1) מהם הספרים האהובים עלייך?

בשנות ההתבגרות שלי קראתי שוב ושוב את “שר הטבעות” מאת ג’. ר. ר. טולקין, ונדמה לי שהוא עדיין מחזיק בתואר.

ספרים שקוראים עליו תיגר מבחינתי הם “הזר” מאת אלבר קאמי, “ארבעים הימים של מוסה דאג” מאת פרנץ ורפל, “שוגון” מאת ג’יימס קלאוול ו”דון קיחוטה” מאת סרוואנטס.

שלושה פייבוריטים שלי מהשנים האחרונות: “החוחית” מאת דונה טארט, “אלינור ופארק” מאת ריינבו ראוול ו”קצין ומרגל” מאת רוברט האריס.

2) מהם ספרי הילדים האהובים עליך?

“ספר השלושה” ו”היורה השחורה”, שני הספרים הראשונים בסדרת “מחזור ארץ פרידיין” מאת לויד אלכסנדר. קראתי אותם לראשונה בגיל שלושים, כך שאולי גם מבוגרים ימצאו בהם עניין.

ספר ילדים אחר שממש הפתיע אותי לטובה הוא “היידי בת ההרים” מאת יוהנה ספירי. אציין גם את “מומו” מאת מיכאל אנדה, אף שגם במקרה שלו ניתן להתווכח אם מדובר בספר ילדים.

בגזרת הפעוטות, הכי אהבתי להקריא לילדיי את “איילת מטיילת” מאת רינת הופר.

ובגזרת המבוגרים הצעירים (YA) – טרילוגיית “חומריו האפלים” מאת פיליפ פולמן.

18427

3) מה הספר האחרון שקראת?

בפרינט, קראתי במקביל את “יער” מאת מעין רוגל ואת “לרוץ עם סוסי הפרא” מאת מיכל שלו (אני ממליץ על שניהם, דרך אגב). באודיו, האזנתי ל”אנחנו” מאת דיוויד ניקולס (מומלץ קצת פחות). כרגע, אני קורא בפרינט את “מלאכים באופק” מאת מרב זקס-פורטל ואת “כמעט שם” מאת רועי סלמן, ומדי פעם גם מציץ בקינדל באוטוביוגרפיה של מוריסי.

981469

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

ניסיתי לקרוא את “דולי סיטי” מאת אורלי קסטל-בלום, שנחשב לקלאסיקה ישראלית, ופרשתי בשלב מוקדם יחסית. אותה תופעה קרתה לי עם “עם אורז לא מתווכחים”, אוסף הסיפורים הקצרים שלה. זה לא אומר שהם לא טובים, כמובן, פשוט לא הצלחתי להתחבר אליהם.

200px-Dolly_City_2007

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

“נתב”ג” מאת יואב כ”ץ. בגלל שמו אולי חושבים שמדובר בספר טיסה, ומבחינות מסוימות הוא באמת כזה, אך הוא בקלות המותחן הכי טוב שקראתי בעברית. אני עדיין מקווה שיום אחד הוא יהפוך לסרט.

natbag

6) מיהם הסופרים האהובים עלייך?

הסופר האהוב עליי הוא לויד אלכסנדר. מעולם לא נתקלתי ביכולת כמו שלו “להושיט יד לקורא” ולהזמין אותו להצטרף אליו להרפתקה מופלאה.

חלק מהסופרים האחרים כבר הוזכרו – ג’. ר. ר. טולקין, אלבר קאמי, ג’יימס קלאוול, פ. ג’. וודהאוס, ג’ורג’ אורוול, טרי ברוקס, ג’ורג’ מרטין, וניק הורנבי בצעירותו. מבחינת ספרות מקור, הסופרים המועדפים עליי הם לאה איני, סמי מיכאל, אלי עמיר, עמוס עוז ודויד גרוסמן.

quote-fantasy-is-hardly-an-escape-from-reality-it-s-a-way-of-understanding-it-lloyd-alexander-42-13-35

7) ספר שנתן לך השראה?

“הקוד של בני ווסטר” מאת פ. ג’. וודהאוס. בניגוד לקולנוע ולטלוויזיה, מצבה של הקומדיה בספרות העולמית (ובטח המקומית) בכי רע, אך ספריו של וודהאוס הם דוגמה לכך שאפשר גם אחרת, והוא זה שגרם לי “לקחת את ההומור ברצינות”. מדובר בספר הכי מצחיק שלו בעיניי, וניתן לקרוא אותו בחינם (!) בעברית.

קיבלתי את ההשראה לכתוב רומן הרפתקאות מודרני מספרי הרפתקאות קלאסיים סוחפים כמו “שלושת המוסקטרים” מאת אלכסנדר דיומא האב, “מכרות המלך שלמה” מאת הנרי ריידר הגרד ו”מיכאל סטרוגוב” מאת ז’ול ורן.

CodeWoosters

8) ספר עיון מומלץ?

“האדם מחפש משמעות” של ויקטור פראנקל. בתור אדם לא דתי, הטקסט של פראנקל הוא אולי הדבר שאני הכי קרוב להאמין בו.

16512

9) מהם ספרי ה-“גילטי פלז’ר” האהובים עליך?

ספרי פנטזיה הירואיים לנוער כמו טרילוגיית “רשומות רומח הדרקון” מאת מרגרט וייס וטרייסי היקמן, או רביעיית “הירושה” (אראגון) מאת כריסטופר פאוליני. הם אולי נוסחתיים וקצת אינפנטיליים, אבל איזה כיף לקרוא אותם!

 רשומות רומח הדרקון yrhkudhv

***

המלך צ’ינגיס הראשון הוא ספרו השני של יונתן ילון, שנולד בדרום אפריקה בשנת 1978. בהיותו בן עשרים וארבע בלבד התפרסם ספרו הראשון, קובץ הסיפורים אהוב על בנות. חמש שנים מאוחר יותר התפרסם אושר בלי גבולות, משחק מחשב עלילתי פרי מקלדתו הקודחת, שנבחר כמשחק המחשב הישראלי הטוב ביותר בכל הזמנים. יונתן מתגורר ברעננה עם אשתו, שני ילדיו, כלב וארנבת. בזמנו הפנוי, כשאינו כותב ספרים או חוקר את תולדותיהם של המשובחים שבדיקטטורים, הוא משמש סמנכ”ל שיווק בחברת היי-טק וכותב את הבלוג ביקורות ספרים לממהרים.

לעמוד הפייסבוק של הספר לחצו כאן.

עוד על הספר:

דיקטטורים. חייבים לאהוב אותם. הם משוכנעים שאין כמוהם דודים חביבים וטובי לב לצאן מרעיתם הפועה בהערצת אין קץ. ואם מדי פעם יש להעניש אזרח סורר שסטה מדרך הישר ולהעביר אותו (בכאב רב, כמובן) אל העולם הבא, נו… אם אין ברירה אז אין ברירה.

יונתן ילון, סופר צעיר ורענן המתגורר ברעננה, הוא גם חובב דיקטטורים ותיק, שחקר במשך שנים את מיטב הדיקטטורים שהיה לעולם להציע, וזיכך את כולם לדמותו של המלך צ’ינגיס הראשון, דיקטטור חביב באמת השולט ביד רמה (אך חביבה) על ממלכת צ’ינגיסטן, השוכנת אי שם בערבות מרכז אסיה. רק לדבר אחד לא התכונן הדיקטטור האסיאתי החביב: מפגש עם דמות מהעבר שמגיעה לבקרו היישר מלבה הפועם של הציוויליזציה המערבית: העיר ניו יורק. והמפגש בין שתי דמויות אלה ינתץ מוסכמות, ישנה גורלות ויצית אהבות, כי אין כמו דיקטטורה קטנה וחביבה כדי לגרום לפשוטי עם ודיקטטורים כאחד להגיע לתובנות חדשות. בערך.

המלך צ’ינגיס הראשון הוא ספר ישראלי חדש, רומן הרפתקאות פרוע, סאטירי ונשכני, המשלב סוגיות אקטואליות בהרפתקה קומית מסחררת שלא תוכלו להניח מהיד, מאת אחד הקולות המקוריים ביותר בספרות הישראלית העכשווית.

hamelech cover