קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


 

“פרנקנשטיין בבגדאד” מאת אחמד סעדאווי

מערבית: ברוריה הורביץ

הוצאת כנרת

“איש אינו יכול לטעון כיום שהוא לא תרם, כך או אחרת, להנצחת האווירה האלימה. כעיראקים, אם יש לקח שאנו יכולים ללמוד, הרי הוא להכיר בעובדה שאיננו קורבנות בלבד… במלחמה ובאלימות כזאת אף אחד איננו חף מפשע.” אחמד סעדאווי

בסגנון ישיר, לפרקים מקברי, אחמד סעדאווי מתאר את המציאות הסוריאליסטית במולדתו, מקום שלא שורר בו הצדק של החוק או השמים, אלא זה של הרחוב. אך לצד האכזריות, הטרגדיה והייאוש ישנן גם אופטימיות, חברוּת ואנושיות. פרנקנשטיין בבגדאד הוא משל רב־עוצמה על השיגעון וחוסר התוחלת שבטרור ובמלחמה, על יחסיות המוּסר ועל מדינה בעלת היסטוריה מפוארת שנקרעה לגזרים ומשתקמת לאיטה, גם אם דרכה אל הביטחון והיציבות עדיין ארוכה.

השנה היא 2005, ובעיראק שלאחר הפלת סדאם חוסיין משתוללת מלחמת הכול בכול. התקפות דמים, רציחות וחטיפות לאור יום הן דבר שבשגרה. האדי, סוחר רהיטים ישנים המתגורר בבית יהודי נטוש בשכונת בּתאוין בבגדאד, מבקש לחלוק כבוד אחרון להרוגי הפיגועים ומרכיב מאיבריהם יצור אנושי — “מה־שמו”. אולם אז הדמות מתעוררת לחיים ויוצאת לנקום באחראים למותם של קורבנות החינם.

המצב מסתבך כשמתברר שאיבריו של פרנקנשטיין הבגדאדי נושרים בזה אחר זה אחרי כל מעשה נקם. כדי להמשיך במסע הענישה הוא זקוק ל”חלקי חילוף” ומוצא את עצמו הורג חפים מפשע במעגל הרג בלתי פוסק שמזין את עצמו. בשלב כלשהו מתגלה לרשויות דבר קיומו של גיבור־העל ומתפתח אחריו מרדף גלוי שנועד לחסלו, עד הסוף המפתיע.

אחמד סעדאווי, יליד 1973, הוא סופר, משורר, תסריטאי ויוצר סרטים תיעודיים המתגורר בבגדאד. סעדאווי, שנמנה עם הקולות הספרותיים הצעירים הבולטים במדינתו, עסק בעיתונות בכלי תקשורת שונים, ובין השאר היה כתב הבי־בי־סי בבירת עיראק בשנים 2007-2005. עד כה פירסם ארבעה קובצי שירה וארבעה רומנים. ב־2010 נבחר לפרויקט היוקרתי “ביירות 39”, אנתולוגיה של הכותבים הערבים הטובים והמבטיחים ביותר שגילם נמוך מ־40.

פרנקנשטיין בבגדאד זיכה את סעדאווי בפרס הבינלאומי לספרות ערבית (“הבוּקר הערבי”) לשנת 2014. הספר תורגם לצרפתית, איטלקית, פרסית וספרדית, ועתיד לראות אור גם באנגלית ובשפות נוספות.

320 עמודים * 96 ש”ח

“תולדות הלבנה #2: סקרלט” מאת מאריסה מאייר

מאנגלית: יעל אכמון

הוצאת כנרת

בסדרת תולדות הלבנה מעניקה מריסה מאייר עיבוד עתידני פוסט אפוקליפטי לדמויותיהם של האחים גרים ומשלבת טכנולוגיה מתקדמת עם קסם, מתח, רומנטיקה והומור. ספרי הסדרה התקבלו בהתלהבות עצומה ברחבי העולם, ראו אור ב-30 מדינות והיו לרבי-מכר.

סקרלט: שום דבר טוב לא מחכה לסינדר בין חומות הכלא או מחוץ להן: אם תצליח לברוח סוף־סוף, תהפוך למבוקשת מספר אחת ביקום; אם תישאר, בני הלבנה יוציאו אותה להורג. גם מצבה של סקרלט לא טוב בהרבה. אחרי שכוחות הביטחון לא מצליחים למצוא את סבתה הנעדרת, היא יוצאת לחפש אותה בעצמה ונאלצת להיעזר בשכיר חרב מסוכן ושמו וולף. אבל כוח גדול יותר עומד לשנות את גורלן של השתיים. כשמלכת הלבנה מאבדת את סבלנותה ומשחררת אל כדור הארץ מתקפה רצחנית, מצטלבות דרכיהן של סינדר וסקרלט באופן מפתיע. האם יחד ימצאו את ייעודן? האם יצליחו להציל את עצמן ואת עולמן?

 מריסה מאייר גרה בטקומה, וושינגטון, עם בעלה ושני חתולים. היא מעריצה כל דבר גיקי, מאוהבת באגדות מילדותה ואין לה שום כוונה לוותר עליהן גם כמבוגרת.

397 עמודים * 86 ₪

 

“אין א ריליישנשיפ” מאת תמר בלומנפלד

הוצאת כתר

נעמי חשבה שהכול הולך להסתדר כשנענתה להצעת נישואים מאסף, הבעל המושלם. אבל  כבר בחתונה שנערכה תחת מתקפת טילים התגלה שהדברים הם קצת יותר מסובכים.

בימים של אזעקות, בין סקס של נשואים וגיוס למילואים, בתוך קניות אינסופיות באינטרנט, נעמי פונה אל לילות לבנים מול מסך המחשב. שם היא יכולה להיות כל מה שרצתה להיות. אבל לילה אחד, בחור מסתורי מהפייסבוק נכנס אל חייה כמו רקטה שלא יורטה בזמן.

אין א ריליישנשיפ הוא רומן גרפי שנון, מצחיק, מאוד לא פוליטיקלי קורקט, שמערב סקס, טילים ופוביה מגמלי שלמה.

תמר בלומנפלד, כותבת, קומיקסאית ומאיירת. היא בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל ובעלת הבלוג המצליח “קשקושי רחוב” וטור הקומיקס “לשון הרע” שמתפרסם במוסף גלריה של עיתון הארץ. אין א ריליישנשיפ הוא ספרה הראשון.

181 עמודים * 88 ש”ח

“ופשוטים הדברים” מאת שמואל לרמן

הוצאת כתר

אמצע שנות התשעים, ירושלים. יאיר, מורה בשנות השלושים לחייו, מוצא עצמו רחוק ומנותק מיסודות חייו: רחוק מאשתו שהייתה לגרושתו, רחוק משני ילדיו, רחוק מהרב ומבית הכנסת השכונתי. לאחר שהוא סוטר לאחד מתלמידיו הוא מפוטר מעבודתו כמורה ונידון לעבודות שירות בבית אבות בעיר. הוא מוצא עצמו נשאב למעין עולם מקביל, שההיסטוריה והזיכרונות, מה שהיה ומה שיכול היה להיות, חזקים בו יותר מן ההווה.

יאיר מתערב בחיי שלושה מהגברים בבית האבות, מדובב את סיפוריהם ומבקש להציע תיקון גדול במקום של פצע ושבר. הסיפור הפרטי לדידו הוא תמיד רק חלק מתכנית גדולה יותר, מסיפור לאומי. בעודנו עוקבים בהשתאות אחר מעשיו גם אנו מתקשים להכריע האם יאיר אומנם יגיע לתיקון עולם או שמדובר באדם במשבר שהזיותיו מובילות את חיפושו אחר משמעות וגאולה.

זהו רומן שנוגע בנקודות השבר והחיבור של ההוויה הישראלית, ובמרכזו מסע של גיבור ייחודי, המשכנע בתלישותו. ואכן הרומן כולו מטלטל בין הפרטי והיומיומי לגרנדיוזי, בין אמונה לחוסר אמונה, בין כאב לחסד, בחיפוש אחר פשטותם של הדברים.

שמואל לרמן הוא בעל השכלה תורנית (ישיבה גבוהה) ואקדמית (פילוסופיה והיסטוריה). פרסם בעבר את הרומן “כף הקלע” בהוצאת עם עובד.

232 עמודים * 88 ש”ח

נאמן למקור” מאת יפתח רייכר-עתיר

הוצאת כתר

משה דובשני, קיבוצניק לשעבר וצבר ישראלי, חוזר משליחות מטעם הסוכנות ומחליט לעשות שינוי. די כבר עם הציונות הישנה, הגיע הזמן להרוויח כסף, והרבה. במקום להמשיך ולעלות בשיפוע האיטי של הקידום בסוכנות היהודית, הוא מאתחל את חייו ופותח בקריירה עסקית. דובשני הופך למשקיע הון–סיכון,  עוזב את מעסיקו שלימד אותו כל מה שהוא יודע,  ומקים קרן משלו. כמה זמן עתידה ההצלחה להאיר לו פנים בעולם נזיל של בריתות ובגידות?

עכשיו דובשני מספר את סיפורו לעיתונאי חסר שם. הוא רוצה לחשוף את הכול, והוא עושה זאת בלי לרחם על עצמו ובלי לרחם על סביבתו.

יפתח רייכר–עתיר מגיש מונולוג סוחף,  רצוף תפניות, הפותח בפנינו אשנב ראשון מסוגו למרחב מפתה ומתעתע,  שאנו מתוודעים אל קסמיו המסנוורים כמו גם אל צדדיו האפלים. הוא משרטט דיוקן חסר–תקדים של עולם קרנות ההון–הסיכון והכסף הגדול, ובתוך כך מספר סיפור בלתי נשכח על הקלות שבה אנחנו שוכחים מי אנחנו,  ועל המחיר שגובים מאתנו הניסיונות להמציא את עצמנו מחדש.

יפתח רייכר–עתיר היה מנכ”ל משותף של קרנות הון–סיכון, קצין מודיעין בכיר, וגם – פעם – קיבוצניק.  ספרו הקודם, ‘המורה לאנגלית’,  היה לרב–מכר,  יצא לאור בארצות הברית בהוצאת “פינגווין”, ומעובד בימים אלו לסרט.

287 עמודים * 98 ש”ח

“ספר האושר” מאת הדלאי למה ודזמונד טוטו

הוצאת כתר

טֵנזין גיאטסו, הדלאי למה, והארכיבישוף דֶזמוֹנד טוּטוּ, שניים מהמנהיגים הרוחניים הגדולים של זמננו, זוכי פרס נובל, נפגשו למשך שבוע בדרמסלה כדי לחגוג את יום הולדתו השמונים של הדלאי למה ה-14.

הסופר האמריקאי דאגלס אברמס ראיין אותם במשך השבוע ששהו בדרמסלה, ובספר זה הוא מביא את השיחות שלהם על אודות האושר וכיצד אפשר להשיג אותו בעולם שבו חלק ניכר מהחיים עובר על בני האדם בצער, מתח וסבל. המפגש בין שניהם אינו רק מפגש של אנשי דת או מנהיגים רוחניים שדנים על האושר במנותק מחייהם אלא גם מפגש בין חברים קרובים, ובספר משתקפות החיבה העמוקה ששוררת ביניהם, ההקנטות ההדדיות והרגעים הנוגעים ללב של זיכרונות אהבה ואובדן.

הארכיבישוף טוטו והדלאי למה חולקים את החוכמה שצברו בעמל רב באשר לדרכים שבהן אפשר לחיות באושר גם נוכח תלאות החיים הבלתי נמנעות. הם בוחנים יחד דרכים להפיכת האושר ממצב ארעי לתכונה יציבה, מתחושה חולפת להוויה קיומית מתמשכת.

בסוף הספר מובאים מבחר “תרגילי אושר” של המורים הרוחניים, שמהווים עוגנים רגשיים ורוחניים בחייהם ושהקוראים יכולים להיעזר בהם בחיי היומיום שלהם. הספר מככב ברשימות רבי המכר בארה”ב, אנגליה, הולנד, גרמניה וסלובקיה.

287 עמודים * 98 ש”ח

“55 דקות באנטבה” מאת אורה מורג

הוצאת שוקן

דבר לא הכין את נוסעי טיסה 139 מתל אביב לפריז לסיוט הנורא שאליו עמדו להיכנס. מזג האוויר היה מושלם, הטייס הודיע שארוחת הצהריים תוגש מיד, ועומרי בן ה-14 גילה שמישהו דאג להושיב לצדו את תמי המקסימה, שאף היא, כמוהו, טסה ללא הורים. לפתע נשמעה ברחבי המטוס קריאה מצמררת: “לא לזוז! זו חטיפה!!! “

מרגע זה נסחפים נוסעי הטיסה למסע שסופו נחיתה באוּגַנדָה שבלב אפריקה. שליט אוּגַנדָה, אִידִי אָמִין, הוא עריץ אכזר המשתף פעולה עם חוטפי המטוס, המשתייכים לארגון טרור. החוטפים מאיימים להוציא להורג את כל בני הערובה, אם מדינת ישראל לא תשחרר מחבלים פלסטינים הכלואים בישראל.

ממשלת ישראל בראשותו של יצחק רבין נקלעת למצב קשה: סירוב לדרישת המחבלים יוביל לרצח בדם קר של 100 ישראלים; אך שחרור מחבלים רוצחים מבתי כלא פירושו הזמנת חטיפות נוספות. מבצע שִחרור במרחק אלפי קילומטרים מישראל נראה כפנטזיה מסוכנת. הזמן הולך ואוזל, והדעות בקרב חברי הממשלה ואנשי הצבא חלוקות: חלק לוחץ לצאת לפעולה, וחלק אחר טוען שזו תהיה משימת התאבדות.

עומרי ותמי רוקמים תוכנית נועזת שעשויה לספק ללוחמי צה”ל את פיסת המידע היקר מפז שחסרה להם. איך יצליחו הילדים החטופים להעביר את המידע היקר שברשותם? האם יצליחו להעבירו בזמן?

אורה מורג, סופרת לילדים ולנוער, זכתה בפרס זאב, פרס אקו”ם ופרס הספריות הציבוריות. זהו הספר ה-17 בסדרת ספרי המתח ההיסטוריים שלה על-שם אחיה, טוביה מורג ז”ל.

368 עמודים * 94 ש”ח

“יהדות קיומית” מאת אלחנן שילה

הוצאת שוקן

יהדות קיומית הוא פרי הגותו של ד”ר אלחנן שילה, העוסקת בעולם המחשבה היהודי. מטרת הספר להציע אלטרנטיבה לאוכלוסייה היהודית שנמצאת על קו התפר שבין דתיות לחילוניות. הדיכוטומיה דתי-חילוני כבר אינה רלוונטית לכמה קבוצות בחברה הישראלית: רבים מעוניינים לשמור מצוות ולהמשיך את המסורת, אך עומדים אובדי עצות מול ההלכה וסעיפיה הדקדקניים. הם נרתעים מכניסתה של ההלכה לכל היבטי החיים, ומנסים למצוא את דרכם לדתיות סובייקטיבית משלהם.

הספר דן באפשרות של קיום מצוות בצורה רכה יותר מזו ההלכתית, ומציע דגם נועז של יהדות רצופה בין הלכה לחילוניות. תודעה חדשה זו פורצת את גבולות התודעה הדתית המקובלת של המאמין הכפוף לצו האלוהי וההלכתי. המחבר, המתייחס לסוגיות כגון שבת וכשרות, מציע קיום מצוות מתוך מחשבה ומודעוּת, בהתאמה לעידן המודרני. בעין ביקורתית הוא מנסה להתמודד עם מגוון נושאים העומדים על הפרק בחברה הישראלית: מעמד האישה, אמונה, אתיאיזם, תפילה, סוגיית הגיור ועוד. בקול מקורי ועכשווי מנסה המחבר להציע כעין מניפסט לקיום אורח חיים אמוני חדש מתוך אהבת אדם, רוחב אופקים וראייה מפוכחת של המציאות בת זמננו.

חלקו השני של הספר בנוי כהגיגים חופשיים: מסות קצרות שכתב המחבר במשך עשרים שנה, המשקפות את עולמו האישי, שנע ללא הרף בין דתיות הלכתית לבין ליברליזם מודרני.

אלחנן שילה הוא הוגה דעות, חוקר ומרצה בנושאי הגות יהודית מודרנית, הגות ציונית וקבלה. למד בישיבת הר עציון; מחשבת ישראל, פילוסופיה ומקרא באוניברסיטה העברית; וספרות עברית באוניברסיטת בר-אילן. זהו ספרו השני.

272 עמודים * 88 ש”ח

“ערש חלב ודבש” מאת מיכל סנונית

הוצאת מודן

ערש חלב ודבש

גּוּפִי שָׂשׂ אֶל גּוּפְךָ

גּוּפְךָ שָׂשׂ אֶל גּוּפִי

עַרְשֵׂנוּ

עֶרֶשׂ חָלָב וּדְבַשׁ.

מָשְׁכֵנִי וְנָרוּצָה

לִקְרַאת

לִקְרַאת

 בכל ספר שירים חדש של מיכל סנונית, יש מן ההתחדשות ומן ההמשכיות. בסגנונה הייחודי היא מציירת כ”רישום עדין על פני הירח”, כפי שנכתב באחד השירים, את היופי והכאב ואת השמחה והצער. שירה אותנטית, הנותנת ביטוי למצוקותיו של האדם, אך לא פחות מכך: לאור, לתקווה ולאהבה.

ערש חלב ודבש ספר של פשטות ותום ילדות שאינם דוהים במשך השנים, כתוב ביד אמונה הרועדת לעתים בשירים פשוטים ברגעים לא כל-כך פשוטים. זהו ספר השירים הארבעה-עשר מאת המשוררת וסופרת הילדים שכתבה את “צפור הנפש”.

מיכל סנונית נולדה בקיבוץ עין החורש בו גדלה, התחתנה וילדה את שלושת ילדיה. כיום מתגוררת בתל אביב. למדה ספרות עברית ותיאטרון באוניברסיטת תל אביב. במשך השנים הייתה רועת צאן ומטפלת בילדים, עיתונאית ב”על המשמר” בו ערכה את מדור התרבות ואומנות ואת מוספו השבועי “חותם”. כיום בנוסף לכתיבתה הספרותית נפגשת עם קהל קוראים ילדים ומבוגרים, מרצה ומשוחחת בנושאי ספרות שונים במתנ”סים, מועצות אזוריות ובחוגים לספרות ברחבי הארץ.

86 עמודים * 68 ₪

“ספר המראות” מאת י.א. צ’ירוביצ’י

מאנגלית: ארז אשרוב

הוצאת כנרת

ספרו של הסופר הטרנסילבני י.א. צ’ירוביצ’י הוא המותחן המדובר של השנה. צ’ירוביצ’י שוזר עלילה פתלתלה באופן מעורר השראה ואימה בספר שרואה אור השנה ב־37 שפות.

פרינסטון, 1987: הפרופסור הנודע לפסיכולוגיה ג’וזף וידר נרצח באכזריות.

ניו־יורק, עשרים וחמש שנים מאוחר יותר: אל הסוכן הספרותי פיטר כץ מגיע כתב יד. או אולי זה בכלל וידוי?

עכשיו: חשוף את סודות ספר המראות ותדע למה הזיכרון שלך הוא כלי הנשק הקטלני מכול.

236 עמודים * 94 ₪

 

“תהליכים ומנגנונים בעולם הצמחים” מאת אלי זמסקי 

הוצאת מאגנס

 העולם המופלא של הצמחים מוצג בספר זה מנקודת ראות מיוחדת: הקשר בין המבנה לתפקיד. בעזרת איורים מרהיבים בצבע ותרשימים מפורטים, הספר מתאר ומבהיר כיצד השתנו תהליכים ומנגנונים במעבר האבולוציוני של צמחים מחיים בים הקדום לצמחי הזרע הגדלים ביבשה. הוא מכיל מגוון רחב מאוד של נושאים, מסביר בפשטות את התהליכים המסובכים של חילוף הדורות בצמחי היבשה.

בפרקים העוסקים ברקמות השונות מושם דגש מיוחד על המנגנונים הקשורים בקליטה והובלה של מים ומומסים ברמה התאית, ברמת הרקמה ובצמח השלם.

הספר מיועד לסטודנטים לביולוגיה המתעניינים במדעי הצמח, והוא ספר עזר למרצים במערכת ההשכלה הגבוהה, למורים בבתי הספר התיכוניים ותלמידיהם.

 284 עמודים *  128 ₪ (דיגיטלי 96 ₪)

“זהות מעמדית בהתהוות: פרוֹפסיוֹנליוֹת פלסטיניוֹת בנגב” מאת סראב אבורביעה-קווידר

הוצאת מאגנס

 “כאילו איך יכול להיות שאת באה מחברה כזאת ואת ככה? איך יכול להיות שיש לך אישיות חזקה, כאילו מוזר להם, איך את ככה? כאילו את לא מתאימה להם לטיפוס. איך את מתלבשת ככה? איך את עובדת יפה ככה?…”

מהם הכוחות המעכבים נשים פלסטיניות פרופסיונליות בנגב להתקדם בשווקי העבודה בישראל? מהם גורמי ההצלחה המאפשרים להן לתמרן בין עבודה למשפחה? מדוע זהותן המעמדית החדשה מסתכסכת עם זהויות אחרות? מתי זהותן המעמדית מסייעת להן בקידום מעמדן הציבורי ומתי היא מהווה חסם בפני התקדמותן?

 במחקרה של ד”ר סראב אבורביעה־קווידר, המבוסס על ראיונות עם עשרות נשים פלסטיניות־בדוויות, המחברת מאירה את הקטגוריה המעמדית כציר ניתוח החושף פרקטיקות קולוניאליות ופטריארכליות אשר אינן מכירות בזהותן הפרופסיונלית, ומפעילות מסמנים תרבותיים, דתיים וקולקטיביים המייצרים פרדוקס של שוליות מעמדית. למרות שנשים אלה רכשו הון כלכלי ואנושי המקנה להן מעמד גבוה בחברתן, הון זה אינו מוכר בשוק העבודה. הפרדוקס מתחדד כאשר זהותן המעמדית הפרופסיונלית מצטלבת עם גזענות, דת ושבטיות. בעוד שבתחום הציבורי נשים אלה אינן זוכות להכרה מלאה, כמתבקש מזהותן החדשה, העלייה בכוחן המעמדי ניכרת בסֵפרות הביתיות — בחיי הזוגיות והמשפחה, ובקהילה, שבהן זוכות הנשים להכרה וליוקרה.

190 עמודים * 78 ₪ (דיגיטלי 58.5 ₪)

“קורס בסיסי בכלכלת בריאות למקצועות הרפואה” מאת עמיר שמואלי

הוצאת מאגנס

הספר בא למלא חוסר בספר לימוד המציג את החומר בצורה אינטואיטיבית, לא פורמאלית ולא טכנית ומעל הכול – בעברית.

הספר נועד לסטודנטים – גם אלה שאינם כלכלנים – הלומדים במסגרת תכניות מגוונות לבוגר ולמוסמך שנועדות להקנות תואר אקדמי במנהל מערכות בריאות ובסיעוד. הספר נכתב ונערך על בסיס הקלטות של הרצאות, ומובא בשפה מדוברת, ישירה ופשוטה. מובא בו ידע עדכני בסוגיות בכלכלת בריאות שצמחו במערכות בריאות שונות וזכו להד מחקרי תאורטי ואמפירי בעולם, וכן המחשות ודוגמאות ממערכת הבריאות הישראלית.

180 עמודים * 78 ₪ (דיגיטלי 58.5 ₪)

“על שפע היש הנמלט: שירה בזיקנה, זיקנה בשירה” עורכים: מירי ורון ואמיר כהן-שלו

הוצאת אבן חושן

 ״בַּז רָעֵב חָשׁ קֹר תַּחַת כְּנָפָיו. כַּמָּה זָעִיר הַכֹּל, כַּמָּה צָעִיר קוֹל הַצְּלִילָה!

לִצְלֹל, כֵּן, לִצְלֹל בְּעַיִן צְלוּלָה כְּבָרָק

עַל שֶׁפַע הַיֵּשׁ הַנִּמְלָט.״

טוביה ריבנר, ״זקן בזוי, בז״

לכתוב כמו לצלול אל היש, אל החיים, אל הערותּ, אל השפע. לצלול בדייקנות, בדבקות במטרה, אל מה שבכל רגע עלול להימלט ולהימוג. הזמן נמלט וברק המילה ישיגוֹֹ. קול המשוררים הכותבים בערוב היום צלול וצולל אל תוך טרף הקיום, אוחז בו וחי בו עד השקיעה.

עם השקיעה מצטמצם המרחב הפיזי, ובה בעת נחשף מרחב פנימי של חירות חדשה. ההתכנסות בהווה מובילה להתבוננות אינטימית ברגע הנוכח והנמלט.

אסופה זו באה להציג את תמונת הזיקנה כפי שהיא משתקפת בשירה שנכתבה בשלב זה של החיים. יש בה שירי פיוס ונחמה, שירי תקווה ועצבות, שירי געגוע ושירי אהבה.

ד”ר מירי ורָון, סופרת ומרצה לספרות, בת כפר ביל”ו.

פרופ’ אמיר כהןשלוֵ, חוקר תרבות וזיקנה, החוג למדעי ההתנהגות,מכללת עמק יזרעאל.

“מכתבים מצויירים – היום אני כותב לך רק סתם״ מאת יוחנן סימון

הוצאת אבן חושן

יוחנן סימון (1975-1905) מוכר ומוערך כאחד הציירים הריאליסטיים האידיאולוגים בארץ, שהיו מגויסים לטובת רעיון הקולקטיב הסוציאליסטי. הוא היה בין מנסחיו הבולטים של הייצוג האמנותי האיקוני של הקיבוץ כחוויית חיים אידיאלית. בתערוכה זו נחשף פן אחר לחלוטין בהווייתו – אינטימי, נהנתני, מלא חיבה, משחקי משהו, ובעיקר אינדיווידואלי. “לאחר שבע-עשרה שנה של חברות בקיבוץ גן-שמואל וכשהוא מתקרב לגיל חמישים, עזב אבא, הצייר יוחנן סימון, את הקיבוץ, את אמי, שרה, ואותנו הילדות, ניצה ואיה, ויצא למסעות בעולם. ממסעות אלה שלח לי ולאחותי ניצה מכתבים מצוירים. אני אספתי אותם”, כותבת בתו של האמן, איה סימון בן־צדף, שהגתה את רעיון הספר. במכתבים ובגלויות מצייר סימון את עצמו כבחור גרום, שחום עור, עם שיער שחור ואף גדול מאוד.

מלבד יופיים, המכתבים והגלויות המצוירים של סימון מספקים הצצה הן להיבטים אישיים  משפחתיים בחיי האמן והן להיבטים בביוגרפיה האמנותית שלו.

במכתבים של סימון בולט המוטיב הציורי, כשם שבציוריו בולט הצד הסיפורי. תערוכה של המכתבים מוצגת במוזיאון הרצליה לאמנות. האוצר: עוזי אגסי

120 עמודים * 98 ש״ח

 

“פרויקט הקריסטל הקסום” מאת דן TDM

הוצאת ידיעות ספרים

אי־שם, במעבדה הכי מגניבה בעולם: קריסטל קסום בעל עוצמה אדירה מגיע לכדור הארץ ונשבר לחמש חתיכות. אחת מהן צונחת במעבדה של המדען טריאורוס ועוזרו דן TDM  והם יוצאים לחפש את ארבעת השברים הנותרים של הקריסטל. הבעיה היא שגם דנטון המרושע ועוזרו פין מחפשים את חתיכות הקריסטל. הם זקוקים להן כדי להפעיל את מכונת השיבוטים של דנטון וליצר מאות שכפולים של המדען המרושע כדי להשתלט על כל כדור הארץ. רק טריאורוס ודן יכולים לעצור אותם,אבל האם הרשעות של דנטון גדולה אפילו עליהם?

דן TDM (שם אמיתי: דן מידלטון) הוא אחד מכוכבי היוטיוב הגדולים בעולם. דן התחיל ליצור סרטונים כשהיה סטודנט באוניברסיטת נורתהמפטון . קצת אחר כך, בשנת 2012 , נולד ערוץ המיינקראפט שלו  – THE DIAMOND MINECART//DANTDM. יש לו מעריצים בכל רחבי העולם והוא יוצר סרטונים שזוכים למיליוני צפיות מדי יום. דן חי באנגליה עם אשתו ג’מה (הידועה גם בכינוי XXJEMMAXX) ושני כלבי הפאג שלהם, אלי ודארסי. זהו ספרו הראשון.

88 ש”ח

“המעבדה המופלאה שלי” מאת אלון רותם

איורים: נעמה להב

הוצאת ידיעות ספרים

מזמינים אתכם להיכנס למעבדה מלאה סיפורים, ניסויים, ציורים וצחוקים.

מה זה המעבדה המופלאה שלי, אתם שואלים? סימן שהגעתם למקום הנכון. כי כאן אנחנו שואלים שאלות, על כל דבר ועניין ותופעה, חוקרים ומגלים וחושפים את הסודות והנפלאות שסביבנו ובתוכנו.

אז אם אתם מוכנים לחקור ולגלות יחד עולם חדש ומופלא, אתם מוזמנים להצטרף למרגריטה ולצאת איתה להרפתקה מופלאה ומיוחדת במינה במעבדה.

במעבדה המופלאה נעשה עם מרגריטה ניסויים בקצפת, “נפשיט” ביצים בעזרת חומץ, נלמד שגם קפיץ צעצוע יכול ללמד אותנו המון, ובעיקר נבין שמדע וניסויי מעבדה הם משחק כיפי במיוחד!

ומי זאת מרגריטה, אתם שואלים? טוב, בשביל זה כבר תצטרכו לפתוח את הספר ולהתחיל לקרוא!

וקצת על עוזר המעבדה של מרגריטה. אלון רותם הוא תסריטאי וסופר, ממציא עולמות, חובב הרפתקאות וכותב בעיקר לילדים ולנוער. למד ולומד פיזיקה ופילוסופיה, ואין דבר בעולם שלא מעניין אותו.

201 עמודים * 78 ₪

“הצמחונית” מאת האן קאנג

 מאנגלית: שרון קרמנר

הוצאת סאגה

חייהם של יונג-יה ובעלה רגילים לגמרי. הוא איש מכירות בעל שאיפות ממוצעות, והיא רעיה אפרורית ומסורה. שלוות חייהם מופרת כאשר סיוטי לילה אלימים ושותתי-דם פוקדים לפתע את יונג-יה והיא מחליטה להפוך צמחונית.

בתרבות הדרום-קוריאנית השמרנית שבה כניעות וצייתנות הן בבחינת ערכים מקודשים וצמחונות היא תופעה כמעט בלתי מתקבלת על הדעת, החלטתה של יונג-יה נתפסת כחתרנית לאין שיעור.

התנהגותה שהופכת קיצונית ומרחיקת לכת ותגובתם נטולת החמלה של הסובבים אותה – בעלה המנוכר, אביה האלים וגיסה האמן המפתח כלפיה משיכה ארוטית כפייתית – דוחפים אותה מעבר לגבולות השפיות, אל מחוזות הסיוט וההזיה.

יונג-יה התרה אחר קיום “צמחי” יותר, משתוקקת לנטוש את גופה הגשמי וכנגד כל הסיכויים להפוך לעץ.

הצמחונית, זוכה פרס הבוקר הבינלאומי לשנת 2016, הוא רומן יפהפה, בלתי שגרתי ועוכר שלווה על אודות התרבות הדרום-קוריאנית העכשווית, אך בה בעת הוא גם רומן על תשוקה, יחסי כוח, בחירה ואולי יותר מכל על אודותינו – גופים אנושיים הכלואים בתוך עצמם – ונסיונותינו חסרי התוחלת לפענח את זולתנו.

האן קאנג היא סופרת ומשוררת דרום קוריאנית, ילידת 1970. הצמחונית יצא לאור בשנת 2007 ועובד לסרט קולנוע בשם זה. הספר זכה בפרסים ספרותיים ותורגם לשפות רבות.

169 עמודים *88 ש”ח

“חכמת המזרח: יפן: מיטב יצירות ההגות של ארץ השמש העולה” עורך אלישע בן מרדכי

הוצאת אסטרולוג

״מי שלא מסוגל לחוש את האפסות של הדברים הגדולים שבו, יתעלם מהגדולה של הדברים הקטנים שבזולת״.    (ספר התה)

יפן – מדינת אי במזרח הרחוק, הטביעה את חותמה על תרבות אסיה במשך אלפי שנים, ובמאתיים השנים האחרונות השאירה את חותמה גם על תרבות המערב. יצירות המופת של יפן השתמרו מאות ואלפי שנים ביפן עצמה, הגיעו למדינות המערב, תורגמו ואומצו על יד הקוראים בארצות השונות.

קובץ זה מביא, במלואן, יצירות מופת מיפן: ״ספר התה״ של קאקוזו אוקאקורה, ״התודעה הבלתי כבולה״ של טקואן סוהו (כולל את ״החכמה הבלתי ניתנת להנעה״, ״מרגליות״ ו״החרב טאיה״) וכן ״בושידו, נשמתה של יפן״ של אינאזו ניטובה. כן מובאים בקובץ מבחר שירי זן של ריוקן (תרגום המשוררת גבריאלה אלישע) ופרקים מיצירות ספרות קלסית נוספות, כמו ״ספר הכר״ ו״סיפורי אהבה״. לכל יצירה נלווית הקדמה המכילה פרטים על היצירה ועל מחברה.

״רק מי שחי כשהוא מוקף ביופי יכול למות בצורה יפה… אמני־התה הגדולים היו מוכנים להיכנס אל הלא נודע תוך שאיפה מתמדת להיות בהרמוניה עם הקצב הגדול של היקום״.

״חָכמַת המזרח: יפן״ נותן ביד הקורא כלי רב ערך להכרת התרבות, הפילוסופיה והרוח הלאומית של מדינת השמש העולה.

 399 עמודים * 98 ₪

“חכמת המזרח: סין – מיטב יצירות ההגות של מעצמת המזרח” עורך אלישע בן מרדכי

הוצאת אסטרולוג

שב לבדך והבט אל תוך הנפש – אז תבחין באשליה המסתיימת ובמציאות מופיעה… אתה גם מגלה את עצמך

מדינת־ענק במזרח הרחוק, סין, הטביעה את חותמה על התרבות האנושית במשך אלפי שנים. יצירות המופת של סין השתמרו מאות ואלפי שנים, הגיעו למדינות המערב, תורגמו ואומצו על יד הקוראים בארצות השונות, וחוללו מהפכות תרבותיות ואמנותיות רבות.

קובץ זה מביא, במלואן, יצירות מופת מסין: ״סודו של פרח הזהב״ של לו טאנג־פי, “ירקות שורש מדברים” של הואנצ’ו דאורן, ״דרקון נמר״ שמחברו אינו ידוע. כן מובאים בקובץ מבחר פתגמים ומשלים מהקלסיקה הסינית (תרגום מסינית של דר׳ אהוד דביר) ויצירות פילוסופיות כ״עשר שאלות״, ״מיזוג היין והיאנג״, ״שיחות אודות הדרכה עילאית עבור העולם״. ולקינוח, מוגשים פרקים מיצירת המופת הידועה ״חלום החדר האדום״. לכל יצירה נלווית הקדמה המכילה פרטים על היצירה ועל מחברה.

״הדרך של האמת רחבה; הובל את נפשך עליה, ותרגיש פתיחות מתפשטת וצלילות נרחבת,  הדרך של תשוקות אנוש צרה; צעד בה ותראה שיחי אטד ובוץ לפניך.״

״חָכמַת המזרח: סין״ נותן ביד הקורא כלי רב ערך להכרת התרבות, הפילוסופיה והרוח הלאומית של מדינת הענק.

98 ש”ח

“אשת הפיראט היהודי” מאת אילן שיינפלד

הוצאת זמורה-ביתן

רומן הרפתקאות היסטורי רווי תשוקה, אלימות ויופי עז ומכשף. כמו בספריו הקודמים, עוסק שיינפלד בחיבור בין חילוניות לדתיות, בין הומוסקסואליות ליהדות ובין זיכרון אישי לקולקטיבי

סיפורו האמתי של שודד הים היהודי, שמואל פלאח, דיפלומט ורב, סוחר ומרגל, שפעל בשירות סולטן מרוקו במהלך המאה ה־16, נשזר בידיו האמונות של אילן שיינפלד בסיפורה הבדוי של מאליקה, רעייתו האדמונית, אוצרו ואסונו – אם ולוחמת עשויה ללא חת, אכזרית ורחומה, עמוקה לאין חקר, כים עצמו. את סיפור אהבתם רב־התהפוכות מדריכה האגדה על זהבו האבוד של כריסטובל קולון, הוא כריסטופר קולומבוס, היהודי המומר שהחביא את אוצרותיו כדי לשוב אליהם יום אחד ולהקים מולדת לבני עמו הנרדפים.

כמו ברב־המכר הגדול שלו, ‘מעשה בטבעת’, גם באשת הפיראט היהודי חושף אילן שיינפלד פינה סמויה מן העין של הגורל היהודי וחושף את הסיפור שחבוי מאחוריה, ממתין להתגלות – סיפורם של שודדי הים היהודים, שעל קברותיהם באיים הקאריביים מופיעה מורשתם הכפולה באותיות עבריות ומעליהן עצמות מוצלבות.

אשת הפיראט היהודי הוא הרפתקה רווית תשוקה, אלימות ויופי עז ומכשף, האוחזת בקורא מבלי שיוכל להניחה מידיו — ומשלחת אותו על פני מרחבי ימים.

זהו הרומן החמישי של אילן שיינפלד ( 1960 ), מחבר רב המכר ‘מעשה בטבעת’, סופר ומשורר עטור שבחים ופרסים. שיינפלד, בעל תואר שני בספרות עברית מאוניברסיטת תל אביב, מנחה סדנאות כתיבה במסגרות שונות, בעל משרד יחסי ציבור  והוצאת ‘שופרא לספרות יפה’.

492 עמודים * 96 ₪

“טראומת הכובש, הקולנוע, האינתיפאדה” מאת רעיה מורג

הוצאת רסלינג

121 שנה לאחר שפרויד תיאר לראשונה את טראומת הקורבן, הספר טראומת הכובש, הקולנוע, האינתיפאדה מציג פרדיגמה תיאורטית חדשה לדיון במלחמות בעידן הנוכחי – טראומת הכובש. האבחנה בין טראומת הקורבן, שהיא טראומה פסיכולוגית, לבין טראומת הכובש, שהיא טראומה אתית, מבוססת על ניתוח מקיף של גל הסרטים החדש שהולידה האינתיפאדה השנייה.

הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי שנוצר בתקופה זו הוא קולנוע נועז, חתרני, שתובע מקהלו לשבור את קשר השתיקה וההכחשה של עוולות הכיבוש. קולנוע זה הוא ייחודי בכך שהוא שופך אור לא רק על הטרגדיה של הפלסטינאים תחת הכיבוש אלא גם על זו של החיילים והחיילות הישראלים הנוטלים חלק בעימות שבו הפרת זכויות אדם של אוכלוסייה אזרחית גורמת להם ל”הלם קרב מוסרי”, לטראומה אתית, ללא מרפא.

רעיה מורג מראה כיצד תיאור טראומת הכובש כטראומה אתית משמעו תביעה לאחריות ולהכרה בעוול שנעשה לאחר הפלסטיני – תביעה המופנית הן אל החיילים והן אל החברה ששלחה אותם בשמה לפעולות שיטור בשטחים. בתביעתו לכינון הכרה זו, הקולנוע הדוקומנטרי מפרק את עמדת הקורבנות השכיחה בשיח הציבורי הישראלי הפוסט-שואתי, תוך כדי כך שהוא משרטט את המעבר מעידן העד הפוסט-טראומטי לעידן הכובש-מעוול הפוסט-טראומטי. היצירות התיעודיות מראות לנו שעלינו להתגבר על עמדת הקורבנות ולהכיר בעצמנו כמעוולים כדי שנוכל לממש את המחויבות המוסרית העמוקה שלנו ביחס לאחר האתני כמו גם ביחס לעצמנו.

פרופ’ רעיה מורג היא מרצה וחוקרת קולנוע ותרבות במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. מחקריה עוסקים ביחסים בין קולנוע, טראומה ואתיקה לבין קולנוע, מלחמה, טרור ומגדר. מורג כתבה עשרות מאמרים בכתבי עת מובילים בתחומה בעולם ופרסמה מספר ספרים. ספרה “הגבר המובס” ראה אור בהוצאת רסלינג (2011).

335 עמודים * 82 ש”ח

 

“שוליות מרובה: אימהות יחידנית בחברה הפלסטינית בישראל” מאת טל מלר

הוצאת רסלינג

ספר זה בוחן את חייהן ומצבן של אימהות יחידניות – אלמנות גרושות או פרודות – בחברה הפלסטינית בישראל. המורכבות המאפיינת את חייהן של נשים פלסטיניות אזרחיות ישראל והתחושה שבחייהן נשזרים דיכוי ושמרנות, לצד התנגדות וחיפוש אחר דרכים לשחרור, נדונו במחקרים שונים בשנים האחרונות, אולם עדיין לא נחקרה מציאות חייהן של אימהות פלסטיניות יחידניות. ספר זה מתבסס על ראיונות עומק שנערכו מנקודת מבט פמיניסטית עם אימהות יחידניות פלסטיניות בישראל; ניתוח הראיונות מציג את זהותן הדינמית והמורכבת של נשים אלה, המתנהלות במרחבים היברידיים, תוך כדי בחינת ההצלבה של מיקומי שוליים מגדריים, מעמדיים ואתנו-לאומיים בהתנסויותיהן.

העלייה בשיעור האימהות היחידניות בחברה הפלסטינית בישראל והתהוותו של דפוס משפחתי “חדש” חלה במקביל למגמות השינוי באוריינטציה של דגם מדינת הרווחה בישראל, המתרחשות החל משנות ה-80, ולאימוץ הדגם הניאו-ליברלי. צמצום מעורבותה של המדינה, כמו גם מעמדם האזרחי של פלסטינים בישראל, מתווספים לגורמים תרבותיים ייחודיים הנובעים ממעמדן של נשים אלה בקהילותיהן.

ספרה של טל מלר זורה אור על המשאים ומתנים שנשים אלה עורכות עם מבני הכוח המרובים המכתיבים את מסגרות חייהן; הוא מסייע לגיבוש הבנה רב-ממדית, הן ביחס להיבטים השונים של הפיקוח האינטנסיבי שמופעל עליהן והן ביחס לדרכים שבעזרתן הן נושאות ונותנות עם כוחות אלה. בין השאר נידונות הסוגיות על אודות הסדרי המגורים של הנשים, שאלת שיוך הילדים, תעסוקה והאפשרות שלהן לזוגיות שנייה. הדיון של מילר תורם להבנתן של מגמות שינוי ושימור בו-זמניות המתרחשות בחברה הפלסטינית בכללותה, בהמחישו את המגמות הסותרות המתחוללות כיום בקרב משפחות פלסטיניות בישראל – מגמות שמרניות לצד מגמות של התחדשות והתעצמות.

ד”ר טל מלר היא בוגרת החוג למגדר באוניברסיטת בר אילן; מחקריה עוסקים בנשים פלסטיניות אזרחיות ישראל ובתבניות משפחתיות עכשוויות בחברה הפלסטינית בישראל. מרצה במכללה האקדמית צפת.

220 עמודים * 82 ש”ח