קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com 


איך להיות לבד” מאת ג’ונתן פראנזן

מאנגלית: מרינה גרוס לרנר

הוצאת עם עובד

“הספר הזה מכוון, בין השאר, לעקוב אחר התנועה שהביאה אותי ממצב של בידוד וזעם ומפוחד לעבר השלמה, קבלה ואפילו שמחה במקומי כקורא וככותב בעולם.”

ייחודו ועוצמת כתיבתו של ג’ונתן פראנזן המסאי באים לידי ביטוי בכרך זה. מצוקות החיים בעולם המודרני – תביעות הטכנולוגיה והפסיכולוגיה, הצרכנות המעוררת בו יחסי אהבה-שנאה ואופיים הטרגי של חיי הפרט בעולם המשתנה תדיר; עם כל אלה מתמודד המחבר בארבעה עשר מאמרים.

אחד המאמרים הוא המסה “למה לטרוח?” שפרסם ג’ונתן פראנזן בשנת 1996, ובה פרש את השקפת עולמו הספרותית ואת דעתו על היצירה בארצות הברית. המאמר הודפס בכתב העת הארפרס ועורר סערה גדולה. העניין בו גבר עם הצלחתו של הספר התיקונים (עם עובד, ספרייה לעם, 2003), שביסס את תהילתו של פראנזן כאחד הסופרים החשובים בארצות הברית ובעולם כולו.

הקוראים נחשפים בקובץ לסיפורו המופלא של בית סוהר ענקי ומקורי, לתעשיית הייעוץ לחיי מין בריאים ומספקים, לשקיעתו של שירות הדואר וכן לפן אישי ומלא חמלה – התבוננות מכאיבה ומרגשת באביו החולה אלצהיימר של המחבר, הצועד בבטחה אל מותו.

איך להיות לבד מבסס את מעמדו של פראנזן כסופר מקורי וחד עין המנסה להתמודד עם מהמורות המודרנה.

מספריו האחרים בספרייה לעם של עם עובד: חירות (2012), טוהר (2017).

214 עמודים * 88 ש”ח

 

“חוצה את הקו” מאת נלה לרסן

מאנגלית: תמר משמר

ספריה לעם /הוצאת עם עובד

שיקגו. שנות העשרים של המאה העשרים. איירין רדפילד שותה תה בגג של מלון יקר, ללבנים בלבד. אישה בלונדינית, זוהרת, זרה לכאורה, ניגשת אליה. מתברר שזוהי קלייר קנדרי, חברת ילדות מהגטו השחור בדרום שיקגו. היו שמועות שקלייר חצתה את הקו וחיה כלבנה.

פגישה חוזרת בין שתי הנשים בהרלם, בירת הקהילה השחורה, פורעת את חייה הבורגניים והשלווים לכאורה של איירין, כשזו נחשפת לתשוקת החיים חסרת הרסן, המסוכנת, של קלייר. בדרמה המתרחשת בין שתי הנשים ובינן ובין הבעלים שלהן – האחד שחור כהה עור ולכן אינו יכול להתחזות ללבן, והאחר לבן גזען שאינו יודע שאשתו שחורה – איירין מגלה שאולי אין היא שונה כל כך מחברתה. לא רק נאמנות גזעית מכתיבה את יחסה לקלייר, אלא גם מניעים פסיכולוגיים מטרידים. מעשיהן של שתי הנשים ימיטו עליהן אסון.

רומן מודרניסטי מהודק, מתוחכם ומעודן אשר עוסק בסוגיות פוליטיות של גזע ומגדר בלי לוותר על הבנה עמוקה של טבע האדם. מפרי עטה של נֶלָה לַרסֶן (1964-1891), מחשובי היוצרים של תנועת ה”הרלם רנסנס“, שהתגלתה מחדש בשנות השבעים-שמונים של המאה הקודמת.

הרומן חוצה את הקו, נחשב קלאסיקה בז’אנר “סיפורי המעבר”.

167 עמודים * 78 ש”ח

מכָּה על חטא” מאת פטריק פלאנרי

מאנגלית: אנה הרמן

הוצאת אחוזת בית

ספרו הראשון של פטריק פלאנרי, ראה אור בשנת 2012 ותורגם ליותר מעשר שפות.
הוא היה מועמד לפרסים רבים (בהם פרס אימפאק דבלין הבינלאומי) וזכה לשבחי המבקרים

בביתה המבוצר והמאובטח שבקייפטאון, כותבת קלר ואלד הקשישה רשימות המופנות אל בתה שנעלמה שנים רבות לפני כן. אלה רשימות ספוגות בגעגועים עזים, בחרטות, בשאלות, בהשערות על גורל בתה ובסודות עבר נוראיים. קלר היא סופרת דרום אפריקאית ידועה, בת למתיישבים לבנים, שחיה את שנות חייה האחרונות בדרום אפריקה השסועה והאלימה שלאחר שלטון האפרטהייד. בתה, לורה, היתה שותפה למאבק בשלטון הגזעני הלבן, ועקבותיה נעלמו במפתיע. רק דרך הרשימות שקלר כותבת, היא מצליחה סוף-סוף לחשוף את הסוד שהיא מסתירה שנים רבות כל כך.

והנה, יום אחד, אל ביתה מגיע גבר צעיר ששב למולדתו דרום אפריקה, אחרי שנים רבות בגלות. שמו סאם לֶרוּ, והוא נשלח אליה כדי לשוחח איתה ולאסוף חומרים לביוגרפיה שהוא עתיד לכתוב על אודותיה. גם לו יש סודות גדולים שאותם הוא מסתיר, גם הוא נושא עמו זיכרונות קשים של עבר מצולק, וגם הוא מבקש להשתחרר מאשמה שעדיין רודפת אותו.

האם השניים מוליכים שולל זה את זה, ומנסים לטשטש את האמת על עברם? האם הסופרת המהוללת היתה שותפה לפשעים שביצע משטר האפרטהייד? ככל שהקשר בין השניים הולך ומעמיק, עולות אל פני השטח רוחות הרפאים שרודפות אותם – שני אנשים המבקשים מחילה ופיוס עם עברם.

“מכָּה על חטא”, מאת הסופר פטריק פלאנרי, הוא רומן מתוחכם ומלא באהבת הספרות והכתיבה. בדומה לרומנים של גדולי הסופרים הדרום אפריקאים (כמו ג’ון מ’ קוטזי ונדין גורדימר).

פטריק פלאנרי נולד בקליפורניה וגדל בנברסקה. לאחר שהשלים תואר ראשון בלימודי קולנוע בניו יורק הוא עבד במשך שלוש שנים בתעשייה, ולאחר מכן עבר להתגורר בבריטניה, שם השלים דוקטורט בספרות אנגלית מודרנית באוניברסיטת אוקספורד. פלאנרי פרסם מאמרים בכמה כתבי עת אקדמיים בבריטניה ובדרום אפריקה וכן כתב רשימות למוסף הספרות של “הטיימס”.

  

“גן עדן – כאן ועכשיו” מאת אניטה מורג’ני

מאנגלית: בועז וייס

הוצאת אופוס

לאחר שעברה חוויית סף-מוות וחלקה איתנו את סיפורה ברב המכר של “הניו יורק טיימס”, “מתה להיות אני”, אניטה מורג’ני מכירה היטב את האמיתות הקיימות המקובלות על רובנו. הראייה הבהירה שזכתה בה הובילה אותה להבנה מעמיקה יותר, להבנת הייעוד שלשמו נולדה.

חלק מהאמת הזאת חייב אותה לבחון את המיתוסים התרבותיים המושרשים בחיי היומיום שלנו.  מהאמונה שאנו קוצרים את מה שאנו זורעים ועד לרעיון שעלינו לחשוב תמיד בצורה חיובית, נתפסים פעמים רבות כאמיתות, ואיש אינו מערער על כך. מורג’ני קובעת שהגיעה העת לפקפק בהם, כדי לעזור לנו להגיע לאני האותנטי והמודע שלנו.

מורג’ני חוקרת את המיתוסים הנפוצים האלה כפי שהם קיימים בעולם האמיתי ומציגה דוגמאות מחייה היא, החושפות את השקר שמתחת לפני השטח. אם נשתחרר מהציפיות המקובעות הללו נוכל לפרוץ נתיב כן שיוביל אותנו לחיים כפי שאנו אמורים לחיותם.

אניטה מורג’ני היא מחברת רב המכר “מתה להיות אני” (שיצא לאור באופוס). הספר מתאר את מאבקה בסרטן, שנמשך כמעט ארבע שנים, בסופו עברה בשנת 2006 חוויית סף-מוות מרגשת ומרתקת ששינתה את השקפתה על החיים מן הקצה אל הקצה. הספר, שהגיע לרשימת רבי המכר של “הניו יורק טיימס”‘ כשבועיים אחרי שראה אור ונשאר שם תשעה שבועות, תורגם מאז ליותר מארבעים וחמש שפות ונמכר ביותר ממיליון עותקים ברחבי העולם. בפברואר 2015 קנתה חברת ההפקה סקוט פרי, בבעלותו של המפיק הנודע רידלי סקוט, את הזכויות להפיכתו של “מתה להיות אני” לסרט באורך מלא.

224 עמודים * 89 ₪.

        

“הביתה” מאת תמי שם טוב ורחלה זנדבנק 

הוצאת כתר

הביתה” מאת תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק הוא הספר השלישי בסדרת חלוצים של תרבות, שנוגעת בחייהם של יוצרים שעשו מהפיכות קטנות בחיי המדינה שבדרך.

“הביתה” מתרחש ערב קום מדינת ישראל במחנה העקורים בקפריסין בו אלפי פליטים מחכים להפליג לארץ. כולם מתרגשים לקראת הערב הגדול שבו תופיע שושנה דמארי הזמרת מארץ ישראל. ההכנות בעיצומן. גם אביה של רוזה מתרגש ומאוד רוצה שבתו רוזה תצטרף ללהקת הליווי, אך מאז שהגיעו למחנה, רוזה בעלת קול הפעמונים, שותקת והגה לא יוצא מפיה.

עם בוא הערב המיוחל מתכונן אביה של רוזה לחגיגה, אך רוזה מסרבת לבוא איתו ונשארת בבית. רק כשקולה האדיר של שושנה דמארי מתפשט באוויר, משהו נפלא קורה לרוזה. רגליה מריצות אותה לרחבה ושם קולה עולה ופורץ ומתערבב עם קולה של שושנה.

“הביתה” מספר את סיפורו של מחנה העקורים בקפריסין והוא כולו מחווה לזמרת שושנה דמארי.

הספרים הקודמים בסדרה הם קונצרט בחולות (על הקונצרט הראשון של התזמורת הפילהרמונית בתל אביב) ומלכה בירושלים (על בית הספר הראשון לאמנות, “בצלאל”).

68 ₪

                                             “אל תוך המים” מאת פולה הוקינס

מאנגלית: דפנה לוי

הוצאת כתר

נל אבוט מתה.

היא נפלה, או אולי קפצה, אל בריכה בשולי העיירה בקפורד, מִקווה מים שהמקומיים מכנים “בריכת הטביעה“ ושגבה קורבנות רבים לאורך ההיסטוריה. נל הייתה מוקסמת מהבריכה ותיעדה במשך שנים את סיפוריהן של הנשים שמתו בה. עכשיו כולם אומרים שהיא החליטה להצטרף אליהן.

ג‘ולז נאלצת לחזור לעיירת הולדתה אחרי שנים רבות של נתק כדי לקבור את אחותה. היא קיוותה שלעולם לא תצטרך עוד לשוב לבקפורד, לסודות שקבורים בה ולזיכרונות הכואבים שהיא מסתירה.

אבל ג‘ולז היא לא היחידה שחוששת להתמודד עם העבר. מותה של נל מעורר שדים מרבצם. רבים מתושבי העיירה נושאים גם הם סודות, וכולם מובילים למקום אחד:
בריכת הטביעה.

אל תוך המים הוא מותחן פסיכולוגי מתוחכם שהפך לרב–מכר בינלאומי מיד עם צאתו לאור.

 פולה הוקינס, ילידת אנגליה שגדלה בזימבבואה, מחברת  ‘הבחורה על הרכבת‘, שהפך לסנסציה בינלאומית ונמכרו ממנו יותר מ–20 מיליון עותקים.

362 עמודים * 98 ₪

 

“חוט ירוק מתנה” מאת גילה דישי

הוצאת סטימצקי

״… אני לא ממציאה מצבים. אני גם לא בודה דמויות או אנשים… אני רק מסדרת אותם, מנסה למצוא היגיון ויופי, כי חייבים, כי אחרת אין חיים״ – אומרת גילה דישי.

במשיכות עט מרוכזות ובמבט ייחודי, היא רוקמת סיפורים קצרים על החיים, על אנשים ועל מערכות יחסים, ויחד הם נארגים לכדי יצירה שלמה. כך נולד ספר עמוק ושובה לב בכנותו וביופיו, המדבר בקול אותנטי, רענן וחדש.

זהו ספר ביכורים לגילה דישי, בוגרת החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב. בעשור האחרון היא חיה ויוצרת בארה״ב ועוסקת בהוראה בבתי ספר יהודיים.

הסיפורים ב״חוט ירוק מתנה״ נעים בין היומיומי לגורלי, בין כאב לשמחה, בין פחד לאהבה, והם יהדהדו בכם זמן רב לאחר סיום הקריאה ותרצו עוד. אלו הם סיפורונים, קצרים ותמציתיים, המשייטים בחופשיות על המנעד שבין חוויות אישיות כמו נסיעה עם בן הזוג לכנס בעיר זרה; לטראומה לאומית, כמו סיפור ההתנתקות; לחוויית המעבר בין מדינות, בתקופת הגלובליזציה.

המחברת מפלרטטת עם החיים בגילוי לב ובהומור עדין. כל מילה יושבת במקומה ומקפלת בתוכה עולם ומלואו. ״שיירת המציאות״ עוברת על פניה והיא מנסה למצוא פשר ומשמעות ויוצאת עם השמש מבין העננים.

86 עמודים

 

“סע הביתה, ינקי” מאת אודי מירון

הוצאת כנרת זמורה-ביתן

סיפור מפתיע, מעורר מחשבה, שנון ונוגע ללב על גברים ועל נשים, על אימהות ובנים ועל סודות ושקרים

היחסים של ינקי עם נשים תמיד עולים על שרטון והוא לא מבין למה עד שיעל, חברת ילדות יפה וסוערת, שולחת אותו לפענח את התעלומה הגדולה המלווה את חייו: מסתורין היעלמותה של אמו.

ינקי, קרייתי שנדד לתל אביב והצליח בעסקים, עוזב הכול בהחלטה של רגע, נוסע לאירופה, שם הוא נקלע להרפתקאות מוזרות ונפגש עם מכרים מעברה של אמו, ניצולת מלחמת העולם השנייה.

הוא שומע את סיפור השואה מזוויות שונות, לומד על מאבקן ההרואי של נשים יהודיות יפות שנאנסו בזמן המלחמה ועל התבוסה הצורבת שנושאים עמם הגברים שחיו לצידן.

האם הגילויים הדרמטיים מן העבר ופתרון סוד היעלמה של אמו יפייסו את נפשו של ינקי וישפיעו על יחסו לנשים ועל החלטותיו לגבי חייו בעתיד?

אודי מירון נולד בשנת 1951, גדל בקריית חיים ומתגורר כיום במרכז הארץ. מירון משמש כיו”ר ענני תקשורת – חברת התוכן וההפצה מהגדולות בישראל. ספרו הראשון “על החיים ועל המוות” ראה אור בהוצאת כתר בשנת 2004.

269 עמודים * 94 ₪

 

“מי שישרוד — שיספר!: מבט אישי על מלחמת יום הכיפורים” מאת ד”ר דן פלג

הוצאת אסטרולוג

״המג”ד עמנואל לאן אתה נוסע?” שאל סגן רפי אלדן, מפקד מעוז “מפצח” במלחמת יום הכיפורים את מג”ד 52 של השריון כאשר ראה את הטנקים הישראלים אשר היו אמורים לחלץ את חיילי המעוז פונים אחורה ומתרחקים.

“זה היה אחד הרגעים הקשים ביותר במלחמה” מעיד עמנואל סקל. “אני מפקד הגזרה! אני מכיר את כולם אישית, אני האבא שלהם! והרי נתנו לי פקודה ‘תנתק מגע, תצא מטווח הטילים’ “.

כבר ביום השני למלחמה הופקר מעוז “מפצח” לגורלו. חיילי המעוז לחמו בחירוף נפש. רבים מלוחמי המעוז נפצעו וטופלו ע”י ד”ר דן פלג, אשר שימש כרופא המעוז במסגרת שירות מילואים שגרתי. שישה מחיילי המעוז נרצחו על ידי המצרים בדם קר לאחר הכניעה.  יחד עם לוחמי המעוז אשר שרדו את תופת הלחימה מצא עצמו ד”ר פלג מנסה לשרוד 40 ימי שבי אכזריים.

ברגישות רבה, מנקודת מבטו האישית, מתאר ד”ר פלג את המהלך המצמרר של המלחמה והשבי. רק בחלוף  40 שנה העז ד”ר פלג לראשונה לפתוח את תיבה הפנדורה אשר הייתה נעולה כל השנים ולנסות למצוא מענה לשאלות  המטרידות אותו עד היום.

מדוע לא פונו המעוזים, לרבות “מפצח”, עם תחילת הקרבות? סירוב פקודה במהלך לחימה – הלם קרב או פחד? היחס לשבויי המלחמה. השלכות המלחמה והשבי עליו ועל בני משפחתו הקרובים.

ד”ר דן פלג הוא רופא נשים ומיילד, ניהל במשך שנים ארוכות את חדר הלידה של המרכז הרפואי “רבין”.

312 עמודים * 98 ₪

“עקוב אחר שינויים” מאת סייד קשוע

הוצאת כנרת זמורה-ביתן

ספרו האישי והמורכב ביותר עד כה של היוצר האהוב

גבר שעזב את ירושלים הבוערת עם אשתו וילדיו והיגר לאמריקה, מקבל – אחרי שנים של ניתוק מוחלט מהוריו ומאחיו – הודעה מאביו: “אני בבית חולים”. הוא עולה על מטוס כדי ללוות אותו במחלתו ומתעמת עם עברו וגם עם חייו בהווה, בצלן של שתי פרידות טראומתיות: זאת שכבר אירעה, הפרידה הכפויה מטירה שבה נולד וגדל; וזאת שצפויה, הפרידה האחרונה מאביו.

מדוע נידו אותו בני משפחתו? ומדוע גם בארצות הברית הוא נאלץ לחיות בבדידות מוחלטת, מורחק על ידי אשתו מביתם המשותף? ואיך כל זה קשור לכך שלפני שנים רבות כתב סיפור קצר על נערה בשם פלסטין? חשבון הנפש שהוא עורך ליד מיטת אביו בבית החולים, בעברית ובערבית, יהיה מסע מכאיב וגם מתעתע – שכן הגבר הזה הוא סופר המתפרנס מכתיבת ספרי זיכרונות של אחרים, ובכתיבתו לעולם אין לדעת מה אמיתי ומה כוזב, אילו זיכרונות שלו ואילו של אחרים.

עקוב אחר שינויים, ספר הפרוזה הרביעי של הסופר, התסריטאי והעיתונאי סייד קשוע (ערבים רוקדים, ויהי בוקר וגוף שני יחיד), הוא ספרו האישי והמורכב ביותר עד כה. זהו רומן בדיוני העושה שימוש מתוחכם בפרטים מהביוגרפיה המוכרת של מחברו, מהיוצרים האהובים בתרבות הישראלית (סדרות הטלוויזיה עבודה ערבית והתסריטאי), כלומר רומן המזמין אותנו לקרוא אותו כ”וידוי” – אבל בה בעת מסכל ללא הרף את אמינותו ודורש להיקרא כסיפור שלא התרחש מעולם.

מעבר לכל אלה, עקוב אחר שינויים הוא יצירה החוקרת את הסיפורים שהישראלים מספרים לעצמם על חייהם, את מה שהם בוחרים לזכור ואת מה שהם מעדיפים לשכוח, את הגבולות המטושטשים בין זיכרונות אישיים ללאומיים, ובעיקר יצירה המפנה לקוראיה ולקוראותיה את השאלה האינטימית:  מהו הזיכרון הראשון שלכם?

סייד קשוע חי באילינוי ומלמד באוניברסיטת אורבנה־שמפיין.

כל ספריו עד כה היו לרבי־מכר, תורגמו לעשרות שפות וזכו בפרסים רבים בארץ ובעולם.

 

“דג המחשבה” מאת הילית חמו-מאיר

הכורסא הוצאה לאור

עירום

כְּמוֹ עֲלֵי כּוֹתֶרֶת חֲדָשִׁים

קְמוּטִים מֵרְטִיבוּת

אֲנַחְנוּ מְגַלִּים פָּנֵינוּ

לֹא מִדְּמָעוֹת

כִּי אִם מִטְּרִיּוּתֵנוּ הַנּוֹרָאָה.

הַפַּחַד הוּא כְּאֵב, הַכְּאֵב הוּא פַּחַד.

מַה לִּשְׁקִיפוּת אֵיבָרֵינוּ הַנִּימִיִּים,

הַפְּנִימִיִּים, וְלָכֶם, אֲנָשִׁים לְבוּשִׁים.

“דג המחשבה”, ספר השירה הראשון של הילית חמו-מאיר, הוא אישי מאד ולמרות זאת הוא נוגע בכל ההיבטים של החיים שלנו.

הפנים פולש אל החוץ, רבדים מתערבבים וחושים נמזגים זה בזה. היא משתמשת בדימויים באופן מפתיע: למילים יש טעם ירקרק, למחט יש אומץ, לביצים יש פה וההכלאות האלה יוצרות משמעות חדשה. וזה יפיפה ומלא דמיון.

השירים בספר נכתבו על פני מספר שנים. השירים והילית הבשילו יחד, השתנו יחד, צמחו יחד וגם הרצון לשתף התרחב, והנה הספר בידיך! המנעד השירי בספר גדול מאד- חלק מהשירים קצרים והם כמו רגעים או נקודות בזמן, פיסות חיים שמכילות את הרגע. בצד השני של המנעד נמצאים השירים הארוכים שבנויים מחתיכות שירים שהפכו לפאזל גדול שכל חלקיו יוצרים יחד את הזרימה התת קרקעית של הנפש. יש בהם הרבה רפרנסים תרבותיים לאגדות, למשוררות ומשוררים ומהדהדים בהם מרכיבים תרבותיים רבים: מהחסידים ועד כיפה אדומה, מהלן קלר ועד ז’אן ד’ארק, מאליס בארץ הפלאות ועד פיסיקה, מהמיתולוגיה היוונית ועד הנזל וגרטל. השירים הארוכים אינם תובעים הבנה אחד לאחד של כל דימוי ודימוי אלא מייצרים יחד אווירה של חיי נפש, שהיא לעתים קסומה ולעתים מטרידה.

“בתדר העדין והייחודי שלו, ספר שיריה הראשון של הילית חמו-מאיר משייט באוויר השירה העכשווית כעטלף הפורש זוג כנפיים מדויקות. שיריה של חמו-מאיר עומדים בזיקה ישירה עם יצירתן של משוררות עבריות ולא עבריות, עכשוויות וגם קלאסיות: דליה רביקוביץ, תרצה אתר, זלדה, נורית זרחי, אנה הרמן, וגם אמילי דיקינסון, סילביה פלאת ואן סקסטון – די להביט בציטוטים שבחרה חמו-מאיר להעמיד בראש כמה משיריה כדי להתוודע אל מרחב ההתייחסות המובהק של יצירתה.

הילית חמו-מאיר היא מולית הוצאת “הכורסא” שבין סופריה ג’ון גרין, יאן פיליפ-סנדקר, קריסטין הרמל ועוד רבים.

בעבר למדה אפייה בפריז ובלונדון ובמאפייה שניהלה היא ושותפתה היו כותבות שירה, תולות שירים של זלדה מול שולחן העבודה, משננות ולשות את הבצק.

103 עמודים * 50 ₪

לשם שינוי: על שינוי בקריירה ומציאת ייעוד ומשמעות” מאת רעיה יואלי

הוצאת מטר

מתי בחרתי בפעם האחרונה? מה בחיי נבע מהרצון שלי באמת, ולא מניסיון לרצות אחרים?

האם אי פעם היו לי חלומות? מתי הפסקתי לראות שמים ואני רואה רק גבולות?

מה החמצתי בסיפור חיי? אם הייתי מאפשר לעצמי לבחור באמת, מה הייתי משנה בסיפור חיי?

אנשים מוצאים את עצמם במקצועות שאינם מעוררים בהם עניין, משנים קריירה ללא בחירה מודעת וחיים בתחושות של החמצה ותקיעות למרות כישרונותיהם ויכולותיהם. העיסוק המקצועי אינו מגדיר רק את הזהות אלא יש לו משמעות עצומה על  תחושת האושר והסיפוק. ההחלטה להקשיב לעצמי, לשנות בחירות ולחשב מסלול מחדש, היא תהליך אתגרי משנה חיים.

בספרה של ד”ר רעיה יואלי, מומחית לפיתוח זהות מקצועית והובלת שינוי, מוצגת שיטה ייחודית להתמודדות עם אתגרים לשינוי הקריירה באמצע החיים, תוך התבוננות בסיפורו האישי של האדם. הספר מאפשר הצצה לחדר הייעוץ, לשיח הנרקם בו ולגישה הנרטיבית. הוא מביא את ניסיונם ואת סיפור חייהם של מהנדסים, עורכי דין, אנשי הייטק, אמנים, אנשי רוח וחברה ואנשי עסקים שבחרו לבחון את סיפורם המקצועי, לגעת ברגשותיהם, לחשוף את רצונם, להתגבר על פחדיהם באומץ, ולברוא את סיפורם מחדש – סיפור המחבר אותם לתשוקתם ומביא להם סיפוק ומשמעות.

אם אתם שואלים את עצמכם מהו הסיפור שלכם, מבקשים ליצור שינוי, להצליח לבטא את עצמכם וליהנות מעיסוק שיש בו משמעות והצלחה, ספר זה מיועד לכם. בספר יש מגוון שאלות לחקירה עצמית ולהתבוננות פנימית שבאמצעותן תוכלו לחקור את סיפור חייכם ולברוא את עתידכם המקצועי והאישי.

רעיה יואלי, ד”ר לעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית. מתמחה בגישה הנרטיבית ככלי לפיתוח זהות מקצועית והובלת שינוי. ד”ר יואלי הרצתה באוניברסיטה העברית בתחומים של חזון ארגוני ופיתוח מנהיגות, חברת צוות בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, יועצת ומלווה בתוכנית ההכשרה – צוערים לשירות המדינה, בעלת קליניקה “לשם שינוי” לייעוץ והדרכה ליחידים ולארגונים.

272 עמודים * 98 ש”ח

“אדריכלים” מאת תמר ועדי סמט

הוצאת מטר

תמר ועדי סמט, זוג בחיים ובעבודה מוצאים ספר אדריכלות, ראשון העוסק באדריכלות מודרנית עכשווית.

באמצעות תשעה פרויקטים נבחרים, בתחום האדריכלות ועיצוב הפנים מציגים השנים את הייחודיות שבעבודתם אך יותר מכך, מספקים הצצה אל פילוסופיית העיצוב שלהם הדוגלת ב- Total Design העומד במבחן הזמן.

כל פרויקט חושף נרטיב מרכזי כמו: “בית הפלדה”, “הקובייה המרחפת”, “טעם של ילדות”, “מפקדת האוגדה במטבח” וכדומה, סביבו מתנהל שיח הנוגע בכל הרבדים של העשייה שלהם. הפרויקטים מוצגים בקונטקסט רחב ומשלבים פונקציה, קונספט ועיצוב, תוך ירידה לפרטים.

מושגים כמו תרבות, זמן ומקום מוצאים את מקומם בטבעיות לצד צילומים שנעשו בנקודות זמן שונות ומצביעים על כוחה של האדריכלות המודרנית היכולה לשמש מסגרת לכל סגנון.

כל פרויקט המוצג בספר מהווה מבחינתם חלום והשראה ומבטא מסע אל מאחורי הקלעים של היצירה שלהם. מאחוריה יש הרבה שעות משרד ועבודת צוות של אנשים מוכשרים שעבדו ועמלו למימוש החלום.

בית הפלדה שפותח את הספר ובנייתו הסתימה במקביל לכתיבת הספר הוא דוגמא מייצגת לתעוזה ולחדשנות של בני הזוג הנמצאים בשורה הראשונה של האדריכלים בישראל.

תמר ועדי סמט מבחינתם שואפים לתכנן כל מבנה ירוק ככל שניתן, תוך יישום טכנולוגיות חדשות לטובת הסביבה ולאיכות המבנה, תוך ירידה לפרטים, עם הקפדה על רמת ביצוע גבוהה ביותר.

הספר מספק חוויה רעיונית וחזותית המתפתחת לאורכו של הספר ועל כן פונה לקוראים מעריכי עיצוב בבקשה להתבונן ולחשוב על האדריכלות המודרנית ועל רקמת החיים שמתקיימים סביבה ובתוכה.

221 עמודים * 148 ₪

“להיות מסעדנית – מקרן עד דיקסי: אוטוביוגרפיה ניהולית” מאת אירית שנקר

הוצאת מטר

אירית שנקר, אחת היזמיות והמנהלות המצליחות ביותר במסעדנות הישראלית, פורשת באוטוביוגרפיה ניהולית שכמוה טרם נכתבה בארץ את דרכה הארוכה ממלצרות בבית קפה ועד להקמתן ולניהולן של מסעדות היוקרה המצליחות “קרן” ו”דיקסי”.

שנקר פורטת את ההצלחה רבת השנים שלה ושל שותפה, השף חיים כהן, לפרטי פרטים: מפיתוח מנות עד גיוס עובדים, מבחירת ריהוט עד תמחור יין, מעקיצות של ספקים עד שיגעונות של לקוחות; אוצר של סיפורים – כל מה שכרוך בהקמה, בתפעול ובניהול של מסעדות, בלי להסתיר משברים וכישלונות, כאבי כיס וכאבי לב.

מעולם לא הוצגו אחורי הקלעים של מסעדות בישראל בגילוי לב כזה.

סיפורה של שנקר הוא גם סיפורן של שנות המהפכה הקולינרית בישראל, שנות השמונים והתשעים של המאה העשרים, שנים של חדשנות והעזה, ששינו את הרגלי האכילה והשתייה של הישראלים, הצמיחו שפים נודעים וזיכו את הבישול העילי בישראל בהכרה בינלאומית.

להיות מסעדנית משרטט את הנתיב מחובבנות למקצוענות. זהו סיפור על רוח יזמית, על שאפתנות ועבודה קשה, אבל גם על טיולי אוכל ויין, ארוחות במסעדות שף עטורות כוכבים וביקורים ביקבים נחשבים בעולם.

לאוהבי מסעדות מספק הספר הצצה נדירה מעבר למנה שבצלחת; ולמי שחולם להקים מסעדה הוא ישמש מדריך שכמוהו לא ימצא בשום מקום אחר.

243 עמודים * 98 ₪

 

“בכור שורו הדר לו” מאת יהונתן יעקבס

הוצאת מאגנס

רבי יוסף בכור שור היה תלמידו של רבנו תם ומבעלי התוספות החשובים בדורו. חיבורו על התורה הוא אחת היצירות המרתקות שהוציאה מתחת ידה אסכולת הפשט בצפון צרפת שפעלה במאות האחת-עשרה והשתים-עשרה. על רקע חשיבותו הרבה של הפירוש, מפתיע לגלות עד כמה מעט נכתב עליו. הספר המוצע כאן מתעתד למלא במידת מה חיסרון זה. בספר יוצגו סוגיות מרכזיות בפירושו של ריב”ש תוך השוואה מתמדת לפירושי קודמיו, החל בפרשנות חז”ל, דרך תרגום אונקלוס, וכלה בפרשנים השייכים לאסכולת הפשט – רש”י, ר’ יוסף קרא ורשב”ם. בספר מוצגת התמודדותו עם השאלה שהטרידה אותו ואת בני זמנו: מה המקום של פירוש חדש ונוסף לתורה, מעבר לפירושים שכבר נכתבו עד ימיו ומונחים על שולחן עבודתו. הטענה המרכזית היא שריב”ש צעד במסלול שנע בין המשכיות לבין חדשנות. התנועה שבין המוכר למקורי היא המוקד המרכזי בפרשנותו של בכור שור, ובצד מחויבותו למסורת הפרשנית, הוא השכיל לסלול נתיבים חדשים ומתודות מקוריות שקודמיו לא פיתחו.

 362 עמודים *  98 ₪ (דיגיטלי 73.5 ₪)

 

 מרא דאתרא?מאת מרדכי זלקין

הוצאת מאגנס

 ספר זה עוסק בעולמם של רבני הקהילות בתחום המושב במאה התשע-עשרה. אך שלא כמקובל בחקר עולם הרבנות, גיבורי הספר אינם הרבנים המפורסמים, ראשי הישיבות והצדיקים החסידיים, אלא דווקא רבני “השורה השנייה” – רבני הקהילות הקטנות שהיו עמוד השדרה של עולם הרבנות בן הזמן; אלה שהכירו מקרוב את עולמם של בני ובנות קהילותיהם ונדרשו לתת מענה למגוון רחב של שאלות, יומיומיות וקיומיות כאחד. מי היו רבנים אלה? מה היו תהליכי הכשרתם? האם זכו במשרתם בשל כישוריהם בתחומי הלימוד והדרשנות, בשל ייחוסם וקשרי המשפחה שלהם, או בשל העובדה שהיה בידם ההון הדרוש לקניית משרה זו? האם זכו ל”קביעות”, או שמא ריחף איום הפיטורין באופן מתמיד מעל ראשיהם? כיצד נקבעו תנאי עבודתם ורמת שכרם, ומה היה מצבם הכלכלי? האם נתפסו בעיני בני ובנות קהילותיהם כרועים רוחניים וכמנהיגים שלעמדתם נודע משקל של ממש בכל הנוגע להיבטים השונים של חיי הקהילה? מה הייתה מערכת היחסים שלהם עם מוקדי הכוח המקומיים – דיינים, קצבים ובעלי הון? כיצד ניווטו בין חובותיהם כפוסקי הלכה לבין רצונם לעסוק בלימוד ובהוראה? על שאלות אלה, ורבות אחרות, עונה ספר זה המבוסס על בחינת עולמם של למעלה מאלף רבנים ששירתו בתפקיד זה..

332 עמודים *  98 ₪ (דיגיטלי 73.5 ₪)

“תמרוּרוֹת: פמיניזם ומרחב בישראל” בעריכת טולה עמיר

הוצאת חרגול ומודן

בתמרורי הדרך בישראל מופיעה אשה בתמרור אחד בלבד – תמרור אזהרה לבן משולש במסגרת אדומה. בתמרור מצוירת ילדה עם צמות, ואחריה צועדת דמות של גבר. התמרור בישראל מתייחס לגברים בלבד ומצמצם את הנוכחות הנשית לילדותית ותלויה.

הספר תמרוּרוֹת – פמיניזם ומרחב בישראל עוסק במרחב הישראלי בעבר ובהווה מנקודת מבט פמיניסטית. זהו מבט נשי המעלה לדיון שאלות מרחביות שלא זכו למענה תחת השלטון הגברי המתכנן, העיוור מגדרית, שעל פי רוב מתעלם מראייה של נשים, מצורכיהן, ממצוקותיהן וממגבלותיהן.

המאמרים בספר, שנכתבו כולם על ידי נשים, אדריכליות וחוקרות, דנים בנושאים של תכנון, בנייה ועיצוב במרחב הביתי, השכונתי והעירוני. הם מציעים ניתוח אדריכלי, תרבותי, חברתי ומרחבי של התכנון הנשי ושל השימוש הנשי במרחב הפרטי והציבורי.

הספר כולל ארבעה-עשר מאמרים, בהם שנים-עשר כתובים, מאמר מצולם ובו עבודת אמנות המביאה לידי ביטוי רעיון פמיניסטי, ומאמר גרפי המתייחס לתמרורים במרחב הציבורי המקומי ומציע חלופות לייצוג הנשים במרחב.

98 ש”ח

  

“צללים” מאת גבי זיו

הוצאת פרדס

אני פוסע בהיסוס, דואג שלא ליפול. גופי ארוך וכפוף. עקמת קלה מטה אותו לצדדים ורגליי מסתבכות. אני אוחז בחוזקה במעקה. הרוח קרה ואצבעותיי נוקשות. אני מביט בים, רואה את הגלים בולעים אותי לקרבם והדגים נוגסים בבשרי. הפחד לופת את גופי ואני בודק שהצל לצדי.

במילים אלו נפתח הרומן צללים, ומעורר, למן הרגע הראשון, סקרנות עצומה.

בכוח דמיונה המסעיר ורגישותה העזה של המחברת גבי זיו, נסחפים הקוראים בעקבות דמותו הסגורה והנוגה של אלכס, בחור עדין ונוגע ללב, אשר מנהל מערכת יחסים מורכבת ומפותלת עם צלו, ישות קיימת לא קיימת, נוכלת-אוהבת. הצל, אשר קנה את מקומו בעולמו של אלכס משחר ילדותו, לא מרפה ממנו גם בבגרותו, גם כאשר הוא מבקש ונאבק, גם כאשר ניתנת לו הזדמנות לשקם את חייו בכוח האהבה שהוא מגלה לליזי, נערה צעירה ותמימה, המחפשת אף היא בית של ממש.

בתוך סיפור האהבה הנרקם בין השניים יתמקם הצל במלוא עוצמתו, יחולל פלאים ואסונות, ויוליך אותם, בנפתולים מייסרים, אל הסוף המפתיע.

זיו משכללת כאן את יכולותיה הדרמטיות-תאטרליות הייחודיות, ובודה עלילה קפקאית מרתקת, אך כזו שבד בבד, לא חדלה לחפש את החמלה בעולמנו.

צללים הוא ספרה השלישי של זיו.

107 עמודים * 59 ₪

 

“בסבך השערה: התשוקה אינה זקוקה לפנים” מאת שושנה ויג

הוצאת אסטרולוג

בספר החדש ״בסבך השערה״ טקסטים בנימה ארוטית עדינה. הוא מכיל שלוש נובלות ו-7 סיפורים קצרצרים.

הנשים בסיפוריה של שושנה ויג משתוקקות לאהבה שלא מן העולם הזה. אלה נשים שסר הטעם מחייהן והן חומקות אל עולמות הדמיון. ויג טווה מחלומותיהן את עלילות סיפוריהן.

״רץ המרתון ההולנדי״, נובלה וידויית פסיכולוגית, שבה הגיבורה מוצאת עצמה במערכות יחסים שאין בהן אחיזה במציאות והן נבנות מתוך תשוקה לאהבה. המספרת נפלטת אל עולם מתעתע שבו היא מתאהבת בדמויות רחוקות וזרות ואשר מהן היא שואבת חיוניות שהיא זקוקה לה. הגיבורה רוזי ‘עקרת בית’ נואשת שמחפשת משמעות לחייה בעולם הווירטואלי. נובלה דקדנטית מודרנית שבה נטווים יחסים בין המינים שאינם מובילים לקשר אמיתי.

הסיפור השני ״תיבת פנדורה של אימי״ הוא סיפור אהבה פנטסטי שמתפתח בין אדונית לבין עבד בתקופה קדומה ברומא, סיפור תשוקה וחיפוש אחר אהבה.

שושנה ויג, סופרת, משוררת ועורכת. פרסמה עד כה שנים־עשר ספרים, ביניהם רומנים, ספר שירה וספרי ילדים. המחברת ייסדה בשנת 2009 את הוצאת  ״פיוטית״, שמתמחה בהוצאת ספרי שירה. נשואה למשה, אם לחמישה ילדים וסבתא לשלושה נכדים. מתגוררת בנתניה.

207 עמודים * 98 ש”ח

הילדים של מחר” מאת: שי גולדן וטלי סיביאר כץ

הוצאת כנרת זמורה-ביתן

ספר שונה ומיוחד על מדף הספרים העכשוויים; זהו ספר שובה לב שמציע ריקוד משותף לשלושה: נערה, נער וקוראיהם

הספר הזה נולד מתוך רעיון: לכתוב סיפור אהבה בין נער לנערה, אבל אחרת; לכתוב אותו כמו שהחיים כותבים אהבות, כמין אירוע מתגלגל בין שתי דמויות ובשני קולות: אישה תכתוב את קולה של הנערה, גבר יכתוב את קולו של הנער, וביניהם יתרחש פינג־פונג של כותבים, פרק הוא, פרק היא, וחוזר חלילה – על כל ההסתעפויות הבלתי צפויות והרגעים מלאי הדרמה שיכולים לנבוע מכתיבה שכזאת.

ואכן, הדואט בין שי גולדן, שכתב את קולו של אורן בספר, לטלי סיביאר כץ, שכתבה את קולה של מעיין, הניב ספר מפתיע בעוצמתו; אבל הוא גם הניב את מה שנדמה כשתי יצירות שלמות, שני סיפורי התבגרות בשכונה בצפון תל אביב של שנות התשעים, שלמרות היותם סרוגים זה בזה הם גם עומדים כל אחד לעצמו: סיפורה של מעיין, שמאחורי החזות של ילדה יפה ומקובלת מתנהלים חייה כבת לאב עבריין מכור לסמים ולאם שסוחבת על כתפיה עול של הורות כמעט בלתי אפשרית; וסיפורו של אורן, נער שקט, מופנם ומעט משונה, שלהבדיל ממעיין דווקא גדל בבית איתן למראה, אבל מאחורי התמונה הבורגנית היציבה מתקיימת משפחתו בצלו של שבר גדול שמאיים לפרק אותה מהיסוד.

טלי סיביאר כץ, שזהו ספרה הראשון, מתגלה כאן ככותבת מושחזת בעלת יכולת נדירה ללכוד יחד את הטרגי עם הקומי, ואילו איש הטלוויזיה, הסופר והמחזאי שי גולדן, מחבר רב־המכר הבן הטוב, מוכיח כאן שוב את מה שספריו הקודמים כבר הוכיחו: מעטים יודעים לכתוב כך כאֵבֵי ילדוּת.

251 עמודים * 94 ₪

“מסעות דניאל: אל פסגות ההרים וגבולות היכולת מאת דניאל קרן

הוצאת עם עובד

דניאל קרן הרחיק עד הקצה.

הוא נסע למקומות הרחוקים, הקשים והמסוכנים ביותר על פני כדור הארץ. הוא טיפס על ההרים הגבוהים ביותר, חצה מדבריות של חול וקרח, אימץ את גופו עד קצה גבול היכולת, והייחוד הגדול ביותר שלו טמון בעובדה שתמיד, גם במסעות המפרכים ביותר, השכיל להתבונן פנימה ולחפש את הדרך. בכל מסע ניסה להבין מאין הכוחות מגיעים, התאמץ לתפוס את משמעותה של ההתמודדות. בכל טיפוס, תחרות או ריצה מפרכת ניסה ללמוד איך לחבר בין הגוף לנפש, איך להיות – בזכות המאמץ – אדם טוב יותר.

במבוא לספר הוא כותב: “הדחף הבלתי מתפשר למיצוי מלא של החיים לא הרפה ממני. דחף זה הוציא אותי למסע פנימי וחיצוני לחיפוש משמעות, לחיפוש עצמי ולהגשמה עצמית. דחף זה, שהביא אותי לפסגת האוורסט, הוא גם שדחף אותי לקצות העולם, לקוטב הצפוני ולקוטב הדרומי – אולי שם תימָצא התשובה”.

מסעות דניאל מביא לקורא סדרה של עשרות מסעות מְאמצים, עולים על כל דמיון, לכאורה בלתי אפשריים. ההתמודדות הבלתי פוסקת עם איתני הטבע, עם אתגרים עצומים לגוף ולנפש, מסופרת בלשון עשירה ובצורה מרתקת. לעתים נדירות ניתנת לנו הצצה כה בהירה לעולמו של מי שמסוגל לצעוד ברגל לקוטב הצפוני ובה בעת להבין מדוע הוא עושה זאת. הספר מלווה בתצלומים עוצרי נשימה.

דניאל קרן, בן למשפחה דתית מירושלים, חזר בשאלה בתום שירותו הצבאי ומאז חיפש את הדרך הנכונה. למד ראיית חשבון, כלכלה ומנהל עסקים לצד חקר המקרא ופילוסופיה. עבד בניו יורק ובתל אביב בתחום הפיננסים, התמחה עשרות שנים באמנויות לחימה מן המזרח הרחוק ומשמש מורה, מאמן ומדריך במקומות רבים. ייסד את מועדון רצי תל אביב ופרסם את ספר הריצה השלם. הוא מרצה מבוקש ומרבה להרצות בארגונים בארץ ובעולם.

286 עמודים * 118 ש”ח

 

“סבא מסתיר הכל עם הגב” מאת נבו זיו

איורים: שחר קובר

הוצאת ידיעות ספרים

“כשאני מסתכל קדימה אני רואה רק גב,
למטה צר, למעלה רחב.

אם אני מותח את הצוואר,

אני יכול לראות לסבא את העורף – אדמדם, עם שערות מתולתלות,

וכשהוא רוכב מהר,

הן ממש משתוללות.”
כל ילד שמרכיבים באופניים נתקל בבעיה הזאת: המבוגר שיושב לפניך מסתיר לך הכול! בסבא מסתיר הכול עם הגב מתאר נבו זיו בקסם רב את החוויה המתוקה-חמוצה הזאת. סבא מרכיב את נכדו באופניים ברחבי העיר.

מצד אחד, הגב המוכר של סבא מעניק ביטחון וחמימות, אך מן הצד השני – הוא גם מסתיר את כל מה שמעניין (חתולים, אנשים, רמזורים, כבישים). העולם מנסה להתפרץ מלמעלה, מלמטה ומהצדדים, והנכד הסקרן רוצה למצוא דרך לראות את התמונה המלאה.

זהו ספר מצחיק ומקורי על נקודת המבט המיוחדת של ילדים ועל קשר בין-דורי שכולו אהבה והרפתקה.

איוריו של שחר קובר, מאייר בינלאומי עטור פרסים, לוקחים את הקוראים הצעירים והבוגרים למסע פנימי וחיצוני מרגש.

נבו זיו הוא עיתונאי וסופר. זהו ספר הילדים השני שלו.

36 עמודים *  68 ₪