קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


 

“אבל זה הדבר עם הנוצות” מאת מקס פורטר

מאנגלית: עודד וולקשטיין

הוצאת כתר

גבר מאבד לפתע את אהובתו, וילדיו נותרים בלא אם. המשפחה מוכת האסון קופאת ברגע של הלם וסירוב. והנה דפיקה בדלת; על סף הבית מופיע עורב חצוף ודעתן ונעשה לבן משפחה. לאט ובנחישות, העורב בוזק מלח על הפצעים וחובש אותם בשירתו המשונה: הוא עושה זאת במונולוגים מופרעים, בסופות מוסיקליות מצטלצלות, בתעלולים אכזריים, באבחות דמיון, במחוות של חסד. העורב נעשה מוקד של זיכרון וגעגועים, ומתווה למארחיו דרך מצחיקה וקורעת-לב של אבל ופרידה.

יצירתו החד-פעמית של מקס פורטר התקבלה בהתרגשות עצומה מיד עם הופעתה, ותורגמה ללשונות רבות. הספר זכה בפרס דילן תומס היוקרתי.

מקס פורטר הוא עורך בכיר בהוצאת גרנטה, וזהו לו ספרו הראשון. הסאנדי טיימס העניק לו את פרס הסופר הצעיר של השנה ל-2016 וקרא ליצירתו “פרץ של מקוריות”.  אבל זה הדבר עם הנוצות נמנה על הרשימה הקצרה של הגרדיאן לפרס ביכורים.

88 ש”ח

%d7%90%d7%91%d7%9c 

“אבודה” מאת יגאל צור

הוצאת כתר

תום, ילדה ישראלית, בתו של איש עסקים מצליח, נעלמת בתאילנד. אמה של תום מחליטה לשכור את שירותיו של חוקר פרטי בשם דותן נאור ויחד הם יוצאים לתאילנד לחקור את היעלמותה של הבת. נופיו האקזוטיים של המזרח חושפים זירה מדממת של תאוות בצע, רשעות וחמדנות ומובילה את השניים אל החצרות האחוריות של תאילנד וקמבודיה, שם גם נגלה פרצופה המכוער של תעשיית הסחר בנשים ובילדות.

אבודה הוא מותחן עוצר נשימה שמעורבות בו המאפיה הישראלית והמאפיה הרוסית.

יגאל צור הוא סופר ומגיש תוכניות טלוויזיה. הוא למד משחק בלונדון ובתיאטרון הפנטומימה של ז’אק לה-קוק. ב-1991 פרסם את מדריך הטיולים הראשון למטייל בהודו. צילומים שלו ממסעות שערך בסין ובטיבט הוצגו בתערוכה בסינמטק. צור כתב את התסריט לסרט של דניאל וקסמן “מנליק – נסיך יהודי שחור” שזכה בפרס פסטיבל הסרטים בירושלים. אבודה הוא רומן המתח השלישי שלו. קדמו לו ‘צרות בגן עדן’ ו’מוות בשנגרי־לה’.

98 ש”ח

%d7%90%d7%91%d7%95%d7%93%d7%94 

“רומן לגברת” מאת פיירסנדרו פלוויצ’יני

מאיטלקית: שירלי פינצי-לב

הוצאת כתר

חמישה קשישים איטלקים – שני זוגות וחברם שהתאלמן לאחרונה – נוסעים לחופשה בריביירה הצרפתית.  אך מה שנועד להיות שבוע של מלונות מפוארים,  מסעדות משובחות ומנוחה, הופך במהרה לסדרת אירועים מטרידים, משונים ומשעשעים. סודות נחשפים, וידויים נלחשים וחברויות עומדות למבחן.

במרכז רומן לגברת עומד צ׳זרה,  בעברו עורך ראשי בהוצאה לאור וכעת פנסיונר מתוסכל.  ביום השני לחופשה הוא בטוח שראה במונית חולפת את לאו מאייר, עמו הוא מנסה נואשות ליצור קשר כבר מעל לעשר שנים, מאז שנעלם מחייו. לאו היה התגלית הספרותית שלו – סופר צעיר, מוכשר, חתרני ופרובוקטיבי שעם הזמן הפך לחברו הטוב, ויש שחשדו שאף ליותר מכך. המפגש מטלטל את צ׳זרה וגורם לו לשקוע במחשבות על העבר ולנבור בזיכרונות ממערכת היחסים עם לאו ומנקודות מפתח בחייו.

בעולם שמקדש נעורים ויופי פּיֶירסַנדרוֹ פַּלַוויצ׳יני לא חושש לעסוק בכנות ובישירות בנושא הזקנה, עם כל אי הנוחות שהוא עשוי לעורר. הוא משתמש בהומור פרוע, אמירות בוטות וסרקזם כדי לתאר את ההתמודדות של הדמויות,  כל אחת בדרכה, עם פגעי הגיל,  ומצליח ליצור רומן שהוא בה בעת מריר, מצחיק,  מרגש ואפילו מותח.

294 עמודים * 88 ₪

romanlageveret_cover1-1

“תוכנית המוח הלבן לחיים” מאת דיוויד פ. פרלמוטר בשיתוף קריסטין לוברג

מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון

הוצאת דיונון

ד”ר דיוויד פרלמוטר שינה את האופן שבו מיליוני אנשים ברחבי העולם מבינים את בריאותם – ומטפלים בה. כיום אנחנו יודעים איך פוגע הגלוטן במוח ומדוע עדיפה תזונה דלת פחמימות, עתירת שומן וסיבים ועם כמות מוגבלת של חלבונים. אבל איך בדיוק מיישמים את השינויים האלה בחיי היום-יום, ומה עוד אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע מחלות, להפחית או לבטל מצבים כרוניים, להוריד משקל, ולהוסיף שנים איתנות ופרודוקטיביות יותר לחיינו?

קרוב לשלוש שנים אחרי שחולל מהפכה עולמית עם ספרו “מוח לבן” שהציע גישה חדשנית לבריאות חיונית, ומכר למעלה ממיליון עותקים ברחבי העולם, חוזר דיוויד פרלמוטר ומגיש לנו את תוכנית המוח הלבן לחיים – המדריך הרשמי המלא לחיים שיאפשרו לנו לתכנת מחדש את הקוד הגנטי שלנו, מדריך מקיף ומעשי הכולל מתכונים, המעניק לקוראים תכנית פעולה מובנית כיצד להוריד את הסיכוי לפגיעה מוחית תוך כדי הנאה ממגוון יתרונות נלווים כגון ירידה במשקל, הקלה על מיחושים כרוניים ותחושה פיזית כללית של נעורים והתחדשות.

ד”ר דיוויד פרלמוטר הוא נוירולוג מוסמך וחבר במועצת התזונה האמריקאית. בשנת 2002 קיבל ד”ר פרלמוטר את פרס לינוס פולינג על גישותיו החדשניות להפרעות נירולוגיות ובנוסף זכה בפרס דנהם הרמון על עבודתו פורצת הדרך ביישום ידע מדעי על רדיקלים חופשיים ברפואה קלינית. רואיין בתכניות רדיו וטלוויזיה רבות כמו לארי קינג, אופרה וב-CNN. הוא כתב שבעה ספרים, ביניהם “מח לבן” שיצא לאור ב-27 שפות. “בספרו תוכנית המוח הלבן לחיים משלב ד”ר פרלמוטר את מומחיותו הקלינית, תובנות לגבי ההתפתחויות המדעיות העדכניות ביותר והבנה אנושית אדירה ונותן מרשם רב השפעה לבריאות המוח”  ד”ר דיוויד ס. לודוויג, פרופסור בבית הספר לרפואה של הרווארד ומחבר “תמיד רעב?”

264 עמודים * 79 ש”ח

%d7%aa%d7%95%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%95%d7%97-%d7%94%d7%9c%d7%91%d7%9f-%d7%9c%d7%97%d7%99%d7%99%d7%9d_%d7%9b%d7%a8%d7%99%d7%9b%d7%94-%d7%a7%d7%93%d7%9e%d7%99%d7%aa

Grit – להט+התמדה+נחישות=הצלחה” מאת אנג’לה דאקוורת

מאנגלית: עופר קובר

הוצאת מטר

בגריט, שהגיע בן לילה לרשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, מראה הפסיכולוגית פורצת הדרך אנג’לה דאקוורת לכל מי ששואף להצליח – הורים, תלמידים, מחנכים, ספורטאים ואנשי עסקים או בעצם כל אחד  – שהסוד מאחורי הצלחות יוצאות דופן אינו הכישרון שאנו ניחנים בו אלא שילוב ייחודי של להט והתמדה שאותו היא מכנה “גריט”.

דאקוורת שוזרת בין דפי הספר את סיפורה האישי כבתו של מדען שהעיר לה לא פעם שהיא “לא גאון” ואשר הפכה למדענית מובילה ומרצה מוערכת. היא מספרת על חוויותיה כמורה, כיועצת עסקית וכמדענית מוח, אשר פקחו את עיניה והובילו אותה להשערה שהצלחה אינה עניין של “גאונות” אלא של שילוב ייחודי של להט והתמדה לטווח ארוך, תכונות נרכשות שניתן לפתחן.

בגריט פרופ’ דאקוורת  מצביעה על תובנות מרתקות מן ההיסטוריה, מראה מה ניתן ללמוד מניסויים מודרניים על התנאים שבהם מושגים ביצועי שיא, ומפרטת את מסקנותיה מראיונות שערכה עם עשרות אנשים שהגיעו להישגים יוצאי דופן .הסיפורים האישיים והתובנות בספר זה אינם רק מרתקים אלא יכולים לשנות את חייהם של אנשים. גריט מגלה מדוע הצלחתנו תלויה במה שאנחנו חושבים כאשר אנו נכשלים.

אנג’לה דאקוורת היא זוכת פרס מקארתור לשנת 2013 ופרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת פנסילבניה. היא שימשה כיועצת לבית הלבן, לבנק העולמי, לקבוצות NBA ו-NFL, ולמנכ”לים של חברות ברשימת Fortune 500.

339 עמודים * 98 ש”ח
grit

“צייר הזיכרונות” מאת גוונדולין וומאק

מאנגלית: צילה אלעזר

הוצאת מטר

כבר מילדות בריאן חולם חלומות יוצאי דופן. כל חלום הוא מתקופה היסטורית אחרת ובריאן חווה בו אירוע מכונן שאכן התרחש. לאחר כל יקיצה הוא מצייר לפרטי פרטים את מה שחווה ומגלה שהחלום הקנה לו מיומנויות חדשות. כשבריאן פוגש את לינז, גנטיקאית פורצת דרך, החיבור ביניהם הוא מיידי ועוצמתי.  הוא מבין שהיא המפתח להבנת חייו הלא רגילים, והיא יודעת שבידיו נמצאת התשובה לחלום אכזרי שהיא חולמת מאז שהיתה ילדה.

מסעם המשותף מוביל אותם אל צוות מדענים שנספה בתאונה מסתורית רגע לפני חשיפת תגלית שתשנה את פני האנושות. במהלך חקירת התעלומה, כשרוצח אכזרי דולק אחריהם, נרקם בין בריאן ללינז סיפור אהבה מסעיר המתממש בתקופות שונות, משחר ההיסטוריה האנושית. צייר הזיכרונות הוא רומן רב עוצמה שקשה להניח מהיד, המתפרש על פני שש יבשות ואלפי שנים.

גוונדולין וומאק, ילידת טקסס, היא בוגרת החוג לתאטרון באונ’ אלסקה, ובוגרת החוג לבימוי וקולנוע של מכון קליפורניה לאמנויות. צייר הזיכרונות שזכה לשבחי הביקורת הוא ספרה הראשון.

349 עמודים * 95 ₪
capture

“מלחמת התשוקה 2” מאת ג’ון גריי

מאנגלית: מיכל רביד

הוצאת מטר

ועכשיו מתחיל שלב האושר עד עצם היום הזה…

עבור אלזי והנרי, הנישואים וקניית ביתם המשותף הם רק ההתחלה של הרפתקה חדשה ארוטית, רבת תשוקה ולהט. אלזי פורחת במקום עבודתה והנרי מתחיל קריירה חדשה כשוטר. נראה שהמצב סוף סוף התייצב ונרגע.

אבל דווקא כשנדמה שהכול מתנהל על מי מנוחות, השניים מתמודדים עם אירועים מסעירים וגורליים, ואלזי מתחילה לפקפק ביכולתה להחזיק מעמד. העבודה של הנרי מציבה אותו בסכנה מתמדת, ואלזי אינה יכולה לעשות דבר כדי להצילו בשעה שהוא שוקע שוב בהרגליו הישנים והמזיקים. אלזי מוכרחה למצוא דרך – בכל אמצעי שרק תוכל – למנוע מהעבר לחזור על עצמו.

ובשעה שהקרקע מוסיפה לרעוד תחתם, אלזי והנרי צריכים להבין יחד איך לחזק את הקשר ביניהם – אחרת הם עלולים לאבד את הדבר היקר להם מכול…

354 עמודים * 95 ש”ח

%d7%9e%d7%9c%d7%97%d7%9e%d7%aa-%d7%94%d7%aa%d7%a9%d7%95%d7%a7%d7%94-2-%d7%97%d7%96%d7%99%d7%aa

לבי וחורים שחורים אחרים” מאת יסמין ורגה

מאנגלית: סיגל גפן

הכורסא הוצאה לאור

אָזֵל, נערה חובבת פיזיקה, מתכננת בכפייתיות את מותה שלה. יש לה רק בעיה אחת: היא לא משוכנעת שיש לה אומץ לעשות את זה לבד. ברגע שהיא מגלה אתר אינטרנט ובו מדור שנקרא “שותפים להתאבדות”, אָזֵל משוכנעת שמצאה את הפתרון לבעיה. היא מתחברת לנער בשם רומן, שטרגדיה משפחתית רודפת אותו ומחפש גם הוא שותף לביצוע המעשה.

אולם ככל שמערכת היחסים ביניהם מתפתחת וברית ההתאבדות נעשית מוחשית יותר, אָזֵל מתחילה לתהות אם היא באמת ובתמים רוצה בזה. כעת עליה להחליט אם לבחור במוות המיוחל או בניסיון לשכנע את רומן להמשיך לחיות ולממש יחד את האנרגיה הפוטנציאלית הגלומה בהם.

לבי וחורים שחורים אחרים הוא רומן מרהיב ומרגש שמציג קול חדש ויוצא מגדר הרגיל בספרות הפופולרית. הספר רואה אור בימים אלה ביותר מ-20 מדינות ברחבי העולם והוא יעובד בקרוב לסרט על ידי אולפני פארמונט.

יסמין וַרְגָה גדלה בפרברי סינסינטי, אוהיו. לפני שנעשתה סופרת במשרה מלאה עבדה זמן קצר כמורה למדעים. זהו רומן הביכורים שלה.

272 עמודים * 88 ש”ח
%d7%9c%d7%91%d7%99-%d7%95%d7%97%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%97%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%90%d7%97%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94

“אני חושבת לגמור עם זה” מאת איאן ריד

מאנגלית: יואב כ”ץ

הכורסא הוצאה לאור

“בעצם, אלה שני הדברים היחידים המעניינים בחיי. שאני יוצאת עם ג’ייק ושמישהו אחר, גבר אחר, משאיר לי הודעות קוליות מוזרות. בדרך כלל אין לי סודות.”

בחורה צעירה נוסעת עם החבר שלה לפגוש את ההורים שלו שגרים בחווה מבודדת.

היא רוצה לסיים את היחסים ביניהם או כך לפחות נדמה לה. אבל הביקור מתפתח בצורה שלא ציפתה לה, והיא מתחילה לפקפק בכל מה שידעה וחשבה על בן זוגה ומשפחתו.

ברומן ביכורים מהפנט צולל איאן ריד אל תוך עומקה של נפש האדם כדי לברר מושגים פסיכולוגיים ופילוסופיים כמו זיכרון, פחד, אהבה, בדידות ורצון חופשי. כל אלה נמזגים לתוך עלילה קצבית, מותחת וטורדת מנוחה שמותירה את הקורא חסר נשימה.

איאן ריד הוא סופר ופובליציסט קנדי, מחבר שני ממוארים עטורי שבחים. “אני חושבת לגמור עם זה” הוא ספר הפרוזה הראשון שלו.

206 עמודים * 88 ₪                                       %d7%90%d7%a0%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%a9%d7%91%d7%aa-%d7%9c%d7%92%d7%9e%d7%95%d7%a8-%d7%a2%d7%9d-%d7%96%d7%94-%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94                          

“צבע אש” מאת ג’ני וולנטיין 

הוצאת ידיעות ספרים

“בימים מסוימים יש לי בראש רק אש. רוב הלילות אני ישנה עמוק בתוך להבות חובקות וזוהרות. השתוקקתי לאש במקומות אקראיים. אני מייחלת לליטוף הלהבה”.

החיים של אייריס הם ההפך הגמור מכל מה שהיא מאמינה בו. אמא שלה רודפת בצע ומרוכזת בעצמה, ואביה החורג שטחי ויהיר. ואם זה לא מספיק, היא נאלצת לחזור לגור בלונדון, לאחר ששריפה שהציתה בארצות הברית כמעט הביאה למאסרה. עכשיו היא לבדה, מנותקת מחבֵרה הטוב ובן בריתה, תרסטון, האדם היחיד שהבין את הנחמה שמצאה בלהבת האש.

הכול משתנה כשמתברר שאביה הביולוגי גוסס, ואף שלא היה ביניהם קשר זה שנים רבות, אמה מחליטה לבקר באחוזתו בימיו האחרונים מתוך כוונה לשים יד על ירושת המיליונים שלו. אט אט מתהדק הקשר בין האב לבתו. השניים חולקים אהבה עזה לאמנות, ובשיחות הרבות ביניהם נחשפים סודות ושקרים הצובעים את השגרה האפורה בגוונים בוערים.

צבע אש הוא הרומן המסעיר והמתוחכם ביותר של ג’ני ולנטיין, מסופרות הנוער העכשוויות הבולטות והאהובות ביותר. רומן על קרבה יוצאת דופן, על קשרים פרומים, על עוצמת האהבה ועל האופן שבו הזיוף נמצא בכל אספקט של חיינו.

ספריה של ג’ני ולנטיין – בהם מרק שבור, נמלים, חייו הכפולים של קסיאל רודנייט, איגי ואני – זכו בפרסים ובאהדת הקהל והביקורת, ונבחרו במהלך השנים למצעד הספרים של משרד החינוך.

204 עמודים *  78 ₪

image001

“למען איזבל” מאת אנטוניו טאבוקי

מאיטלקית: אלון אלטרס

הוצאת אבן חושן

“למען איזבל” הוא ספר מיוחד במינו. הוא בנוי כמנדלה קיומית, שמעגליה חובקים עולם ומלואו. הקורא של הרומאן הפיוטי הזה ימצא עצמו נע על פני כדור-הארץ ופוגש תרבויות וארצות שונות. ליסבון, פרובנס, נפולי, מקאו, הונג-קונג הם המקומות אליהם מגיע גיבור הספר בחיפושיו אחרי איזבל המסתורית. מה עלה בגורלה? האם היא חייה? האם מתה ואם כן כיצד מצאה את מותה?

שאלות קיומיות רבות מעלה הרומאן הזה: אהבת אם לבנה, אהבת גבר לאשה, היחס בין האומנות למוות, מה מקומו של הלהט הפוליטי בחיינו וממה בעצם עשויים הזכרונות שלנו והאם המתים יכולים לדובב את החיים.

אנטוניו טאבוקי (1913-2012) הוא מגדולי הסופרים האיטלקיים במחצית השנייה של המאה העשרים. יצירותיו תורגמו ליותר משלושים שפות וזכו בפרסים רבים באיטליה ובאירופה. טאבוקי תרגם רבות מיצירותיו של פסואה והפרוזה שלו מושפעת בצורה מקורית ומרתקת מעולמו השירי של המשורר הפורטוגלי הגדול.

אלון אלטרס תרגם ממיטב הספרות האיטלקית בת-זמננו.הוא תרגם, בין השאר, את אלנה פרנטה, נטליה גינצבורג, פייר פאולו פזוליני ואנטוניו טאבוקי.

אלטרס אף הוסיף לספר אחרית הדבר המסייעת לקורא להכיר את עולמו הייחודי של טאבוקי, את המאפיינים העיקריים של יצירתו הנעה בין תרבויות שונות, ומובילה אותו בנתיביו הקסומים של הרומאן “למען איזבל”.

72 ש”ח

tabucchi_isabel_front

מגילת אחשוורוש – פרשנות למגילת אסתר ולחג הפורים” מאת עזגד גולד

הוצאת רסלינג

מגילת אסתר ריתקה את דמיונם של קוראיה ומפרשיה במשך אלפי שנים. עלילותיהם של אחשוורוש, המן, מרדכי ואסתר בשושן הבירה הצמיחו חג נוסף בלוח השנה היהודי – חג פורים. ספרו של עזגד גולד מציע פרשנות חדשה למגילה ובעקבותיה למנהגי חג הפורים.

החלק הראשון של הספר הוא פרשנות צמודת-טקסט למגילה, אשר בוחנת את הפסוקים תוך כדי התמקדות בהיבט הפסיכולוגי של דמויות המפתח שלה. שאלות פרשניות בנות מאות שנים זוכות להתייחסות מחודשת על בסיס ניתוח הפרופיל הפסיכולוגי של אחשוורוש, המן ואסתר, לצד בחינת מערכת היחסים ביניהם. פרשנות זו שופכת אור חדש ביחס לשאלות קלאסיות בניתוח המגילה, כמו למשל: מה תפקידו של הפרק הפותח את המגילה שמתאר את המשתה שבמהלכו סולקה המלכה ושתי מכס המלוכה? מדוע נאסר על אסתר לגלות את מוצאה היהודי? מדוע מרדכי מסרב להשתחוות להמן? מה עומד מאחורי התנהגותה של אסתר מול אחשוורוש והמן? ועוד.

החלק השני של הספר מוקדש להיבטים תיאולוגיים שנובעים מהפרשנות שמוצעת בחלק הראשון. מוטיב ההסתר הכפול, שמייחד את מגילת אסתר במספר היבטים, נידון בהקשר של הסיבתיות בעולם והמתח בין מעשי האדם כיצור אוטונומי ונוכחותו של האל. כמו כן, מנהגים שונים של חג הפורים, כגון משלוח מנות, שתייה ״עד דלא ידע״, מתנות לאביונים ולבישת תחפושות מתפרשים מחדש על רקע יחסם של מנהגים אלה לדמויות מפתח במגילה.

ד”ר עזגד גולד הוא מנהל היחידה לפסיכיאטריה משפטית במרכז לבריאות הנפש באר יעקב, בוגר הישיבות הר עציון ושיח; דוקטור לרפואה מטעם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, ודוקטור לפילוסופיה מטעם המחלקה לפילוסופיה, אוניברסיטת בר-אילן. השתלם ביחידה למשפט, אתיקה ופסיכיאטריה באוניברסיטת קולומביה. פרסם מאמרים בכתבי-עת בינלאומיים על הממשק בין משפט, פילוסופיה, רפואה ופסיכולוגיה. ספריו הקודמים (“השמאים” ו״על הנסים ועל הטבע״) עסקו בהיבטים פילוסופיים ופסיכולוגיים בספרות ההלכה.

195 עמודים *78 ש”ח

azgad_gold_01_con_front-page-001

“הדוקטור היווני מירושלים” מאת אתי שחר

הוצאת ש. זק 

מחברת שנמצאה זרוקה במחסן ישן, חושפת בפני רחלי סיפור עלום בתולדות ירושלים, בתקופת השלטון התורכי בארץ. זהו סיפור על משפחה יוונית מיוחסת שנכתב באהבה רבה ע”י אחות בבית החולים, שאותו ניהל ד”ר פוטיוס אפקילידס, אבי המשפחה. הספר מגולל את קורותיה של המשפחה ועוסק בסודותיה, באהבות חוצות גבולות ובאכזבות, במגיפות הקשות שפקדו את העיר וביחסים בין אנשים ודתות. בית אפוף מסתורין שתריסיו היו תמיד מוגפים, ואחד מיושביו – גבר כבן שישים, בעל הופעה חריגה בנוף הירושלמי – עוררו את סקרנותה של אתי שחר עוד בילדותה. לימים כשהחלה לכתוב ולפרסם ספרים, ערכה תחקיר מקיף בן ארבע שנים על הקהילה היוונית הנוצרית בירושלים, שהבית ויושביו, נמנו עליה. התוצאה – רומן בהשראת סיפור היסטורי שהתרחש בסוף המאה ה-19, בתקופה העותומאנית בארץ. זהו סיפורו של ד”ר פוטיוס אפקלידס שהגיע לארץ על פי דרישת הממשל העותומאני, כדי לנהל את בית החולים העירוני, וסיפורה של משפחתו המיוחסת – בנו אלכסנדר ושתי בנותיו – שהתגוררה בממילא.

ד”ר אפקלידס הלך לעולמו ב-1915 באחת המגיפות שניסה למגר. ילדיו זכו בשטח אדמה במושבה היוונית ובנו בה את ביתם. זאת הייתה תקופה של עושר ורווחה כלכלית. הם נהנו מדמי השכירות של הבית בממילא ומירושה נאה. לאחר מלחמת העצמאות, הבית בממילא הפך לשטח הפקר,  ומקור הפרנסה העיקרי שלהם נשמט מידיהם. הם החלו לחיות בצמצום ונאלצו לעבוד למחייתם – הבנות בתפירה ואלכסנדר בהוראת אנגלית וצרפתית בבית ספר ברליץ. אחרי מלחמת ששת הימים העירייה קנתה את הבית בממילא והמשפחה חזרה לחיי רווחה.

אתי שחר נושקת ל-60, נולדה והתגוררה רוב חייה בירושלים. את ילדותה משנות ה-50 בילתה במושבה היוונית בה התגוררה עם משפחתה. למדה בתיכון של האקדמיה למוסיקה, בעלת תואר ראשון במדעי החברה מאוניברסיטת בן-גוריון. בגיל 49 פרשה משירות רב-שנים במשטרה במחלקת תלונות הציבור. מזה 15 שנים עוסקת בגישור, ומעל עשר שנים מתנדבת בער”ן (גם על הקו הטלפוני וגם בהדרכה והכשרת מתנדבים). יום לאחר פרישתה מהמשטרה החלה לכתוב. מאז, פרסמה 4 ספרי ילדים ושני רומנים למבוגרים, מלבד הרומן הנוכחי.  בעשור האחרון מתגוררת ביבנה נשואה + 3 + 5 נכדים.

303 עמודים * 79 ₪

%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%92-%d7%94%d7%93%d7%95%d7%a7%d7%98%d7%95%d7%a8-%d7%94%d7%99%d7%95%d7%95%d7%a0%d7%99

“הולך על הרוח” מאת סלמאן נטור

מערבית: יונתן מנדל

הוצאת עולם חדש, מכון ון ליר ומועצת התרבות של מפעל הפיס

שלוש היצירות של סלמאן נאטור המכונסות כאן לרומן מסעות מובילות את הקוראים בשבילים לא מוכרים – ולעתים סמויים מן העין – של הארץ, של המולדת ושל הזיכרון. שלושת החלקים פורשים מפה שכמוה לא הכרנו; מרחבים המעורסלים זה בזה כבמעשה קסם בשל תעתועי הזמן הגלוי והזמן הנסתר.

הדרך מדאלית אלכרמל לפריז עוברת דרך אלח’יריה, והדרך בין נצרת לשכם עוברת דרך לונדון ורומא. זהו מסע אל היהודי, אל הערבי ואל מה שביניהם. אלקֻדס וירושלים, בּיסאן ובית שאן, חיפה וחיפא. הסיפורים שמתגבהים זה על גבי זה – באיפוק, באירוניה, בהומור, אבל גם בכאב – מתלכדים לכדי נכס תרבותי יוצא דופן עבור אלו היושבים בארץ ועבור אלו החולמים עליה.

סלמאן נאטור (2016-1949) מאנשי הרוח הערבים־פלסטינים הבולטים בישראל, סופר, מחזאי, עורך ומתרגם. נאטור נולד בדאלית אלכרמל והתגורר בה עד יום מותו. רומנים פרי עטו שראו אור בעברית: הולכים על הרוח (המרכז לחקר החברה הערבית בישראל, 1992); היא, אני והסתיו (הקיבוץ המאוחד, 2012); הזיכרון שוחח איתי והסתלק (רסלינג, 2015).

מַכְּתוּבּ היא סדרת ספרים ייחודית שבבסיסה תרגום לעברית של יצירות מהספרות הערבית. הפרויקט הוא יוזמה של מתרגמים וחוקרי השפה הערבית, יהודים ופלסטינים, והוא תוצר של חוג המתרגמים ערבית־עברית שהתגבש במכון ון ליר בירושלים. הסדרה רואה אור הודות לשיתוף פעולה בין מכון ון ליר בירושלים, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות והוצאת עולם חדש.

247 עמודים * 84 ש”ח

30-01-17-%d7%94%d7%95%d7%9c%d7%9a-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%a8%d7%95%d7%97 

“החיים עצמם” מאת פאביו וולו

מצרפתית: מורן אטיאס

הוצאת כנרת

היה להם כל כך טוב ביחד. מה קרה לחיים הזוגיים שלהם? מה קרה לזוג ההוא שהסתגר בחדר המלון עם השלט “נא לא להפריע” על הדלת? לאן נעלמה התשוקה? שותפות הגורל?

ספרו החדש של פאביו וולו הוא צלילה חופשית מרגשת אל חיי היומיום של זוג, אל מעמקיה של אהבה שמשנה צורה. הוא מגולל את סיפור המשבר שתוקף את הזוג עם לידת בנם, את התפוגגותו של הקסם ששורר בין שני נאהבים. ומנסה להעלות תשובה, דרך מילוט. כיצד להתמודד עם מה שקורה לאחר ההתאהבות, עם האחריות הזוגית והמורכבות שטמונה בלהיות יחד באמת.

פאביו וולו הוא פסבדונים של פאביו בונטי, יליד איטליה 1972, ללא ספק אחד מגיבורי התרבות של איטליה היום: שחקן, סופר, שדרן, מגיש טלוויזיה, מדובב אנימציה ותסריטאי.

בשנת 1996 הוא הפך להיות אחת הדמויות המובילות ברדיו באיטליה וכבר למעלה מחמש עשרה שנים מנחה שלוש מהדורות של התוכנית המובילות באיטליה. בצד הקריירה הרדיופונית המשגשגת הוא שיחק ב-12 סרטים (הראשון בשנת 2002 היה בקומדיה הרומנטית Casomai). בין השאר  הוא גם דיבב את הסרט “קונג פו פנדה” בגרסה האיטלקית שלו. הוא גם משחק בתפקיד ראשי בסרט שנעשה ע”פ ספר שלו. הזמן שאבד לי ואור בוקר ראשון ספריו הקודמים היו לרבי-מכר בארץ ובעולם.

ספר הביכורים שלו מכר מעל 300,000 עותקים, ומאז הוא פרסם עוד שישה ספרים כולם היו לרבי מכר באיטליה ותורגמו לשפות אחרות. הוא זוכה ב”פרס ספרותי של האי אלבה” פרס על מצוינות וכושר ההמצאה.

208 עמודים * 92 ₪

image_hahaim_master

“מעבר לגדר” מאת ג’ונתן לת’ם

מאנגלית: גיא הרלינג

הוצאת מחברות לספרות

מעבר לגדר הוא אפוס משפחתי רדיקלי וקריאה אלטרנטיבית של המאה העשרים באמריקה. זהו סיפורה של קבוצת אינדיבידואלים אשר נלחמו והפסידו, אך אולי יום אחד עוד ינצחו. זוהי מהלומת ברק ספרותית ומסוגננת לעילא, מאת אחד הכותבים הגדולים והחדשניים של דורנו.

ב־1955 רוז צימר נדפקה. זו לא היתה הפעם הראשונה, וגם לא האחרונה. האמת היא שרוז – כמו כל הקומוניסטים האמריקנים – נדפקה בידי המאה העשרים כולה. אך לא אישה כמוה תקבל זאת בשתיקה. במשך יותר מארבעים שנה היא מתרוצצת ברחובות סאניסייד גרדנס שבקווינס ומטילה את אימתה על השכונה ועל משפחתה, באמונותיה הבלתי מתפשרות ומכוח טינתה בלבד.

וגם הדורות שאחרי רוז לא יצליחו לחמוק בקלות מהשפעתה, מחרון אפה, מן הרדיקליות שלה. מרים, בתה ההיפית, נערה כריזמטית ונלהבת, שניסיון ההתרחקות שלה מביא אותה אל גריניץ’ וילג’ של שנות השישים; בנה החורג השחור סיסרו, מכונה זועמת ששמה לה למטרה לחשוף את פרצופם האמיתי של סובביה; ונכדה המבולבל סרג’יוס, שמתייתם מהוריו בצל ההווה הקפיטליסטי.

ג’ונתן לת’ם הוא סופר אמריקני עטור שבחים ופרסים. פירסם שבעה רומנים, שתי אסופות של סיפורים קצרים, נובלה ואסופת מאמרים, והיה שותף בעריכתם של שלל מגזינים ספרותיים. סיפוריו הקצרים פורסמו בין השאר ב’ניו יורקר’ וב’רולינג סטון’. הוא מתגורר בברוקלין, ניו יורק.

448 עמודים * 96 ₪

mever_lagader-263x396

“סודות אפלים” מאת מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט

מאנגלית: אסף שוב

הוצאת כנרת

הכול החל עם היעלמותו של רוגר אריקסון בווסטרוס. גופתו נמצאה בביצה לאחר מסע חיפושים, אך במקום לשקוע אל השִכחה, סודות החלו לצוף. סבסטיאן ברגמן, פסיכולוג פורנזי רודף נשים וצדק, הוא מהמומחים הגדולים של שבדיה בכל הנוגע לרוצחים סדרתיים. סבסטיאן מגיע לווסטרוס כדי לטפל בעיזבון של אמו, ועדיין מתאושש מאסון הצונאמי של 2004, שבו איבד את  בִּתו ואשתו.

הוא מנסה להטביע את העבר בנשים מזדמנות ובפענוח פשעים אלימים, אבל במקום שהעבר יתפוגג באפלה, הוא יוצא לאור.

כשסבסטיאן נקרא לסייע למשטרה בתיק הרצח של רוגר, היהירות שלו מונעת ממנו להפוך לחלק מהצוות, אבל אט־אט הוא מבין שכדי לחשוף את מה שקרה בווסטרוס, עליו לחדור לנפש המתבגרים בבית ספר יוקרתי, להתריס כנגד שיטות החקירה המסורתיות ולפענח סודות אפלים.

מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט, הכותבים של סדרת המופת הסקנדינבית הגשר, מגישים גיבור חדש ופגום עם עבר כאוב. גיבור שעבודתו כפסיכולוג מגדירה אותו ומכתיבה את מהלכיו. סודות אפלים, הרומן הראשון של עלילותיו של סבסטיאן ברגמן (שאף עובדו לסדרת טלוויזיה), ראה אור בשבדיה ובתוך זמן קצר נסק לרשימות רבי־המכר. זכויות התרגום לו נמכרו לשלושים וארבע מדינות, והוא נחל הצלחה בינלאומית במגוון שפות ותרבויות.

474 עמודים * 96 ₪

62512011752b

 

“הנקודה העיוורת של השטן, סיפורים” מאת אלכסנדר קלוּגֶה

מגרמנית: נועה קול

הוצאת פיתום בסיוע מכון גתה

אלכסנדר קלוגה (נולד בהאלברשטאט, גרמניה, 1932) הוא אחד הקולות החשובים ביותר במאה ה-20 – ועד היום. רב-אמן בעל פנים רבות: סופר, יוצר קולנוע – ממנסחי מניפסט אוברהאוזן (1962), משפטן, איש הגות, יוצר עצמאי ונוקב בערוצי הטלוויזיה. מרקסיסט לא אורתודוכסי המאתגר את המרקסיזם ובה בעת ממשיך ללמוד ממנו בעידן זה של קפיטליזם פיננסי.

להיסטוריה ולפוליטיקה תפקיד חשוב ביצירותיו במדיומים השונים, אך הן אינן הומניזציה סיפורית של קורבנות ומקרבנים אלא מנותחות פוליטית מזווית ראייה של מצבי מיקרו. הפוליטי אצל קלוגה הוא באסטרטגיה האסתטית ובאופני הייצור לא פחות מאשר באנליזה של הפוליטי.

הנקודה העיוורת של השטן [2003] הוא ספר ראשון משלל כתביו הרואה אור בעברית. הזרה ברכטיאנית, רצף אסוציאציות, מונטאז’ סיפורים פרום המנהיר עצמו קדימה ואחורה, ציטוטים ופסבדו-ציטוטים, בריקולאז’ תוך-סיפורי של אירועים אמיתיים ומומצאים, שיחות כמו-תיעודיות, אנקדוטות ושימוש במבני שיח קיימים הבונים מציאויות בפועל, הם כמה מהכלים הצורניים בסיפוריו הקצרניים.   הסיפורים חופרים בתוך קיום קולקטיבי וחושפים רגעי חיים יומיומיים-פרטיקולריים, ובלשון קלוגה: חושפים את הנקודה העיוורת של השטן שבה אנו חיים. החיפוש אחר אוריינטציה בתוך מציאות מחוררת שלא ניתנת לאיחוי – מציאות שעל פי קלוגה נכרכים בה בלא שליטה המקרי, האובייקטיבי והסובייקטיבי – משותף למחבר, לַמְספרים בסיפורים השונים, לַדמויות ולְקורא האמור לנתב דרכו גם בתוך שפה תמציתית.

הספר מחולק לחמישה שערים, חמישה רצפי מונטאז’ המתניידים בין אמפתיה, אירוניה, הומור, הומור שחור ותיאורים חסרי רחם. הסיפורים משייטים בחופשיות בין המיקרו למקרו ובין הרחוק לקרוב. התנועה התזזיתית בין מראות-התרחשויות – מצ’רנוביל עד עידן הקרח, מכוכב נייטרונים דרך הגלקסיה שלנו ועד חורבן קרתגו בידי רומא, מִסוֹכן ק-ג-ב המפתה את כריסטינה אונאסיס עד טריסטן ואיזולדה, מקריסת התאומים עד ברק הפנינים, מאהובתו של אדורנו עד אינטליגנציית התמנון באוקיינוס השקט, ועוד ועוד – משבשת כל אפשרות למבט מקיף וסמכותי, היסטורי או אחר, אך חושפת את הנהירות השברירית עד אימה שמקוששים המאמצים העקשניים של בני אנוש לשלוט במציאות נוכח אסונות.

אלכסנדר קלוגה זכה בפרסים רבים, ביניהם: פרס אריה הזהב בפסטיבל הסרטים בוונציה, 1966; פרס פוֹנטנֶה לספרות, 1979; פרס קלייסט לספרות 1985; פרס היינריך בל לספרות, 1993; פרס הנס יואכים פרידריך לעיתונות, 2001; פרס שילר לספרות, 2001; פרס גיאורג ביכנר, 2003 – הפרס הספרותי החשוב ביותר בגרמניה (ניתן לקלוגה על המקור המלא של הנקודה העיוורת של השטן).

300 עמודים * 84 ש”ח

kluge_73x100

קומה מינוס חמש” מאת מנחם משגב

הוצאת אלרום

בקומה מינוס חמש, במכון מחקר ישראלי על הכרמל, עוסקים מדענים בשרות צה”ל במחקרים מסווגים. פיסיקאית צעירה נחשפת לחומר בלתי ידוע וגופה עובר תהליכי שינוי מהירים. היא חווה בזמן קצר מאוד מחזורי חיים בני עשרות שנים.

האם נמצאה הנוסחה למעיין הנעורים? האם חיי הנצח קורצים כבר מעבר לאופק או שהסכנה האורבת לאלה המעיזים לחפש ניצוץ שמימי היא שקיעה וחידלון מהירים.

הגילויים הדרמטיים זולגים לסוכנויות ביון זרות, ומזעזעים את אושיות השלטון. אפילו הכס הקדוש ברומא נחרד ומנסה להפעיל את השפעתו כדי למנוע התערבות במעשה האלוהי.

חיפושי אמת תיאולוגיים בצד חיטוט שערורייתי בטבע האדם. תעצומות נפש רומנטיות בצד הפקרות מינית צינית. כל אלה בצד תחקיר מדעי מעמיק הם החומרים המרכיבים את העלילה, הכתובה כרומן מדע – עתידני.

זהו ספרו השישי של מנחם משגב. מנחם, יליד יפו, גמלאי של התעשייה האווירית, בה נחשף לחומרים המתוארים בעלילה. עם פרישתו לגמלאות מוקדמת, התמסר לכתיבה ומאז אינו מרפה ממנה. חלק מספריו תורגם ומופץ בעולם. גם ספר זה מתורגם בימים אלה לאנגלית ומועמד לשמש כמקור להפקת סדרת טלוויזיה.

205 עמודים * 88 ₪

%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%92-%d7%a7%d7%95%d7%9e%d7%94-%d7%9e%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%a1-%d7%97%d7%9e%d7%a9

 

“יוצאת מדעתי” מאת שרון מ’ דרייפר

הוצאת ידיעות ספרים

הספר פורש לפנינו באומץ וברגישות את מחשבותיה ואת רגשותיה של ילדה מבריקה ומיוחדת, ובכך מאפשרת לקוראים “להיכנס אל תודעתה” של דמות שבעולמנו המוגבל ודאי היתה זוכה להתעלמות או לרחמים.

למלודי יש זיכרון צילומי. היא הילדה הכי חכמה בבית הספר, אבל אף אחד לא יודע את זה. רוב האנשים, בעיקר רופאים ומורים, חושבים שהיא בכלל לא מסוגלת ללמוד. למעשה, בכיתה שבה היא לומדת חוזרים כבר כמה שנים על אותיות האל”ף-בי”ת. שוב ושוב. ושוב.

לו רק היתה יכולה לדבר, להגיד לאנשים שהיא מסוגלת לחשוב. אבל היא לא מסוגלת לדבר, ולא ללכת, ולא לכתוב. מלודי כלואה בתוך הראש שלה והיא פשוט יוצאת מדעתה, עד שהיא מוצאת דרך להשמיע את קולה בפעם הראשונה. אלא שלא כולם מוכנים לשמוע אותה.

לגילאי 10 ומעלה.

277 עמודים * 88 ₪

image003