1) הסופר והמחזאי סלמאן נאטור מת בגיל 66 (עברית)

2) חיי מדף – הטור השבועי שלי בוואלה שמביא חדשות מרחבי העולם. והשבוע: “הרומנים הנפוליטנים” של אלנה פרנטה יהפכו לסדרת טלוויזיה באיטליה; מחקר חדש מצא: 92 אחוז מהסטודנטים מעדיפים ספרים מודפסים על פני ספרים דיגיטליים; מרגרט אטווד, ג’.מ קוטזי, אורסולה לה גווין וסופרים אחרים יוצאים נגד הפרת זכויות יוצרים מצד גוגל; “הארי פוטר והילד המקולל” בראש רשימות רבי המכר; סופרת הנוער המצליחה קסנדרה קלייר מואשמת בפלגיאט; סמוך על סול – גרסת הספר; מחאות ברפובליקה הדומיניקנית בעקבות ההחלטה להעניק את פרס יורנה לסופר מריו ורגס יוסה ועוד (עברית)

3) ספרים חדשים שיצאו השבוע (עברית)

4) פרס יוקרתי ביפן ל”The Divine” – רומן גרפי מאת בועז לביא, אסף חנוכה ותומר חנוכה (עברית)

5) גאווה ישראלית: רני גרף (מו”ל הוצאת גרף) נבחר להיות אחד מחמשת השופטים בועדת פרס הפנטזיה העולמי. זו פעם ראשונה שנבחר שופט מישראל (ובאופן כללי נדיר שבוחרים לועדת הפרס שופטים ממדינות שאינן דוברות אנגלית (עברית)

6) סדרת טלוויזיה חדשה של המומינים תופק ע”י יוצרי “הגשר” (אנגלית)

7) עמוד פייסבוק סאטירי חדש – “אל תתנו להן עטים” – שבו מנסים (או מנסות) לצחוק על ההתעלמות של בני ציפר ממשוררות וסופרות (עברית)

8) גילי בר-הלל סמו כותבת את כל מה שהיא יודעת על ה”ספר החדש” בסדרת ספרי הארי פוטר (עברית)

9) השבוע בקורא בספרים: ביקורת שלי על הספר “גיבור דורנו” מאת מיכאיל לרמונטובסיפורים מן הפרובינציה: בעלי חנות הספרים “מילתא” ממליצים על ספריהם של אלן בנט וקרסמן טיילורהשאלון עם המו”לית דניאלה די-נורסיפור קצר – “עצים” מאת דנה חפץאיציק חנונא, חירש-עיוור, כותב על מפגש עם הסופר עמוס קולק (עברית)

10) [דרך תמי אילון אורטל] התקשורת דוברת האנגלית עסקה לאחרונה לא מעט בהחלטה של הסופרת ג’ומפה להירי לעבור לכתוב באיטלקית בלבד. בסרטון הקצר הזה להירי מדברת על כך (וידאו, אנגלית)

 

11) הספרים הטובים ביותר על מסעות בזמן (אנגלית)

12) טל מרמלשטיין (ישראל היום) על 4 תערוכות קומיקס שנפתחות השבוע בחולון (עברית)

13) השבוע ציינו 53 שנים למותה של סילביה פלאת, ומגזין ניו ריפבליק החליט לפרסם מתוך הארכיון שלו ביקורת שנכתבה על הספר בשנת 1971 (אנגלית)

14) ראיון המתרגמת של רוברטו בולניו לאנגלית (אנגלית)

15) דניאל קרייג לוהק לסדרת הטלוויזיה Purity על פי ספרו האחרון של ג’ונתן פראנזן (אנגלית)

16) ועוד ג’יימס בונד וסופר מפורסם – פירס ברוסנן ישחק בסרט חדש על פי הספר “מעבר לנהר ואל בין העצים” של ארנסט המינגווי (אנגלית)

17)  נטע הלפרין (ישראל היום) בראיון עם הסופרת פיונה מאזל (עברית)

18) מאמר בשבחם תיאורים קשים ודוחים בספרות (אנגלית)

19) כתבי יד מיוונית עתיקה תורגמו לאחרונה לאנגלית והם חושפים כל מיני פרטים על האימפריה הרומית (נכתבו במאה ה-2 וה-6 לספריה) (אנגלית)

20) הצצה לגירסה המאויירת החדשה של “לוליטה” מאת נבוקוב (תמונות, אנגלית)

007_lta

 

21) מירי פרקס (היקס) על הספרים הכי מסתוריים בעולם (עברית)

22) זה לא בדיוק ספרות, אבל עדיין בתחום הכתיבה – מריל סטריפ החליטה לממן (שוב) ריטריט בן 4 ימים שיוקדש לכתיבת תסריטים וישתתפו בו רק נשים מעל גיל 40 (אנגלית)

23) “20 אלף מיל מתחת למים” של ז’ול ורן יעובד לסרט (אנגלית)

24) חנות ספרים בהרווארד החליטה לייחד השבוע שטח שבו הקונים מוזמנים ל”בליינד דייט עם ספר”. הספרים עטופים בנייר חום כדי שלא יראו את הכריכה, וכולם מומלצים ע”י הצוות, אבל הקונים לא ידעו איזה ספר הם קונים. הכל על בסיס “אל תשפוט ספר לפי הכריכה” (אנגלית)

25) הסופר נתן אודנהיימר ממליץ על חמישה ספרים שעוסקים במערכת היחסים המורכבת שבין גברים למוות (עברית)

26) ראיון קצר בכלכליסט עם המאיירת איה גורדון-נוי (עברית)

27) עדי זליכוב רלוי כותבת עבור הפנקס על שש יתומות ג’ינג’יות מהספרים (עברית)

28) זה אמנם פוסט ישן אבל נתקלתי בו השבוע – על איסוף ספרי פופ-אפ (מה התרגום לעברית?) (אנגלית)

29) אלן גינזברג כתב שיר בהשראת המועמד לנשיאות ארה”ב ברני סנדרס (אנגלית)

30) ולסיום – כפי שנכתב בתחילת הרשימה הזו, הסופר סלמאן נאטור הלך לעולמו השבוע בגיל 66. לזכרו אשים כן את הראיון שערך איתו לפני כשנה קובי מידן בתוכנית “חוצה ישראל” בחינוכית (וידאו, עברית)