קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


“הישראלי הנצחי” מאת ניסן שור

הוצאת כתר

כאן אין עתיד. אין עתיד כאן. אין עתיד. אין כאן עתיד. זה מה שהוא הכניס לי לראש. “זה כפר קטן,” אבא שלי חרץ ביובש, “קח את עצמך וברח מכאן.”

מילים אלו שחזרו ונשנו מאז היה ילד ליוו את גיבור הרומן מאז שהוא זוכר את עצמו. הוא תסריטאי נטול אמביציה של קומדיית מצבים מצליחה, בן למשפחת מהגרים מברית המועצות. בכל פעם שהוא מנסה לברוח בהמלצת אביו ולנסוע לחו”ל, תוקפים אותו כאבי ראש איומים, בחילות וחנק. ההורים שלו דוחקים בו לעזוב את הארץ. אין עתיד, הם חוזרים ואומרים, “הישראלים מטומטמים”, ישראל היא כפר קטן, והוא צריך לקחת את עצמו ולברוח. הם השביעו אותו לעזוב, אבל הוא פשוט לא מסוגל. בעוד חבריו הטובים מהגרים מישראל בזה אחר זה, הוא נותר תקוע – לא מצליח לעזוב ולא יכול להישאר. עד שאירוע טרגי מאלץ אותו להתעמת עם השדים שלו.

ניסן שור קורע לגזרים את היְלִידִיוּת הישראלית הזחוחה כשם שאינו חס על הפנטזיה המתפנקת של הזָרוּת. כשהוא נע בווירטואוזיות בין התבוננות פנימית אכזרית לשיאים של גרוטסקה פראית, מציג שור לונה-פארק ספרותי חד-פעמי, שתאוצתו המסחררת מותירה את הקורא חסר נשימה. בלשון מושחזת וחסרת מעצורים, הישראלי הנצחי לוכד את נִשמתו החמקמקה של הרגע שבו אנו חיים.

ניסן שור הוא כותב ובמאי. ספרו “לרקוד עם דמעות בעיניים”, על ההיסטוריה של תרבות המועדונים והדיסקוטקים בישראל, ראה אור ב-2008, ועוּבד לסדרה דוקומנטרית בבימויו. שור כותב ומביים סדרות וסרטים דוקומנטריים והוא בעל טור בעיתון הארץ. הישראלי הנצחי הוא הרומן הראשון שלו.

280 עמודים * 88 ₪

 

“לפני שמש” מאת איתמר בן כנען

הוצאת כתר

בני הזוג מאנו ודויד, היא צ’לנית בעלת שם עולמי, הוא כתב מגזינים המבקש להיות סופר, עומדים לבלות את חופשת הקיץ שלהם בריביירה האיטלקית. בני הזוג מותירים מאחור את דירתם הנאה בפריז, מוכנים להתמסר לתענוגות הגוף והקיץ.

גופתה של אישה המתגלה במלון שבו הם שוהים מטילה צל על חופשתם ועל חייהם הזוגיים. שבילי הדם מצטלבים עם כל צעדיהם, ודמות מסתורית שבה ומבליחה באתרי הנופש שבהם שוהה הזוג ומערערת את בטחונם.

הסופר  איתמר בן כנען יצר עלילת מתח מתעתעת, בוטה לעתים, שבמרכזה עומדים בני הזוג מאנו ודויד. חיי הנישואין שלהם הופכים לזירה דרמטית של חשדות ושקרים המאיימים על חופשתם. בין השפע המוחצן, המותרות והדקדנס, נגלים פניה המכוערות של האהבה.

איתמר בן כנען הוא שם העט של איתמר הנדלמן סמית, סופר, עיתונאי ואיש תרבות. לפני שמש הוא ספרו השישי.

333 עמודים * 98 ש”ח

 

“החתרנים” מאת מיכל פלג

 הוצאת כתר

החתרנים הוא מסע ספרותי בעקבות הסופרים, שאומנם לא זכו בפרס נובל, אך הגדירו בכתיבה שלהם את המאה העשרים. הספר מציג מפת דרכים לצמתים המהפכניים בספרות המודרנית ומאיר את הקשרים הגלויים והסמויים בין הספרות ומאורעות הזמן.

המסע אליו יוצאת מיכל פלג מתחיל  ב”אדרת” של גוגול,  ומשם היא דוהרת עם אנה קרנינה לתחנות הגדולות באירופה – פרוסט, ג’ויס וקפקא – עד לתחנה הסופית ערב מלחמת עולם. בחצייה השני של המאה היא פוגשת את נבוקוב ואת בורחס, את ז’ורז’ פרק ואת זבאלד וברנהרד. המסע מסתיים בירושלים אצל יואל הופמן.

מיכל פלג, סופרת ומסאית, בונה בספרה מונומנט ספרותי יוצא דופן, חדור תשוקה והומור, המחבר ביד בוטחת את התרבות האוניברסלית למדפי הספרות העברית.  מיכל  חתומה על הספרים “לאפריקה,” “העיר הפנימית”, “שיר ההרס” “נדיר”, “פנים”, וכעיתונאית לשעבר פרסמה רשימות על נפילת חומת ברלין, על קובה, אתיופיה ועוד.

319 עמודים * 98 ש”ח

 

“חנות הגלידה של פרנצ’סקו טירלי” מאת תמר מאיר

הוצאת כתר

“פטר כל כך אהב גלידה, עד שבכל יום היה מוצא סיבה לעבור ליד החנות של פרנצ’סקו טירלי.

לפעמים הוא קנה גלידה, לפעמים סתם נכנס פנימה,

לפעמים רק הסתכל מבחוץ.”

פטר הוא נער יהודי שחי עם משפחתו בבודפשט שבהונגריה. פרנצ’סקו טירלי הוא איטלקי שעבר לבודפשט ופתח בה חנות גלידה. פטר נוהג ללכת בקביעות לחנותו של פרנצ’סקו ולהינות מצבעי הגלידה, ריחה וטעמה.

יום אחד פורצת מלחמה, מלחמת העולם השנייה. פטר, משפחתו ועוד רבים אחרים מחפשים מקום להסתתר בו. לפרנצ’סקו היה רעיון – להסתיר אותם במחסן של חנות הגלידה האהובה שלו. חנות הגלידה של פרנצ’סקו טירלי הוא סיפור על חברות, אומץ לב ועזרה הדדית. הנער פטר הוא יצחק מאיר, אביו של בעלה של הסופרת ששמעה ממנו את הסיפור המופלא על פרנצ’סקו טירלי ומגישה אותו לילדים. פרנצ’סקו טירלי היה גוי איטלקי, בעליה של חנות גלידה בבודפשט. בחורף היתה החנות סגורה, והוא ניצל זאת כדי להסתיר בה עשרות יהודים. ביניהם היו גם יצחק מאיר והוריו. על פעילותו בזמן המלחמה הוכר פרנצ’סקו כחסיד אומות עולם על ידי מוסד יד ושם.

תמר מאיר היא ד”ר לספרות, מרצה וחוקרת, העוסקת בהכשרת מורות וגננות ומלמדת בבתי מדרש.

19 עמודים * 68 ₪

 

“עד 160 קלוריות – מנות אחרונות נפלאות בלי ייסורי מצפון!” מאת רויטל פדרבוש

הוצאת כתר

עד 160 קלוריות הוא ספר מתכונים להכנת קינוחים טעימים שמפריך את כל מה שחשבנו – מסתבר שמתוק וטעים לא חייב להיות משמין. עוגת צ’אי הודי אוורירית, עוגת שיש, רולדות שמרים ואפילו קרמבו מהחלומות הם רק חלק מהקינוחים המדהימים שהספר כולל. וכל מנה מהם מכילה עד 160 קלוריות ומבלי לעגל פינות.

המתכונים כוללים מרכיבים טבעיים, ללא תחליפים וממתיקים מלאכותיים. רויטל פדרבוש גילתה שיטות מהפכניות לחיסכון בקלוריות ובשומן. באמצעות טכניקות ההכנה הייחודיות והקלות שפיתחה,  הצליחה להגיע לפריכות ולנימוחות, ובלי להתפשר על הטעם.

רויטל פדרבוש היא עיתונאית בריאות ואוכל, שלמדה את מדע האפייה והקונדיטוריה בבית הספר לקולינריה  LEITHS בלונדון והשתלמה בתחום זה גם בארצות הברית. כיום היא עוסקת בתחום החדשני והמתפתח “מדע הבישול והאפייה”, שבוחן איך כל מרכיב ותהליך משפיעים על התבשיל או המאפה. עד 160 קלוריות ראה אור לראשונה בארצות הברית והפך לרב־מכר בינלאומי. הספר נמכר ביותר מרבע מיליון עותקים, זכה לביקורות מצוינות בארצות הברית והגיע למקומות הראשונים בדירוגי המכירות באמזון.

179 עמודים * 98 ₪

 

“סוגרים חשבון” מאת נועה רום

סדרת חברות #1

הוצאת כתר ורימונים

תום וג’רי הן החברות הכי טובות כבר מכיתה א’. שתיהן הגיעו מהקיבוץ לעיר הרצליה –  ג’רי הגיעה עם משפחתה לאחר חמש שנים בקיבוץ גבעת חיים, תום הגיעה גם היא מהקיבוץ, קיבוץ דפנה, שם נולדה וגדלה. הן עזרו זו לזו לעשות את הצעדים הראשונים בבית הספר.

בחלוף השנים, הגיעו השתיים לשנתן הראשונה בחטיבה, ושם הבינו שהן בצרות. בשנה שלפני כן, כשהיו בכיתה ו’, סבלה תום מחרם שהנהיגה חבורה של כמה מבנות הכיתה. השנה הן חשבו שמה שהיה נשאר מאחור ושהן יכולות לפתוח דף חדש. אבל גם השנה מרגישות תום וג’רי שהחבורה זוממת נגדן, והן מבינות שרק יחד יצלחו בשלום את חטיבת הביניים.

נועה רום, סופרת הנוער האהובה שכבשה קהל גדול עם ספריה “עד הבת מצווה זה יעבור“, “כמה שאת נהדרת“, ו”החיים החדשים שלי“, חוזרת עם סדרה חדשה. סוגרים חשבון הוא הראשון שבה על החיפוש אחר מקום בשנות ההתבגרות הסוערות, על חרם, על חברוּת ועל התמודדות עם היתמות. תום וג’רי החברות הטובות לוקחות את הקוראים למסע התבגרות חכם, מרגש, מצחיק ומטלטל.

140 עמודים * 68 ₪

 

“שקשוקה בעין כרם” מאת דורית ויסמן

הוצאת כהל

הבובה שלי

בְּיַלְדוּתִי, בְּשִׁכּוּן עֲלִיָּה,

הָיְתָה לִי בֻּבָּה

חַסְרַת יָד אוֹ חַסְרַת עַיִן

וּכְבָר גַּם לֹא בְּטוּחָה

אִם הָיְתָה שֶׁלִּי

אוֹ בָּאָה לִי מֵהַשִּׁירִים

שֶׁל לֵאָה גּוֹלְדְבֶּרְג

אִמָּא מֵתָה

וְאֵין אֶת מִי לִשְׁאֹל

שקשוקה בעין כרם הוא ספרה העשירי של דורית ויסמן, משוררת מוכרת ואהובה, זוכת פרס יהודה עמיחי לשירה.

בספרה העשירי של ויסמן אין מהפכה ואין סיכומים. בלשונה הנוקבת, החודרת והכובשת, ממשיכה ויסמן להשפיע עלינו שירים חדשים שנכתבו במהלך שלוש השנים האחרונות: המשפחה שכאן וזו שמעבר לים, אמא והשורשים האוסטרו-הונגריים, האהבה שכאן ורשמי מסע בדרום אמריקה ובסיציליה.

שקשוקה בעין כרם הוא הספר הרביעי היוצא בהוצאת “כהל”. “כהל” היא פלטפורמה חדשה לאמנים ממדיומים שונים שמסייעים זה לזה בפרסום וקידום היצירות שלהם ומשתפים פעולה ברמה האמנותית. בהוצאה יצא גם תקליטור של להקת “כריכה רכה”

84 עמודים * 50 ש”ח

“בממלכת התיל: טרזינשטט, אושוויץ-בירקנאו, מאוטהאוזן – יומן משוחזר 1945-1942” מאת מיכאל קראוס

מצ’כית: פאר פרידמן

סדרת “קולות ראשונים”

הוצאת יד ושם

מה מספרם של מי שנותרו לשכב מתים בין אוהלי המחנה, כמה מהם מתו לצד הדרך שבה צעדנו, וכמה עוד נופלים עתה בשבילים הבוציים?

במאי 1945 שוחרר הנער היהודי מיכאל קראוס מ”מחנה המתים הנשכח” גוּנסקירכֶן שבאוסטריה ואך כפסע בינו ובין המוות. עוד בעיר הולדתו נאכוֹד שבצ’כוסלובקיה העלה קראוס את חוויותיו בימי הכיבוש הנאצי על הכתב וייחד זמן רב לכתיבה ביומנו. הוא המשיך בכתיבה גם אחרי שגורש, והוא בן שתים=עשרה, עם אביו ואִמו לגטו טרזיינשטט בדצמבר 1942. ואולם מששולחו שנה לאחר מכן לאושוויץ-בירקנאו הוחרמו מחברות היומן ונשרפו וכתביו אבדו.

בשנים 1945–1947, לאחר השחרור ועם החזרה האִטית לחיים, שב קראוס וכתב את קורותיו בשנות המלחמה. זיכרונותיו נפתחים בשחזור של ערב הגירוש מעיר הולדתו ובסיכום של שנת שהותו בטרזיינשטט. ואולם את חלק הארי בחר לייחד לימי כליאתו במחנה המשפחות בבירקנאו, לצעדת המוות לאוסטריה ולחודשי המלחמה האחרונים במאוטהאוזן ובמחנות הלוויין מֶלק וגוּנסקירכֶן. כדבריו בפתח יומנו, “שנה אחת הייתי בגטו טרזיינשטט, אבל קשה ככל שהייתה אין להשוותה לחודשים שבהם הייתי באושוויץ או במאוטהאוזן. […] שכן אני כותב בימים שבהם הזמן חשוב ביותר ואני מעדיף לתאר בהרחבה את חוויותי ממחנות הריכוז”.

בדפים האחרונים של היומן הביא קראוס, שאיבד במלחמה את הוריו, תיאור מפורט של ימי השחרור הראשונים והשיבה למולדת. ב=1948 היגר לצפון אמריקה, השלים את לימודיו התיכוניים ולמד אדריכלות. מאז 1967 חי עם אשתו אילנה בבּרוּקליין, מסצ’וסטס, ולזוג שתי בנות וארבעה נכדים. הוא ממשיך לכתוב יומן כל חייו.

האיורים והרישומים הרבים שבהם העשיר קראוס את רשימותיו שובצו בדפי המהדורה העברית, ועליהם נוספו הערות רקע היסטוריות וביאורים למונחים הרבים מעולם המחנות הנאציים הנזכרים ביומן.

120 עמודים * 91 ש”ח

“אליכם אני כותבת: היומנים המקוריים, בנדין 1943” מאת חייקה קלינגר

מפולנית: צבי ארד ואלכסנדר נצר

הוצאת יד ושם

“אליכם אני כותבת”, במילים האלה, שנכתבו במחבוא בפולין באוגוסט 1943, מנסה חייקה קלינגר לענות על הלבטים הקיומיים המלווים את כתיבת יומניה. שכן, אחוזה עדיין בסיוטי הגירוש האחרון, עינוייה בידי הגסטפו ומות חבריה, שוב אינה יודעת אם יהיה נמען למילותיה.

חייקה קלינגר (1958-1917), בת חסידים שהייתה לחברת השומר הצעיר ופעילה מרכזית בארגון היהודי הלוחם המחתרתי בבנדין, נבחרה בידי חבריה בטרם קרב כ”נידונה לחיים”. משמע: היה עליה לשרוד כדי לתעד את קורותיהם ולהבטיח את זכרם. ביומניה, שנכתבו בפולנית בשנת 1943, מילאה את חובותיה אליהם.

יומניה של חייקה קלינגר הם אחת התעודות המקיפות הראשונות שהגיעו אל מחוץ לפולין הכבושה עוד במהלך המלחמה. הרשומות במחברות היומנים קורעות לקורא צוהר להכרת הפעילות של תנועות הנוער בתקופת השואה, ומוסרות מידע רב חשיבות ועדויות נדירות על התפתחות הארגון היהודי הלוחם בבנדין ובוורשה, על דמותו של מרדכי אנילביץ’, על מערכת היחסים בין ארגוני המחתרת ליודנרט ועל תגובת הציבור היהודי להשמדה. במחברות גם נמסר מידע ראשוני על הלחימה בגטאות ואופייה המיוחד.

במרס 1944 עלתה חייקה לארץ וניסתה לשקם את חייה, אך חרף ניסיונותיה כוחה לא עמד לה ובאפריל 1958, בערב יום הזיכרון החמישה-עשר למרד גטו ורשה, שלחה יד בנפשה והיא כבת 40 בלבד. היומנים ראו אור רק לאחר מותה, וזאת במהדורה מצונזרת ובקיצורים ניכרים. בספר זה מוצגים היומנים המקוריים לראשונה במלואם, מלווים במבוא ובהערות פרי עטו של בנה, פרופסור אביהו רונן. שהיה כבן 9 בעת מותה של אמו. המבוא וההערות מרחיבים את היריעה ושופכים אור על נסיבות כתיבתם של היומנים ועל גורלם של חבריה למחתרת.

פרופ’ אביהו רונן, יליד 1948, בן קיבוץ העוגן. בנם השני של יעקב (בניטו) וחייקה (קלינגר) רוזנברג. חניך במוסד החינוכי רמות חפר בקיבוץ מעברות ומדריך בשומר הצעיר. בגיל 30 החל ללמוד היסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, ובשנת 1979 עזב את הקיבוץ. שילוב זה של היסטוריה ופילוסופיה איפיין בהמשך את מחקריו. את עבודת הדוקטורט שלו, יהודי זגלמביה (דרום מערב פולין) בתקופת השואה (1990) כתב בהשפעת המחקר הראשוני של יומניה של אמו, שהתפרסמו לאחר מותה בצורה חלקית ומצונזרת. מרבית מחקריו התרכזו בתקופת השואה, תוך התמקדות בתנועות הנוער הציוניות ותפקידן הייחודי. במקביל, כתב וערך מאמרים וספרים בנושא מנהיגות שאחדים מהם היו במשך שנים ארוכות חומרי יסוד בצה”ל; ואילו בהוראה במכללה האקדמית תל חי ובאוניברסיטת חיפה, עסק בעיקר בפילוסופיה ובהיסטוריה של הרעיונות. רונן חי כיום בתל אביב, נשוי לרעיה ואב לאילת ועופר.

201 עמודים * 80 ₪

“אהבת הגורל – שבעה חיבורים על ברגן-בלזן” מאת אבל י’ הרצברג

מהולנדית: אברהם הרצברג וגילה ברקלי

סדרת “קולות ראשונים”

הוצאת יד ושם

היטלר מת, אחרי שהבטיח להשמיד אותי, אבל אני עודני מקשיב לשירת השחרור היושב על ענף של עץ בגינה. […] מכל זווית אפשרית, הסיפור נשאר ראוי לתשומת לב. שבט זעיר שישב פעם על חלקת אדמה קטנה, רחוקה, על גבול המדבר, חי לו מאה אחרי מאה ללא עצמה וללא צבא, בעוד אימפריות שוקעות בזו אחר זו, אגב שקיעתה מאשימה האימפריה את השבט הקטן שוב ושוב כי הוא הגורם לכל צרותיה ומנסה להשמידו פעם אחר פעם. […] כיצד זה קרה? האם יש כאן משהו סודי? האם כח על-טבעי שולט בהיסטוריה? אם זו התשובה, מוטב שנפסיק לחשוב ונאמר: “זהו נס”. אך הנס הגדול שבכל הנסים הוא שאין נסים. האבנים תיפולנה תמיד מלמעלה למטה, לעולם לא מלמטה למעלה. […] המשך קיומו של השבט הקטן הזה אינו נס על-אף כל הרדיפות. […] זאת ההכרה העמוקה בצדקת קיומו ומכאן התלות שלו בגורלו. נקרא לזה “אהבת הגורל, אמור פאטי”.

שבעת החיבורים הכלולים בספר אהבת הגורל נכתבו במהלך השנה הראשונה מסוף מלחמת העולם השנייה. המחבר מוסר תיאור נאמן של החיים במחנה ברגן-בלזן, הוא מיטיב לאפיין טיפוסים אנושיים מהצד הגרמני וגם מהצד היהודי, ועושה זאת אגב התייחסות לאנשים ממשיים שפגש במחנה. בתור אסיר מן המניין אבל הרצברג – שעוד לפני המלחמה נודע בתור עורך דין, עיתונאי, פובליציסט והוגה הדעות – מנתח את אופיים של אנשי הס”ס ושל הנאציזם בכלל. הוא גם סבר שמעשים דומים לאלו שבוצעו תחת השלטון הנאצי עלולים להתרחש בכל חברה. בספר אהבת הגורל הרצברג משתף את הקורא בהגותו הייחודית על אודות גורלו של העם היהודי בתקופת השואה ולאורך ההיסטוריה כולה. ראה אור בשיתוף המרכז לחקר יהדות הולנד

אלחנן טל, מתרגם הספר. נולד באפריל 1930 באמסטרדם. בספטמבר 1943 גורש עם הוריו ושתי אחיותיו, למחנה מעבר בהולנד. בינואר 1944 נשלחה המשפחה למחנה ברגן־בלזן, כי היו להם סרטיפיקטים לפלסטינה. באפריל 1945 הועברו ברכבת דרומה, עד ששוחרו, כעבור שבועיים, על ידי הצבא הרוסי. אחת מאחיותיו נספתה במחנה ואביו נפטר ברכבת. ביוני 1945 חזרו לאמסטרדם ובינואר 1951 עלה אלחנן ארצה. שירת במחלקת ההנדסה של חיל האוויר ובשנת 1958 גמר תואר שני בהנדסת מכונות. במשך 40 שנה עבד בחברות שונות בתכנון ובניהול פרויקטים לתעשייה הכימית בדרום הארץ. בשנת 1998 יצא לפנסיה וכתב, בין השאר את הספר ‘הקהילה האשכנזית באמסטרדם במאה הי”ח’, שיצא לאור ב’מרכז זלמן שזר’. אלחנן טל הכיר את הסופר, אבל י’ הרצברג, ואת משפחתו, שהיו מכרים של הוריו.

103 עמודים * 80 ש”ח

“ירח בר – שירים” מאת איריס כליף

הוצאת עקד

לילה גונז לשפתי

טיפת ים

ירח קמור נובט ללבי שחר

ובעקבות רגליו פוסע נחשול האהבה

בשקט המים, לגופי הרוגש,

מציף

נהר נעוריו

איריס כליף – ילידת 1974, נשואה ואם לשלוש בנות, תושבת שוהם. בילדותה הייתה רקדנית ומתעמלת בנבחרת הפועל נס־ציונה וייצגה את ישראל בהתעמלות קרקע והתעמלות אמנותית.

‘ירח-בר’, ספרה השני, מהווה סמל וביטוי לניצחונה על מחלת האנורקסיה בה לקתה בגיל־ההתבגרות. איריס אושפזה במחלקת הפרעות אכילה לילדים בשנת 1990-1991 ולאחר מכן במחלקת הפרעות אכילה למבוגרים בביה“ח תל־השומר בשנים 1999-2000. ‘ירח בר’ הינו מראה לדמותה והשתקפות לתהליכיה הרגשיים לאחר שבחרה בחיים ובאהבה. שיריה של איריס כליף בספר זה עוסקים בחלומות ותשוקות, כמיהות ופחדים, נשיות, אימהות ונסתרות הרוח. ספר שיריה הראשון ‘בשביל קסום נושפת לוליטה’ ראה אור בשנת 2001.

67 עמודים * 67 ₪

“חברות טובות” מאת אברם קנטור

הקיבוץ המאוחד – ספרית פועלים

מִיקָה וְגֶפֶן הֵן בְּנוֹת דּוֹדוֹת וְגםַ חֲבֵרוֹת טוֹבוֹת.

יוֹם אֶחָד הֵן יוֹצְאוֹת לִקְטֹף פֶּטֶל. גֶּפֶן הַזְּרִיזָה קוֹטֶפֶת וְזוֹלֶלֶת,

וּמִיקָה כִּמְעַט לֹא מוֹצֵאת. גֶּפֶן רוֹצָה לְשַׂמֵּחַ אֶת חֲבֶרְתָּהּ

וּמַבְטִיחָה לְהָבִיא לָהּ אֶת הַפְּרִי הַגָּדוֹל וְהַיָּפֶה בְּיוֹתֵר, הַקּוֹרֵץ

מֵעֹמֶק הַסְּבַךְ. יָדָהּ כְּבָר מַגִּישָׁה לְמִיקָה אֶת הַפְּרִי, אֲבָל אָז

מִסְתַּבֶּכֶת רַגְלָהּ בַּקּוֹצִים! עַכְשָׁו תּוֹרָהּ שֶׁל מִיקָה לעַזֹר.

אברם קנטור – סופר, עורך ומתרגם, מחברם של רומנים וספרי ילדים.

ענת פרי־טל – מאיירת, בוגרת המרכז האקדמי ויצו חיפה בהצטיינות.

“הפילוסוף הקטן” מאת חנה הרציג

איורים: יאנה בוקלר

הוצאת עולם חדש

חתול יודע שהוא חתול? אלוהים מרשה לעבור ברמזור אדום? איפה המקום של פעם? מי שמר עלי כשאת היית קטנה? מה היה לפני שהעולם התחיל? מה יהיה אחרי שהעולם ייגמר?

הפילוסוף הקטן אינו ספר ללימוד פילוסופיה לילדים. להיפך, הוא מאפשר לראות  שחשיבה פילוסופית מתפתחת מתוך נקודת מבט ילדית, שהיא עדיין ראשונית ומלאת פליאה. הספר מבוסס על שיחות שהתקיימו בין המחברת לבנה, כשהיה ילד קטן. מתוך היום-יום ובתמימות רבה, השאלות ששאל הילד מגלות בעדינות סוגיות יסוד בחשיבה הפילוסופית – כמו תודעה עצמית, זמן ומרחב, נקודת מבט ומשמעות השפה.

מהשיחות המובאות בספר מתפתחת ראייה מוסרית וחברתית שעיקרה ערעור על תפיסתו העצמית של האדם כ”שולט” בעולם, קבלת הזולת ושוויון בין כל היצורים החיים. זוהי יצירה ברוח פילוסופית שהיא גם אלגוריה פוליטית וחברתית מתוחכמת לילדים, הראויים לחומרים כאלה.

ד”ר חנה הרציג היא חוקרת ומבקרת ספרות, חובבת פילוסופיה וחתולים.

68 ש”ח

“הכול אפשרי – בקלות ובפשטות: מדריך להעצמה עצמית” מאת בטי נעים

הוצאת אסטרולוג

כל אחד ואחד מאתנו שואף למצות את יכולותיו, להשיג את יעדיו, להביא אל חייו אושר ועושר, מזל וברכה, אהבה וזוגיות. השאלה היא רק ״איך?״. ואם פועלים להעצמה עצמית – ״איך ניתן לעשות זאת באופן הקל, הפשוט והיעיל ביותר?״

בטי נעים מגישה לכל קורא, בספר זה, שיטה מנומקת, מלווה בסיפור חייה – חיים שעיצבו את אישיותה ואת דרכה עד כה. צעד אחר צעד מוצגת השיטה, מובאות הדוגמאות ונפרשים דפי העבודה בהם תוכלו לעשות שימוש. רוצים לדעת איך לעשות שינוי לטובה בחייכם, בקלות ובפשטות? — ספר זה נותן בידיכם את התשובה ואת הכלים.

בטי נעים‫, בת 45 ואמא לארבעה‫. בעלת תואר שני בלימודי היסטוריה וחינוך, מורה ונטורופית מוסמכת‫. מטפלת מוסמכת בתטא הילינג‫. בטי היא המפתחת של השיטה הייחודית לבריאות הגוף והנפש הידועה בשם ״דרך הנפש – הכול אפשרי בקלות ובפשטות״‫, שייעודה הוא יצירת שינוי מתוך אמונה‫. בטי יצאה למסע רוחני לגילוי העצמי‫, למדה לאהוב את עצמה‫, ובספר זה היא מציעה לקוראיה לעלות על אותה דרך‫, המחברת בין הגוף לנפש ונותנת מקום לאמונה‫, לאומץ לב ולאהבה ללא תנאי‫. מתגוררת בגן יבנה.

128 עמודים * 88 ₪

ספרו של עמנואל – מדריך לחיים נינוחים ביקום” לוקט על ידי פט רודגסט וג’ודית סטרנטון

איורים: רולנד רודגסט

תרגום: דרה

הוצאת אסטרולוג

״ספרו של עמנואל״ הוא מתנה יוצאת דופן שהעניק לנו היקום.

במשך שנים רבות קיבלו פט רודגסט וג׳ודית סטרנטון, באמצעות תקשור, את מסריו של עמנואל. עמנואל – ישות של אור ואמת – מוסר את מסריו בשפה פיוטית, החודרת אל נפשנו ומאירה את חיינו ומהותנו באור בהיר.

המתנות אותן ברצוני לתת לכם

הן

אהבתי העמוקה,

בטחון האמת,

חכמת היקום

ומציאות האלוהים.

״ספרו של עמנואל״ חוגג כיום שלושים שנה לקיומו. מיליוני קוראים חוו דרכו את חוויית התקשור עם היקום והמסתורין שהוא צופן. אין אדם היכול להישאר אדיש למסרים המוענקים לו מעמנואל, בתיווכם של פט וג׳ודית.

286 עמודים * 98 ש”ח

 

“להקפיא את הזמן” מאת מיכל חמו-לוטם

הוצאת עולם חדש

“כשיצאתי למסע הכתיבה שלי,” היא כותבת, “לא רציתי להתפכח. פחדתי לפגוש גם חלקים אחרים של אבי ושלי. הרי מי רוצה להיפרד מן הפנטזיה? ומי רוצה להיפגש בחלקיו המורכבים, האפלים והקשים?” וכך, בסופו של מסע הכתיבה, ‘להקפיא את הזמן’ הוא ממואר פוקח עיניים ומרגש, של בת המבקשת להבין את סיפוריהם של הוריה, כדי לחבר, סוף-סוף, את סיפורה שלה.

“אני נזכרת כיצד לפני כמה שבועות, באמצע יום עמוס, התבטלה לי פגישה. ואיך ניצלתי את הזמן להיכנס אל הורי בצהרי היום, והייתי עייפה כל כך – נשכבתי. הנחתי את ראשי על מסעד ספת העור החומה והגדולה שנמצאת שם שנים רבות, והתנמנמתי, שני הורי יושבים לידי, משיחים ביניהם בשקט, שלא להעירני. ואני נזכרת איך כשהתעוררתי הבטתי באמי, שחלטה בשבילי כוס תה, ובאבי, פניו חרושות קמטים, מביטות בי באהבה. ושאלתי אותו: “אבא, היית מקפיא את הזמן גם כיום?” והוא הביט בי במבט מחייך וענה “כמובן.”

במבט כן וישיר, וגם מלא אמפתיה והכרת טובה, משוטטת מיכל חמו-לוטם בנבכי קורותיהם של הוריה, אברהם חמו, קצין משטרה ומאמן כדורסל אהוב, ומירה פרידמן-חמו, אשת חינוך רבת פעלים. בישירות ובכנות היא מספרת את סיפורי הגירתם, הישרדותם, ועלייתם בסולם המקצועי והחברתי – ובהם סיפורים מצמררים של הרפתקה ושל התגברות, הכרוכים בסיפורה של מדינת ישראל הצעירה. חמו-לוטם מבקשת ללמוד מהסיפורים של הוריה דבר-מה על התבנית שהניעה את חייה שלה.

מיכל חמו-לוטם היא רופאת ילדים, מנהלת ויזמית. בין היתר ייסדה את ארגון ‘בטרם’ לבטיחות ילדים וכיהנה כמנכ”לית הראשונה שלו, את המכון למנהיגות וממשל בג’וינט ועוד. כיום היא סגנית נשיא לחדשנות בבית החולים שיבא. להקפיא את הזמן הוא ספרה הראשון.

301 עמודים *  78 ש”ח

“אהבות לא שלמות” מאת יצחק רובין

הוצאת פרדס

חסד מופלא שורה על סיפורי האהבה הבלתי שגרתיים של הסופר והקולנוען יצחק רובין. סגנונו של רובין יוצא דופן בספרות העברית: זהו סגנון סינמטי-פיוטי בו מתוארים גיבורים מהמרחב היהודי-ישראלי הנעים במציאות הגלובלית, מעורבים באהבות המתעלות אל מעבר למוסכמות; סיפורים הנעים כסחרחרת בריאליזם קולנועי סוריאליסטי, בהודו, בניו יורק, בכפר בדואי נידח, בברלין החרבה לאחר מלחמת העולם; ניצוצות אור המבליחים מעבר לניכור הקיומי; פסיפס מרהיב של דמויות מעשה ידי אמן, הנעות בין מציאות למסתורין.

בכל סיפור קיים גרעין אותו פגש הסופר במסגרת הסרטת סרטיו הדוקומנטריים ברחבי העולם: מיליארדר בארצות הברית שכל ההון שצבר לא מצליח לרפא את אהבתו הלא ממומשת לאהובת נעוריו הישראלית, והוא עורך מסע הזוי כדי להימצא בקרבתה; ישראלי המתאהב בהודית יפהפיה, מעורב במבצע להצלת ילדה מבנגלדש; יהודי-ברלינאי נוקם בנזירה גרמניה את השמדת משפחתו, מתאהב בה ומתעמת עם אלוהים בערב “כל נדרי”; משולש יחסים בין צעיר ישראלי, אהובתו האמריקאית ואינדיאנית על רקע תקופת הסיקסטיז הסוערת; בנות באושוויץ מעודדות סיפור אהבה ביו יהודייה וקצין גרמני: “רצינו הוליווד”, הן מעידות; צעיר ערבי המתגייס לצה”ל מופרד מאהובתו ומתמרד נגד המוסכמות; ישראלי הגולה בניו יורק מחזיר לעולמו את ירקן השכונה החיגר והאהוב;  הזמן לא מצליח להקהות שיר מופלא שכתב משורר לחברו שנפטר.

יצחק רובין הוא סופר ובמאי קולנוע מוערך, מוסמך לקולנוע באוניברסיטת ויסקונסין. זהו ספר הפרוזה השלישי שלו לאחר “ההיפוכונדר” ו”שלג בחולות”.

223 עמודים * 69 ש”ח 

“החקלאי” מאת רגב הרוש

סדרת “מלח מים”

הוצאת פרדס

רומן ביכורים נוקב ומפוכח אודות מאבק קיומי יומיומי נוכח אובדן ושכול, והתמודדות אלימה לעתים עם חלל שנפער וריקנות.  כל אלה מובילים להתנפצות תפיסות עולם, אובדן דרך ומשברי אמונה.

רגב הרוש מוביל בבטחה בשלה את הקוראים בנפתולי סיפור זוגיות העומדת למבחן שנראה בלתי אפשרי, וחוקר ברגישות יחסים של חברות וסולידריות בין בני אדם. הוא שולח מבט ספרותי מדויק במהותם של ערכים כנתינה, סובלנות, חיבור לטבע, התמדה ועקשנות, רכות וקשב לזולת ולכל הסובב אותנו.

רגב הרוש נולד בשנת 1972 בקיבוץ שריד בעמק יזרעאל. בין לבין מעביר את ימיו על הקו בין חדרה ללואנדה, שם הוא מנהל חווה חקלאית גדולה. חי עם ענת ואב לדריה, נבו, יפתח ואופיר. בעל חלומות צנועים מאוד אבל לא תמיד מוצא מיטה ראויה בה יוכל לחלום אותם. מאמין גדול בבעלי חיים ולפעמים גם בבני אדם, ומקווה שיהיה טוב.

230 עמודים * 59 ₪