קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


“סיפורי ערש: סיפורים להרדמות קסומה” מאת דורית אורגד ועמירם רביב

הוצאת ידיעות ספרים

הערב הגיע וזה הזמן לשבת קרוב-קרוב ליד הילדים ולהיכנס לזמן הקסום של סיפורים לפני השינה…

הסופרת דורית אורגד והפסיכולוג עמירם רביב, משתפים פעולה בשבעה סיפורי ילדים, שנכתבו במטרה להוביל את הילדים ברכות מהמולת היום אל מנוחת הלילה. בסיפורי ערש תוכלו להכיר את הילדה רונה שמחפשת עלה כחול; את גלעד שרוצה ללכת לבקר חבר בכפר אחר, אבל גשר צר ומפחיד מפריד ביניהם; את שו-ואנג, הילדה הסינית שמבינה את שפת הכבשים; ועוד גיבורות וגיבורים של סיפורי הרפתקאות מרתקים. בכל סיפור מופיעה שורה שחוזרת על עצמה ומאפשרת קריאה במקצב מרדים ומונוטוני במיוחד. אפשר לקרוא את השורות המרדימות ואפשר גם לדלג עליהן ולקרוא את הסיפורים כסיפורי הרפתקאות רגילים.

דורית אורגד היא סופרת לילדים, לנוער ולמבוגרים, שפרסמה עשרות ספרי  ילדים מוכרים ואהובים. כלת פרס ראש הממשלה, פרס זאב ופרס דבורה עומר, וכן זכתה בפרסים רבים נוספים.

פרופסור עמירם רביב, שיעץ וכתב אחרית דבר, הוא פסיכולוג חינוכי וקליני, דקאן בית הספר לפסיכולוגיה במרכז ללמודים אקדמיים, אור-יהודה. פרופ’ אמריטוס בביה”ס למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. כיהן כראש החוג לפסיכולוגיה ושימש כפסיכולוג ראשי בשירות הפסיכולוגי-ייעוצי במשרד החינוך. עוסק שנים רבות בטיפול ויעוץ פסיכולוגי לילדים והורים. סב לארבע מתבגרות ולמתבגר אחד.

איוריו של מורן ברק מוסיפים אווירת חלום מיוחדת לספר שהוא מעין גשר  עוטף ותומך בין פעילויות היום ובין חלומות הלילה.

68 ש”ח

“זמן השכחה” מאת שרון גסקין

הוצאת ידיעות ספרים

נואה רוצה לחזור הביתה. לכאורה זוהי בקשה הגיונית כשהיא מגיעה מפיו של ילד בן ארבע. אבל שום דבר אצל נואה אינו הגיוני, או קל. הוא מתעורר בצרחות מחלומות בלהה, מסרב בתוקף להתרחץ ומצטט משפטים מספרים שמעולם לא קראו לו ושאינם הולמים את גילו. כאשר מנהלת הגן מטלפנת אל ג’ני, אמו היחידנית של נואה, ודורשת ממנה להתייצב מיד, בזה הרגע, לשיחה בקשר לבנה, חייהם של האם ובנה משתנים בבת אחת לבלי הכר.

גם חייו של ג’רום אנדרסון משתנים בן רגע. הוא יודע היטב מה פירושה של האבחנה הרפואית שהוא מקבל. המחשבה הראשונה שלו היא – עדיין לא סיימתי. מי שהיה בעבר כוכב אקדמי, פרופסור נערץ לפסיכולוגיה, השליך את הקריירה שלו לפח בגלל אובססיה ונהפך לבדיחה מהלכת בקרב עמיתיו למקצוע. אבל אנדרסון לא זז מדעתו. הוא משוכנע שמשהו מתרחש מעבר לדברים שכולם רואים או מבינים ולכן הקדיש את חייו לחקירת הנושא בכלים של מדען. משימתו היא למצוא הוכחה ניצחת לכך שגלגול נשמות הוא עובדה קיימת, וכשהוא פוגש את נואה, אנדרסון חושב שמצא את אשר חיפש.

עד מהרה מוצאים עצמם נואה, ג’ני וג’רום מתדפקים על דלתות במירוץ נגד השעון ומנסים למצוא תשובה לשאלה ששלושתם שואלים את עצמם, בלי לדעת אם ימצאו את מבוקשם.

שרון גסקין כתבה ספר ביכורים סוחף ומעורר מחשבה, אשר עוסק בחרטות  של סוף החיים ובתקוות של ראשיתם, וגם בכל מה שבין שני הקצוות האלה. זמן השכחה הוא בעת ובעונה אחת גם מסע מותח אל נבכי הנפש וגם ספר מרגש על הקשר והאהבה האינסופית שבין ילד להוריו.

הריאליסט” מאת אסף חנוכה 

הוצאת פרדס

טורו של המאייר והקומיקאי אסף חנוכה – “הריאליסט” מתפרסם בעמוד האחרון של עיתון ‘כלכליסט’ מאז שנת 2010, ופורסם לראשונה בפורמט של ספר ב-2012 בצרפת. מאז תורגם לתשע שפות וזכה בפרסים רבים, ביניהם מדליית זהב מאיגוד המאיירים האמריקאים, מועמדות לספר השנה בפסטיבל אנגולם שבצרפת, ופרס למאייר בפסטיבל לוקה שבאיטליה. ביולי האחרון זכתה המהדורה האנגלית לספר בפרס אייזנר – הפרס היוקרתי ביותר שמוענק ליצירות קומיקס בארצות הברית.

הריאליסט הוא פרוייקט קומיקס שבו מתעד המחבר את חייו בישראל של השנים האחרונות. מידי שבוע הוא יוצר עמוד קומיקס, או איור גדול, ובו “מככבים” לצדו אשתו וילידו בסיטואציות שונות מחיי היומיום בתל אביב. הקומיקס הוא מצחיק לפעמים, ועצוב בפעמים אחרות. 

חנוכה מתאר בכנות, ברגישות ובהומור אירועים שעברו על המשפחה באותו שבוע, ולפעמים גולש גם לפנטזיה. הקומיקס עוסק ברגעים הקטנים והגדולים בחייה של משפחה ישראלית – החל מהניסיון להתמודד עם האיום הקיומי של התקפת הטילים על תל אביב וכלה  באירועים אישיים, כמו שיחה עם בנו הצעיר על משמעות החיים או ניסיון לשמור על השפיות ועל הרומנטיקה  בעידן הרשתות החברתיות.

190 עמודים * 125 ש”ח

“להחיות דברים דוממים” מאת חגית גרוסמן

הוצאת פרדס

יתומה העובדת כחופפת במספרה זוכה לספר מיסטי מידיה של מכשפה שכונתית; סופר מתבודד תולה מדי לילה עיניים הוזות במוזה שלו, העומדת מתחת לחלון חדרו ומחכה ללקוח שיקנה את גופה; בדירה ירושלמית, אינדיאני מצמיח כנפיים ועולה למרומים; ובקיץ 2011 הארץ גועשת וזועקת לצדק ולשוויון חברתי בזמן שמשורר מחאה משוטט חסר מעש ברחובות ברלין. אלה חלק מההתרחשויות מלאות התשוקה והדמיון המשובצות בקובץ סיפורים זה מפרי עטה של חגית גרוסמן.

להחיות דברים דוממים מאגד סיפורים קצרים עזי מבע ויוצאי דופן שבהם דלתות היומיום נפתחות אל היכלות השירה. בין הפרוזאי לפואטי, הנורמלי למטורף, המסויט לנפלא, מעצבת גרוסמן מבע ספרותי המוביל את הקוראים אל סדנת האמן של המשוררת, מקום שבו נפגשים ומתחלפים המציאות והחלום. מקום שבו הכותב הוא אלכימאי שמעשה כתיבתו מצמיח מילים דוממות והופך אותן לסיפורים ודמויות חיות. כך, בין סיפור לסיפור, הולכת ונטווית עלילה סמויה מן העין שגיבורתה היא המילה הכל יכולה.

חגית גרוסמן היא משוררת וסופרת. ספריה שראו אור: תשעה שירים לשמואל (פלונית, 2007), לויתני האפר (קשב, 2010), היכן שאינם (ידיעות ספרים, 2012), רעד העיר (ידיעות ספרים, 2013) ולילה ולואיס (כנרת, זמורה־ביתן, 2014).

98 עמודים * 59 ש”ח

“החקלאי” מאת רגב הרוש

הוצאת פרדס

רומן ביכורים נוקב ומפוכח אודות מאבק קיומי יומיומי נוכח אובדן ושכול, והתמודדות אלימה לעתים עם חלל שנפער וריקנות. כל אלה מובילים להתנפצות תפיסות עולם, אובדן דרך ומשברי אמונה.

רגב הרוש מוביל בבטחה בשלה את הקוראים בנפתולי סיפור זוגיות העומדת למבחן שנראה בלתי אפשרי, וחוקר ברגישות יחסים של חברות וסולידריות בין בני אדם. הוא שולח מבט ספרותי מדויק במהותם של ערכים כנתינה, סובלנות, חיבור לטבע, התמדה ועקשנות, רכות וקשב לזולת ולכל הסובב אותנו.

רגב הרוש נולד בשנת 1972 בקיבוץ שריד בעמק יזרעאל. בין לבין מעביר את ימיו על הקו בין חדרה ללואנדה, שם הוא מנהל חווה חקלאית גדולה. חי עם ענת ואב לדריה, נבו, יפתח ואופיר. בעל חלומות צנועים מאוד אבל לא תמיד מוצא מיטה ראויה בה יוכל לחלום אותם. מאמין גדול בבעלי חיים ולפעמים גם בבני אדם, ומקווה שיהיה טוב.

227 עמודים * 59 ש”ח

“האל שהכזיב הוא אתה” אלי שמואלי

הוצאת פרדס

וּמִישֶׁהִי אָמְרָה,

“בַּפַּעַם הָרִאשׁוֹנָה שֶׁשָּׁתִיתִי — הָיִיתִי בַּת 21”.

הִיא אָמְרָה אֶת זֶה בָּעֲבוֹדָה מוּל שֻׁלְחָן

שֶׁיָּשְׁבוּ סְבִיבוֹ 15 גְּבָרִים וְנָשִׁים,

אוֹכְלִים אֶת הַצָּהֳרַיִם שֶׁלָּהֶם

בָּעֲבוֹדָה.

אָמַרְתִּי “עַד שֶׁהָיִיתִי בֶּן 21 הִסְפַּקְתִּי לִקְבֹּר אָדָם”.

בספרו “האל שהכזיב הוא אתה” אלי שמואלי עובר דרך תחנות חיי היום־יום — התור בסופרמרקט, ההמתנה בתחנת האוטובוס, ארוחת הצהריים בעבודה — ושם הוא מוצא שירה. בישירות לא מתחנפת הוא חושף את השלד שמתחת למבנה השגרה.

שיריו של אלי שמואלי פורסמו בכתב העת מאזניים, בעיתון הארץ ובמגזין העוקץ. זהו ספרו השני. קדם לו הרומן “אישוליים” (סדרת “מלח מים”, הוצאת פרדס, 2015), שזכה בפרס “עם הספר” מטעם קרן רבינוביץ’, בפרס משרד התרבות להוצאת ספר ביכורים, במענק קרן י”ל גולדברג של הקרן הקיימת ובפרס תכנית הסופרים “פרדס” של הספריה הלאומית.

95 עמודים * 49 ש”ח

“עלי להעיר מישהו מת” עופר גורדין

הוצאת פרדס

תלמה ואני

כְּשֶׁהָלַכְנוּ

תַּלְמָה וַאֲנִי לְעֵבֶר הַקְּיוֹסְק הָיְתָה לָנוּ

הָאֶפְשָׁרוּת לִבְחֹר בֵּין אַרְטִיק לִימוֹן לְבֵין

חֲבִילַת סֻכָּרִיּוֹת עַל מַקֵּל וּכְשֶחָזַרְנוּ מִשָּׁם

תַּלְמָה וַאֲנִי לְכִוּוּן חֲצַר בֵּית הַסֵּפֶר הָיְתָה לָנוּ

הָאֶפְשָׁרוּת לִבְחֹר בֵּין אֶרֶז הַשְּׁמִינִיסְט הַשַּׁחְצָן לְבֵין

נְבוֹ, הַפְּסַנְתְּרָן הַמֻפְנָם מֵהַמְּגַמָּה לְמוּזִיקָה

וּכְשֶׁנִכְנַסְנוּ לַכִּתָּה

וְהַשִּׁעוּר הִתְחִיל אָמְרָה הַמּוֹרָה יֵשׁ לָכֶם

אֶפְשָׁרוּת לִבְחֹר בֵּין שְׁאֵלָה עַל מִלְחֶמֶת הָעוֹלָם לְבֵין

שְׁאֵלָה עַל אִרְגּוּן הַהֲגַנָּה וְתַלְמָה בָּחֲרָה

לֶאֱכֹל סֻכָּרִיָּה עַל מַקֵּל וַאֲנִי בָּחַרְתִּי

בְּאֶרֶז הַשְּׁמִינִיסְט הַשַּׁחְצָן וְכָךְ יָצָא

שֶׁהַמְּנַהֵל הִזְמִין אֶת שְׁתֵּינוּ לְבֵרוּר וַאֲנִי בָּחַרְתִּי

לִשְׁכַּב עִם אֶרֶז הַשְּׁמִינִיסְט הַשַּׁחְצָן וְתַלְמָה

הִתְאַבְּדָה

“עלי להעיר מישהו מת” הוא ספר שיריו הראשון של עופר גורדין — משורר ותיק ששיריו מתפרסמים מזה שנים בבמות ספרותיות מובילות. בקובץ השירים הבשל והמגוון הזה מובאים בכפיפה אחת מצבים שונים ומשונים, אשר לעתים קרובות אין ביניהם כל קשר רציף של זמן או מקום: תיאור חוויית הזוגיות הבורגנית של רכישת סט מצעים לצד הצפת ביוב מצערת בביתה של החמות; לוליינית המהלכת על חבל בהרי קווקז לצד חרדים הנוגסים בפריכיות; רומן חפוז בין קצינת התרבות לקצין השלישות בבסיס צבאי לצד נסיעה למחנות ההשמדה; חוויית מיאוס קיומי עמוק לצד תיאור פרוזאי של מחסן רהיטים. מה קושר את כל אלה זה לזה? אולי זו הפואטיקה ה”גורדינית”, שאוהבת לערבב מין בשאינו מינו, ושהמאפיין היסודי ביותר שלה הוא ההיברדיות: היא רוויה בפרדוקסים, שילובים מפתיעים, שיבושים תחביריים מכוונים ואירוניה חריפה. כל אלה יחד מהווים את טביעת אצבעו הייחודית של המשורר, מערערים תמידית את קרקע המציאות השירית, ומביאים את הקורא לבחון שוב ושוב את השירים אל מול חוויית הקריאה המשתנה.

60 עמודים * 49 ש”ח

 

“אין בבעלותי דבר מלבד החלומות: אנתולוגיה של שירה אֶזידית בעקבות האסון, 2016-2014”

מערבית: עידן בריר

הוצאת עולם חדש, מכון ון ליר ומועצת הפיס לתרבות ולאמנות

סרמד סלים

בָּאָרֶץ הַזּאֹת אֵין לְךָ מָקוֹם

וְאֵין אֲדָמָה

שֶׁתּוּכַל לְקַבֵּל אֶת רַגְלֶיךָ הַחֲשׂוּפוֹת.

סַע,

סַע,

סַע עַל כַּנְפֵי אֲהוּבָתְךָ

לְהֵיכָן שֶׁנּוֹשֶׁבֶת הָרוּחַ,

הָרוּחַ שֶׁכָּל הַזְּמַן

פּוֹתַחַת אֶת דְּלָתוֹת הַגָּלוּת

לַמְּשׁוֹרְרִים.

באנתולוגיה נכללים שירים שנכתבו  בעקבות האסון שפקד את הקהילה האזידית בעיראק באוגוסט 2014, בעת שבני ובנות הקהילה נעקרו מבתיהם עקב הטבח והמלחמה הקשה שהתחוללו באזורם. האנתולוגיה רואה אור במתכונת דו-לשונית: השירים מופיעים בשפת המקור, ערבית, ולצידם מופיע התרגום לעברית. ברוב המקרים מדובר בחשיפה ראשונה של השירים בשתי השפות. שירי האנתולוגיה נאספו ותורגמו בידי עידן בריר, חוקר הקהילה האֶזידית.

מַכְּתוּבּ היא סדרת ספרים ייחודית שבבסיסה תרגום לעברית של יצירות מהספרות הערבית. הפרויקט הוא יוזמה של מתרגמים וחוקרי השפה הערבית, יהודים ופלסטינים, והוא תוצר של חוג המתרגמים ערבית־עברית שהתגבש במכון ון ליר בירושלים. הסדרה רואה אור הודות לשיתוף פעולה בין מכון ון ליר בירושלים, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות והוצאת עולם חדש.

94 ש”ח

“סייבר בסינגפור” מאת עוזי עילם

הוצאת כנרת זמורה-ביתן

אחרי שנלחם בטרור האיסלמי וחרש תלם בשדה הלוחמה הטכנולוגית־הבטחונית, ד”ר גדעון בן ארי מגיע לסינגפור. גדעון ושותפו הצעיר דן אבני מתכוננים להציג בפני הסינגפורים פרויקט פיתוח אזרחי של בינה מלאכותית, אך לפני שהם מספיקים להדגים את כדאיות המיזם הם נחשפים לצל המאיים של הטרור האירני והאיום ממאלזיה השכנה.

בן ארי הוא האיש הנכון במקום הנכון, וכשמערכת הביטחון מבקשת ממנו לסייע, הוא ושותפו מתאימים את הכלים האזרחיים שלהם ללוחמת סייבר ומגלים כי הם עומדים מול אויב המשתמש במדינה הקטנה כמודל לפגיעה בתשתיות חיוניות בישראל ואמריקה.

סייבר בסינגפור הוא מותחן טכנולוגי, רצוף תככים וריגול,  המתרחש בעידן של מלחמות סייבר.

תא”ל במיל’ עוזי עילם, בוגר הטכניון בהנדסת מכונות ובחקר ביצועים, היה מפקד גדוד 71 בחטיבת הצנחנים שלחמה בירושלים במלחמת ששת הימים. כיהן כמדען הראשי של מערכת הביטחון, לשעבר מנכ”ל הוועדה לאנרגיה אטומית במשרד ראש הממשלה. סייבר בסינגפור הוא ספרו החמישי. קדמו לו המותחנים משולש קליפורניה, מלכודת בפריז ורבי המכר קשת עילם ועדות מן הבור.

284 עמודים * 96 ש”ח

“נסיכה של מלח” מאת עינת ברזילי

הוצאת דני ספרים

נסיכה של מלח מאת עינת ברזילי, בהוצאת דני ספרים, הוא סיפור עם מקסים לראשית קריאה. בארץ אחת עומד לו ארמון, ובו מלך חכם שיודע המון. הוא יודע לבנות בכל עיר ומושב, הוא מבין בשחמט, הוא מבריק, הוא נחשב; הוא יודע למלוך על שרים וצבא, ואפילו יודע לתת אהבה.

כשהמלך חוגג את יום הולדתו השבעים, הוא מחליט להעביר את ניהול הממלכה לאחת משלוש בנותיו. אך שלושתן יפות וחכמות, באיזו בת יבחר? בנשף יום ההולדת, לעיני כל המוזמנים, הוא מזמן אליו את בנותיו ושואל כל אחת מהן שאלה אחת ויחידה: כמה את אוהבת את אביך היקר?

כליל החורש, הבת הצעירה, מדהימה את כולם כשהיא משיבה: אני אוהבת אותך כמו מלח! המלך הפגוע לא עובר על כך בשתיקה ומגרש את כליל החורש מהארמון. אל כליל מצטרף החתול המלכותי וביחד הם יוצאים אל הבלתי נודע…

נסיכה של מלח הוא ספרה השלישי של עינת ברזילי. קדמו לו “גמדקסם” ו”מחבואים בלוח השנה”. היא עובדת כעיתונאית ובשנים האחרונות משמשת כדוברת “צו פיוס”. היא מפרסמת שירה בכתבי עת ומרצה על ספרות ילדים.

עינת ברזילי לקחה סיפור עם ששמעה בילדותה מסבתה, וכתבה אותו מחדש בדרך שלה. היא הוסיפה דמויות, חרוזים טעימים ועסיסיים ושפה עשירה, ולא שכחה להוסיף מלח…

68 ש”ח

 

“אוגנדה” מאת אריה אלדד

הוצאת כנרת זמורה

רומן מתח פוליטי בהשראת פרשת אולמרט

בסוף חודש מרץ 2014 הורשע בבית המשפט המחוזי בתל אביב מי שהיה ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט. הוא נמצא אשם בלקיחת שוחד. בתיקים אחרים הורשע במרמה ובהפרת אמונים. הוא נשלח לכלא. למדנו כי לצערנו ייתכן כי בראש המדינה יעמוד פושע, כי לא היו בידינו באותה עת כלים שימנעו מאדם כזה  להגיע לכס השלטון.

אך האם יש בידינו למנוע גם משהו חמור מזה? לא רק פשיעה אישית של הניצב אצל הגה השלטון, אלא השתלטות של פשע מאורגן על המדינה באמצעות נושאי משרה בכירים, שרים, שומרי סף, ראשי מערכות, אולי אף ראש ממשלה? פרשת אולמרט היתה נקודת המוצא לכתיבת ספר זה. אך כאן מסתיימת המציאות ומתחיל הדמיון.

הדמויות שפעלו בזירה הפוליטית בישראל בסוף המאה העשרים ובתחילת המאה העשרים ואחת אינן אלה המופיעות בספר, גם אם מעשיהן ודבריהן עלולים להזכיר אותן. הדמויות בספר הן בדיוניות לחלוטין. בחרתי לכתוב על פרשה הדומה לפרשה שהתרחשה במציאות כדי להראות שהפער בין השלב שבו פושע מגיע לשלטון ובין השלב שבו הפשע מגיע לשלטון, אינו גדול. אריה אלדד, תשע”ז. כפר אדומים

פרופסור אריה אלדד, קצין רפואה ראשי לשעבר, פרופסור לרפואה וחבר כנסת מטעם האיחוד הלאומי. עמד  בראש ועדת האתיקה של הכנסת ה – 16 ובראש שדולת הכנסת למאבק בשחיתות. היה חבר בוועדת החוץ והביטחון.כותב במעריב ומשדר תוכנית אקטואליה יומית ברדיו 103.  בשנת 2016 ראה אור ספרו “דברים שרואים מכאן – מה קורה למנהיגי הימין כשהם מגיעים לשלטון.”

351 עמודים * 96 ש”ח

 

“האיש שאהב את הטלפון שלו יותר מדי” מאת יובל אברמוביץ’

הוצאת “הרשימה”

יובל אברמוביץ’, בספרו התשיעי, הוא האיש שאוהב את הטלפון שלו יותר מדי, יותר מאת עצמו, יותר מאת בנותיו, יותר מאת הוריו, יותר מאת ארצו. הוא האיש שמכור לצלצול, לרטט, לריגוש, ללייק, לשיתוף, לסמיילי, הוא האיש שמחובר לבטריה, שמחוברת לכבל, שמחובר למטען הנייד, שמחובר למטען הנייח, שמחובר למחשב, אבל חושש לאבד את החיבור ליקרים לו ביותר, חושש שאנשים יפסיקו לאהוב…

הטלפון מהווה חלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו, לטוב ולרע. כניסת הטלפון החכם לחיינו הובילה לשינוי בתחומים רבים, כשהמרכזי והמשמעותי בהם הוא רמת הזמינות שלנו. הטלפון נותן לנו את האפשרות להיות זמינים 24 שעות ביממה, דבר שלא התאפשר קודם לכן. הזמינות הטוטאלית במקום אחד מייצרת באופן פרדוקסאלי חוסר זמינות במקומות אחרים. “האיש שאהב את הטלפון שלו יותר מדי” הוא ספר מתנה לכל מי שקצת התאהב בטלפון שלו, למי שמכור, ולמי שבסכנת התמכרות, לילדים גדולים ולמבוגרים שהם קצת ילדים, לכל מי שאוהב את הטלפון שלו יותר מדי.

יובל אברמוביץ’ הוא סופר שבאמתחתו שמונה רבי מכר, עיתונאי, שחקן, תסריטאי, מרצה ויזם. אבל יותר מהכול הוא עובד בלהגשים את החלומות שלו ועוזר לאחרים להגשים את שלהם. נכון להיום – קשה מאוד למצוא בישראל אדם שלא יודע מהי “הרשימה” שלו. רבים מעידים שהוא פתח להם את הדלת להגשמה עצמית ועזר להם להגשים את חלומותיהם.

“בוקר אחד התעורר האיש וגילה על הכרית שלידו פתק: “הלכתי למצוא איש שיאהב אותי כמו שאתה אוהב את הטלפון שלך

 האיש הביט בפתק במבוכה.

כבר שנים לא קרא פתק כתוב בעט על נייר, בכתב יד מחובר.

האיש צילם את הפתק במצלמת הטלפון והגדיל

לוודא שהוא קורא נכון

ואחרי שקרא אותו חמש פעמים,

שלח לאהובתו את הצילום עם סמיילי מבולבל”

(מתוך הספר)

44 עמודים * 64 ש”ח                   

“געגוע אליך” מאת קייט אברלן

מאנגלית: מונה גודאר

הוצאת כנרת-זמורה

טס וגאס נועדו זה לזה. הם פשוט עדיין לא הכירו כמו שצריך, ואולי גם לעולם לא יכירו…

“היום הוא היום הראשון של שארית חייך” — הוא משפט שכתוב על צלחת קרמיקה במטבח ביתה, וטס לא יכולה להוציא אותו מהראש, למרות שהיא נמצאת בפירנצה לרגל חופשה אידילית אחרונה לפני תחילת לימודיה באוניברסיטה. חייה עומדים להשתנות לעד, אבל לא בדרך שהיא מצפה לה.

גם גאס והוריו נמצאים בחופשה בפירנצה. החיים שלהם כבר השתנו בפתאומיות טראגית. גאס מנסה להיות בן מסור בעודו משתוקק לברוח ולגלות מי הוא באמת. ליום אחד מצטלבות דרכיהם לפני שכל אחד מהם חוזר לאנגליה. במהלך שש־עשרה השנים הבאות, החיים והאהבה יעמידו בפניהם אתגרים שוניםֿ, כשהמרחק והגורל מפרידים ביניהם שוב ושוב. האם יש דרך שבה השניים יוכלו להיפגש באמת?

קייט אברלן גדלה בעיירה קטנה ליד לונדון ובילתה את ילדותה בקריאת ספרים ובתשוקה לברוח. היא עבדה בעולם המו”לות והאמנות, ולאחרונה החלה ללמד אנגלית כשפה זרה בשאיפה לבלות יותר זמן באיטליה. קייט נשואה ואם לבן.

432 עמודים * 96 ₪

צרותיו הטובות” מאת יוסי זיו

הוצאת סטימצקי

צרותיו הטובות הוא סיפור על אדם ככל האנשים, המודע לחולשותיו ומנסה להתגבר עליהן. מעת לעת הוא נכשל בכך, ומדי פעם גם מצליח.

נחום פז אוהב שתי נשים. ורדה ומלכה. אשתו וגיסתו. ישראלי, יהודי, גבר בראשית שנות החמישים שלו, נשוי ורב לבן. חייו טובים, והוא מודע לכך, אבל למרות ההצלחה לכאורה, הוא מלא חרדות שעליהן מתווסף גם חוסר שקט טורדני, מציק. כשהוא חושב על חייו הוא חש שאת מהלכם לא הוא בחר, לא הוא הוביל, לא הוא ניווט. החיים הוליכו אותו כמעט בלי התערבותו, והוא מצא עצמו במקום שונה ממה שתכנן.

את האחיות הוא פגש במפגש של “יש גבול” במלחמת לבנון. הוא נמשך לשתיהן אך התחתן עם ורדה, ומלכה אחותה התחתנה גם. לאורך כל חייו הוא מודע לכך שזה היה יכול להיות הפוך, וחש שאולי החמיץ החמצה גדולה. אחרי שבעלה של הגיסה נהרג מתעוררת בנחום אותה תקווה עתיקה, רדומה, שמטלטלת אותו ועלולה להפוך את כל חייו על פיהם.

הסיפור מתרחש בישראל של שלהי האינתיפדה השניה, והפוליטיקה הבלתי נמנעת חודרת גם היא לסיפור ומעוררת מחלוקות משפחתיות בין הגיס הרויזיוניסט למשפחת פז השמאלנית, ובין נחום, “שמאלן שהתפכח”, לבין בנו הרדיקלי, יותם, המאתגר את אביו ללא הרף.

יוסי זיו, יליד תל אביב, 1951 , בעל תואר דוקטור לכימיה ולמד לתארים גבוהים בפילוסופיה. לימד מדע ופילוסופיה במכללות בארץ ובבית ספר בינלאומי בשווייץ. ערך את כתב העת הבינתחומי מקום למחשבה ועם צבי ינאי את הגיליונות האחרונים של כתב העת מחשבות,  היה חבר מערכת בגליליאו ובשדמות ועורך מדעי בספריית מעריב. בשנים 1997 – 2002 ארגן והנחה סדרות בינתחומיות במוזיאון תל אביב לאמנות. פרסם מאמרים רבים בפילוסופיה ובמדע  וכן ביקורות ספרים בכתבי עת ובעיתונות היומית. ספרו פילוסופיה וטעם החיים , מסות ומאמרים, ראה אור בשנת  2002ב”ספריית מעריב” וזכה לשבחים. בשנת 2013 ראה אור הרומן הנשים של ברוך לוי , בהוצאת “מנשר של סופרים”,  וגם הוא התקבל בחום. מאז 2003 מתגורר בשווייץ.

287 עמודים * 94 ש”ח

“התבהרות: ויפאסנה, פסיכואנליזה והתודעה החוקרת את עצמה” מאת מיכל ברנע-אסטרוג

הוצאת רסלינג

ספר זה הוא תוצאה של מחקר חלוצי ומקורי בשדה המרתק של השיח שבין פסיכואנליזה לבודהיזם. בלא ליפול להפשטות המרובות המקובלות בשדה זה, מביאה אליו מיכל ברנע-אסטרוג פן חדש: אפשרות ההזנה ההדדית בין רעיון התהוות הגומלין הבודהיסטי לבין המושג הפסיכואנליטי “הזדהות השלכתית”. בניתוח מרתק ורהוט, ובהשראת שתי תורות הנפש החשובות הללו – הרחוקות לכאורה כמרחק מזרח ומערב – יוצרת ברנע-אסטרוג שיח בין שני הרעיונות; היא מציעה אפשרויות חדשות להתבוננות ביחיד, ביחסיו עם עצמו, עם הזולת, ועם העולם, באופנים חדשים של עבודה מיטיבה עם האי-נחת בחיינו, וביכולת הריפוי העמוק הטמונה בתודעה עצמה. פרופ׳ יעקב רז, החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב;

זהו ספר חשוב ורב-עוצמה. כתיבתה של ברנע-אסטרוג בהירה וצלולה ולעתים קרובות פואטית. יש בה תמהיל יוצא דופן של עזות ודקות הבחנה, של ניתוחים שהם פרי מחקר מדוקדק ואינטלקט חריף עם וינייאטות הומניסטיות. מרבית חיי אני פסיכיאטר ומתרגל ויפאסנה, ובכל זאת הרגשתי שאני לומד דבר חדש בכל עמוד. ברנע-אסטרוג כתבה יצירה שהיא גם ספר לימוד פסיכותרפויתי וגם עדות אינטימית. פול ר’ פליישמן (MD), מחבר הספר “פליאה – מתי ומדוע העולם נראה קורן”.

מדובר בכתיבה חדשנית שיש בה התבוננות רעננה בחשיבה הפסיכואנליטית וידע מעמיק המנוסח בפשטות ובבהירות בכל מה שקשור לבודהיזם המוקדם (הקאנון הפאלי). ספרים רבים עוסקים בממשקים שבין פסיכואנליזה לבודהיזם – מעטים מהם מחדשים משהו. זהו ספר מקורי ממש, מצוין וחשוב ביותר.

ד”ר מיכל ברנע-אסטרוג היא חוקרת בתחום הדיאלוג שבין פסיכואנליזה ובודהיזם, מטפלת ומורה בכירה לגישת האקומי; מרצה בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב; מייסדת ועומדת בראש התוכנית התלת-שנתית לגישת האקומי בישראל.

“אין שיר שהוא לא שיר אהבה” מאת רענן אליעז

הוצאת ספרי עיתון 77

רענן  אליעז – לצד  שני  עשורים  של  עשייה  דיפלומטית  חובקת  עולם, שבמהלכם  הקים  את  ELNET – רשת  בינ”ל  של  ארגונים  העוסקים  בשיפור  יחסי  אירופה-ישראל,  כתב  רענן  את  ספר  שיריו  הראשון.  הוא  אב  לשני  ילדים  ומתגורר  בישראל.

להשתמש  בגוף

לְהִשְׁתַּמֵּשׁ  בַּגּוּף

כְּבִכְפָפַת  עֲבוֹדָה

לְשַׁפְשֵׁף

לִמְתֹּחַ

לְהַרְפּוֹת

לְהַדֵּק  אֲחִיזָה

לְרַפּוֹת

לְשַׂמֵּחַ

לְעַצֵּב

סֻלְיָה  נִדְרֶכֶת  בֶּעָפָר.

44 עמודים * 60 ₪

“אלי כהן – תיק פתוח” מאת נעם נחמן טפר

הוצאת אפי מלצר

הספר ‘אלי כהן – תיק פתוח’ נוגע בשלוש שאלות שנותרו פתוחות בפרשת הריגול המרתקת – האחת כיצד נלכד המרגל אלי כהן השניה מה הייתה הסיבה ללכידתו והשלישית מקום קבורתו.

“בדיקת סיפור שולי הוביל אותי למסע ארוך, שבמהלכו חקרתי את פרשת המרגל אלי כהן הי״ד. במהלכו חשפתי מסמכי מודיעין נדירים ועדויות חדשות המעידים על מעורבותם של ארגוני מודיעין נוספים בפרשה ומעלים סימני שאלה על הנרטיב הישראלי שהתגבש במהלך יובל השנים שחלפו מאז לכידתו של ׳האיש שלנו בדמשק.” מחבר הספר עוסק בפיתוח תוכנה למציאה אוטומטית של קשרים בין פיסות מידע. במהלך שלוש שנים האחרונות חקר נעם נחמן טפר את הנושא והגיע לממצאים שמטילים ספק משמעותי בנרטיב הישראלי לפיו המרגל אלי כהן נתפס על ידי המודיעין הסורי על חם בעת ששידר למטה המוסד בישראל.

מעדויות שנחשפות לראשונה עולה כי : המרגל אלי כהן לא שידר בעת שנלכד בדירתו; עיתוי הפריצה לביתו נקבע ע”י הסורים לאחר מעקב פיזי-אישי אחריו; הסיכוי שהסורים איכנו את שידוריו של ‘האיש שלנו בדמשק’ נמוכים מאוד; בעת מעצרו לא היה לסורים מושג שעומד בפניהם מרגל ישראל.

מהנרטיב הישראלי שהתקבע בטעות במשך יובל שנים גזרו שהסורים ככל הנראה איכנו את שידוריו. בספר נבדקת בפירוט ‘תיאוריית האיכון’ ובאמצעות ניתוח עדויות, בדיקת לוחות הזמנים והצלבתם זה בזה מראה המחבר כי ניתן להפריך את ‘אבני היסוד’, שעליהם נבנתה הסברה שהמודיעין הסורי איכן את שידוריו של אלי כהן. בספר נפרשות בצורה לוגית וברורה שלוש הסיבות שבעטיין הצליחו אנשי המודיעין הסורי לעלות על עקבותיו של אלי כהן.

188 עמודים * 80 ש”ח