קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


 

“פולנטה ורעל – אסופת סיפורי אימה ומסתורין” בעריכת: תמי לבנת מלכה ונועה לקס

פרויקט תן לספרות

אסופת סיפורים קצרים בנושא אימה ומסתורין.

אמנות הסיפור הקצר טומנת בחובה קרקע פורה לטקסטים מפתיעים. מתוך אהבה גדולה לאמנות הזאת, החלטנו, נועה לקס ילידת רמת השרון ותמי לבנת מלכה ילידת אשדוד,  ליזום פרויקט דיגיטלי חדש בשם “תן”, שייתן במה למגוון רחב של טקסטים ספרותיים קצרים, השונים מהמיינסטרים של ספרות המקור בארץ. הבחירה בפורמט הדיגיטלי נובעת מאמונה שלמה במדיום הזה, שכבר מוביל לפריחה מחודשת בסוגת הסיפור הקצר.

הספר הראשון שרואה אור במסגרת הפרויקט הוא אסופת סיפורי מסתורין ואימה – ז’אנר שהוזנח בספרות המקורית, אף על פי שיש בו עומק רגשי ותחכום ספרותי. בספר עשרה סיפורים של כותבים שונים, בעלי קולות מגוונים אשר פרסמו על במות שונות.

הכותבים: כרמית גלבוע מהרצליה, נועה לקס מרמת השרון, רון דהן מפרדסיה, ליאור קסוס מתל אביב, רסל דיקשטיין ממושב ערוגות, אלון אשתר מחדרה, טלי עוקבי גרמניה, עילית שייר ארצות הברית, תמי לבנת מלכה מתל אביב ומעין סולמי מתל אביב.

אודות תמי לבנת מלכה:  ילידת אשדוד, מתגוררת כיום בתל אביב. סופרת, עורכת ולקטורית בכנרת זמורה ביתן.

אודות נועה לקס: ילידת רמת השרון. סיפוריה ושיריה הופיעו על במות שונות ובירחוני ספרות. עורכת תוכן שיווקי ומקדמת ברשתות חברתיות בתחום התרבות והספרות.

15 ש”ח (דיגיטלי)
%d7%a4%d7%95%d7%9c%d7%a0%d7%98%d7%94

“החיים חלקי שבע” מאת הולי גולדברג סלואן

מאנגלית: יעל אכמון

הוצאת כנרת

שבעה דברים על גיבורת החיים חלקי שבע:

  1. היא שונה (כלומר משונה). וגאונה.

  2. כמעט כל דבר מעניין אותה. אבל דברים מסוימים – כמו צמחים ושאלות רפואיות – מעניינים אותה יותר.

  3. היא למדה – בדרך הקשה – שהחיים מאוד לא הוגנים לפעמים.

  4. היא מבינה שמשפחה היא מה שעושים ממנה, ושהאנשים שמבינים אותך ובוחרים לחלוק איתך את חייהם הם האנשים הכי חשובים.

  5. אין לה הרבה חברים, אבל היא תעשה כל דבר למען אלה שיש לה.

  6. היא יודעת שהדבר הנפלא ביותר בעולם הוא להרגיש שייכת.

  7. הסיפור שלה יגרום לכם לצחוק, לבכות ולהעריך מחדש את החברים שלכם, את המשפחה שלכם ואת הדברים סביבכם.

הולי גולדברג סלואן נולדה במישיגן את ילדותה בילתה בהולנד, איסטנבול – בזיכרונה זו אחת השנים המעניינות בחייה – וושינגטון הבירה, ואורגון. את התסריט הראשון שלה היא מכרה בגיל 24 ל-Paramount Pictures. גולדברג סלואן כתבה שמונה סרטים לכל המשפחה: שלושה מהם לאולפני וולט דיסני, ובהם “תוצרת אמריקה” בכיכובה של וופי גולדברג. ספריה מתורגמים ל-19 שפות.

החיים חלקי שבע כיכב שבעה חודשים ברשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס זכה בפרסים ספרותיים ובימים אלה מעובד לקולנוע. הוא מאחד שלושה נושאים שמעסיקים מאוד את גולדברג סלואן: אחרות, משפחה וגאונות.

ההורים שלה חשבו את עצמם לביטניקים עם ילדים, והיא אומרת שהייתה לה ילדות נפלאה. אבא שלה היה פסיכולוג רב תחומי ובשל עבודתו המשפחה עברה דירה כל שלוש שנים. לשהות שלה באיסטנבול הייתה השפעה גדולה על התפתחותה כסופרת. כשהייתה בקולג’ אבא שלה עזב את אמה לטובת סטודנטית שלו והיא עצמה גרושה. היא מרגישה שכל היצירות שלה עוסקות בפירוק והרכבה של משפחות כולל החיים חלקי שבע.

החיים חלקי שבע איפשר לה לכתוב על נושא נוסף שסקרן אותה: ילדים מחוננים. אביה היה ילד מחונן שהחל ללמוד באוניברסיטה בגיל 16, ושני ילדיה למדו בבית ספר למחוננים. מאידך גיסא היא התעניינה מאוד בחייו של סטיב ג’ובס שגדל במשפחה מאמצת, כמו גיבורת ספרה. החיים חלקי שבע נכתב בתגובה לאירוע אמיתי: בעלה לשעבר, אבי שני ילדיה, מת באופן פתאומי. הם אמנם היו גרושים אך נשארו קרובים מאוד. מותו היה מהלומה גדולה עבורה: “ניסיתי לכתוב את מה שהרגשתי, והרגשתי כמו ילדה קטנה, האובדן היה כל כך גדול. לא היה קל לכתוב את הספר הזה.” היא מודה שהתייאשה כמה פעמים אבל המו”ל שלה לא ויתר.

315 עמודים * 79 ₪

%d7%94%d7%97%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%97%d7%9c%d7%a7%d7%99-7

“האיש הרע הראשון” מאת מירנדה ג’וליי

מאנגלית: יעל אכמון

הוצאת כנרת

שריל גליקמן מאמינה ברומנים הנמשכים מאות שנים ובנשמה שעוברת מתינוק לתינוק. היא עובדת בארגון ללא מטרות רווח המלמד הגנה עצמית לנשים, וגרה לבדה. כשהבוסים שלה שואלים אם בתם בת העשרים, קלי, תוכל להתארח זמן-מה בביתה, עולמה האקסצנטרי הסדור של שריל מתפוצץ בבת אחת. אבל דווקא קלי – הפצצה הבלונדינית האנוכית והאכזרית – היא זאת שדוחפת את שריל בבריונות אל עולם המציאות, ובאופן בלתי צפוי מובילה אותה לאהבת חייה.

האיש הרע הראשון, הרומן הראשון של מירנדה ג’ולי, הוא ספר עדין, מרתק ומצחיק באופן ערמומי, גדוש אהבה אימהית עזה ופנטזיות מיניות פראיות. זהו קול עכשווי אייקוני ומקורי להרהיב.

מירנדה ג’ולי היא יוצרת סרטים, כותבת ואמנית עטורת שבחים ופרסים. סיפוריה התפרסמו בניו יורקר, בפריז רוויו ובהרפרס. ספרה “אף אחד לא שייך לכאן יותר ממך” זכה בפרס הסיפור הקצר על שם פרנק אוקונור.

272 עמודים * 94 ₪

%d7%94%d7%90%d7%99%d7%a9-%d7%94%d7%a8%d7%a2-%d7%94%d7%a8%d7%90%d7%a9%d7%95%d7%9f

“בערה איטית 2# – לבטוח בךָ” מאת מאיה בנקס

מאנגלית: אביגיל בורשטין

הוצאת קטיפה

הספר השני בסדרת המתח-הארוטית “המשך לשמור עלי”

אריאל יודעת מה הכללים ששומרים עליה. היא מקפידה עליהם מאז שהיתה ילדה: לא לספר. לא לחשוף. אבל ברגע של אימה, מול תוקף שלא יהסס לגזול ממנה את חייה, אין לה ברירה אלה לשחרר את הכוחות העל-טבעיים שהסתירה מאז ילדותה.

עכשיו, משנחשפו כוחותיה, מופיע אִיוּם גדול יותר שגורם לה לפקפק בכל מה שידעה על הוריה ועל הסודיות שבה גדלה. אבל זה קרב שלא תוכל להתמודד בו לבד.

בו דוורו, העומד בראש חברת אבטחה, רגיל לדברים יוצאי דופן. אבל כשהוא מקבל לקוחה חדשה – צעירה יפהפייה עם כישרון ייחודי – הוא מופתע מעוצמת המשיכה שהוא חש. מה שהתחיל כמשימה פשוטה יהפוך עד מהרה לאישי. בו יגלה שהוא יעשה הכול כדי להגן על אריאל. לא משנה מה המחיר האישי שישלם. אפילו במחיר לבו ונשמתו.

מאיה בנקס, סופרת אמריקאית, מככבת בצמרת רשימות רבי המכר של ה”ניו יורק טיימס” ו”יו־אס־איי טודיי”, ונמצאת במקום השלישי ברשימת סופרי הארוטיקה הנמכרים ביותר של “אמזון”. בנקס פירסמה יותר מ־50 ספרים, בהם הטרילוגיה שכנוע מתוק, פיתוי מתוק וכניעה מתוקה.

352 עמודים * 96 ₪

%d7%9c%d7%91%d7%98%d7%95%d7%97-%d7%91%d7%9a

“לא ביקשנו כנפיים” מאת ונסה דיפנבאו

הוצאת כנרת

מחברת רב-המכר שפת הפרחים

ונסה דיפנבאו שוזרת בפרוזה יפהפייה אמירות מכמירות לב בדבר אימהוּת, הגירה לא חוקית והחלום האמריקני בסיפור מטלטל על קורותיה של משפחה אחת.

ארבע־עשרה שנה עבדה לטי אספינוסה בשלוש עבודות שונות בסן פרנסיסקו כדי לפרנס את משפחתה בזמן שאמה גידלה את ילדיה – אלכס בן החמש־עשרה ולוּנה בת השש – בדירתם הקטנה שבאזור ביצות נידח ליד המפרץ. אולם עתה הוריה שבים למקסיקו, ולטי צריכה לקבל אחריות ולראשונה בחייה לתפקד כאֵם.

הטריטוריה החדשה הזאת היא אתגר עבור לטי, במיוחד עכשיו כשלוּנה מתגעגעת נואשות לסבא וסבתא, ואלכס שמתאהב בחברתו לכיתה לא מוכן לתת לאמו הזדמנות. לטי רוקמת תוכנית שתסייע למשפחתה להימלט מהשכונה המסוכנת ומעוול שובר לב שמאיים על חייהם, אבל כל טעות קטנה עלולה להרוס כל מה שנאבקה עבורו ולנתץ את תקוותיה השבריריות של משפחתה לעתיד טוב יותר.

שפת הפרחים ספר הביכורים של דיפנבאו היה רב־מכר של הניו יורק טיימס וגם בארץ (מעל עשרת אלפים עותקים בעברית) ותורגם ליותר מארבעים שפות. לא ביקשנו כנפים, גם הוא רב־מכר של הניו יורק טיימס, תורגם ליותר מ-14 שפות, והיד עוד נטויה. ונסה דיפנבאו היא אם לארבעה וחיה עם בעלה במונטריי, קליפורניה.

ונסה דיפנבאו נולדה בסן פרנסיסקו וגדלה בקליפורניה. לאחר הלימודים עבדה במלכ”רים שונים כמדריכת אומנות וטכנולוגיה לנוער בסיכון. בעקבות הצלחת שפת הפרחים, היא ייסדה ומנהלת בהתנדבות את “רשת קמליה”, מלכ”ר שמטרתו ליצור לבוגרי משפחות אומנה הזדמנויות עבודה ולעזור להם השתלב בחברה בוגרת.

עם נישואיה נסעו דיפנבאו ובעלה למקסיקו לשנה ללמוד ספרדית ולהתנדב לעזרת נזקקים. כבילוי הם טיילו בעקבות יצירות אומנות עממית: בכל סוף שבוע בחרו יצירה שמצאה חן בעיניהם מתוך ספר שקנו, ונסעו לפגוש את האומן בכפר שלו. כך היא פגשה את משפחת אוֹ­לי אוֹ­לי (Olay Olay), אומני ציור בנוצות. כשהגיעו לבית המשפחה, ציפור מתה הייתה מונחת על סף הדלת. היא שאלה את אב המשפחה, דור רביעי לאמני נוצות, לפשר הדבר. הוא אמר שאם ציפור מתה איפשהו במחוז, היא תמיד מוצאת את דרכה לסף דלת המשפחה – המשפט הזה כפי שהוא, והדמות שאמרה אותו, מצאו את דרכם ללא ביקשנו כנפים (סבו של גיבור הספר הוא מקסיקני, אמן ציור בנוצות).

331 עמודים * 94 ₪

%d7%9c%d7%90-%d7%91%d7%a7%d7%a9%d7%a0%d7%95-%d7%9b%d7%a0%d7%a4%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%a0%d7%a1%d7%94-%d7%93%d7%99%d7%a4%d7%a0%d7%91%d7%90%d7%95

“וזה נגמר באהבה – מבחר סיפורים” מאת ישראל אפרים בר-און

הוצאת ספרי מקור

ישראל בר־און, מוסיקולוג, תעשיין ואיש מסחר, מעורב בחיי האמנות בישראל, נושא בתפקידי ניהול בתזמורות, ארגוני מוסיקה קלאסית, קאמרית ותיאטרון. במקביל פועל לטיפוח זיכרון ותודעת השואה, לרבות ניהול ארגון יוצאי העיירה בילגוראיי שבפולין [העיירה המזוהה עם הסופרים יצחק בשביס זינגר, אחיו י.י. זינגר, בן־ציון תומר ורבים אחרים]. לבר-און זיקה, ומעורבות עמוקה בתרבות ושפת היידיש.

בספרו זה שוטח ישראל בפני הקורא 28 סיפורים קצרים החוצים את הגבולות שבין מציאות לדמיון. הסיפורים נכתבו מזווית ראייה אישית של המחבר, מתובלים בהומור אך גם במטענים של רגישות, סנטימנטים וגעגועים נוסטלגיים למקומות, לתקופות ולאנשים. המחבר מצייר בפנינו גלריה קליידוסקופית של דמויות, המהוות תמהיל של החברה הישראלית, על גווניה השונים.

ישראל בר־און הוציא לאור שני ספרים שנכתבו על־ידי אביו, הסופר שמואל בר־און ז״ל, ותורגמו על ידו מיידיש לעברית: ׳מרים׳ ו׳השמים שתקו׳. כמחווה של כבוד לאביו, משלב המחבר, גם בספר זה, שני סיפורים קצרים של האב – “בייניש-בער, התינוק בסלסלת הנצרים” ו”אלטר’ל, בנו של הרבי מקרשב” – שתורגמו מיידיש לעברית וחותמים את מסכת הסיפורים.

303 עמודים * 64 ₪
%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%92-%d7%95%d7%96%d7%94-%d7%a0%d7%92%d7%9e%d7%a8-%d7%91%d7%90%d7%94%d7%91%d7%94

“אדום – 50 סיפורים על אהבה ותשוקה של גדולי הסופרים בעולם” בעריכת אלישע בן מרדכי

הוצאת אסטרולוג

יוצרים רבים ראו את פסגת יצירתם בכתיבת סיפור ארוטי – סיפור שיהיה בו מתח מיני, המסעיר את הלב והנפש, אך לא ייגרר לתיאור פורנוגרפי. סופרים וסופרות אלו נמצאים בכל תרבות, בכל תקופה ובכל שפה. לאחר הצלחתו של קובץ הסיפורים הארוטיים “כחול“, אנו מביאים ב”אדום” גוון נוסף של להט האהבה ותשוקת האוהבים.

“אדום” כולל 50 סיפורים אירוטיים של גדולי הספרות העולמית: אוסקר ויילד,  פליקס סלטן, ד.ה. לורנס, סיי שונגון, ג’וי לאורי, ג’ובני בוקצ’יו, אוברי בירדסלי, רבינדראנת טאגור, צ’רלס בוקובסקי, לי יו, קזנובה, המרקיז דה-סאד ורבים נוספים. ב”אדום” מופיעים גם קטעים מתוך מדריכים ארוטיים ידועים העוסקים באהבה, מיניות וסקס טנטרי, ומספר סיפורים שנכתבו על ידי סופרות ישראליות (נילי וייל והדס קרן).

מתוך “מקדש האהבה” לאוסקר ויילד:

“… היא הצמידה שוב את שפתיה אל שלו, וכמעט ויתרה על תפיסתה. היד עלתה בגנבה במעלה רגלה, עצרה לרגע על הברכיים, מלטפת אותם; אך הרגליים שהיו לחוצות באופן הדוק זו לזו מנעו ממנה לחמוק ביניהן, ולהגיע באופן זה אל הקומה העליונה. אף על פי כן, היא זחלה באיטיות למעלה, מלטפת את הירכיים דרך הבגדים התחתונים שהיו עשויים מבד עדין, ובדרך זו, בצעדים גנובים, השיגה את מטרתה. היד החליקה אז לתוך הפתח בתחתונים, והתחילה לחוש את העור הרך. היא ניסתה לעצור אותו.

׳לא, לא!׳ אמרה; ׳אנא לא; אתה מדגדג אותי’.”

382 עמודים * 98 ₪
%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%92-%d7%90%d7%93%d7%95%d7%9d

“רק אלוהים יודע” מאת איי. וי. אולוקיטה

הוצאת אי פאבליש

“כשהייתי בן ארבע עשרה התאהבתי בנערה שקראו לה שרית. היו לה את החיוכים הכי יפים בעולם והעיניים שלה זרחו ממש כמו השמש ברגעים שהיא הכי מתעייפת. ופעם אחת, כשממש אזרתי אומץ בבית ספר העזתי אפילו להתקרב כדי להריח לה את השיער. ובלילות הייתי יושב על המיטה וחושב כמה נפלא זה יהיה אם שרית הייתה אוהבת אותי בחזרה. והייתי מרים את הראש למעלה לכיוון השמיים ומבקש מאלוהים כמו תפילה כזאת בלב, שאם הוא יגשים את המעט שאני רוצה אז אני אהיה מוכן לתת לו כל מה שהוא יבקש בתמורה. אבל הוא אף פעם לא השיב לתפילות האלו שלי וגם עם שרית מעולם לא דיברתי. והיום כשאני כבר בן ארבעים, אז אני חושב על זה מדי פעם, שכל זה קרה בגלל התקרה שהפרידה ביני לבינו.”

“רק אלוהים יודע” הוא מקבץ ייחודי, בן חמישים ושניים סיפורים קצרים המחברים ברגשות עזים של אהבה, אושר וכאב את האדם אל עצמו ואל הסביבה העוטפת אותו. סיפורים אלו, כמו רבים אחרים שטרם פורסמו, מוגשים בסגנון הכתיבה המחבק של אולוקיטה העושה שימוש בעולם דימויים עשיר ומיוחד.

בספרו הרביעי מגיש איי. וי אולוקיטה לקוראיו מנה מעורבת של רגשות עזים הנקשרים זה אל זה ויוצרים פסיפס מרהיב של תובנות ייחודיות על החיים. ספריו הקודמים של אולוקיטה: “עשרה חוקים פשוטים”, “להרוג את אלוהים” והספר “רעה”, זכו כולם לתהודה רבה בזכות התכנים והגיבורים המפתיעים, עלילות מורכבות וסגנון הכתיבה המייחד כל כך את אולוקיטה.

120 עמודים 
%d7%90%d7%95%d7%9c%d7%95%d7%a7%d7%99%d7%98%d7%94