1) מהו הספר האהוב עליך?

הטרילוגיה הקהירית מאת נגיב מחפוז בתרגום סמי מיכאל. חזרתי מביקור בקהיר ממש לפני המהפכה וחיפשתי מיד בכל חנויות הספרים המשומשות בירושלים. רק שטיין התאמץ והשיג ליאת כל חלקי הטרילוגיה. אהבתי את צליליה וסמטאותיה של קהיר. הצטמצמתי עם אמינה האישה הכלואה בביתה, הממתינה בכל אשמורת שלישית לשיבתו של בעלה ממועדוני המוסיקה והחשק לחלוץ נעליו בהכנעה גמורה. אהבתי את אירועי ההיסטוריה המחלחלים לתוך הסמטאות ומשם אל תוך הבתים.
collage1

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך? 

חייל הבדיל מאת האנס כריסטיאן אנדרסן. אני זוכרת את הספר המאוייר שבו הבטתי שוב ושוב באותו חייל בדיל אומלל שלא רק איבד את רגלו, אלא גם, לרוע מזלו נפל. עקבתי אחר דרך התלאות שלו, הסיפור ריתק אותי בגלל השאלה המרחפת והדוחקת: מה יקרה לו בסופו של דבר? האם ימצא מנוח?

670428

3) מה הספר האחרון שקראת?

דודי נפוליאון מאת איראג’ פזשכזד. בצורה גאונית והרחק מעיר הולדתי כפר סבא, הצליח פזשכזד לתאר את החברים של הורי ומשפחותיהם, את קהילת יוצאי איראן שיכולים לשלם את כל הונם, רק לא להיתפס באקט “לא מכובד” ואיך אפשר בשל נפיחה שמתקשים למצוא את בעליה – להחזיק עמודים שלמים של צחוק.

962700

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

הזקן והים מאת המינגווי. בעיני המלחמה של האדם עם אנושיותו ועם אנושיות הזולת מטלטלת ומעניינת הרבה יותר ממלחמה גברית ‘אמיצה’ עם איתני הטבע.

1615

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

ירח מלא מאת מולינה שהצליח לתאר בצורה נדירה את הכאב האינסופי של משפחת הקורבן שאותה לא תנחם תפיסת הרוצח שאותו אפשר למצוא על פי האשמה שבעיניו.

ירח_מלא(2)
6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

דויד גרוסמן שכתב שניים מהספרים האהובים עלי, אהבתי את תיאורו המזוקק את האובדן בספרו נופל מחוץ לזמן ותאור של אשמה בצורה כל כך מצחיקה בסוס אחד נכנס לבר.
32789410100099490760no
7) ספר שנתן לך השראה?

חמדת מאת טוני מוריסון. בספרה נטלה מוריסון דרת אירועים היסטוריים ובדויים איומים, מההיסטוריה הנוראית של העבדות ועימתה את הקורבן איתם ועם השדים שלו ששבים ומציפים.

4335
8) ספר עיון מומלץ?

על הקדושה מאת רודולף אוטו. הספר הצליח להסביר לי בצורה כל כך פשוטה ועמוקה מהי החוויה הרליגיוזית.

28535

***

דליה כהן קנוהל, סופרת ודוקטור לספרות ותיאטרון. כתבה עד היום שלושה מחזות ושני ספרים. בשנה האחרונה ראה אור ספרה “מעבר מנדלבאום” (הוצאת כרמל). 

לעמוד הספר באתר ההוצאה לחצו כאן

עוד על הספר:

מעבר מנדלבאום” הוא רומן ישראלי המתרחש בשנות החמישים. בשעה שהמדינה חוגגת עשור, ומחפשת גיבורים להתגאות בהם, מתפרסמת ז’קלין כהן היפה בעקבות כתבה בעיתון. היא נחשבת לאחת מעשר העולות החדשות המצליחות – כל שידוע עליה הוא שהיא ילידת צרפת, דוקטורנטית ומורה לצרפתית באוניברסיטה העברית. בראיון עם העיתונאית הנמרצת גליה, מתגלה הגיבורה כבעלת עבר מפואר, לוחמת ללא חת שהייתה חברה במחתרת נגד הנאצים בדרום צרפת. בכתבה נחשפו סיפורים על ארץ הולדתה וחינוכה ועלייתה ארצה. הכתבה, שפורסמה בהבלטה בעיתון פופולרי, מעוררת עניין בגידי, צבר נאה ממוצא ירושלמי גאה, בנה של בעלת הבית של ז’קלין. עד מהרה ניצתת האהבה והוא הופך לבן זוגה, אלא שכאן קורה הבלתי נמנע, כשגם אחיו יהורם מתאהב בה. המאבק על אהבתה נמשך באותו אביב של שנת 1958 וכל אותו זמן מצליחה ז’קלין להסתיר את סוד עברה, את זהותה האמתית. משולש רומנטי זה מגיע לרגע המבחן כאשר נחשפים פרקים בעברה אותם הסתירה.

ז’קלין בורחת לצרפת: מה עובר עליה עד שובה לארץ בשנות השישים? מדוע נעצרה ונכלאה בירושלים? מה עשתה במעבר מנדלבאום בדרכה לרובע הנוצרי בעיר העתיקה, ארבע שנים לפני מלחמת ששת הימים?

סיפור חייה של ז’קלין שופך אור על ישראל בעשור שקדם למלחמה: תל-אביב הקטנה; ירושלים החצויה; יחסי מזרח ומערב.

עטיפה גדולה מעבר מנדלבאום