קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


לווייתנים שרים בעמק מאת רונה שפריר

הוצאת עם עובד

מרגלית בן שושן, אמנית לחימה גלוחת ראש,  איבדה את המאהב שלה ואת הטעם לחייה.  בימים היא מנהלת את מזנון הברכה של הקיבוץ, ובלילות משוחחת עם אהובה המת. עד שיום אחד מגיע אליה בנו אביעד, נער יפה ורגיש, חובב צלילות עומק ושירת לווייתנים, ומספר לה סיפור מדהים:

משהו מוזר מאוד, אפל ומסתורי, מתרחש בחממת הפלפלים של הקיבוץ. זקני המשק, בעיקר אלו שנוטים למות, מרוכזים שם, מבודדים מהעולם, לשם… לשם מה, בעצם?

מרגלית ואביעד, גיבורים בעל כורחם, יוצאים לפענח את הסוד השמור. החקירה הבלתי אפשרית הזאת תפגיש אותם עם סודות נוספים ועם סיפורים קבורים של האנשים הקרובים להם ביותר.

לווייתנים שרים בעמק הוא אומן מעורר ולא שגרתי. מסע אל קו התפר שבין החיים למוות, שנע בקלילות בין גבולות המציאות ובין מה שאולי יכול לקרות בכל קהילה אנושית. השאלות שהוא מעלה הן כנראה הראויות ביותר להישאל  בכל מקום שבו חיים בני אדם, בכל מקום שבו הם מתים.

רונה שפריר פרסמה עד כה שני ספרים: איש לומד לעוף – זכה לשבחי הביקורת ונהיה רב-מכר; וקסם פשוט, התבוננות מחודשת על הורות. רונה שימש בתפקידי עריכה בכירים בעיתונות הכתובה והמשודרת. היא משמשת כקואורדינייטור מטעם המכון הבינלאומי להתמקדות (פוקוסינג), לימדה ומלמדת עשרות תלמידים, וכיום עובדת עם ארגונים בתחום החדשנות והפיתוח היזמי.

חובבת לווייתנים, אנשים, סיפורי פנטזיה, טיולי אופנועים והפלגות.

307 עמודים * 88 ₪

 

“רוניה בת השודד” מאת אסטריד לינדגרן

משוודית: תמר שלמון־נסי

ציורים ועטיפה: קצויה קונדו

הוצאת עם עובד

בלילה שנולדה רוניה לא היה קץ לאושרם של אִמהּ לוביס ושל אביה מטיס וכל שודדיו. רוניה גדלה להיות חזקה, אמיצה וסקרנית  כי ככה זה כשמגדלים אותך שודדים. לא היה דבר שאהבה יותר מלשוטט ביערות, למרות הסכנות הרבות. רוניה ידעה שאינה הילדה היחידה בעולם, היא פשוט הילדה היחידה ביער של מטיס. אבל כשהגיעה בשיטוטיה למקום שההר נבקע בו לשניים נדהמה לראות ילד אחד יושב על קצה הבקע ומטלטל את רגליו אנה ואנה.

למרות השנאה והתחרות בין האבות השודדים של שני הילדים, למרות האיומים והאיסורים, רוניה ובירק בורחים מהוריהם ועוברים לחיות ביער, מקום משכנם של הגמדים האפורים, הטרולים, ציפורי הטרף ובנות האלמוות המסוכנות מכולם.

הספר רוניה בת השודד הוא ספרה של סופרת הילדים השוודית האחת והיחידה אסטריד לידגרן, שגיבורותיה הן שם דבר בספרות הילדים.  בעקבות ביקוש הולך וגובר לספר זה הוא חודש בארץ ובעולם, ובו איוריו המשובבים של אחד המאיירים היפנים המשובחים קצויה קונדו.

193 עמודים * 74 ש”ח

“שָׂרָה פְּשׁוּטָה וּגְבוֹהָה” מאת פַּטְרִישְׁיָה מֶקְלַקְלָן

מאנגלית: דוד נגב

עטיפה וציורים: גיל אלקבץ

הוצאת עם עובד

אַבָּא פִּרְסֵם מוֹדָעָה בָּעִתּוֹן – דְּרוּשָׁה עֶזְרָה!

“אַתָּה מִתְכַּוֵּן לִמְנַהֶלֶת מֶשֶׁק בַּיִת?” שָׁאַלְתִּי.

“לֹא, אָמַר אַבָּא, אֲנִי מִתְכַּוֵּן לְאִשָּׁה”.

“אַתָּה מִתְכַּוֵּן לְאִמָּא?”

“גַּם זֶה”, אָמַר אַבָּא.

וְאָז הִגִּיעַ מִכְתָּב מִשָּׂרָה, שֶׁגָּרָה בִּמְדִינַת מֵיְן וְאוֹהֶבֶת אֶת הַיָּם.

אָחִי כָּלֵב וַאֲנִי כָּתַבְנוּ לָהּ מִכְתַּב תְּשׁוּבָה וְהִיא עָנְתָה לָנוּ, וְסִפְּרָה שֶׁיֵּשׁ לָהּ

חֲתוּלָה. וּבָאָבִיב בָּאָה אֵלֵינוּ שָׂרָה עַצְמָהּ, פְּשׁוּטָה וּגְבוֹהָה. הִיא בָּאָה

לְחֹדֶשׁ, רַק לִרְאוֹת אֵיךְ זֶה וַאֲנַחְנוּ הִתְפַּלַּלְנוּ שֶׁהִיא תֹּאהַב אוֹתָנוּ וְתִרְצֶה

לְהִשָּׁאֵר.

אַהֲבָה, גַּעְגוּעִים, תִּקְוָה וְרֹךְ הֵם הֶחֳמָרִים שֶׁמֵּהֶם אָרְגָה הַסּוֹפֶרֶת הָאָמֵרִיקָנִית

פַּטְרִישְׁיָה מֶקְלַקְלָן אֶת עֲלִילַת הַסֵּפֶר, הַמְּבֻסֶּסֶת עַל מִקְרֶה אֲמִתִּי בְּמִשְׁפַּחְתָּהּ.

הַסֵּפֶר זָכָה בְּעִטּוּר נְיוּבֵּרִי הָאָמֵרִיקָנִי לְסִפְרוּת יְלָדִים.

הספר ראה אור לראשונה בשנת 1989 בעם עובד, בסדרה טוב לקרוא, סדרה לילדים שכבר קוראים בעצמם, בעריכת נירה הראל.

62 עמודים * 58 ש”ח

“חוות קולד קומפורט” מאת סטלה גיבונס

מאנגלית: שהם סמיט אמנון כץ

הוצאת הכורסא ותשע נשמות

הכירו את פלורה, נערה יתומה, חריפה ודעתנית להפליא. לאחר שהתחנכה בחוגיה המשכילים של לונדון היא עוברת להתגורר אצל קרובי משפחה, במקום שהוא היפוכו של נוף ילדותה: חווה עלובה למראה, הממוקמת אי שם בסאסקס – מקום שאלוהים שכח ממנו לאחר בריאת העולם.

החווה וסביבתה הן, מתברר, יקום מלא דמויות משונות ובלתי נשכחות: דודה אנה הבודדה; מרים הצעירה שנכנסת להריון מדי שנה; בני דודים שטופי הורמונים, חיות, מטיפים המתנגדים לאמצעי מניעה, ועוד. באמצעות היגיון בריא וחיוניות, פלורה פוסט מתחילה לעשות סדר. היא משנה את חיי הסובבים אותה לפי תכנית רב-שלבית מפורטת, אותה היא מיישמת בכישרון רב וגורמת לסיטואציות משעשעות שתוצאותיהן בלתי צפויות.

כמה פעמים מזדמן לנו לצחוק בקול רם תוך קריאת ספר? חוות קולד קומפורט, אחת הקלאסיקות הבריטיות הגדולות של כל הזמנים, יצירה שקיבלה מעמד מיתי של לונג-סלר, לוקה בחיסרון אחד בלבד והוא שאם נקרא בה במקום ציבורי אנו עלולים להפר את השקט.

ספרה של סטלה גיבונס הוא אירוע חד-פעמי של כתיבה רעננה רצופה שנינות בריטית משובחת וכישרון סיפורי נדיר. זוהי הזמנה לקריאת קיץ מענגת, או לחילופין קריאה שמצהילה את פניו של יום סגריר, כמו ציור חדגוני שמפציעה בו שמש ענקית.

כאילו בחלום” מאת אוריה באר

הוצאת ספרי צמרת

השנה היא שנת 1926, וטבריה, כעיר מחוז אליה נהרו מהמשקים והמושבים שבסביבה רחשה. סבבו בה יהודים וערבים ושוטרים אנגלים והיה שם גם יודה הבריון, שאהב את שולק’ה המורה וחוזַר בנואשות על ידי חנצ’ה, הנשואה שבגרה ממנו באלו שנים והייתה מאוהבת בו.

זוהי נובלה המתרחש בשתי יממות והיא מהודקת מטבעה. הסיפור מתחיל בביתה של חנצ’ה גולני האמורה שתשוקתה בוערת בה, ואוריה באר כתב כך שהספר מלא תשוקה שעוברת בו כחוט השני. הוא קסום וזורם ומעלה שוב את השנים ההן ומציף אותן אל התודעה בנופך של הומור דק. כמו גרסה של מערב פרוע הוא הסיפור, שבו דמויות אמת לא מעטות, וכבר הועלה בעבר בעיבוד קודם כמחזה בתיאטרון “הספרייה” ברמת גן.

יודה ער לתשוקתה הבוערת אליו של חנצ’ה, אשתו של מאיר איש הספר, אך בלבו אוהב את שולקה הצעירה, המורה שהגיעה מנווה צדק כדי ללמד את ילדי המושב. חנצ’ה, שהבינה, שנאה אותה ושאיפתה הייתה הרחקתה משם. שולקה עצמה לא הייתה קלה להתמסר ויודה הסתפק בשיחות עמה למרות מה שהבטיח לו גופה החם של חנצ’ה הבוגרת והמוצקה.

הדמויות בהירות וברורות, הרומן מהנה, ההתרחשות המתוארת בתקופה של ובימים של קושי ומחסור ומלווה בדמויות מחוספסות, וכיום יכול להיקרא כהרפתקה וכרומנטיקה.

211 עמודים

 

“רומן שחור לבן” מאת עמוס טלשיר

הוצאת מטר

בתחנת דלק בדרום תל אביב, ארצי, צלם מוערך, עד לתקרית אלימה וגזענית. ההתרחשות רווית המתח גורמת לארצי לפנות אל משה, המתדלק האתיופי. משה מציג בפני ארצי את חברתו סמדר ובין השלושה נוצר קשר עמוק. הזוג הצעיר מאפשר לארצי לתעד את חייהם ואת תגובות החברה הישראלית שנחשפת במלוא גזענותה במפגש עם הזוג השחור- לבנה.

ארבעים שנה לאחר פרידתם הפתאומית, נוגה, כיום אוצרת אמנות בעלת שם עולמי, פוגשת את ארצי מחדש בכוונה לעבוד יחד על התערוכה יוצאת הדופן “שחור לבנה” . נוגה וארצי רוצים לגשר על זיכרונות כואבים, ומנסים לפענח את הקשר האינטימי ששינה את חייהם.  קשר סוחף שמתפתח בין ארצי לסרינה, ציירת ערבייה שנוגה מטפחת, מסבך את כולם.

ביד בוטחת ובשפה בהירה וקולחת מציב עמוס טלשיר שאלות נוקבות הנוגעות באהבה, גזענות, קרבה ובדידות. רומן שחור לבן משרטט בפני הקורא  מארג חברתי-פוליטי נפיץ, ומציב תמונת מראה מטרידה אל מול פניה של החברה הישראלית.

עמוס טלשיר נולד בשנת 1950 בקיבוץ מעלה החמישה, גדל בבאר שבע וחי בתל אביב. רומן שחור לבן הוא ספרו השמיני. בין ספריו הקודמים: כמו כלבים מחוברים (ספרית פועלים); אלוהים אוהבת אותי (חרגול/עם עובד); אריה פצוע (ידיעות ספרים); טרזן יופיע פתאום (מטר); האצטדיון (הקיבוץ המאוחד).

 262 עמודים * 95 ₪

“דוקטור איכואב” מאת קורניי צ’וקובסקי

מרוסית: אלה סוד

ציורים: בתיה קולטון

קדימה הוצאה לאור

 במקום רחוק-קרוב, מתחת לאילן שופע, יושב לו דוקטור טוב הלב איכואב ומטפל בחיות החשות ברע. יום אחד מקבל איכואב מברק בהול מאפריקה הרחוקה, המודיע שכל החיות ביבשת חלו ושהחלמתן תלויה בהגעתו. האם יצליח איכואב להגיע אל אפריקה? האם יצליח להציל את החיות המסכנות?

היצירה דוקטור איכואב (1929) מאת קורניי צ’וקובסקי היא אחת הקלסיקות הגדולות של ספרות הילדים הרוסית. דוקטור איכואב מוכר יותר בספרות העברית כדוקטור אויזמר מעיבודו של המשורר נתן אלתרמן ליצירתו של צ’וקובסקי – (1943) –  “לימפופו” – כעת היא יוצאת לאור לראשונה בנוסח נאמן למקור.

קורני י צ’וקובסקי, שם העט של ניקולאי קורנייצ’וקוב (1969-1882), הוא אחד ממשוררי הילדים האהובים ביותר ברוסיה. שירתו ציורית ודרמטית, בעלת מקצבים משתנים ושופעת דמויות דמיוניות ומשעשעות. יצירותיו, שהפכו לקלסיקה, הטביעו את חותמן על כתיבתם של לאה גולדברג, לוין קיפניס, מרים ילן-שטקליס ויוצרים עברים נוספים.

ספר זה בתרגומה המרשים של אלה סוד ובלוויית איוריה רבי הקסם של בתיה קולטון, הוא הראשון בסדרה של שירה לילדים המתורגמת מן השפה הרוסית ורואה אור בהוצאת קדימה – הוצאה אקדמית שהוקמה בשנת 2016 על ידי איסנה גולדין ושמה לה למטרה להפגיש את קהל הקוראים הישראלי עם מיטב הספרות והמסורת הרוסיות בתחומים שונים: מחקר, הגות ופילוסופיה, פרוזה יפה וקלסיקה לילדים.

“כחותם על לבך” מאת הילה ארוון

הוצאה עצמית

ירושלים, 1560. בין חומות העיר והסמטאות המתפתלות, החצרות והבתים הצפופים, בין דוכני התבלינים הריחניים והאריגים המרהיבים בשוק מוכרי הכותנה, מתפתחת אהבה אסורה על רקע חרם משפחתי ישן, שאיש אינו יודע את מקורו.

ספרד, 1494. כשנתיים לאחר גירוש היהודים מהממלכה. ראובן דנינו, רופא מצליח השומר בסתר על יהדותו, מנהל חיי משפחה שלווים, אך המציאות טופחת על פניו והוא משלם מחיר אישי איום. הוא יוצא למסע הישרדות ברחבי הממלכה ובנדודיו מגיע לקאזה דה-פאז, אחוזה מפוארת מוקפת חומות וכרמים פוריים המשמשת לו מקום מקלט. בעודו חי בשקר בצל הצלב המאיים, הוא פוגש באיזבלה דה-פאז היפהפייה והנחשקת, המעמידה אותו בניסיונות של גוף ונפש והופכת שוב את עולמו.

כמו ראובן, הניצב בפני החלטות מכריעות, גם חוספינה דה-פאז החסודה והרחומה, אחותה של איזבלה, נמצאת בצומת דרכים בחייה. היא שוקלת להצטרף אל מסדר הקלאריסות העניות ולהיכנס למנזר, אך האם תגבר האדיקות הדתית שלה על הפיתוי להיות נאהבת על ידי רודולפו לופז, לוחם נועז ויקירן של נשות חצר המלוכה?

בשפתה הציורית והסוחפת לוקחת הסופרת את הקוראים למסע אל העבר ומובילה אותם בינות נופים ומחוזות רחוקים וקרובים בנפתולי עלילה מלאת סכנה, שקרים, תשוקות אסורות ותקוות כמוסות. סיפורי האהבה הבלתי אפשריים, שתוצאותיהם מהדהדות כמה דורות קדימה, פותחים צוהר אל חייהם של האנוסים בספרד.

זהו ספרה השלישי של הילה ארוון, בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת בר-אילן. ספריה הקודמים סודות באחוזת השושנים והדרך הביתה זכו להצלחה רבה בקרב הקוראים ולשבחי המבקרים.

528 עמודים