קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


 

“פליקס קְרוּל – וידוייו של מאחז-עיניים” מאת תומאס מאן

מגרמנית: נילי מירסקי, כלת פרס ישראל בתרגום ובתוספת אחרית דבר מרתקת פרי עטה

הוצאת אחוזת בית

תרגום חדש ליצירת המופת של אחד מגדולי הסופרים במאה עשרים.

זהו הרומן האחרון שיצא תחת ידיו של אחד מגדולי הסופרים האירופים במאה העשרים, העלילה הקומית, ואולי אף הפארודית, עוסקת בסוגיה שליוותה את תומאס מאן ביצירתו: המתח הטרגי בין החיים לבין האמנות. זהו המתח בין המהוגנות והנאותות לבין היצר האמנותי שמתנער מאלו, סוגיה שנותרה רלוונטית מאוד גם בימינו.

גיבור הספר, פליקס קרול, פורש בפנינו וידויים שמשרטטים את חייו כיצירת אמנות אחת גדולה. הוא לא אמן, אך כל פעולה מפעולותיו היא בחזקת אמנות, אפילו מעשי נוכלות, תעלולים, זיוף וגניבה שהוא מבצע מבטאים את רוח האמנות. “בכל מקום שהוא מופיע נהפך העולם לבימת-תיאטרון, ופליקס עצמו לשחקן-וירטואוז, שכל מעשיו הם התגלמות של אסתטיציזם רדיקאלי”, כותבת מתרגמת הספר נילי מירסקי, מתרגמת מרוסית ומגרמנית עטורת שבחים וכלת פרס ישראל בתרגום.

זהו תרגום חדש ליצירתו הגדולה שפורסמה בישראל ב-1956 בשם “וידויי ההרפתקן פליכס קרול” (ספריית פועלים). התרגום המקורי והיחיד עד כה התיישן וכמעט שאין להשיגו, וכעת נפתחת שוב האפשרות בפני הקורא הישראלי להיחשף לקלאסיקה הגדולה.

427 עמודים * 98 ש”ח

%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%a7%d7%a1-%d7%a7%d7%a8%d7%95%d7%9c-%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%a7%d7%93%d7%9e%d7%99%d7%aa-%d7%a1%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa-%d7%9c%d7%a9%d7%99%d7%9e%d7%95%d7%a9-251016

“דליה רביקוביץ – בחיים ובספרות” מאת גדעון טיקוצקי

הוצאת אוניברסיטת חיפה וידיעות אחרונות – ספרי חמד, סדרת ספרי פרס בהט

יצירתה של דליה רביקוביץ (2005-1936) היא מעמודי התווך של הספרות העברית החדשה. שיריה זכו לאהדת הקהל ולהערכת המבקרים, אך עדיין הנסתר בהם רב מן הנגלה. ספר זה מבקש להאיר את הצדדים המוּכּרים פחות בכתיבתה של רביקוביץ ובחייה, ולקרוא לאורם מחדש את לב יצירתה – הן כשלעצמה הן על רקע הספרות העברית והעולמית בת הזמן.

זהו המחקר הראשון על אודות רביקוביץ המבוסס על עיזבונה הספרותי, שטרם נחשף. העיון בארכיון מוביל לגילויים מפתיעים ולתובנות חדשות, גם באשר לשיריה המוּכּרים.

אמנם הספר מתמקד בעולמה של יוצרת אחת, אך הוא חורג מתחומה של שירת רביקוביץ (שאינו צר כלל וכל) ועשוי להיקרא גם כסיפורן של שירת “דור המדינה” ושל התרבות הישראלית הצעירה בשנותיהן הפוריות ופורצות הדרך ביותר, שנים שהשפעתן ניכרת עד היום.

ד”ר גדעון טיקוצקי הוא חוקר ספרות ועורך, חתן פרס שרת התרבות לעריכה ספרותית לשנת תשע”ה (2015). בין השאר ערך את מהדורת כל שירי דליה רביקוביץ עם פרופ’ עוזי שביט והיה מרצה-אורח בחוג לספרות השוואתית באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה.

482 עמודים * 118 ש”ח

1477212158_599

“כל הימים נולדו שווים” מאת יוני ויצמן

הוצאת מטר

“תרגיל מחשבתי: נניח שאתה רוצה לחסל מישהו. סתם מישהו. מה הסיכוי שהמשטרה תצליח אי-פעם להגיע אליך? אתה קצין ביחידה מובחרת, אין לך עבר פלילי, אתה לא משתייך לשום ארגון פשיעה. אין להם טביעות אצבעות, בטח לא דנ”א שלך. אין לך שום מניע לכאורה, ולכן שום חוט לא יקשור אליך את הפשע. בקיצור הסיכוי שיתפסו אותך שואף לאפס, אלא אם התרשלת בגדול.”

נועם, תל אביבי בשנות השלושים לחייו, בעליה של חברת הייטק וקצין מעוטר בצל”ש, הוא גם בעל חלומות על צדק חברתי ושינוי. בימים שבהם יוקר המחיה עולה מיום ליום, העבודה נהפכה כבר מזמן לעבדות, והאושר הוא רק מילה במילון, מחליט נועם לשבור את הכלים. הוא מאתר את שני חבריו מהיחידה המובחרת – ליאור, שנאבק על חייה של אהובתו, ותומר, שרץ אחרי הזנב של עצמו כדי לגמור את החודש, ומה שנדמה בתחילה כדיבור תמים נהפך לתוכנית פעולה שאין ממנה דרך חזרה. במלחמתם על הבית חותרים השלושה למוטט את סמלי ההון.

ברומן הביכורים של יוני ויצמן, “כל הימים נולדו שווים” הגבולות נפרצים, החוקים מאבדים את תוקפם, הדרמה שוברת שיאים, והשינוי, כך נראה, הוא בר-השגה.

יוני ויצמן נולד בירושלים, בוגר תיכון “בויאר” וכן בוגר “האוניברסיטה העברית” ו”אוניברסיטת בן גוריון” בכלכלה ובמנהל עסקים. את שירותו הצבאי החל בקורס טיס, ולאחריו שירת כקצין ביחידה מיוחדת. בתום שורת תפקידים ככתב עיתונות ב”מעריב”, הצטרף לקבוצת דלק נדל”ן, שם כיהן במשך שש שנים כמנכ”ל חברת בת. בימים אלו הוא מתגורר בסן פרנסיסקו ומנהל חברת סטארט-אפ.

201 עמודים * 85 ש”ח

%d7%9b%d7%9c-%d7%94%d7%99%d7%9e%d7%99%d7%9d-%d7%97%d7%96%d7%99%d7%aa 

“מיתרי הקסם של פרנקי פרסטו מאת מיץ’ אלבום

מאנגלית: כנרת היגינס- דוידי

הוצאת מטר

בספר קסום, על כוחו של הכישרון לשנות את חיינו, יוצר מיץ’ אלבום דמות בלתי נשכחת – פרנקי פרסטו, הגיטריסט הטוב ביותר בכל הזמנים.

ברומן הנפלא החדש של מיץ’ אלבום, מחבר רב המכר “ימי שלישי עם מורי” המוזיקה היא המספרת שפורשת בקולה את סיפורו של תלמידהּ האהוב ביותר, פרנקי פרסטו, יתום מלחמה שגדל עם מורה עיוור למוזיקה בעיר קטנה בספרד. בגיל תשע נשלח פרנקי לאמריקה בבטן אונייה. רכושו היחיד הוא גיטרה ישנה ושישה מיתרי קסם.

אבל הכישרון של פרנקי זכה למגע האלים, ובזכותו הוא משתלב במארג הנוף המוזיקלי של המאה העשרים, מהקלאסי אל הג’ז ועד הרוקנרול. לאורך הדרך משפיע פרנקי על אמנים רבים: הוא משמש מתורגמן לג’אנגו ריינהארדט, מייעץ לליטל ריצ’רד, מגבה את אלביס פרסלי ומנחם את האנק ויליאמס.

פרנקי הופך לכוכב רוקנרול בעצמו, אך כישרונו המיוחד הופך לעול כאשר מתברר לו שבכוחו לשנות את עתידם של אנשים: מיתרי הגיטרה שלו משנים את צבעם לכחול בכל פעם שחל שינוי בחיים של אדם מסוים. לאחר שהוא כורע תחת נטל החיים, כאב האובדן ואותו כוח לשנות, נעלם פרנקי לשנים רבות אך שב ומגיח מאלמוניותו לפרידה מרהיבה ומסתורית.

מיתרי הקסם של פרנקי פרסטו, המציג מסע נוסח פורסט גאמפ בעולם המוזיקה, הוא ספר שיהפוך לקלאסיקה. מיץ’ אלבום, בעצמו מוזיקאי כל חייו, מספר סיפור בלתי נשכח. “כל אחד מצטרף ללהקה בחיים,” הוא אומר, אם זה במוזיקה, משפחה, חברים או אהובים. הקשרים האלה הם המשנים את העולם.

391 עמודים * 95 ש”ח
%d7%97%d7%96%d7%99%d7%aa-%d7%a4%d7%a8%d7%a0%d7%a7%d7%99

“ערות בחיי היומיום” מאת סטיבן פולדר

הוצאת פרדס

התרבות המערבית של ימינו מושפעת במידה הולכת וגוברת מאופני חשיבה ולימוד שמקורם בתורה הבודהיסטית, כגון מדיטציית מיינדפולנס (mindfulness). החשיבה הבודהיסטית חדרה לתחומי הפסיכולוגיה, הבריאות והחינוך, ואפילו לתחומים כגון עסקים ופוליטיקה.

ד”ר סטיבן פולדר, העוסק בתרגול ובהוראת מדיטציה כבר למעלה מעשרים שנה, הוא אחד המורים המובילים בתחום זה בישראל. בספר שלפניכם הוא פורש מגוון דרכים שבהן ערות יכולה להיטיב עמנו בחיי היומיום: החל מהתמודדות עם עייפות, מחלה, הזדקנות, מצבי מתח, חרדה או קונפליקט, עבור בקבלת החלטות והכרעות מוסריות, וכלה בשאלות של משמעות, הגשמה רוחנית ואלוהות.

למרות שהחשיבה והלימוד הבודהיסטיים הולידו ספרות ענפה בשפה האנגלית, עד כה פורסמו בשפה העברית רק מעט ספרים בנושא זה, ורובם עוסקים בתורה הבודהיסטית באופן תיאורטי משהו. הספר שלפניכם הוא חלוצי במובן זה – מדובר, ככל הנראה, בספר היחיד בעברית שמוביל את קוראיו בשבילֵי התורה עצמה, פורש בפניהם דרכים מעשיות לחולל שינוי אמיתי בחייהם, ומזמין אותם להתעורר ולגלות את קסמו של כל רגע ורגע.

ספר זה מציע לנו להתפכח מהאשליות המנהלות את חיינו, ולהבין שסרט הקולנוע המסעיר אותנו הוא רק תמונות המוקרנות על מסך. ספר זה הוא פריין של ארבעים שנות תרגול והוראה של החוכמה הבודהיסטית, ונועד להיות שימושי, ידידותי ומהנה לקריאה עבור המתעניינים בדרך זו.

סטיבן פולדר הוא בעל תואר דוקטור לביולוגיה מולקולרית, וכתב ארבעה עשר ספרים. המייסד של עמותת “תובנה”, בה הוא משמש כמורה בכיר, ומתרגל מדיטציה לפי המסורת הבודהיסטית מאז שנת 1976. הוא מלמד קורסים במדיטציה ודהרמה בודהיסטית ברחבי הארץ, ועוסק ביישום דרך הדהרמה למען שינוי חברתי.

218 עמודים * 69 ₪

fulder_cover

“נשמת האהבה – אוסף סיפורים” מאת רבינדראנת טאגור

מאנגלית: ליאורה כרמלי

הוצאת אסטרולוג

חתן פרס נובל לספרות מנציח בסיפוריו את נשמת אהובתו – הודו הססגונית, על מגוון אנשיה, מנהגיה ומסורותיה – בכתיבה רגישה ופיוטית שכבשה את לב הקוראים בעולם כולו.

הספר מכיל 27 סיפורים, ובסופו מצורף מילון מפורט ורחב של מושגים בסיסיים ושמות השזורים בכתובים ובתרבות ההודית.

רבינדראנת טאגור (1861-1941), משורר, סופר, פילוסוף, מחנך, מוזיקאי, מלחין, מחזאי ושחקן, היה הסופר האסיאתי הראשון שזכה בפרס נובל לספרות ב-1913. אף על פי שהיה ידוע בעיקר כמשורר, הוא כתב גם נובלות, מאמרים, סיפורים קצרים, יומני מסע ודרמה. הוא כתב למעלה מאלפיים שירים הנחשבים כנכסי צאן ברזל בכל תת היבשת ההודית ובעולם כולו. שיריו נבחרו כהמנונים הלאומיים של הודו ובנגלדש. רבות מיצירותיו תורגמו לעברית, כל התרגומים נעשו מאנגלית, כשברוב המקרים התרגום משפת המקור הבנגלית לאנגלית, נעשה ע”י טאגור עצמו. טאגור נפטר ב-1941 בגיל 80.

315 עמודים * 98 ש”ח

%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%92-%d7%a0%d7%a9%d7%9e%d7%aa-%d7%94%d7%90%d7%94%d7%91%d7%94

“מתגלגלת” מאת ויקטוריה ג’יימיסון

מאנגלית: סיגל גפן

הוצאת הכורסא ומודן

רומן גרפי לילדים ולנוער שעוסק בחברוּת, עוצמה נשית ורולר-דרבי.

אסטריד בת השתים-עשרה תמיד עשתה הכול יחד עם החברה הכי טובה שלה ניקול. לכן כשנרשמה לקייטנה של רולר דרבי היא הניחה כמובן מאליו שגם ניקול תירשם.

אבל ניקול הולכת יחד עם חברה חדשה לקייטנת מחול. זוהי תחילתו של הקיץ הקשה ביותר בחייה של אסטריד. יש מריבות…ופציעות… כשאסטריד לומדת מי היא ללא ניקול, ומה צריך בשביל להיות שחקנית רולר דרבי חזקה וקשוחה.

ויקטוריה ג’יימיסון היא מאיירת, בוגרת בית הספר לעיצוב של רוד איילנד. היא חיה עם משפחתה בפורטלנד שבאורגון, בארצות הברית. שם היא משחקת תחת השם Winnie the pow בקבוצת רוז סיטי בליגת הרולר דרבי.

240 עמודים * 74 ₪

cvroller-heb