני שקד את החברה הפלסטינית על ספת הפסיכולוגיה-החברתית וחושף את המניעים להתנהלותה לאורך השנים. הניתוח לוקח את המחקר אל שורשי הסכסוך בתחילת המאה הקודמת, והמסקנות העולות ממנו מובילות את המחבר לטעון כי הפרופיל הפסיכולוגי-חברתי הפלסטיני נוצר כבר אז, והוא ממשיך ועובר מדור לדור ומעצים את הסכסוך ואת אופיו האלים.

ניתוחו של שקד מתבסס על כלים אנליטיים מתחום הפסיכולוגיה החברתית, על ניסיונו העשיר בשירות מערכת הביטחון, בתקשורת ובאקדמיה, על תצפיות שטח ועל מגעיו השוטפים עם מנהיגים ועם פעילים מרכזיים בחברה הפלסטינית. בין השאר הוא נפגש פעמים רבות עם יאסר ערפאת, אבו מאזן, השייח’ אחמד יאסין, אסמעיל הנייה ובכירים נוספים.

הספר עוקב אחר השינויים שחלו בעמדות הפלסטיניות, החל מדחייה מוחלטת ומלחמה טוטלית בציונות ובמדינת ישראל ועד לפשרה המאולצת ולנכונות לקבל את חזון שתי המדינות. לטענת שקד הכישלון להגיע לפתרון על בסיס חזון זה אינו נעוץ אך ורק בצד הפלסטיני אלא נוגע גם למדיניות הישראלית, האחראית מצדה לקיפאון המדיני ואף להתעצמותו של המרכיב הדתי-לאומי בסכסוך. כל אלה מאיימים על חזון שתי המדינות ויוצרים מציאות כפויה דו-לאומית, שהיא מתכון בדוק להמשך שפיכות הדמים.

מאחורי הכאפייה הוא ספר חובה לכל ישראלי המבקש להבין את שורשיו הפסיכולוגיים-חברתיים של הסכסוך, המניעים את אופיו הבלתי נשלט של מעגל הקסמים שבו אנו נתונים כבר למעלה ממאה שנה.

ד”ר רוני שקד מלווה באופן פעיל את הסכסוך הישראלי-פלסטיני במשך יותר מחמישה עשורים. לאחר ששירת בשב”כ בתפקידי שטח בכירים שימש ככתב וכפרשן לעניינים פלסטינים ב”ידיעות אחרונות”, ובעשור האחרון הוא חוקר את החברה והפוליטיקה הפלסטיניות במסגרת מכון טרומן באוניברסיטה העברית.

ספריו הקודמים הם: “חמאס – מאמונה באללה לדרך הטרור”, “השב”כ בעקבות קפוצ’י”, “מירושלים לדמשק וחזרה” ו”על הגדר – רדיקליזם בקרב הערבים בישראל”.

“סוואמי שיבננדה – מבחר כתבים”

תרגום: מרכז שיבננדה, ישראל

הוצאת אסטרולוג

סוואמי שיבננדה סרסוואטי (1887 – 1963), מורה רוחני הודי, ברהמין במוצאו ורופא בהשכלתו. בשנת 1924 החל בתרגול יוגה רוחנית ברישיקש, ותריסר שנים לאחר מכן יסד את ארגון ״חיים נאצלים״ העוסק בהפצת ספרי יוגה רוחנית בשפות רבות. במסגרתו הקים שיבננדה אוניברסיטה ליוגה ואת הפרלמנט העולמי של הדתות.

סוואמי שיבננדה כתב ופרסם כ־400 ספרים, שרובם נכתבו באנגלית וחלקם פורסם לאחר מותו.  היצירות הבולטות, המשקפות את מכלול יצירתו – יוגה רוחנית־מעשית, כוח המחשבה ושיקוי אלוהי – מובאות בקובץ זה במלואן.

קובץ זה מביא לקורא את פניני ההגות היוגית, הגות ששורשיה נטועים עמוק באדמתה של הודו ונצריה מגיעים אל העולם כולו. הקורא רוכש את היכולת להבין את רובדי התרבות היוגית המהפנטת, ויכול להשתמש ביכולות אלו גם כדי לטפח את מודעותו, כוח מחשבתו ומוסריותו.

“אהבותיו הכוזבות של יוחנן” מאת אילן עמית

הוצאת כתר

יוחנן הוא גבר גרוש כבן שישים, רדוף זיכרונות מטרידים ומתעתעים. הוא ננטש בילדותו על ידי אמו ומאז מחפש ללא ליאות אחר האהבה.

אביו מתתיהו הוא קשיש זעוף ומסוגר, שלא אהב לדבר על העבר ובעצם לא אהב לדבר בכלל. הוא הסתגר בעיסוקיו ובגיל שמונים המופלג התחיל להשתתף בריצות מרתון, כאילו החליט להריץ את עצמו למוות.

גם עם בנו אריק לא מצליח יוחנן לקשור קרבה מיוחדת. אריק היה בן שבע כשעזבה אותם אשתו של יוחנן. היה נדמה ששותפות הגורל תלכד בין שלושת הגברים הננטשים, אך בעוד אביו של יוחנן ובנו המשיכו בחייהם, נותר יוחנן מאחור לכוד בעריצותו של החיפוש הנואש אחר סודות העבר.

באיפוק מלא רגש ובחוכמת לב נדירה, מגולל אילן עמית את סיפורו של אדם המבלה את שנותיו בנאמנות חשאית למה שלא היה לו מעולם. הסתננותם של החיים פנימה, בנימים עדינים אך עיקשים, תשחרר אותו לבסוף מחיפושיו, והוא יגלה שהאהבה היא המקום שבו אתה נותן מה שלא קיבלת מעולם.

אילן עמית למד מדעי החיים וקולנוע, פרסם מאמרים במדע פופולרי למבוגרים ולילדים וסיפורים קצרים בכתבי עת. אילן חתום על הספרים “אישה אחת נפלה” (הקיבוץ המאוחד, 2009), שזכה לשבחי הביקורת, ו”החתול של שרדינגר”.

“אופוריה” מאת לילי קינג

מאנגלית: אורית הראל

הוצאת כתר

אופוריה הוא רומן המבוסס על דמותה האיקונית ויוצאת הדופן של האנתרופולוגית האמריקאית מרגרט מִיד (1901-1978). מִיד היתה דמות כריזמטית ומחקריה עוררו עניין רב, ביניהם המחקר המפורסם על בנות סמואה ובו קבעה כי חופש מיני הוא המפתח לבגרות מאושרת. היא גם היתה ידועה כלוחמת למען זכויות נשים ולמען לגאליזציה של מריחואנה.

הסופרת לילי קינג בחרה להתמקד באפיזודה אחת בחייה של מיד ושוזרת סיפור מרתק על חלוצי האנתרופולוגיה המודרנית בעלילה אנושית נוגעת ללב.

נל סטון ( דימִ ( היא אנתרופולוגית מוערכת אך שנויה במחלוקת, שספרה על ההתבגרות המינית של הילידים באיי שלמה פרסם אותה בעולם המערבי כולו. פן, בעלה האוסטרלי המחוספס, מקנא בהערכה ובפרסום שזכתה בהם, והוא נחוש להשיג הכרה ופרסום שיעלו על אלה שלה.

אחרי ששני ילידים מאחד השבטים מצילים אותו מניסיון התאבדות, פוגש האנתרופולוג הבריטי אנדרו בנקסון את נל ואת פן שברחו משבט קניבלים השוכן על שפת נהר הסֵפִּיק בגיניאה החדשה.

בנקסון עוזר להם למצוא שבט אחר שאותו יוכלו לחקור: שבט הטאם, שנשלט בידי נשים.נל מצליחה ליצור קשר עם נשות השבט ולהגיע לגילויים חדשים על חלוקה מגדרית, על מיניות ועל אימהות. בעקבות המפגש עם שבטים בעלי אופי שונה וההיכרות שלהם זה עם זה ,השלושה נקלעים  לסחרור אינטלקטואלי ,שסופו ניסוח תיאוריה אנתרופולוגית חדשנית, ומוצאים את עצמם בסערת רגשות של חברות, התאהבות וקנאה מתפרצת.

הספר נבחר על ידי הניו יורק טיימס כאחד הספרים הטובים ביותר לשנת 2014.

“צימוקים ושקדים” מאת ד”ר בלהה רובינשטיין

הוצאת ידיעות ספרים

עם ספר חדש, הצגות ומופעים וקורסים באקדמיה – אין ספק שהיידיש עוד כאן, חיה ובועטת.

ספר זה חושף טיפה מתוך השפע הבלתי-נדלה של שירי עם, סיפורי עם, בדיחות וחידודים ויצירות של סופרים ומשוררים מן השורה הראשונה, בהם יצחק בשביס זינגר, שלום עליכם ואברהם סוצקבר.
מי לא ישמח לקבל הזמנה למסע ספרותי בעולם גדוש הפתעות ולפגוש אנשים שיודעים להצמיח חלומות ותקוות מתוך קשיי היומיום? מי לא ביקש את הנוחם הטמון בצחוק, באהבה, בחמלה ובסליחה? ומי לא נהנה להצליף לפעמים בשוט הסאטירה או להגניב דקירה אירונית חדה?

כל זה חי ותוסס בספרות היידיש ובתרבותה, והספר שלפניכם מציע מפגש מחודש עם מבחר יצירות פולקלור ויצירות ספרות ידועות יותר ופחות. כאן הן קמות לתחייה בלבוש חדש, ביידיש ובעברית עכשווית. זוהי רק טיפה מתוך השפע הבלתי-נדלה של שירי עם, סיפורי עם, בדיחות וחידודים ויצירות של סופרים ומשוררים מן השורה הראשונה, בהם יצחק בשביס זינגר, שלום עליכם ואברהם סוצקבר.

היצירות נבחרו על ידי ד”ר בלהה רובינשטיין, חוקרת ספרות ומתרגמת מיידיש לעברית, ילידת ירושלים, דור שמיני בארץ. כבת למשפחה חרדית היא נולדה לתוך היידיש ואל העברית הגיעה אחרי שאביה – הסופר יהושע בר-יוסף – חזר בשאלה ועבר עם אשתו וילדיו לתל אביב. עם זאת, הקשר שלה אל שורשי הווייתה נותר בעינו ומכאן בחירתה להציג את היצירות ביידיש ובעברית גם יחד. בחירה זו גם נותנת ביטוי לתקווה שכך תיווצר חוליה מקשרת בין המרחב החברתי-תרבותי שנבנה כאן ועכשיו ובין העולם התרבותי והערכי שנהרס על ידי הצורר הנאצי.

“לפני שאלך” מאת קולין אוקלי

מאנגלית: נעה שביט

הוצאת כתר

דייזי ריצ’מונד כבר ניצחה את הסרטן פעם אחת כשהייתה בת 20. אך כשהיא מגלה שהוא חזר עוד לפני שמלאו לה 30, היא מתרסקת. איך זה קרה שהסרטן מכה בה פעמיים? מהר מאוד היא מגלה שהפעם הסרטן הוא אלים יותר – הוא פגע בכבד, בריאות, בעצמות ובמוח – ומותיר לה חודשים בודדים לחיות.

דייזי חרדה מפני המוות אך חרדה אף יותר מדבר אחד: איך יסתדר בלעדיה בעלה, הדוקטורנט המקסים והגמלוני לווטרינריה?

דייזי מבינה שהיא צריכה לכתוב מחדש את רשימת המטלות שהכינה לקראת פרידתה ולהוסיף בראשה את המשימה החשובה מכולן: למצוא אישה לג’ק. היא יוצאת לחפש בפארקים, בבתי קפה ובאתרי היכרויות מקוונים. ככל שהחיפוש שלה מתקדם עולות עוד שאלות: מה היא מנסה להשיג? מה היא מקווה שיקרה? ועל מי בעצם היא מגינה?

קולין אוקלי, 34, עיתונאית, הייתה עורכת במגזין מארי קלייר. אוקלי מוכיחה בספרה הראשון שבדרמות הגדולות של החיים צחוק, צער, חמלה וכעס מתקיימים תמיד במקביל. 

“סלח לנו” מאת א.מ. הומס

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

הוצאת כתר

ברגע אחד הופכים חייו של הארי סילבר לרצף של אסונות. אחיו הצעיר ג’ורג’ נעצר לאחר שהיה מעורב בתאונה קטלנית. לאחר שחרורו הוא מגלה שמקומו במיטה הזוגית נתפס על ידי הארי. בהתקף זעם פראי ג’ורג’ רוצח את אשתו ג’יין ומתאשפז בבית חולים פסיכיאטרי. הארי, שאיבד באחת את אחיו ואת גיסתו האהובה, מוצא את עצמו אחראי לשני ילדיהם המתבגרים, וכאילו לא די לו בזאת הוא נאלץ להתמודד גם עם נטישת אשתו, עם אימו המזדקנת ועם מקום עבודה עוין.

החיים לא הכינו את הארי להתמודד עם משבר בסדר גודל כזה, והוא מתנהל כמו מי שנמצא בנפילה חופשית לתהום שאין חזרה ממנה. אבל לפעמים דווקא כשכל הקלפים נטרפים, וכשנראה שהכול אבוד, נוצרת הזדמנות לחיים אחרים. הארי נאלץ לברוא לעצמו את עולמו מחדש. הוא מקים משפחה שהקשרים בין חבריה מבוססים על בחירה יותר מאשר על ביולוגיה, הוא משתחרר מחשבונות משפחתיים ישנים והוא לומד שיש יותר מדרך אחת להיות מאושר.

סלח לנו הוא ספר מר–מתוק על חיים שמציעים הזדמנות שנייה.

הספר זכה בפרס בֵּייליז לסיפורת מאת נשים ב–2013.

א.מ. הומס היא מחברת רבי–מכר רבים, ביניהם “בתה של המאהבת”, “הספר הזה יציל את חייך”, “סלח לנו”.

“רוכבי הדלי” מאת אודי טאוב

הוצאת זמורה-ביתן

עופר, ישראלי צעיר החי בתל אביב בתחילת המאה העשרים ואחת, מקבל על עצמו משימה הנדמית בלתי אפשרית: להציל את סבו האהוב, שזיכרונו הולך ובוגד בו, ממעבר כפוי לבית אבות.

הסב, שהיה בעברו אמן תיאטרון בובות גאוני, שואב את נכדו למסע הזוי, מחריד ומשעשע אל ימיו באירופה של טרם המלחמה ואל ימיו במדינת ישראל שאך זה הוקמה.

רוכבי הדלי הוא רומן שמציאות ובדיה, הומור בוטה וליריקה עדינה נוכחים בו בשילוב שובה לב. הסב הכריזמטי מסרב לנוע במחוזות הזיכרון השגורים של יהדות אירופה, ומוליך את נכדו, ואיתו את הקוראים המוקסמים, במסלול ביוגרפי בשוליו של העולם היהודי המוכר.

בין בתי תיאטראות מטים ליפול, פינות רחוב אפלות ואכסניות מפוקפקות בגרמניה, שבהם העלה הסב את מופעי הבובות האקסטרווגנטיים שלו, ובין בתי כנסת קטנים ונטושים בתל אביב בת־זמננו.

ברומן רוכבי הדלי ממשיך אודי טאוב בדרך שסלל ביודאיקה, הרומן הקודם שלו, שהדהים את קוראיו בנועזותו, בעושר הדמיון וברוחב המבט שלו.

גם רוכבי הדלי הולך בגדולות, ומציג גיבור המתבונן על ההיסטוריה היהודית המודרנית במבט רחב, מפוכח וציני, אך בה בעת זהו מבט רך והומניסטי מלא באהבת בני אדם באשר הם, על  כל משוגותיהם.

אודי (אהוד) טאוב (1962), מאייר וסופר, נולד בבני-ברק, למד ציונות בצבא, תורה בישיבה, ועיצוב גרפי בבצלאל.

נשוי ואב לארבעה, מתגורר ועובד בישוב חשמונאים.

“קומיקס – מדעים – דינוזאורים” מאת מ”ק ריד וג’ו פלאד

מאנגלית: דנה טל

הוצאת כתר

במשך 165 מיליון שנה התהלכו דינוזאורים על פני כדור הארץ ואז נעלמו במסתוריות. אבל העצמות שלהם לא נעלמו והביצים ועוד כמה דברים. חלק מהשרידים האלו השתמרו באבן ותיעדו פרטים מחייהם.

לפני שלוש מאות שנה איש לא ידע דבר על דינוזאורים כלל. לפני מאתיים שנה איש לא ידע שדינוזאורים חיו בכל אחת מהיבשות. לפני מאה שנה איש לא ידע שהיבשות עצמן נעו. התגליות הללו שינו את הדרך שבה אנו מבינים את העולם שלנו.

בספר זה יש שפע של דינוזאורים שמצויירים כפי שחוקרים בני ימינו מדמיינים אותם. האיזון של המחברים בין מדע, פילוסופיה והיסטוריה הוא מאלף, מצחיק ועתיר דמיון.

מה קרה לדינוזאורים? השערות כאלו ועוד, מחלוקות, גילויים ותשובות – והכול בקומיקס מותח ויפהפה שידביק אתכם לכיסא.

“סיפור לבן” מאת אידן אור גיא

הוצאת עצמית

“סיפור לבן” – הוא ספר ילדים חדש על… ילד לבן.

את הספר כתב אידן אור גיא שגדל כילד לבקן וכבד ראייה ועתה הוא משתף בסיפורו האישי כדי לפזר את הבורות סביב נושא הלבקנות, לעורר מודעות לנושא ולשנות את המושג של “קבלת האחר” לקבלה עצמית: “אני מאמין שהספר יכול לחולל את השינוי היום – אצל כל ילד – בכל זמן”.

לבקנות היא פגם גנטי הגורם לחוסר פיגמנטציה בעיניים, בעור ובשיער. לבקנות גורמת לרוב לרגישות לאור.

סיפורו האישי של אידן הינו מעורר השראה.

אידן (30) הוא מדריך כבד ראייה בתערוכה “דיאלוג בחשיכה” במוזיאון הילדים בחולון, פזמונאי, נשוי לאשה רואה ואב לילדה רואה בת שנה. הוא גדל בבית חילוני עם שני הורים נכים (שמתניידים באמצעות כסאות גלגלים) יחד עם חמישה אחים נוספים. בגיל 20 הוא חזר בתשובה.

למרות הקשיים ובזכות התעקשותו של אביו מול המערכת, למד אידן בבית ספר רגיל, התנדב לצבא והתמודד במהלך השנים עם הקשיים החברתיים – באמצעות כתיבת שירים וציור.

הוא מתאר את נקודת המפנה בחייו שלאחריה החל לקבל את עצמו: “באחד מערבי הגיבוש – במהלך השירות כמתנדב בצה”ל – הגעתי באיחור וביקשתי לשבת בין שני חבר׳ה בשולחן – הם לא הסכימו. משהו בי השתנה פתאום וביקשתי שיזוזו ויפנו גם לי מקום לשבת – הם זזו ואז החלטתי לשנות גישה: התחלתי להזמין את עצמי לאירועים חברתיים, להשתתף בשיחות, להיות נוכח והשינוי קרם עור וגידים”.

תוך שבוע בלבד ובאמצעות פרויקט הדסטארט הצליח לגייס את סכום הכסף הנדרש להוצאת הספר. לא בטוח שאידן ומשפחתו יזכו ליהנות מההכנסות – במידה והספר יצליח – בגלל חוק לרון שמשמעותו היא קיזוז במקרה של רווח – למקבלי קצבאות מהמדינה. למרות חוק לרון אידן אור גיא החליט לחיות חיים יצרניים לעבוד, להרוויח בכבוד ולפרנס את משפחתו.