קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com 


אחרי המעשים” מאת נתנאלה שלזינגר

הוצאת מודן

אחרי המעשים, הוא רומן ביכורים של נתנאלה שלזינגר ילידת 1986, נשואה ואם לשלושה, בוגרת סדנאת הכתיבה של אשכול נבו ואורית גידלי. אחרי המעשים הוא רומן  אודות שתי אחיות שונות מאד זו מזו שבינן עומד סיפור על התנגשות בין אמונה לחילוניות בין תשוקות אסורות לכללים נוקשים הוא שופך אור על הקונפליקט המתמיד של אסור ומותר צנוע ולא המאבק המתמיד בין היצר והראוי  בקרב צעירים המחפשים זוגיות בעולם הדתי ציוני הוא מדליק פנס על ההתלבטות הקשה של מי שחונכו  תחת השרביט של בת מלך כבודה פנימה. נתנאלה נולדה בהתנחלות צופית וחיה היום בים המלח ביישוב  אבנת, יישוב קהילתי קטן בן 31 משפחות  בת לחינוך הציוני דתי, הספר הוא חלק מסיפור חייה האישים, כל החוויות הזיכרונות וההטמעה של האיסורים  הקונפליקט  שבאו מתוך החינוך הנוקשה שקיבלו באולפנה  באים לידי ביטוי ברומן אחרי המעשים, לאחר מסע פנימי  משחרר  נועה היא היום מטפלת  דרמה תרפיסטית במבוגרים ומנחת  מעגלי נשים בנושא של  גוף ומיניות.

נועה, דוקטורנטית מופנמת לפסיכולוגיה, עוברת לגור עם הדר, אחותה הסוערת, ועם אופיר החבר שלה, מורה דרך אוהב מרחבים וחופש. המגורים המשותפים בדירה הקטנה מחייבים כל אחד מהם לשקול מחדש בחירות, אמונות ונאמנויות, ומציבים מול השלושה מראָה של חטאים קנאה וסודות.

אחרי המעשים הוא סיפור על שתי אחיות שונות מאוד זו מזו שבינן עומד יפה, סיפור על התנגשות בין אמונה לחילוניות, בין תשוקות אסורות לכללים נוקשים, ובין הנאמנות של אדם לעצמו לנאמנות שלו לאהובי לבו.

הקריאה בספר הזה שוטפת להפליא, והעדשה הקמורה של נתנאלה שלזינגר מתמקדת באזורים אינטימיים ולא מדוברים . באופן נדיב, מדויק ואמיץ היא מתארת את התנודות הקטנות, המעודנות והאישיות ביותר של נפש הגיבורות שלה, וגם של נפשנו אנו. שאלות היסוד המעסיקות את הדר ואת נועה מעסיקות כל אחד – גבר או אישה, דתי או חילוני, מבוגר או צעיר.

תוצאת תמונה עבור אחרי המעשים 

“שמיטה” מאת אסתי הלפריןמימון

הוצאת כנרת זמורה-ביתן

רומן ביכורים קולח, מעמיק ומפתה על מערכת יחסים חידתית ואסורה בין מורה לתלמידתה ביישוב דתי קטן

תמר היא מורה צעירה להבעה באולפנה לבנות, רווקה מזדקנת במונחי המגזר, הגרה ביחידת דיור הצמודה לבית הוריה וממלאת את שעותיה הפנויות בקריאת ספרים ובבדיקת עבודות. נעמי, תלמידתה, היא נערה יפה ומחוזרת, אשר איבדה את אמה בפיגוע, ומחפשת את מקומה בעולם מתפרק. העבודות שמגישה נעמי לתמר, והערותיה של תמר עליהן, הן הצופן בעזרתו מאותתות השתיים את הסרבנות שלהן, את המשיכה, את הפחד.

שמיטה מזמין את הבאים בשעריו להתוודע אל כוחה ואל מחירה של האחרוּת; להתבונן בעובדה המטרידה כי זהות — אישית, קהילתית, מינית — היא מושג נזיל; ולהכיר בחריגוּת היסודית בחוויה האנושית, אשר אינה ניתנת להפרה, למעט אולי ברגעי חסד קטנים המוכמנים בשפת הסתרים של השירה.

זהו רומן הביכורים של אסתי הלפרין-מימון, פסיכולוגית קלינית במקצועה, המתגוררת כיום בקרית אונו. הלפרין-מימון, נכדתו של הרב הראשי של נצרת לשעבר, גדלה והתחנכה בחברה הדתית וחזרה בשאלה בצעירותה.

239 עמודים * 94 ₪

 

“מחשבי הקצין” מאת רן ובר

הוצאת אתנחתא

טרור דיגיטלי, נבואות אחרית הימים וטבע האדם חוברים יחד בספר מתח אפוקליפטי קצבי וחובק עולם.
יואב שרף, האקר בהווה וסוכן חשאי בעברו, מעביר את ימיו בחנות הגאדג’טים הקטנה שלו בתל אביב. כשרמי, המפעיל שלו מימי הצבא, מגיע לגייס אותו למשימה אחרונה בהחלט, הוא לא מותיר לו ברירה.
כך מוצא עצמו יואב נשאב לעולמם של מחשבי הקצין, ארגון טרור דיגיטלי מסתורי השואף לכונן סדר עולמי חדש על ידי העברת קודים לשיגור טילים לאיראן.
המסע לאיתור חברי הארגון מפגיש אותו עם האקרים, סוחרי נשק ונציגי סוכנויות ביון בלוס אנג’לס, סן דייגו ומדבריות נבדה, ובמהלכו פוגש יואב את בנימין וולף – יהודי אמריקאי חם ודעתני, המציג לו צורת חיים שיואב מעולם לא הכיר, החודרת תחת השריון שעמל לבנות כל חייו.
טרור דיגיטלי, נבואות אחרית הימים וטבע האדם חוברים יחד בספר מתח אפוקליפטי קצבי וחובק עולם. מחשבי הקצין הוא סיפור מסע המתחיל בחוסר רצון וייאוש ונוסק אל רצון בוער ותקווה אינסופית, “כי צריך כל אדם לומר – כל העולם, לא נברא, אלא בשבילי”.
זהו ספרו הרביעי של רן ובר, מחבר רב המכר “סוד הנקודה הטובה”, “התגלות” ו”אני והאין רוכבים על אופניים”. ספרו החדש לוקח את הקורא למסע פנימי וחיצוני כאחד.

380 עמודים

“בית ספר לשינה: להתעורר אל הכוח של השינה” מאת ריצרד וייסמן

מאנגלית: דפנה לוי

הוצאת ספרי עליית הגג וידיעות ספרים

משהו מוזר עד מאוד קורה בכל יום בחיינו. אנחנו עוצמים עיניים, מתעלמים מהסביבה ויוצאים שוב ושוב למסע אל עולם פנטסטי. בממלכת הדמיון הזאת אנחנו מסוגלים לעוף, לבלות זמן איכות עם הידוען החביב עלינו, להגן על כדור הארץ מפני מתקפת זֹומּבים או לראות בחלחלה איך כל השיניים נושרות לנו מהפה. אלא שבסופו של דבר אנחנו חוזרים להכרה, פוקחים עיניים וממשיכים בחיינו כאילו לא אירע דבר. ואולי המדהים מכול, זאת אינה חוויה קצרצרה. בממוצע, אנחנו ישנים שליש מכל יממה, ורבע מהזמן הזה מוקדש לחלומות.

למרבה הצער, רק למעטים מאיתנו יש מושג כלשהו על מה שקורה בחלק הזה של חיינו. בית ספר לשינה ייקח אתכם לסיור עומק במדע השינה והחלום, ויציג טכניקות שיעזרו לכם להפיק מהלילה את מרב התועלת. יחד נגלה מה קורה למוח ולגוף שלנו בכל לילה מחיינו, נחשוף את התעלומות של מחזור השינה האנושי, נלמד להתגבר על סיוטי לילה וליהנות משנת לילה טובה, ונגלה כי לחלומות שלנו יש כוח לשנות את חיינו.

בית ספר לשינה חושף את המדע ואת המידע העדכני ביותר מאחורי המוח הישֶן, ומסביר כיצד שעות השינה “המתות” האלו יכולות לשפר את חיי העֵרוּת שלנו באופן דרמטי. בית ספר לשינה מביא את התגליות החדשות והמסעירות המבוססות על מחקרים מדעיים, ניסויים מרובי משתתפים ואפילו על ארכיון דיווחי החלומות הגדול בעולם, ובין השאר הוא ילמד אתכם: מה כוחה של תנומת שש דקות; כיצד מתגברים על יַעֶפֶת (ג’ט לג); מה באמת פשר החלומות שלכם; כיצד תהפכו גם אתם ל”יושני על” – וכיצד תישנו את שנת הלילה הטובה בחייכם?

מחקרים מראים שאפילו חוסר מועט בשינה יכול להשפיע בצורה בלתי הפיכה על בריאותנו, תוחלת החיים שלנו ואושרנו. בלי לוותר על המדע, אבל בכתיבה מהנה וברורה, פרופריצרד וייסמן, שעליו נאמר כי הוא “הפסיכולוג החוקר החדשני ביותר בעולם כיום”, מציג בפנינו את המדע החדש של השינה – ומחזיר לנו את השליש החסר של חיינו.

ריצרד וייסמן התחיל את חייו המקצועיים כקוסם, אבל כיום הוא הפרופסור היחיד בבריטניה להנחלת הפסיכולוגיה לציבור הרחב. מחקריו, בנושאים כגון מזל, רמייה ושכנוע, פורסמו במגזינים האקדמיים המובילים בעולם, וערוץ היו-טיוב שלו בנושאי פסיכולוגיה גרף למעלה מ-150 מיליון צפיות ברחבי העולם. וייסמן כתב כמה ספרים אשר תורגמו ליותר משלושים שפות, וביניהם The Luck Factor, Quirkology, ורב-המכר 59 Seconds.

328 עמודים * 98 ₪

“בשורות טובות” מאת שירז אפיק

הוצאת מטר

בשורות טובות נפתח ביום הולדתה הארבעים של אראלה, רווקה תל אביבית. היא מתעוררת עם הנג אובר קטלני ועוברת על חשבונות הבנק שלה. הלב שלה מחסיר פעימה כשהיא רואה שהכסף של אחיה הגדול, שנעדר כבר עשרים שנה, נעלם מהחשבון.

אחרי שנים של קמפיינים לאיתורו, ותקוות שווא היא מנסה לא לתת לשום רגש או רצון לתעתע בה שוב.  היא יוצאת למסע בעקבות קצה החוט שתחילתו בבנק, היא מערבת את המשטרה, נמנעת מלשתף את משפחתה ויוצרת שוב קשרים עם אנשים מהעבר. במהלך מסעה מתברר לה שדמותו של אחיו רחוקה ממה שהיא זוכרת מנעוריה.

נאמנותה העיוורת של אראלה לאחיה הבכור מסייעת לה במסעה המטלטל אל שולי החברה, אך נאמנות זו עומדת למבחן כשהיא פוגשת את הצד האפל של דמותו ושל חייו. 

בשורות טובות הוא סיפור על עוצמתה של אהבה. בשפה ישירה וקולחת שוזרת שירז אפיק את סיפור חייה של הגיבורה עם המציאות הישראלית, על יופיה וכיעורה. מנקודת מבט מפוכחת ובחוש הומור היא חושפת את הסודות הכמוסים החבויים בתא המשפחה הבורגנית.

שירז אפיק נולדה בתל אביב. היא בעלת תואר שני בפסיכולוגיה. עבדה בארץ ובחו”ל עם מכורים לסמים, ניצולי שואה ונפגעי נפש, וכיום עוסקת בכתיבת ביוגרפיות כסופרת צללים. נשואה באושר ואם לשני בנים. בשורות טובות הוא ספרה השני. ספרה הראשון, לנקות את יפו, ראה אור אף הוא בהוצאת מטר.

215 עמודים * 95 ש”ח

“חול טובעני” מאת סטיב טולץ

מאנגלית: איֶלת אטינגר ואֹהד זהבי

הוצאת עם עובד, ספריה לעם

הַכירו את אלדו בנג’מין, כליא ברק של צרות. כל הפורענויות שאפשר להעלות על הדעת – וגם כל אלה שלא –  מתרגשות עליו. ולא שהוא לא צפה את זה. אדרבה, החיים הרגילים תמיד נראו בעיני אלדו כגשר צר מאוד מעל שתי תרבויות נפרדות לחלוטין ואוטונומיות למחצה, חברת בית הסוהר מזה וחברת בית החולים מזה, והחשש הגדול שלו היה ליפול לאחד הצדדים – לעולם של צינוקים, סכינים ומעשי סדום או לעולם של מחלקת כוויות, מזרקים וכיסאות גלגלים. השאלה לאן ייפול בסופו של דבר –עוררה בו פחד מצמית. נחשו מה? הוא נפל לשתיהן.

בחול טובעני מציג סטיב טולץ דמות איוב מודרנית – גיבור טרגי בקנה מידה אפי, שמנקז לתוכו את כל התזזית, החרדה וחוסר התוחלת של העת הזאת. בד בבד הוא מצליח לחשוף את השבר של העלילה הספרותית, שדומה שכבר מיצתה כל קלישאה וכל תחבולה, ובעזרת כתיבה חריפה ומודעת לעצמה, לא פעם על גבול הנונסנס, לספר סיפור נוקב ועכשווי מאוד על החיים בעידן עתיר מידע אבל דל מאוד במהות ובתוכן.

חול טובעני הוא רומן פרוע ואנרכי, ספר סוחף שאי אפשר להרפות ממנו – מצחיק ומשעשע, עצוב ומבעית, חד־הבחנה, מלא תובנה ושנון מאין כמותו.

סטיב טולץ נולד בסידני שבאוסטרליה בשנת 1972, למד באוניברסיטת ניקאסל שם ונדד בין מונטריאול, ונקובר, ניו יורק, ברצלונה ופריז. במהלך השנים הוא עבד במגוון מרשים של עבודות כולל כצלם טלוויזיה, איש ביטחון, איש שיווק, מורה לאנגלית, תסריטאי, וחוקר פרטי. ספרו הראשון שבריר, ראה אור בספריה לעם, 2013, זכה לתשבחות רבות ועם הזמן הפך לספר קאלט.

392 עמודים * 94 ₪ 

 

“הרשימה: חוברת צביעה למבוגרים – 20 משפטי השראה מאוירים מתוך רב המכר הבינלאומי”

מאיירת: אודליה שמעוני

הוצאת הרשימה

מאז יצא ספרו “הרשימה – חלומות צריך לצעוק” הגיעו אל יובל אברמוביץ’ הצעות ובקשות להפיק מגנטים, עטים ואף חולצות עם משפטים מעוררי השראה מתוך הספר. קוראים ורושמים רבים רצו לראות משפטים כמו “תצעקו את החלומות שלכם מישהו ישמע אתכם” ו”הרשו לעצמכם לחלום דרשו מעצמכם להגשים” מסביבם.

למוצרים המשלימים האלו היו חסרים מימד של עומק, של השראה ושל עזרה אמיתית בעיניו של יובל, אך ההצעות הללו הולידו אצלו את הרעיון ליצור חוברת צביעה עם משפטים מעוררי השראה מתוך רב המכר, שקיבלו אינטרפרטציה מרגיעה ויפה באיוריה של אודליה שמעוני.

20 משפטי העצמה מאוירים, על-גבי קרטון, הניתנים לתלישה ובהמשך למסגור ולתלייה מרכיבים את “הרשימה – חוברת צביעה למבוגרים” – חוברת צביעה מרגיעה לעצמנו ולאנשים שאנחנו אוהבים, המהווה פאוזה מרעננת בחיים האינטנסיביים שלנו.

הרעיון שעומד מאחורי חוברות הצביעה למבוגרים הוא לאפשר למבוגרים התזזיתיים של ימינו, שאוחזים בידם את מכשירי הטלפון המתקדמים ללא הפסקה, לקחת עצירה מהמרוץ האינסופי של החיים. תופעת חוברות הצביעה נוגעת בקהלים רבים ומגוונים ומסתמנת כפתרון מדיטטיבי להפחתת לחצים, לשיפור המוטוריקה העדינה הנפגעת כתוצאה משימוש מרובה במסכים, מסייעת בעיכוב בעיות זיכרון, תורמת לריכוז, מאפשרת לנו הבעה עצמית ועל הדרך מחזירה אותנו לילדות.

יובל אברמוביץ הוא סופר שבאמתחתו תשעה רבי מכר, עיתונאי, שחקן, תסריטאי, מרצה ויזם. אבל יותר מהכול הוא עובד בלהגשים את החלומות שלו ועוזר לאחרים להגשים את שלהם. “הרשימה חלומות צריך לצעוק הפך תוך 3 שנים לרב מכר בינלאומי, הנמכר בהצלחה ב-15 מדינות בעולם. נכון להיום – קשה מאוד למצוא בישראל אדם שלא יודע מהי “הרשימה” שלו. רבים מעידים שהוא פתח להם את הדלת להגשמה עצמית ועזר להם להגשים את חלומותיהם.

אודליה שמעוני בוגרת המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר ועובדת כמאיירת ומעצבת אופנה עצמאית. בעלת המותג ODEL – משחקי מילים מאוירים ע”ג תמונות, גלויות, חולצות ועוד.

20 עמודים * 64 ₪

ז׳ידו קרישנמורטי מבחר כתבים: האמת היא ארץ שאין שבילים אליה” עורך אלישע בן מרדכי

הוצאת אסטרולוג

״האמת היא ארץ שאין שבילים אליה, לפיכך שום סמכות רוחנית, פסיכולוגית או פוליטית אינה מובילה לאמת, וכך גם לא דעות ואמונות.  ניתוחים אינטלקטואליים ושיטות פסיכולוגיות לא יקנו שלווה ושחרור מקונפליקטים פנימיים. רק בעזרת התבוננות פנימית משוחררת מזיכרונות העבר ושאיפות העתיד, התבוננות חופשית מדעות קדומות, השוואות ושפיטה — אפשר שיחווה אדם אותה חירות פנימית נטולת מאבקים.”

״מבחר כתבים״ מביא כשבעים פרקים מתוך תריסר מספרי קרישנמורטי, המשקפים את הגותו והתבוננותו הרוחנית של אחד מגדולי הוגי הדעות והמחנכים של המאה העשרים.

ז׳ידו קרישנמורטי (1895-1986) נולד בהודו, ובגיל 13 אומץ על־ידי ראשי התנועה התיאוסופית העולמית, שגילו בנער כוחות רוחניים מיוחדים ואף ראו בו כעין ״משיח״. התנועה התיאוסופית, המבקשת להפיץ תורה של אחוות עמים ואהבת אדם, הועידה את הנער, קרישנמורטי, לעמוד בראשה. קרישנמורטי גדל להיות מורה בעל עוצמה רבה, בלתי מתפשר ובלתי ניתן לסיווג, ששיחותיו וכתביו לא היו קשורים לדת מסוימת ולא היו מזרחיים כמו גם מערביים, אלא היו של העולם כולו. במשך 15 שנים למד, לימד ופעל קרישנמורטי במסגרת התנועה. עד שפנה בגיל שלושים לדרך עצמאית, דוחה בתקיפות את דמות המשיח שניסו לכפות עליו, פורש מהארגון הגדול והעשיר שנבנה סביבו ומכריז כי אין דרך סלולה אחת לאמת וכי על כל אדם לחפש בעצמו את משמעות חייו ואת דרכו.

בשארית חייו דחה קרישנמורטי בעקביות את מעמד הגורו שאחרים ניסו לכפות עליו. הוא המשיך למשוך קהל גדול מהעולם כולו אבל לא טען לכל סמכות, לא רצה ממשיכי דרך, ודיבר תמיד כאדם לאדם. בלב תורתו היתה ההבנה שניתן להביא לשינויים יסודיים בחברה רק באמצעות שינוי תודעת היחיד. הצורך בידיעה עצמית והבנת ההשפעות המגבילות והמפרידות של התניה דתית ולאומית, הודגשו בקביעות. קרישנמורטי הצביע על הצורך הדחוף בפתיחוּת, על ה’מרחב הגדול במוח בו יש אנרגיה בלתי ניתנת לשיעור’. נראה שזה היה המקור למעיין היצירתיות שלו עצמו והמפתח לרושם שהשאיר על מגוון רחב כל כך של אנשים. הוא המשיך לכתוב, לדבר וללמד בכל העולם עד מותו בשנת 1986 בגיל תשעים. במשך עשרות שנים פרסם קרישנמורטי עשרות ספרים, הרצה וקיים שיחות עם תלמידים והוגי־דעות. כיום קיימים עשרות בתי־ספר ואגודות הממשיכים את דרכו — מסע להיכרות עצמית ולהבנה, מתוך חירות מוחלטת, חופשיה ממשפטים קדומים.

416 עמודים * 98 ₪

 

“רודולף שטיינר מבחר כתבים: איך ליישם את האנתרופוסופיה להשגת חיים רוחניים טובים יותר” עורך אלישע בן מרדכי

הוצאת אסטרולוג

״…אם נבחן את עצמנו בחיים, נגלה מבוקר עד ערב אינספור דברים שאנו רוצים, שיהיה נחמד שיהיו שלנו, אך אנו גם מוצאים הרבה משאלות כאלה שאנו יכולים לוותר עליהן, בלי לפגוע במישהו אחר ובלי להזניח את המחויבויות שלנו: משאלות שסיפוקן יעניק הנאה מסוימת, אך שניתן גם להשאירן בלתי־מסופקות. לפיכך, אם ממשיכים באופן שיטתי, ניתן למצוא בתוך המשאלות הרבות את אותן משאלות שעליהן ניתן לומר: ׳לא, אני לא אגשים משאלה זו כעת׳. אין לעשות זאת בדרך הלא נכונה, אלא רק באופן שאינו גורם נזק, שלא יביא לדבר לבד מקורת רוח, אושר, הנאה. אם מדכאים באופן שיטתי משאלות מסוג זה, אזי כל דיכוי של סוג של משאלה פירושו עלייה בכוח הרצון, בכוחו של האני ביחס לגוף האסטרלי. ואם מאוחר יותר בחיים אנו מקבלים את מרותו של הרגל זה, אזי נהיה מסוגלים לפצות, במובן זה, על הרבה ממה שהחינוך מזניח בהווה בדרכים רבות.״ (רודולף שטיינר)

רודולף שטיינר (1861-1925) הינו אחד מהוגי הדעות המשפיעים שהשאירו את חותמם על חיי היומיום שלנו, הן בתחום המחשבה והן בתחום החינוך. פילוסוף, מורה רוחני ואדריכל אוסטרי, מייסד האנתרופוסופיה. שטיינר היה בעל רקע מדעי, ערך את כתבי גתה והגיע אל החברה התיאוסופית בתחילת המאה העשרים. הוא חיפש דרך שתאפשר חשיבה עצמאית, משוחררת מהשפעות המוח. רק דרך זו תאפשר לאדם יכולת להכיר באמת ובמציאות הרוחנית הממשית של העולם בו אנו חיים. חקירותיו והרצאותיו הביאו אותו לגבש את תורת האנתרופוסופיה.

רודולף שטיינר פרסם עשרות ספרים ומאות הרצאות. ״מבחר כתבים״ מביא את שלושת ספרי היסוד של תורת האנתרופוסופיה במלואם, וכן פרקים והרצאות רחבות מתוך ספרים המייצגים את הגותו ודרכו.

חוץ מספר אחד (״חקלאות ביו־דינאמית״) שתורגם מהשפה הגרמנית, שאר הספרים תורגמו  מהשפה האנגלית. יש לציין כי רודולף שטיינר עצמו, בעזרת אשתו, היו אלו שתרגמו את מרבית כתביהם לאנגלית.

431 עמודים * 118 ₪

“אילן בשור מצלם תרבות ישראלית”

הוצאה עצמית

הצלם שמתעד את יוצרי התרבות המובילים בישראל מסכם עשרים וחמש שנות צילום באלבום מרהיב של 100 אומנים. “ספר זה יקר ללבי שכן הוא מציג אומנים אותם צילמתי לאורך השנים, אנשים יוצרים, שכל אחד מהם ביצירתו השפיע עלי והעשיר את עולמי, וממנו נובעת בדרך כלל ההשראה לצילומי. אני מבקש בספר זה להנכיח את התרבות המקומית במרחב, בבתינו, בכל מקום, ורואה בו ביטוי לתרומתי הצנועה לתרבות זו.” אילן בשור

“אני מכיר את עבודתו של אילן בשור כבר הרבה שנים. בעיקר כצרכן של היצירה שלו שהתפרסמה בכל סוגי המדיה, ומעט כמצולם אצלו בסטודיו. ההרגשה שלי תמיד היא שאילן בא מאהבה. הוא אוהב אמנות. אוהב תיאטרון. אוהב מוסיקה. בעיקר הוא אוהב את המצולמים שלו.

כבר יצא לי לעמוד מול צלמים שרוצים להוציא ממך ‘משהו שונה’. תתפשט! תתלבש! תבכה! תעשה עמידת ראש ערום על אבטיח… כבר ראיתי צילומים רבים שתופשים את המצולמים שלהם בקלקלתם, ברגע הכי מביך ומשפיל שלהם. אצל אילן בשור זה אף פעם לא ככה. הוא מזמין אותך לאולפן שלו. נותן לך הרגשה טובה. מאיר אותך כמו שצריך. מוציא אותך הכי יפה שאפשר. כמו שאמרתי… הוא בא מאהבה… ורואים את זה.” מתוך ההקדמה של יואב קוטנר לספר

הפורטרטים של אילן בשור מאופיינים בפשטות וניקיון ויזואלי, המציבים את המצולם במרכז ההתעניינות. הצילום הוא אינטימי, ישיר ומשתדל לראות את נפש המצולם, אישיותו, רגשותיו ותחושותיו באותה נקודת זמן מסוימת. באלבום החדש מצולמים 100 אנשי תרבות מובילים, בהם: אהוד מנור, דיוויד ברוזה, אביב גפן, ברי סחרוף, שלמה ארצי, שלום חנוך, יהודית רביץ, אהובה עוזרי, אביב גדג’, אלון אולארצ’יק, ששון גבאי, יהודה פוליקר, דרור קרן ועוד, אותם צילם בשור במהלך שנות הקריירה שלו, עבור עטיפות לתקליטים, מופעים, כרזות להצגות וכו’. הצילומים הללו הם יצירות אמנות שבמרכזן אמנים, במרכזן עולם התרבות הישראלי.

90 עמודים * 150 ש”ח

 

 

תדמייני שאת כוכבת מאת שולמית אפפל

הוצאת פטל
החלל המחריד הנפלא

הִתְפַּלֵּאתִי שֶׁהַיְּלָדִים שֶׁלָּהֶם שְׂמֵחִים. צוֹחֲקִים בְּקוֹל. מְחַכִּים
לְיוֹם הַהֻלֶּדֶת. מַטִּים אֶת הָרֹאשׁ וּמְקַבְּלִים בְּרָצוֹן לְטִיפָה. שִׂמְחָה
לֹא גָּרְמָה לָהֶם מְבוּכָה. הֵם הָיוּ מְבֹרָכִים. חִכּוּ לָהֶם בְּהִוָּלְדָם
וּבְכָל יוֹם שָׂמְחוּ בָּהֶם. הֵם דָּמוּ לְהוֹרֵיהֶם הָיוּ נִנּוֹחִים וְחִיְּכוּ
בְּרַכּוּת. כְּשֶׁהַחֲבֵרִים שֶׁלִּי הָיוּ יְלָדִים גַּם אֲנִי הָיִיתִי יַלְדָּה
אֲבָל רַק מֵחֹסֶר בְּרֵרָה ושִׂמְחַת הַחַיִּים שֶׁלִּי, אִלְמָלֵא הָיְתָה
חֲבוּיָה, לֹא הָיִיתִי שׂוֹרֶדֶת. הֶחָלָל הַמַּחְרִיד הַנִּפְלָא
נִמְלָא כְּשֶׁאֲנִי כּוֹתֶבֶת

אפפל היא משוררת ותיקה, מוערכת ועטורת פרסים, שהוציאה שישה ספרי שירה והעלתה מחזה אחד.

הספר החדש מכיל שירים ושירים בפרוזה, העוסקים באופן בלתי מתפשר בנושאים כמו העבר המשפחתי, ילדות שעמדה בסימן הגירה ופליטות, יחסים בין המינים שרב בהם הזר על הקרוב, וכן ההווה הישראלי האורבני קשה היום. כל זאת בשפה עזה ומזוקקת, שסוד כוחה בצמצומה.

אפפל נולדה במחנה עקורים בקפריסין, כבת להורים ניצולי שואה יוצאי מזרח אירופה. ילדותה עברה עליה בעיר התחתית בחיפה ובהיותה בת עשר עברה עם משפחתה לרמת גן.

את ספרה הראשון “שעת ילדה”, פרסמה אפפל בהיותה בת 17 בשנת 1965. הספר יצא בהוצאת “עכשיו”. בשנת 1972 יצא ספרה השני, “יבשת שבורה”. ב-1975 הקימה וניהלה את גלריית האמנות “נינווה” בתל אביב, ששימשה מקום מפגש לסופרים ומשוררים בתקופה שלאחר מלחמת יום הכיפורים.

בשנת 1981 הוציאה אפפל את ספרה השלישי, “מרחק”, בעריכתו של המשורר אמיר גלבע. ספרה הרביעי של אפפל, “חישוקים”, יצא ב-1987 בעריכת המשורר נתן יונתן. את ספרה החמישי, “התרה”, הוציאה בהוצאת ביתן בשנת 1989. לאחר תקופה ארוכה של שתיקה ספרותית יצא ספרה השישי, “פחות מאמת אין טעם לכתוב”, בשנת 2012 בעריכת ריקי דסקל.

שיריה של אפפל תורגמו לאנגלית, גרמנית, רוסית, איטלקית וקרואטית; וכן פורסמו באנתולוגיות ובכתבי עת רבים. היא משתתפת תדיר בערבי הקראת שירה של מכוני תרבות שונים, ביניהם מכון גתה, בית אריאלה ובית היוצר; מפרסמת שירים וסיפורים בכתבי עת שונים; וכן מנהלת בלוג ספרותי פעיל ומשפיע באתר “רשימות”.

פרסים בהם זכתה: פרס קוגל לשירה על ספרה “מרחק”, 1982. פרס היצירה לסופרים ומשוררים ע”ש לוי אשכול, 1987 ו-2013. מקום שלישי ב”תחרות הסיפור הקצר של “הארץ” – על הסיפור “פרטים אישיים”, 2012. פרס רמת גן לספרות, 2014, על ספרה “פחות מאמת אין טעם לכתוב”.

112 עמודים * 49 שקלים

הנערה מהגן” מאת פרנאז פורוטאן

מאנגלית: עידית שורר

הוצאת כתר

בכרמנשאה, עיירה קטנה ליד טהראן, בצל עצי הפרי שבבוסתן ובין הקירות הלבנים של ביתה רחב הידיים, מנהלת משפחת מאלכותי היהודית את חייה הנוחים.

לאשר מאלכותי יש כמעט הכול. עסקים משגשגים, משפחה תומכת ואישה צעירה ומושכת. אבל את הדבר שאליו הוא מתאווה יותר מכול הוא עדיין לא קיבל. בן. יורש עצר שימשיך את דרכו ויהיה עדות חיה לגבריותו. כיוון שרחל מאלכותי לא מצליחה לתת לבעלה את הדבר היחיד שהוא רוצה ממנה, בן זכר, היא לכודה בנישואים מדכאים, חרדה לגורלה ואכולת קנאה בנשים סביבה שגורלן שפר עליהן.

כשאשר מציב בפני רחל אשתו אולטימטום ומודיע לה שאם לא תהרה עד האביב היא תגורש, היא מחליטה לעשות הכול כדי להציל את נישואיה. אבל בדרך להגשמת חלומה להעניק לבעלה ילד, היא נאלצת לקבל החלטות קשות מנשוא שתוצאותיהן עלולות להיות הרסניות עבור שאר בני הבית.

הנערה מהגן הוא ספר עוצמתי ונוגע ללב, החושף את מורכבות החיים בצל החלטות גורליות.

פרנאז פורוטאן, יהודייה ממשפחת אירנית, נולדה וגדלה באירן. היום מתגוררת עם משפחתה בארה”ב. הנערה מהגן הוא ספרה הראשון המבוסס על ההיסטוריה המשפחתית שלה.

213 עמודים * 88

 

“לפני הנפילה” מאת נואה האולי

מאנגלית: אסף שור

הוצאת כתר

בליל קיץ ערפילי עולים אחד–עשר אנשים על מטוס פרטי לניו–יורק. שש–עשרה דקות לאחר ההמראה, המטוס מתרסק באוקיינוס. רק שניים מן הנוסעים שורדים, ומוצאים את עצמם נסחפים בלב ים: סקוט בורוז, צייר כושל וילד בן ארבע, יורש מיליונים ונצר אחרון למשפחה של אילי מדיה.

חקירת ההתרסקות מובילה אל סיפורי חייהם של הנוסעים ושל אנשי הצוות: איל תקשורת רב–השפעה, גאון פיננסי שעומדים להגיש נגדו כתב אישום על הלבנת הון,  גננת שהייתה לאשת מיליונר, טייס יוצא כת אפוקליפטית, דיילת צעירה – ואחרים.

תעלומת ההתרסקות היא חלון רחב הנפתח אל סיפורי חיים המשורטטים להפליא ביצירה ספרותית מרהיבה על מקרים ועל צירופי מקרים, על תקשורת נצלנית ועל האפשרות לקום ולהתייצב נגדה, על הגינות, אהבה, פשע ושרידה.

נואה האולי,  סופר, יוצר ותסריטאי מבריק של הסדרות “פארגו” ו”ליגיון”. “לפני הנפילה”, ספרו החמישי, הפך מיד עם צאתו לאור לרב מכר בארה”ב.

428 עמודים * 98 ₪

מרטין: הבלרינה הקטנה” מאת זילבר דלאה מרסל מרליה 

מצרפתית: דורית דליות.

הוצאת כתר

מרטין היא ילדה שובבה וסקרנית. מדי יום רביעי אחר הצהריים היא הולכת לחוג בלט. שם היא נפגשת עם כל החברות וגם עם קטיה המורה, שהיתה פעם בלרינה מפורסמת, ומרטין מעריצה אותה.

כבר בשיעור הראשון הודיעה קטיה לתלמידות שלה שהיא מתכננת להעלות מופע בסוף השנה, אך רק בתנאי שהן תתמדנה בשיעורים.

מבט מורם, סנטר גבוה, רגל מתוחה! מרטין מכירה את כל התנועות,  והיא נבחרה להוביל את הבנות במופע, אבל האם היא תצליח לזכור את כולן כשתעלה על הבמה?

מרטין הבלרינה הקטנה הוא הספר הראשון בסדרה על ילדה אחת, רגילה ומקסימה, שכבשה את צרפת ואת העולם כולו בסערה. הספר הראשון בסדרה יצא בבלגיה ב-1954 ומאז יצאו סך הכול 60 ספרים, שמכרו יותר ממאה מיליון עותקים בעולם.

64 ₪

 

“האמת שלנו” מאת אנני בֶּרוֹז

מאנגלית: טל ארצי

הוצאת כתר

בעקבות סירובה של לילה בק להינשא לבחור רכרוכי אך עשיר שייעד לה אביה הסנטור, היא מנושלת מקצבתה ונשלחת לעבוד בעיירה שכוחת אל במערב וירג’יניה. מנותקת ממשפחתה ורחוקה מחיי המותרות שלהם הורגלה, לילה מעבירה את הקיץ של שנת

1938 בחדר שכור בבית משפחת רומיין. היא לומדת להכיר את ג’וטי הרווקה המגדלת בעצב את בנותיה של פליקס, אחיה הגרוש, וכשהיא פוגשת אותו היא נכבשת בקסמו בסערה.

גם וילה רומיין, בתו בת ה-12 של פליקס, מנסה להתקרב אל אביה. היא עוקבת אחריו במטרה לחשוף את החיים הסודיים שהוא מנהל, אבל אינה מצליחה לפענח את שברי המידע שהיא אוספת. היא משערת שהכול קשור לאסון הנורא שקרה לפני שנים, כשבית החרושת המשפחתי נשדד ונשרף, אבל לא ברור לה איך. בחושיה הילדותיים היא מבינה שסבך הסודות המשפחתיים מסתיר אמת מורכבת שמסוכן לחשוף.

האמת שלנו הוא סיפור חכם, שנון ושופע חיוניות, המאיר את כוחן של הנאמנות והסליחה, הזיכרון והאמת, והאומץ הנדרש כדי לעשות את הדבר הנכון.

אנני ברוז התפרסמה כסופרת לילדים, מחברת הסדרה המצליחה “אייבי + בין” שיצאה לאור בעברית בהוצאת “כתר”. זהו ספרה השני למבוגרים, אחרי “מועדון גרנזי לספרות ולפאי קליפות תפוזים”.

512 עמודים * 98 ₪

 

“אהבה מפורסמת” מאת רבקה סרל

מאנגלית: נעה שביט

הוצאת כתר

פייג’ טאונסן בת ה-17 תמיד חלמה לראות את שמה על המסך הגדול באולם הקולנוע, אבל אף פעם לא חשבה שזה באמת יקרה.

עד היום שבו זה בדיוק מה שקורה: היא ניגשת לאודישן ומקבלת את התפקיד.
היא – תלמידת תיכון אנונימית – עומדת להפוך לכוכבת טרילוגיית הסרטים המדוברת ביותר בעולם הקולנוע.

פתאום היא בהוליווד, מוקפת מאפרים, מלבישים, אנשי שיווק ובמאים, והעיקר – השחקן שלצידה הוא ריינר דבון, אחד הכוכבים הנערצים בעולם.

ריינר מחזר, פייג‘ נענית, אבל כשעל סט הצילומים מופיע ג‘ורדן, הצלע השלישית במשולש הרומנטי הקולנועי, החיים מתחילים לחקות את הקולנוע. פייג‘ נקרעת, לא יודעת בדיוק מה היא רוצה ואת מי. היא רחוקה מהבית ומהחברים הטובים, והיא צריכה להבין מי היא ואיך תוכל לנווט את דרכה בעולם השואו–ביז. החלום שלה אולי התגשם, אבל מתברר שהמציאות מסובכת מאוד…

רבקה סרל, סופרת, מתגוררת בניו יורק. “אהבה מפורסמת” הוא הראשון בטרילוגיה שכתבה ועוּבד לאחרונה לסדרת טלויזיה מצליחה בארה”ב.

256 עמודים * 74 ש”ח

“מסע: בני הדור השני והשלישי לשואה מדברים” מאת שושנה צינגל

הוצאת אסטרולוג

באוקטובר 2015, 34 שנים לאחר שיצאה למסע התיעודי הראשון שלה, יחד עם עוד בני ניצולים, אל נבכי העבר המשפחתי שלהם ואל תוך עצמם, נטלה שושנה צינגל מכשיר הקלטה, בשנית, ויצאה למסע תיעודי מרתק של דור אחר – הנכדים והנכדות של ניצולי השואה.

מסע הוא יצירה דוקומנטרית מיוחדת במינה, המציגה לראשונה ראיונות עומק מרגשים ומרתקים עם הדור השלישי לשואהראיונות שהמחברת ערכה בשנתיים האחרונות. אליהם צורפו ראיונות עם בני הדור השני לשואה, שהמחברת ערכה בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת.

לא מדובר באוסף של עדויות או בספר זיכרונות. המרואיינים גם אינם מושא למחקר אקדמי. מסע הוא ספר של תיעוד יצירתי המעלה על הבמה דמויות שונות ומגוונות אשר נבחרו בקפידה על ידי המחברת. כמו צלמת המתעדת את המציאות מבעד לעדשת המצלמה, שושנה צינגל “צילמה”, לדבריה, בעזרת מילים, את עולמם הפנימי של המרואיינים ומביאה לקהל הקוראים מציאות אמיתית שעברה דרך הפריזמה שלה.

מסע מביא בלשון דיבור חיה וידויים אישיים וקולות אותנטיים ומגוונים. המרואיינים באים מרקע חברתי, השכלה, גיל, מין, דת, עדה, ארצות מוצא, מצב משפחתי, מקצוע ומקום מגורים שונים. חלק מהראיונות נוגעים בתת-מודע ובחלומות, ויש בהם אפילו משהו מן האלמנט המיסטי.

מסע מציג פלורליזם של דעות ומגוון השפעות של השואה על בני הדור השני והשלישי. נמתחת בו ביקורת על תופעות שליליות בחברה הישראלית, כגון: זילות החיים, היעדר חמלה, אלימות ואטימות. וכן מובעים חשש מהדרדרות מוסרית וכמיהה לעולם מוסרי יותר.

מסע לא נכתב רק כדי לזכור. מטרתו לזכור כדי שנהפוך לבני אדם טובים יותר, לחברה טובה יותר, ושהעולם שאנו חיים בו יהיה טוב יותר. לזכור כדי להחזיר את החמלה והאנושיות החסרות כל כך אל חיינו.

בין המרואיינים בספר הדס קלדרון (שחקנית תיאטרון בית לסין, טלוויזיה וקולנוע) – נכדתו של המשורר אברהם סוצקובר, זוכה פרס ישראל ואחד מגדולי המשוררים והיוצרים ביידיש; המשוררים: רבקה מרים, עודד פלד וטניה הדר, עליהם נכתב בעיתון “הארץ” באותם ימים: “כמה מהראיונות מרתקים כפרקי-סיפורים בדיוניים, כגון וידוייהם של המשוררים רבקה מרים, עודד פלד וטניה הדר, המוצאים כולם כאחד את עקבות השואה בדחף ליצירתם ובנושאי כתיבתם.”   אחד הראיונות שרגשו את שושנה במיוחד היה הראיון עם בנה, יובל, שסבתו נפתחה אליו יותר מאשר אליה, בתה.

שושנה צינגל היא בת של ניצולי שואה. עסקה בכתיבה עיתונאית, בתרגום ובהוראה. מוסמכת האוניברסיטה העברית במדעי הרוח. ספרה הראשון ״מסע אל תוך עצמנו; בני ניצולי השואה מדברים״ יצא לאור ב־1985 והיה הספר התיעודי הראשון על הדור השני לשואה שיצא לאור בישראל. בין הספרים שתרגמה: ״יציאת מצרים כמהפכה״ מאת מיכאל וולצר, ״אמנות הסיפור במקרא״ מאת אורי אלטר, ״בעלנות או מימוש עצמי?״ מאת אריך פרום.

288 עמודים * 98 ₪ 

המוזה” מאת גסי ברטון

מאנגלית: עידית שורר

גסי ברטון, הסופרת שהביאה לנו את רב-המכר העולמי המיניאטורות פורשת בספרה החדש המוזה סיפור מרתק על שתי נשים צעירות – מהגרת שבאה בשנות השישים ללונדון מהאי הקריבי טרינידד, ונערה המתגוררת בספרד בשנות השלושים – ועל התעלומה הקושרת אותן זו לזו בקשר בל יינתק.

אנגליה 1967. אודל בסטיין היא מהגרת מטרינידד שמנסה לפלס את דרכה בלונדון. כשהיא מתחילה לעבוד במכון סקלטון לאמנות, היא נתקלת בציור שמיוחס לאיסאק רובלס, אמן צעיר, מוכשר ומבטיח, שצייר כמה ציורי מופת ונעלם בלי להשאיר עקבות – תעלומה שמעסיקה את עולם האמנות כבר עשרות שנים. הציור שהתגלה מעורר הדי התלהבות בעולם האמנות של לונדון, ולצדם תהיות על מקורו. אודל, בעקבות פטרוניתה במכון לאמנות, נמשכת אל רשת סבוכה של סודות והונאות ואינה יודעת למי להאמין ובמי לבטוח.

ספרד, 1936. אוליב שלוס, בתם של סוחר אמנות יהודי-וינאי ובת עשירים אנגלייה, מגיעה עם הוריה לארסואלו, כפר עני בחוף הדרומי. היא יוצרת קשרי ידידות קרובים עם טרסה, עוזרת הבית הצעירה שלהם, ועם אחיה של טרסה, איסאק רובלס, מורה לאמנות ואידיאליסט שנשאב אל מלחמת האזרחים שפורצת בספרד.

איסאק וטרסה, שני ילדיו הלא חוקיים של האיש החזק בכפר, משתלבים בחייה של משפחת שלוס. על רקע התהפוכות החברתיות מחד והשאיפה לאמנות טהורה מאידך נוצרים בין איסאק, טרסה ואוליב קשרים סבוכים שתוצאותיהם הרות אסון.

גסי ברטון, ילידת 1982, למדה באוניברסיטת אוקספורד ובבית הספר המלכותי לנאום ולדרמה.. ספרה הראשון המיניאטורות (בעברית בהוצאת מטר) תורגם ליותר מ-30 שפות והפך לרב-מכר בינלאומי.

405 עמודים * 98 ש”ח

“איקסטאזה!” מאת סטיבן סְטְרוֹגַץ

מאנגלית: מיכל קירזנר-אפלבוים.

הוצאת ספרי עליית הגג

רובנו לומדים מתמטיקה בתיכון, ואז שוכחים ממנה. אבל, גם אם אנחנו לא מודעים לכך, המתמטיקה היא חלק חשוב מחיינו, כל הזמן.

אין טוב מסטיבן סטרוגץ, שסידרת המאמרים בנושאי מתמטיקה שלו בניו יורק טיימס הפכה ללהיט (מי היה מאמין?), להסביר את הרעיונות הגדולים של המתמטיקה בבהירות, בעדינות, עם הומור, איורים מבריקים ותובנות מפתיעות.

בין שהוא מבהיר כמה פעמים כדאי לכם להפוך את המזרון כדי להאריך את חייו, או כיצד האלגוריתמים של גוגל סורקים את רשת האינטרנט, או עם כמה אנשים כדאי לכם לצאת לדייט לפני שתתמסדו, סטרוגץ מראה כיצד המתמטיקה אופפת כל חלק בחיינו.

סטרוגץ, המורה שתמיד רציתם ולא היה לכם, מדלג בקלילות בין מדע, פילוסופיה, תרבות פופולרית, אמנות, רפואה, משפט ועסקים, ומפשט באופן מפתיע רעיונות סבוכים.

גם אם סיימתם בהצטיינות חמש יחידות במתמטיקה, או שאין לכם מושג מה אומר משפט פיתגורס, תמצאו באיקסטאזה! חוכמה בכל עמוד ועונג צרוף.

סטיבן סְטְרוֹגַץ הוא פרופסור למתמטיקה שימושית באוניברסיטת קורנל. הוא אחד המתמטיקאים המצוטטים ביותר בעולם, ומרבה לדבר על מתמטיקה בכלי תקשורת שונים. הוא מחברם של הספרים Sync ו- The Calculus of Friendship. הוא זכה בפרס מפעל חיים על הנחלת המתמטיקה לציבור הרחב.

 

“על חבל דק: הצצה לתוך ראשם של סטודנטים לאומנות בעלי לקויות למידה והפרעות קשב-ריכוז” מאת שלי הרשקו ועמלה עינת

הוצאה גלילית בשיתוף עם בצלאל-אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

מחקר חדשני וראשון מסוגו בארץ ובעולם (!) בוחן את ההשקה בין לקויות למידה ובעיות במיקוד הקשב והריכוז לבין היצירה האומנותית בקרב סטודנטים לאמנות.

למעלה מ-30% מבין הסטודנטים לאמנות ב״בצלאל״ חווים קשיים בתחום הלמידה או הקשב והריכוז. האם, כפי שעולה ממחקרים חדשים בתחום חקר המוח, בקרב קבוצה כשרונית זאת מתקיימת תופעה של פיצוי על החולשות הללו באמצעות פיתוח וטיפוח כישורים אמנותיים? ומה באמת מתחולל בעולמם הרגשי של הסטודנטים לאמנות בעלי לקויות הלמידה? כיצד הם מצליחים למצוא סדר בעולם כאוטי? ואיך מתגברים על תחושת הכישלון?

במרכז הספר עומדות עדויות של סטודנטים באקדמיה ״בצלאל״ בעלי קשיי למידה לצד יצירות של הסטודנטים. העדויות הן טקסטים נוקבים, חושפניים ולפרקים גם מעוררי השראה, המאיירים את המתחולל בנפש המסובכת בפקעת של רגשות סותרים.

עדויות הסטודנטים מציגות את הדרכים הייחודיות בהן מצליחים האמנים הצעירים לעקוף את מחסומי החולשות האינדיבידואליים, לקראת חיים יצירתיים ואינטלקטואליים. לצד מקבץ האמירות מצד הסטודנטים – מילוליות וחזותיות – המהווה המחשה מרתקת לאופיים של הקשיים, כמו גם של עומק ורוחב היכולות של הסטודנטים המשתתפים במחקר – מופיעים בספר גם מאמרי מבוא וסיכום מחקריים. לספר מצורף מסמך אישי של הפסיכולוג חיים עומר, אב לבן בעל לקויי למידה קשים ביותר, שהפך לצייר מחונן, שהציג עד היום 13 תערוכות יחיד בארץ ובחו”ל.

הספר ״על חבל דק״ מבוסס על מחקר משותף שערכו שלי הרשקו, דיקנית הסטודנטים ב״בצלאל״, ועמלה עינת, מומחית בכירה בתחום ליקויי למידה, במסגרת קורס מיוחד שפותח בשיתוף המוסד לביטוח לאומי, כחלק ממערך התמיכה ללקויי למידה. (בצלאל נמנה עם שלושת המוסדות הראשונים שפתחו מרכז תמיכה ללקויי למידה, במסגרת מיזם “המהפכה בהשכלה הגבוהה” של המוסד לביטוח לאומי). המחקר מנתח את התבטאויות הסטודנטים ובוחן אותן לאור תפיסת מרחב ההבעה האמנותי ככזה המאפשר לייצר נקודת פריצה לחופשי מההוויה החוסמת והמתסכלת, וכצומת של שינוי וצמיחה.

שלי הרשקו היא דיקנית הסטודנטים ב״בצלאל״, בעלת תואר שני בחינוך לאמנות, מרצה ב״בצלאל״ ומורה לאמנות בחינוך המיוחד.

ד”ר עמלה עינת, חוקרת, סופרת ומומחית בכירה בתחום לקויות למידה. הייתה אחראית על מוקד התמיכה הרגשית במרכז התמיכה לסטודנטים לקויי למידה במכללת תל-חי במשך 14 שנים, מרגע הקמתו. בעלת תואר שלישי בנושא ליקויי למידה בקרב מבוגרים.

112 עמודים * 78 ₪

“הפוליטיות של הקומיקס: מסופרמן ועד טינטין” מאת דני פילק

 הוצאת רסלינג

ז’אנר הקומיקס מערער את ההפרדה בין “תרבות גבוהה” ל”תרבות נחותה” ומהווה שדה למאבקים הגמוניים. כנגד קריאות אליטיסטיות של תרבות עממית בכלל ושל ז’אנר הקומיקס בפרט, אנו מתוודעים לעושר התוכני והצורני של הז’אנר. אמנם רובנו מכירים בעיקר את הקומיקס של מארוול או של די.סי, אבל עולם הקומיקס הוא הרבה יותר מאשר גיבורי-על מתוצרת ארה”ב. מדובר בתחום אמנותי עשיר ומגוון בעל שפה ייחודית הכולל, בין השאר, קומיקס אירופאי ודרום-אמריקאי. כמו כן, לא מדובר ב”אופיום להמונים”, שכן הפוליטיות של הקומיקס מורכבת ובעלת סתירות פנימיות, כך שהז’אנר מהווה שדה לביטוי, שעתוק ואתגור של יחסי כוח – מגדריים, מעמדיים וקולוניאליים. דוגמאות לכך הן המעבר של סופרמן מגיבור פופוליסטי בראשית דרכו לנציג האולטימטיבי של “דרך החיים האמריקאית” השמרנית בשנות ה-50 וה-60; או האופן שגיבורי מארוול, כגון ספיידרמן או איקס-מן, ייצגו את הגישה הדמוקרטית למלחמה הקרה ואת השינויים שעברו על ארה”ב בשנות ה-60.

הפוליטיות של הקומיקס באה לידי ביטוי גם בקשר שבין קומיקס ההרפתקאות לבין המערכת הקולוניאלית כפי שהיא באה לידי ביטוי, למשל, בסדרות האירופאיות המוכרות “טינטין” ו”קורטו מלטזה”. אם “טינטין” היא סדרה הצומחת בתוך ההקשר הקולוניאלי, הרי שהסדרה הפופולרית השנייה הדוברת צרפתית, “אסטריקס”, מדגימה היטב את ההתמודדות עם המציאות הפוסט-קולוניאלית ועם ירידת קרנה של אירופה אל מול ארה”ב. קומיקס הפריפריה מיוצג בספר זה על ידי שתי סדרות ארגנטינאיות: “האטרנאוט” (הרומן הגרפי הראשון), פרי עטו של יוצר שנרצח על ידי הדיקטטורה ב-1977, ו”מפלדה” – סדרה הומוריסטית המהווה קונטרפונקט לסדרת הילדים המפורסמת “פינאטס”.

ד”ר דני פילק הוא מרצה במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. תחומי המחקר שלו הם תנועות פופוליסטיות, פוליטיקה ישראלית, מדיניות בריאות ותיאוריות פוליטיות פוסט-מרקסיסטיות. ספרו “פופוליזם והגמוניה בישראל” ראה אור ברסלינג, 2006.

220 עמודים * 78 ש”ח

“טירת אוטרנטו” מאת הוראס וולפול

מאנגלית: יהונתן דיין

הוצאת רסלינג

הרומן טירת אוטרנטו, אשר ראה אור בשנת 1764, נחשב לרומן הגותי הראשון. הוא מהווה דגם ראשוני של ספרות אפלה – השראה ליוצרים רבים בסוגת האימה והמסתורין, כמו אן רדקליף, מרי שלי, ברם סטוקר ואדגר אלן פו. ואכן, זמן רב קודם לכתביהם של גדולי הסגנון, חשף “טירת אוטרנטו” את משיכתם המורבידית של כותבו וקוראיו אל המוזר והמופלא, המגוחך והמרושע, הפרוע והמשוגע – את התשוקה להציץ לעמקי תהום הלא-נודע.

המספר הגותי בונה קשתות ופיתולים סיפוריים, גוזר יסודות מצורות ספרותיות מגוונות (רומנסת אבירים, פולקלור גרוטסקי, ספרות לקח ומוסר ומלודרמה) ומטיח אותן זו בזו. הוא מקצין את ההתרחשויות ומטיל אותן אל תנועת עלילה מהירה וסוחפת, בעודו יוצר מעין פארסה הניזונה מאימה והומור גם יחד. כך נולדת הבהלה המהנה, האפקט שעשה את הרומן הגותי הראשון לפופולרי כל כך.
הרומן מתחיל בסיטואציה מופרכת שבה ביום שבו אמור הנסיך (הבן היחיד למלך, נער חלוש וחולני) להינשא, נופלת עליו קסדה ענקית במרכז החצר של הטירה. מכאן ואילך מנסה המלך להשיג יורש כדי להמשיך את שמו. מתוך אלימות חסרת שיעור, בעזרת תככים ומחוות אכזריות, הוא מנסה להינשא לארוסת הבן. במקביל אנו מלווים את הדמויות הארכיטיפיות בניסיונותיהן להימלט משדות הכוח האנושיים הרודניים או למצוא מילוט בתוכם: העלמה במצוקה – סמל הטוהר והתום; הגיבור הצדקן, רודף המוסר; המשרתים השוטים; הנזיר – שופר האל; ולבסוף הרודן – התגלמות הרוע, המעז כנגד המוסר והסדר.
אך אולי הדמות הראשית אינה אלא הטירה עצמה – זו, כמונומנט לתפארת יכולותיו של האדם, הופכת ברומן הגותי סמל לאימה, למסתורי ולבלתי מובן. ההתנגשות בין הניסיון האנושי להשגת שליטה מוחלטת (מלוכה, חקיקת זכר) לבין חזרתו העיקשת של המסתורי, הלא-ידוע, חושפת את השארית הבלתי פתורה שבכל מבנה מעשה ידי אדם, ולמעשה במפעל האנושי כולו. 

הוראס וולפול (1717-1797) היה אציל בריטי שקנה לו שם בעולם הספרות דרך מכתביו וכתביו ההיסטוריים. כיום הוא זכור במיוחד בזכות ספרו “טירת אוטרנטו”. “טירת אוטרנטו” תורגמה מאנגלית בכישרונו המיוחד של יהונתן דיין, אשר יוצר משלב שהוא מעין אנגלית-ארכאית-מדוברת בעברית הכתובה. לספר מצורפת אחרית דבר מאירת עיניים פרי עטו.

140 עמודים * 76 ש”ח

צופן הדימויים: “הממד החזותי בתאטרון המערבי” מאת מאירה שפי

הוצאת רסלינג

צופן הדימויים נועד לאוהבי תאטרון, לחוקרי תרבות ולמתעניינים במקומו ובחשיבותו של הטקסט החזותי בעולם היצירה התאטרונית. הספר בוחן בראיה היסטורית את יעודה ומשמעותה של חזות הבמה בתאטרון המערבי – מאז ימי הרנסנס ועד למאה ה-20 – אל מול רוח התקופה בעולם משתנה. באמצעות תיאור וניתוח של התפאורות התאטרליות והטכניקות לעיצובן ולהפקתן מצביעה המחברת על יחסי הגומלין בין תפאורות הבמה לבין הסביבה התרבותית, החברתית והפוליטית שבה נוצרו לאורך התקופות.

הספר מתעד תפאורות לאורך 500 שנים ומקשרן לסביבתן; הוא מראה איך בכל תקופה השתנתה צורת התפאורה והתחלף סגנונה על פי האידאות והגישות התרבותיות והחברתיות המקובלות, תוך כדי כך שהוא מראה איך בהשתנותן הן קבעו את האופן שבו ביקשו בעלי התאטרון, כמו גם קהל הצופים, לראות את הבמה עצמה ואת דמותם עליה.

המחברת מנתקת את ניתוח הדימויים החזותיים בתפאורה מגישות מוכרות: אלה הרואות בה יסוד אסתטי וקישוטי בלבד ואלה המבוססות בעיקר על ניתוח הדרמה; באופן הזה היא ממלאת חלל הקיים בספרות התאטרון בשפה העברית. היא מתארת בשפה נגישה וקולחת את השונות הנצפית בתפאורות המוצגות לאורך השנים, כמו גם את אופיין והווייתן כטקסט אמנותי שמסריו יונקים מהסביבה החיצונית, מושפעים ממנה ומייצגים אותה.

מאירה שפי היא מעצבת תפאורה ותלבושות; מוסמכת החוג לתאטרון באוניברסיטת תל אביב; מרצה בחוג לעיצוב במה במכללת סמינר הקיבוצים .

260 עמודים * 84 ש”ח