קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


“שיר ענוג” מאת: לילה סילמני

מצרפתית: רמה אילון

הוצאת מודן

כאשר מרים, אם לשני ילדים קטנים, מחליטה – חרף הסתייגויותיו של בעלה – לשוב אל עבודתה במשרד עורכי דין, מתחילים בני הזוג לחפש מטפלת. לאחר בחינה קפדנית של מספר מועמדות הם שוכרים את לואיז, אישה בגיל העמידה עם ניסיון עשיר בטיפול בילדים. לואיז החרוצה והמסורה כובדשת את לבם של הילדים, מבשלת היטב, מסייעת בתחזוקת הבית ובהדרגה תופסת מקום מרכזי בחיי המשפחה. אט אט נפרשת מלכודת התלות ההדדית, עד האסון.

בסגנונה החד והמדויק מצליחה לֵילָה סְלימאני לכונן מתח מכשף כבר מהעמודים הראשונים. מבעד לדמותו של הזוג הצעיר והמטפלת הולכת ומתגלה תקופתנו, על מושגיה וערכיה בענייני אהבה וחינוך, יחסי כוח וממון, דעות קדומות ותרבות.

שיר ענוג זכה בפרס גונקור היוקרתי לשנת 2016 והפך לרב-המכר הגדול ביותר בצרפת בשנה זו. הוא תורגם ל-36 שפות ונמכר במאות אלפי עותקים.

לֵילָה סְלימאני נולדה ב-1981 בעיר רבּאט שבמרוקו. ב-1999 עקרה לפריז למטרות לימודים ומאז היא חיה ועובדת בה. זהו ספרה הראשון הרואה אור בעברית.

88 ש”ח

 

“יַלְדָּג” מאת עדי זליכוב-רלוי      

איורים: אביאל בסיל

הוצאת ידיעות ספרים

ביקור רגיל בחוף הים, החוויה הישראלית המוכרת לכל ילדה וילד, ממשיך בהרפתקה קסומה וקרירה במעמקי הים.

שם, בממלכת האלמוגים והקונכיות, פוגשת הילדה כוכב ים שהופך לחבר למסע.

חרוזיה היפהפיים של עדי זליכוב-רלוי ואיוריו מלאי הצבע וההבעה של אביאל בסיל, מזמינים אותנו לחוות את עולם המצולות כפי שמעולם לא הכרנו.

זהו ספרם המשותף השני. קדם לו “מעשיה לנר ראשון”.

אִמָּא, אַבָּא וְיַלְדָּה

בְּצַעַד קַל יוֹרְדִים לַיָּם.

סִירוֹת בָּאֹפֶק, מִפְרָשִׂים,

אִסּוּף צְדָפִים בַּחוֹל הַחַם.

32 עמודים *  68 ₪

“לא סתם אנטילופה” מאת דב אלבוים

איורים: אביאל בסיל

הוצאת עם עובד

לופה האנטילופה רצתה חיים חדשים. נמאס לה שכולם מתייחסים רק לחיות המיוחדות שבכלובים השכנים. בוקר אחד היא מפתיעה את כולם ורוקמת תכנית, ומהר מאוד נעשית לכוכבת זוהרת בעולם החיות והילדים. האם עכשיו לופה תרגיש שמחה? האם תמצא בכך את משמעות החיים?

זהו סיפור על יוזמה, חירות ואמת פנימית, מפרי עטו של הסופר דב אלבוים, שספריו לילדים עוסקים ללא חשש גם בשאלות הגדולות של החיים. ספריו הקודמים לילדים האריה הרעמתן והג’ירפה גם, זאביק התמנון והסוסון אפרים, ינוקא באי הנשרים ראו אור בהוצאתנו וזכו לתפוצה רחבה מאוד ולאהבת ילדים והורים.

דב אלבוים הוא סופר, עורך, עיתונאי, מנחה טלוויזיה ומרצה לפילוסופיה יהודית.

אביאל בסיל, מאייר, זוכה בציון לשבח בפרס בן יצחק לאיור בשנת 2010.

74 ₪

“דרך הנקמה” מאת אנתוני וארן

מצרפתית: מונה גודאר

הוצאת כנרת-זמורה

מהיערות של בורמה אל שכונות העוני של לונדון ואל המערב הפרוע של העולם החדש, אנתוני וארן סוחף אותנו במסע זעם מסחרר שבמרכזו גיבור בלתי נשכח שחוצה  את העולם בחתירה אחר נקמה וגאולה.

בורמה, 1852. ארתור באומן הוא סָמָל בחברת הודו המזרחית הנשלח למשימה סודית במהלך מלחמת אנגלו־בורמה השנייה. המשימה כושלת, והלוחמים נופלים בשבי ועוברים עינויים. לאורך מסע התלאות שלהם מילה אחת הופכת למנטרה של באומן, מילה שתעצים את כוח הסבל שלהם מול העינויים המזעזעים: “לשרוד.” רק מעטים מצליחים להימלט משם בחיים.

שנים לאחר מכן, בלונדון, כשהוא נלחם ברוחות הרפאים שלו מבעד למבוך של אלכוהול ואופיום, באומן מגלה בתעלת ביוב גופה שהושחתה כליל. נדמה שהקורבן עבר אותה התעללות כמו בג’ונגל של בורמה. והמילה “לשרוד” נמרחה בדם ליד גופתו. באומן משוכנע שהאשם במעשה הוא אחד האנשים שהיו איתו בשבי ומחליט ללכוד אותו.

אנתוני וארן נולד פריז (1973) אבל כשהיה בן פחות משנה עזבו הוא ומשפחתו את העיר וגרו בכל רחבי צרפת כולל תקופה מסוימת בסירה. בגיל 20 הוא חזר לפריז ללמוד. עם תואר שני בפילוסופיה הוא בחר להיות מטפס בניינים (מנקה חלונות בסנפלינג). הוא גר בטולוז, איסלנד ומקסיקו, ובשנת 2005 השתקע בהרי האפלצ’ים (במזרח צפון אמריקה) שם החל לכתוב את ספרו הראשון, שראה אור כשוארן היה בן 33. אחרי פרסום ספרו הראשון שזכה בפרסים ברחבי העולם  חזר וארן לצרפת עם אישה אמריקאית, ילד דו לשוני וכלב מקסיקני, וייחד את זמנו לכתיבה.

“דרך הנקמה” מחייה תקופה ותרבות: המהלך הגיאוגרפי של דרך הנקמה הוא ממזרח למערב, כמו מהלך הכיבוש הקולוניאליסטי של האדם הלבן. וארן רצה לשחזר את התקופה הזו בהיסטוריה: דרווין מפתח את תורת האבולוציה, מערכות מים מתפתחות, מנועי קיטור והחשמל מומצאים, והאמריקאים כובשים את המערב. מהצד השני הילידים נלחמים את המלחמות האחרונות שלהם לפני התבוסה. התחקיר לספר התמקד בקריאת ספרות ועיתונות של התקופה עצמה ולא על התקופה. קריאה על התקופה הייתה לבירור דברים טכניים: כמה זמן לוקחת רכיבה על סוס מנקודה לנקודה, וכמה זמן שיט, איפה היו ערים, והאם אפשר היה לשתות בירה מסוג מסוים במקום מסוים. האם היו אירגוני עובדים בארה”ב ב-1859?

לתאר פחות כדי שהקורא יחווה יותר: הקורא יודע מעט  מאוד על העינויים שגיבור הספר עבר בחצי שנת השבי בבורמה. ההסתרה הזו מכוונת: ספרו הראשון של ורנה היה מותחן אלים מאוד, בתקופה שאלימות  אפיינה את ספרי המתח (2006). הוא הבין שהוא צריך להביע עמדה בעניין והחליט שבספרות שהוא יכתוב תהיה אלימות – אין ברירה – אבל לא כלאחר יד, אלא באופן מחושב: במקום ובמינון שהעלילה מחייבת. מה גם שבמקרים רבים לא להראות במדויק אלא לתת לקורא להשלים מעצים את החוויה הרבה יותר מתיאור מדויק.

496 עמודים * 96 ₪

“עלטה” מאת לורן אוליבר

מאנגלית: אביגיל בורנשטיין

הוצאת כנרת-זמורה

הספר השני בטרילוגיית הזיה

אני דוחפת הצידה את זיכרון הסיוט, דוחפת הצידה מחשבות על אלכס, על האנה ועל בית הספר הישן שלי. החיים של פעם מתו. אבל גם לנה של פעם מתה. קברתי אותה. השארתי אותה מצדה השני של הגדר, מאחורי חומת להבות ועשן.

ללנה לא נותר דבר: החיים שהכירה, האנשים שאהבה, הנערה שהיתה – כולם נעלמו ווהיא נשארה לבד באפלה. חברי המחתרת מצילים אותה ממוות אכזרי בישימון והיא מצטרפת אליהם – חיה מבחוץ; כבויה מבפנים. כל זה משתנה כשמוטלת עליה משימה סודית לעקוב אחרי ג’וליאן פיינמן — בנו של אחד מבחירי הממשל, גדול אויבי המחתרת. במתקפה לא צפויה ג’וליאן ולנה נכלאים במעמקי האדמה, והיא מוצאת את עצמה בתא אפל עם צעיר המסמל את כל מה שהיא מתעבת. אבל מתוך העלטה עולות תובנות חדשות וניצת ניצוץ של תשוקה אסורה, כזו שתשיב ללנה את החיים או תלכוד אותה בתהומות המוות.

ספרי הסדרה התקבלו בהתלהבות רבה ברחבי העולם, תורגמו ל־26 שפות, כיכבו חודשים ארוכים ברשימות רבי־המכר של הניו יורק טיימס ועובדו לסדרת טלוויזיה.

לורן אוליבר היא סופרת אמריקנית עטורת פרסים. היא חיה בברוקלין, ניו יורק, ואוהבת לקרוא, לכתוב, לבשל, לרוץ, לרקוד, להמציא שירים מוזרים ולצאת להליכות ארוכות בחוף הים, או אם להיות מעשיים – ברחובות ניו יורק.

288 עמודים * 79 ₪

“צל ההר” מאת גרגורי דייוויד רוברטס

מאנגלית: קטיה בנוביץ’

הוצאת כנרת-זמורה

“ברגע שראיתי את הים לבי התמלא… הסבתי את פני מן הצל האדום. הפסקתי לחשוב על פירמידת הרוצחים ועל פזיזותו של סנג’אי. הפסקתי לחשוב על חלקי בכל הטירוף הזה. ורכבתי, במחיצת חברי, אל עבר הקץ של הכול.”

שאנטראם הציג בפני מיליוני קוראים חבורה של דמויות בלתי נשכחות, החל בלין, אסיר נמלט אוסטרלי שמתפרנס מזיוף דרכונים בסניף של המאפְיה בבומביי. בצל ההר, ספר ההמשך שלו, לין נאלץ לפלס את דרכו בבומביי תחת שליטתו של דור חדש של דונים, הפועלים על פי חוקים חדשים.

חלפו שנתיים מאז המאורעות המתוארים בשאנטראם, ומאז איבד לין שני אנשים יקרים ללבו: קאדֶרבּאי, דמות האב בחייו, וקַרלָה, הנפש התאומה שלו אשר נישאה לאיל תקשורת הודי יפה תואר. לין חוזר ממסע הברחות לעיר שכמדומה השתנתה יותר מדי, מהר מדי. רבים מחבריו הוותיקים נעלמו, מנהיגוּת המאפְיה החדשה הולכת ומסתבכת באינטריגות מסוכנות ואלימות, וקדוש אגדי קורא תיגר על כל הדברים שלמד לין על אהבה ועל החיים. אבל לין לא יכול לעזוב את עיר האיים: קרלה, והבטחה הרת גורל, מסרבים להרפות ממנו.

גרגורי דייוויד רוברטס ברח מבית כלא שמור והעביר עשר שנים במנוסה ועשר שנים בבית סוהר. אחרי פרסום ספרו הראשון, רב־המכר שאנטראם, הוא שימש במשך עשור שגריר של ארגוני צדקה וצדק חברתי וכן יועץ פילוסופי של מנהיגים וקרנות צדקה. בשנת 2014 הוא פרש מהחיים הציבוריים ומאז מקדיש את זמנו למשפחתו ולכתיבה.

942 עמודים * 128 ₪

“ואין גם שמיים” מאת ענן קניג

הוצאת פרדס

קָאבֶר לֶטֶּר

…אמרת כיצד נעשה אדם לענן קניג? ראשית, עליו להיוולד עם השם. שיצטרך להגיד לכולם, שהוא לא חנן ולא רענן, שהוא כמו בשמיים, שיהיה ברור לכולם, ומעל הכל לו, לעצמו, שהוא ענן, שלא יפגוש עוד שכמותו. עליו לגדול תחת אב הלום קרב, הלום בריאות והלום משפחה. על אמו להיות יתומה, שָׁכּוּלָה ורגישה, גם מעט הלומה. עליו ליצוק ולבנות חומות בעשר אצבעותיו ובשלל ציפורניו. ללעוס חול ומים, ולירוק את הטיט. עד שירטוט העולם מבפנים ומבחוץ, עד שלא ירטטו החומות מרעידותיהם הזוטות של זמן וקיום. רק אז יצליח להזדחל דרכן כל הכלום. או-אז עליו לאחוז בו, לעצבו ולארגו לחוטים. לטוות מהם את שקי חומר הנפץ של כל הרגשות וּלְצוֹבְעָם בכל הצבעים. לקושרם למרגלות החומות, ולפוצץ את הכל מבפנים. לפעמים יוצא מזה משהו נעים, אולי שיר, לך תבין. לפעמים אלה רק החיים.

כך, אם כן, הולך אדם בדרכו להיעשות לענן קניג. אך לא כל החומות פּוּצְצוּ, וחלקן אף טרם נבנו, ואותו אדם ההולך, עודנו הולך והולך. והולך. חולון, יוני 2017

מעבר לעולם השירי, אני מגדל ילד בן 12 בחצי משרה, וב-5 השנים האחרונות עובד כ-chief architect ב-moovit. גר בחולון, בן 40.

113 עמודים * 49 ₪

“מי מפחד מADHD ?” מאת ד”ר שרית טגנסקי

הוצאת אמציה

מדריך מעשי להורים ולאנשי מקצוע עם ילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז

שרית טגנסקי כילדה וכמתבגרת התמודדה עם קשיים ולא הבינה למה למרות כל מאמציה להיות תלמידה טובה היא לא מצליחה. רק כשנולדו 3 ילדיה ואובחנו עם ADHD , הבינה שיש לילדיה את אותם דפוסים כמו לה, הפעם היה לזה סוף סוף אבחון ושם ודרכי פעולה. את הדרך כאמא למשפחה עם 3 ילדים “תוססים” עברה תוך כדי ניסוי ותהייה. הספרות בנושא הפרעות קשב וריכוז לא נתנה מענה להתמודדות עם המאפיינים הייחודיים של כל ילד וילד ושל המשפחה כולה. היא החליטה ללמוד את הנושא ולהתמחות בזה דרך הבנת ילדיה ובעבודה עם ילדי ADHD.

שרית מספרת: “חלפו שנים מאז עמדתי כאם צעירה בפני תינוק “תוסס” ו”תובעני” בצורה יוצאת דופן, אבל לעולם לא אשכח את העומס הרגשי והפיזי בפניו עמדתי. לא הייתי ערוכה להתמודדות עם ילד נוסף שנולד אף הוא עם ADHA, שאז אפילו לא ידעתי לתת לזה שם. אצלנו בבית היה קושי בללכת לישון, אף אחד לא רצה לקום. נעליים היו רק עם סקווש ולא קל היה למצוא את בנות הזוג שלה. בגדים, מגבות בבלגן על הרצפה. התיקים הספרים המחברות תמיד בסט כפול בקיצור בית כמרקחה. היום במבט לאחור אני מאמינה שאילו היה בידי את הידע שיש לי היום, ההתמודדות שלי היתה פשוטה ומתישה הרבה פחות.”

היום ידוע כי הפרעת קשב וריכוז הינה נוירולוגית ולא התנהגותית, וכי היא אינה נעלמת בגיל מבוגר. עלינו ההורים מוטלת המשימה ללמד את ילדנו איך לחיות ולתפקד עם ההפרעה, איך להתמודד איתה ולהצליח בחיים.

מהי הפרעת קשב וריכוז ADHD? מתי כדאי לגשת לאבחון ומהו התהליך? מיהם אנשי הטיפול המשתתפים בצוות רב מערכתי? כיצד לחזק את הסמכות ההורית בבית? מה ההבדל בין הפרעות קשב וריכוז ובין ליקויי למידה? האם אצל בנים זה שונה מאשר אצל בנות? איך אפשר לקדם את ילדם ולהביאו לכדי הצלחה ומימוש יכולתו? איך לשפר את איכות החיים של ילד ושל משפחתו? מדריך מקיף ומעשי זה נועד ללוות את ההורים ואנשי המקצוע לסייע לילד להתמודד עם האתגרים השונים של הפרעת קש וריכוז בבית, בחברה, בגן ובביה”ס, בשנות הילדות וההתבגרות.

ד”ר שרית טגנסקי ד”ר לחינוך, המתמחה בהפרעות וריכוז, מטפלת מאמנת ומלווה ילדים ונוער בתפקודי למידה, ויסות חושי, ומוטוריקה בשיטת  AAF. מנהלת המרכז לאיבון מוטורי – תפקודי FUNCTION. מנהלת את בית הספר למקצועות הריקוד, דנסינג, המנחה גם רקדנים עם הפרעות קשב וריכוז ותומך בהם. ספרה “מי מפחדת מ-ADHD?” על בנות והפרעות קשב יצא  ב- 2016.

290 עמודים * 98 ₪

“הבטחות” מאת דייב מרגושס

הוצאת מרנגא

עם איזה ציפיות אנו באים לעולם? איזה תוכניות אנו מטפחים כשאנו מתבגרים? מה מכל אלה מתגשם? עד כמה דומים חיינו למה שחשבנו שיהיו?   בשאלות אלה ודומות להן עוסק קובץ הסיפורים החדש “הבטחות“.

הסופר הקנדי דייב מרגושס מפגיש אותנו עם שלל טיפוסים מרתקים שמביטים לאחור  אל חייהם ומנתחים אותם ביחס למציאות: סופר בינוני שזכה לפתע בפרס נחשב, אדריכל שמחליט להציע נישואים לאשה מיוחדת, אחות בי”ח שהתאלמנה בצעירותה וגידלה לבדה שני ילדים מוצלחים, מחזאי אשר משחזר את הקשר שלו עם אשתו עשר שנים לאחר שנפטרה, קופירייטרית צעירה שמחפשת עבודה באיזור חדש בתקוה להתחיל חיים חדשים – כל גיבורי הקובץ “הבטחות” חוו אכזבות, כולם עברו תיסכולים לא צפויים, אבל אף לא אחד מהם מיואש. להיפך, כל אחד מהם, בדרכו, ממשיך את משא החיים אל העתיד, העתיד שצופן בחובו הבטחות חדשות והרבה תקווה.

הסופר דייב מרגושס, חי בססקצ’ואן שבקנדה. את קריירת הכתיבה שלו התחיל כעיתונאי בעיתונים יומיים גדולים בארצות הברית ובקנדה, אך בעשרים השנה האחרונות מתרכז בכתיבה ספרותית, הוציא לאור כעשרים ספרים בהם שירה, קובצי סיפורים קצרים ורומנים.

“דבר קטן גדול” מֵאֵת אפרת גרינברג

אִיּוּרִים: ליאור לב

הוצאת מטר

קוראים לי גיל, וזאת רשימת הדברים הטובים שיש לי:

הורים שאני אוהבת. –

אחות קטנה ומתוקה. –

חברים טובים להיפגש איתם.–

ומורה אחת שהיא טיפוס מרשים לכל הדעות. –

אבל…

אבא שלי במילואים.

אמא שלי עייפה.

אחותי מעצבנת.

והחברים… פעם ככה, פעם ככה.

ואני בכלל רוצה כלב!

וחוץ מזה, יש את הדבר הזה, ״אמפ…״ שאבא שלי שלח אותי לחפש.

מה זה? ואולי זה לא חשוב? ואם זה כן חשוב, יש לי או אין לי?

דבר קטן גדול הוא סיפורה של גיל שעוברת חוויות מאתגרות ומשעשעות, ודרך אירועי יומיום נחשפת לקיומה או להיעדרה של האמפתיה.

ד״ר אפרת גרינברג היא פסיכולוגית חינוכית וזהו ספרה הראשון לילדים.

128 עמודים * 64 ש”ח

“דיר יאסין: סוף המיתוס” מאת אליעזר טאובר

הוצאת כנרת זמורה

מה קרה בדיר יאסין בבוקר 9 באפריל, שנת 1948?

על מקצת העובדות אין מחלוקת: בבוקר זה תקפו ארגוני המחתרת היהודיים אצ”ל ולח”י את הכפר הערבי דיר יאסין, ממערב לירושלים. בבוקר זה נהרגו בכפר תושבים רבים. בבוקר זה התרחש אירוע דרמטי שהפך לאבן דרך, לסמל, למותג.

אבל על עובדות רבות עדיין יש מחלוקת: האם התוקפים ביצעו טבח בכפר? כך טענו הערבים, כך טענו אנשי ארגון ה”הגנה”, וכך נכתב בדיווחים רבים בעולם. האם זה היה קרב לגיטימי, שהסתיים במותם הבלתי נמנע של אזרחים? כך טענו אנשי אצ”ל ולח”י.

דיר יאסין: סוף המיתוס הוא הספר שאמור לשים קץ למחלוקת. זהו תיעוד עוצר נשימה בפרטנותו הדייקנית של מה שהתחולל בדיר יאסין, דקה אחר דקה, ירייה אחר ירייה, פיצוץ אחר פיצוץ. וכן, גם הרוג אחר הרוג.

בתחקירו המקיף שתוצאתו היא סיפור בלשי מאלף, פרופ׳ אליעזר טאובר למד להכיר את כולם. כל אחד מהלוחמים. כל אחד מהרוגי הכפר. הוא השווה עדות לעדות, גרסה לגרסה, מקור למקור, מספר למספר. הוא גילה במפתיע שאין פער גדול בין עדויות הלוחמים היהודים לבין עדויות הניצולים הערבים. ואז הוא לקח את כל אלה וארג אותם לתמונה בהירה של אחד הימים הדרמטיים ביותר בתולדות היחסים בין יהודים וערבים בארץ ישראל.

הנה, ערפל המלחמה מתפוגג. דיר יאסין נפרש לעינינו בבוקר קשה, בחודש אפריל.

פרופ’ אליעזר טאובר הוא מומחה בעל שם לצמיחתן של התנועות הלאומיות הערביות, הקמתן של מדינות ערב המודרניות וראשיתו של הסכסוך הישראלי-ערבי, ופרסם ספרים ומאמרים רבים בנושאים אלה.

פרופ’ טאובר ייסד את המחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בר אילן ועמד בראשה שנים רבות, וכן שימש דיקן הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטה זו.

332 עמודים * 96 ש”ח