ידע על ספרים חדשים אפשר לשלוח למייל הבא תחת הכותרת “ספרים חדשים” ושם ההוצאה: korebasfarim@gmail.com


רסלינג

הזר המקומי

גילומי כלאיים בפרוזה הישראלית החדשה 

אילת שמיר

כלאיים (Hybridity) הוא מושג מודחק בדיון על החברה, התרבות והספרות הישראלית. ספר זה עוסק במושג הכלאיים, בגנאולוגיה התרבותית שלו, במהותו ובמאפייניו; הוא מציע אותו כפריזמה לקריאה בשלוש יצירות מהפרוזה הישראלית החדשה: “חסות” (1977) מאת סמי מיכאל; “ערבסקות” (1986) מאת אנטון שמאס ו”הכלה המשחררת” (2001) מאת א”ב יהושע.

יצירות אלה מגלמות בעצם מהותן את חוויית הכלאיים התרבותיים שמתקיימים בין החברה היהודית לערבית, וניתן בהן ביטוי לדואליזם הלשוני והחברתי המאפיין את החוויה הזאת. כוחות משיכה ודחייה פועלים בין שתי החברות, והדואליזם גורם לקונפליקט פנימי ובה-בעת מאפשר הזנה הדדית. לצד ביטויים של חרדה, נבדלוּת ודחייה מפני המיעוט האחר, אשר נתפס לא פעם כ”זר מקומי” השוכן בתוכנו, מתקיימות בעוצמה לא פחותה משאלות של מיזוג, משיכה ואינטימיות ארוטית, משאלות פורעות-סדרים שמשמען טשטוש גבולות וחצייתם.

מיהו ה”זר המקומי”? מהו קולו? מה מקור כוחו? מהו אותו “שלישי ישראלי” היברידי? מה עשוי להיות המבע הספרותי ההולם עבורו?

ד”ר אילת שמיר היא סופרת, ראש החוג לספרות דרמה ומבע יצירתי במכללה האקדמית אורנים. ספרה “גנסין 3” ראה אור בהוצאת “עכשיו” (1999). ספר משותף לה ולנסים קלדרון, “בזמן מלחמה”, ראה אור בהוצאת כנרת (2002). ספרה “פסנתר בחורף” ראה אור בהוצאת עם עובד (2007), זכה בפרס וינר לעידוד יצירה עברית, בפרס היצירה על שם ראש הממשלה, היה בין חמשת המועמדים הסופיים לפרס ספיר בשנת 2008 וזכה לשבחים בצרפת. ספרה “המיטה שאתה מציע בעצמך” ראה אור בהוצאת עם עובד (2014) וזכה בפרס רמת גן לספרות.

ayelet_shamir_con_front-page-001


ספרי עליית הגג וידיעות ספרים

חוש הומור וסיפורים אחרים

מאת דיימון ראניון

מאנגלית: מולי מלצר

סיפורי ברודוויי הידועים של דֵיימוֹן ראניוֹן, אשף הסיפור הקצר הניו-יורקי, שהיו קריאת חובה לכמה וכמה דורות של קוראים בישראל, חוזרים אל מדף הספרים בעברית בתרגום חדש, עדכני ורענן. בסגנון ה”ראניוֹנֶזי” הכל-כך מיוחד שלו, שמסַפּר בלשון הווה כל מה שקרה בעבר, דיימון ראניון מביא אלינו גלריה רחבה של טיפוסים מן העולם התחתון של ארצות-הברית ומחיי הלילה של ברודוויי בשנות העשרים, השלושים והארבעים של המאה ה-20, שנות היובש ותקופת השֵפֶל הגדול בכלכלה האמריקאית.

מופעי הבידור, פרשיות האהבה, משחקי הקלפים, ההימורים במירוצי הסוסים ובתחרויות הספורט, הברחת המשקאות, חיסולי החשבונות בין הגנגסטרים – כל אלה נשזרים לסידרה של סיפורים מלאי הומור, שתמיד-תמיד מפתיעים בסיום הלא-צפוי שלהם.

70 שנה לאחר מותו של דֵיימוֹן ראניוֹן, סיפורי ברודוויי שלו ממשיכים להצחיק ולרגש מיליוני קוראים בעולם. ועכשיו שוב בעברית. הנאה צרופה.

חוש הומור וסיפורים אחרים / דיימון ראניון. מאנגלית: מולי מלצר 415 עמודים. מחיר: 78 ₪

חוש הומור. דף ספר


רם הוצאה לאור

גם לבוקרות יש רגעים קודרים

מאת טום רובינס

מאנגלית: ברוך גפן

גם לבוקרות יש רגעים קודרים הוא רומן תקופתי על־זמני, המתאר עידן שהשתנו בו התפקידים הקלסיים של נשים ושל גברים. זהו סיפור על חופש – חופש תנועה, חופש מיני, החופש לחלום ולהגשים – ועל מחירו. זהו סיפור על ייחודיוּת ושונוּת, על ידידוּת ואהבה ועל ריחות גוף והמלחמה בהם, וכל אלה כתובים בשפה מקורית, חכמה ומשעשעת, פרועה ומרוסנת, מוּדעת לעצמה וזורמת כתודעה.

טום רובינס, אחד הסופרים האמריקנים המשעשעים והמקוריים ביותר, כותב ברוח סוף שנות החמישים ותחילת שנות השישים, רוח אווירת הנדודים המשוחררת שהיטיבו לתאר אושיות תרבות אמריקניות אגדיות כמו ג’ק קרוּאק, בוב דילן ואלן גינסברג. זו הייתה תקופה בין שתי מלחמות רעות במזרח הרחוק, תקופה שבה אמריקה התנסתה בסמי הזיה ובמין חופשי והשתחררה מן העידן האפור של הנשיא אייזנהאואר.

בגם לבוקרות יש רגעים קודרים רובינס אוסף כמה מאותם גיבורי חלום עלומים שהובילו לתרבות ווּדסטוק: יפהפייה מגודלת אגודלים וחובבת טרמפים, מנהיג רוחני סיני שהוא דווקא יפני ומאוד לא מעוניין בתלמידים, רוזנת שהיא רוזן, אינדיאני עירוני אסתמטי, וכמובן חבורה של בוקרות נועזות בלב המדבר. אל כל אלה מצטרפים להקת עגורים נדירה, חבורת סוכני חרש, פסיכיאטר טוב ומיטיב ושאר דמויות, הזויות יותר או הזויות פחות. ספר מבריק, מַחכים ומגרה מחשבה.

גם לבוקרות יש רגעים קודרים/ טום רובינס 416 עמודים. מחיר: 68 ₪

גם לבוקרות יש רגעים קודרים. העטיפה


ספרי עליית הגג וידיעות ספרים

מרכבת היהלום

מאת: בוריס אקונין

מרוסית: יגאל ליברנט

מרכבת היהלום מורכבת משתי יצירות – הנובלה לוכד השפיריות והרומן בין השורות – המתרחשות במקומות שונים ובתקופות שונות, ועם זאת קשורות זו לזו קשר הדוק ומפתיע.

עלילת הנובלה לוכד השפיריות, הקרויה בשמו של שיר הַייקוּ קלסי, מתרחשת בקיסרות הרוסית בימי מלחמת רוסיה-יפן (1905-1904). אראסט פטרוביץ’ פנדורין שב למולדתו כדי למלא את חובתו הפטריוטית, ומופקד על אבטחתה של מסילת הרכבת הטרנס-סיבירית, עורק התחבורה היחיד – והפגיע עד מאוד – של רוסיה אל החזית המדממת שבמזרח הרחוק. מולו ניצב יריב רב-תושייה ועתיר כישורים, רצחני מאין כמוהו, הדומה לפנדורין ביותר מתכונה אחת…

הרומן בין השורות לוקח את הקורא אל הקיסרות היפנית המתחדשת של שנת 1878, מספק תשובות מפתיעות לשאלות שנותרו פתוחות לאחר קריאת הנובלה, ומשלים את “השנים החסרות” של פנדורין – שנות השליחות הדיפלומטית שלו בארץ השמש העולה. שם פותר הגיבור שלנו תעלומות בלשיות, רוכש חברים לחיים, מתאהב בעלמות חן אקזוטיות, מסכל מזימות פוליטיות, לוקח חלק במאבקים בין מעצמות קולוניאליות, נלחם במתנקשי הנינג’ה המסתוריים ואף לומד את אומנותם הסודית.

ובסיום הרומן, אפילו קוראיו האדוקים ביותר של אקונין יישארו פעורי פה!

בוריס אקונין הוא פרופ’ גריגורי שלבוביץ’ צ’חרטישווילי, יהודי, יליד גרוזיה חוקר ספרות, מתרגם ויפנולוג. לפני זמן מה הודיע אקונין כי ספרי “תיבת פנדורין” יעובדו כסדרה לטלויזיה הבריטית ושהוא מפסיק לכתוב את סדרת הבלש ויתמקד מעתה בכתיבת הפרוייקט רב הכרכים “תולדות המדינה הרוסית”. אקונין כואב את גורלה של רוסיה והוא חוזר אחורה בנסיון להבין איך הכל התחיל וכיצד הם הגיעו למצב הנוכחי.

מרכבת היהלום, הספר החדש, הוא מחווה ספרותית עצומה ל”שוגון” של קלאוול והוא רחב יריעה, מצחיק, קוסמופוליטי ואכזרי למדי – שילוב שבידי האומן של אקונין מבטיח הנאה צרופה לכל קורא. כל ספרי הסדרה “תיבת פנדורין” הם מחווה לספרות הקלאסית של שנות העשרים ופנדורין הוא שלוב של ג’נטלמן בריטי, אינטלקטואל רוסי וסמוראי יפני.

מרכבת היהלום / בוריס אקונין. מרוסית: יגאל ליברנט. 750 עמודים. מחיר: 98 ש”ח

מרכבת היהלום. עמוד ספר


כנרת זמורה-ביתן

הצופן הנוצרי באמנות

מאת אפי זיו

הנצרות היא הנושא המתואר ביותר ביצירות האמנות מאז הופעתה על במת ההיסטוריה. יצירות אלה קיימות בכל מקום שבו חיו וחיים מאמינים נוצרים – בכנסיות, במנזרים, במוזיאונים, בכיכרות, ברחובות ובגנים. ההתפעלות מהן חובקת כול, אך הבנתן ומלאכת זיהוי הדמויות והסצנות קשות אף לנוצרים עצמם, ויתרה מכך: לבני דתות אחרות, אשר אינם מכירים את הסיפור הנוצרי על בוריו. ההנאה האסתטית מהן מלווה לעתים בתסכול בשל אי־ההבנה של הסיפור המתואר והקשרו.

ד”ר אפי זיו מנחה את הקורא צעד אחר צעד באופן שיטתי וממצה כיצד להבין את המתואר ביצירה ולזהות את הדמויות המופיעות בה ואת הסיפור שמאחוריהן. מטרתו של ספר זה להיות כלי עזר ראשון במעלה להבנת היצירות ולזיהוי המתואר בהן. אין זה ספר על הדת הנוצרית, כל תכליתו לתת לקורא כלים פשוטים להבנת יצירות האמנות מהיבטי זיהוי הדמויות והבנת הסצנה. הטקסט המובא בספר רלוונטי רק בהקשר של יצירות אמנות. היצירות הרבות המובאות בו מסייעות להבין כל יצירה אחרת שעוסקת בנושא.

לראשונה יוצא לאור בישראל ספר מרהיב ורחב יריעה שבאמצעותו כל חובב אמנות יוכל לפענח יצירות אמנות העוסקות בתנ”ך ובנצרות. מטרתו לאפשר לצופה לזהות את היצירה שלפניו ולהבין אותה.

הצופן הנוצרי באמנות סוקר את התפתחות האמנות הנוצרית, הכוללת כמובן את התנ”ך, תוך כדי הצגת הדמויות החשובות ותיאורן ביצירות האמנות. בשפה קולחת מתאר הספר את האירועים והדמויות מהיבט אחד ויחיד – יצירות האמנות העוסקות בהם. בספר כללים פשוטים אשר על פיהם אפשר ללמוד לזהות את הדמויות ואת הסיפור בכל יצירה העוסקת בנושא.  הספר ערוך לפי נושאים ובו יותר מ-600 תמונות.

מחיר:  128  ₪ , 383 עמ’.

הצופן הנוצרי


אופוס

קו בחול

מאת ג’יימס באר 

100 שנה להסכם סייקס-פיקו

תרגום: בועז וייס, עריכה מדעית: פרופסור אלי פודה, עיצוב עטיפה: יפה נוימן, 445 עמ’, 82 ש”ח

בשנת 1916 הגיעו שני גברים להסכם סודי לחלוקת המזרח התיכון  ביניהם.

סר מארק סייקס היה פוליטיקאי בריטי עם חזון, פרנסואה ז’ורז’ פיקו היה דיפלומט צרפתי שנטר טינה לבריטים. הם שרטטו קו בחול מחופי הים התיכון עד לגבול פרס, ויחדיו יצרו מחדש את מפת המזרח התיכון, בהעניקם לבריטניה מנדט לגבי פלשתינה א”י ,  עבר הירדן ועירק ולצרפת מנדט לגבי לבנון וסוריה. בשלושים השנים שלאחר מכן התפתח ההסכם לסיפור מכוער של אלימות ותכסיסים פוליטיים חשאיים. הסיפור מובא כאן בעזרת צוות מפואר של פוליטיקאים, דיפלומטים מרגלים וחיילים, וביניהם ת’ א’ לורנס וינסטון צ’רצ’יל ושארל דה-גול.

ג’יימס באר מגולל סיפור מרתק של יריבות בין בריטניה וצרפת על שליטה במזרח התיכון ועל האופן השרירותי והאקראי שבו התקבלו החלטות גורליות. באר נעזר במסמכים שנחשפו לראשונה מהארכיונים של המודיעין הצרפתי והבריטי ומצייר בצורה שופעת חיים את מלחמת התככים והריגול החשאית והקטלנית שהתנהלה בין שתי המעצמות.

קו בחול כריכה


דביר

אריק – חייו של אריאל שרון

מאת דיוויד לנדאו

אריק – חייו של אריאל שרון הוא הביוגרפיה המעמיקה והמקיפה ביותר של אריאל שרון, הפוליטיקאי והמצביא הדרמטי ביותר, ואחד המרשימים ביותר, בישראל של ארבעים השנים האחרונות. חייו של אריאל שרון ותולדות ישראל המודרנית שלובים אלה באלה. כמפקד בצה”ל מיום הקמתו ב-1948, השתתף שרון במלחמת העצמאות, מילא תפקידים מכריעים במבצע סיני ובמלחמת ששת הימים, וספר זה זוקף לזכותו את שינוי המגמה במלחמת יום הכיפורים.

לאחר פרישתו מהצבא הפך שרון למנהיג פוליטי וכיהן בממשלות רבות. כהונתו הבולטת ביותר היתה כשר הביטחון במלחמת לבנון הראשונה, שוועדת החקירה לאירועי סברה ושתילה הטילה עליו “אחריות אישית” לפריצתה. כגנרל וכפוליטיקאי הוא הוביל את בנייתן של התנחלויות ישראליות בשטחים הכבושים בגדה המערבית ובעזה, אך כראש ממשלה הוא ביצע מהפך דרמטי, כשניצח על ההתנתקות החד-צדדית מרצועת עזה. 

דיוויד לנדאו משרטט ביד אמן את השינוי המפתיע שעבר על שרון, ומשלב בין דיווח בלתי אמצעי של עיתונאי לבין ניתוח בלתי תלוי של היסטוריון. שרון לקה בשבץ בינואר 2006 ונותר במצב צמח עד לפטירתו כעבור שמונה שנים, ב-2014. ביוגרפיה זו מגוללת את חייו של מי שנחשב בעיני רבים לגדול מצביאיה ומדינאיה של ישראל, וממחיש כיצד מנהיגותו של שרון שינתה את פניה של ישראל, וכיצד השינוי באופייה של החברה הישראלית עיצב את השקפותיו.

דיוויד לנדאו (2015-1947) היה עיתונאי ישראלי, ערך וכתב ב”ג’רוזלם פוסט”, שימש עורך העיתון “הארץ” בין השנים 2008-2004 וייסד את המהדורה האנגלית של העיתון.

מחיר:  78 ₪ , 479 עמ’.

אריק - חיו של אריאל שרון


רסלינג

בין האינטימי לאנונימי

מבט סוציו-תרבותי על תל אביב

איתן מכטר / אביטל מאיה מכטר 

ספר זה מבקש לתרום לשיח סוציו-תרבותי על העיר העברית-הקוסמופוליטית הראשונה, שיח שעשוי לשמש חלופה לעולם התוכן הכלכלי השגור ביחס לתהליכים אורבניים. הניסיון לפענח את סוד הפיכתה של העיר העברית הראשונה לכדי “עיר עולם” ייעשה באמצעות בחינת הייחודיות של התרבות והאתוס התל אביביים בזיקה לנורמות קיום אוניברסליות. הדיון החברתי-תרבותי מציג את המתח בין רציונליות לתשוקה אשר עליו מתבסס הקפיטליזם המאוחר, כל זאת לצד הצגת ביטוייו של מתח זה בזירה העירונית, הכללית והמקומית – הן בכיבוש המרחב על ידי ההון והן בעיצוב תודעה וסגנון צרכני מחופצן.

רב-תרבותיות ודחיסות הם מאפיינים אורבניים מובהקים התורמים לעשייה עירונית המבוססת על פתיחות, יצירתיות, חדשנות ותחכום, אבל גם משקפת מופעים של התכנסות וניכור. תהליך האינדיבידואציה משמש ציר מרכזי בתרגום הסובייקט הרציונלי לנושא תשוקה צרכנית פרי השיטה הקפיטליסטית. האינדיבידואציה ותהליך המיתוג העצמי מצמיחים צורות מגוונות של זהות וסגנון ייחודיים ודינמיים, אך מכבידים על בניית יחסים מבוססי רגש ומחויבות. “הקהילה השכונתית” מוצעת בספר זה כפתרון אפשרי לאנונימיות ולאינסטרומנטליות של היחסים הבין-אישיים, פתרון המאפשר קיום יחסים בין-אישיים בכרך ללא פגיעה באופי הדינמי של ההשתנות והמגוון, אגב יצירת גרעין יציב, טריטוריאלי או וירטואלי.

הפרק החותם את הספר דן באתגר הרוחני של העיר הגדולה להצמיח מתוכה ביטויים של “חירות קשה” לאור תפיסתו של לוינס, כתחליף ל”פיצול” הסובייקט והניכור העצמי המאיימים על הנפש העירונית.

ד”ר איתן מכטר הוא חוקר ומרצה לסוציולוגיה של התרבות במרכז האקדמי ויצו בחיפה, במכון הטכנולוגי בחולון ובפקולטה לאמנות במכללת סמינר הקיבוצים. ד”ר אביטל מאיה שימשה מרצה לחינוך יצירתי במכללת חמדת הדרום.

eytan_machter_con_front-page-001


רסלינג

הלם הלא-צפוי

שאלות על מעשה האמנות

חובב רשלבך ואסף רומאנו

הניסיון מלמד שלמבט הראשון על מושא אהבה אפשרי יש חשיבות מכרעת, הן ביחס לחוויית המפגש והן ביחס לגיבוש הרגש כלפיו. הספר שלהלן מבקש לשאול מחדש: כיצד יש להבין מבט כזה כשפוגשים עבודת אמנות שמטרתה לייצר התנגדות – אף על פי שהיוצר שואף להכרתה התרבותית? אשר על כן הספר עוסק בגורלו של מבט על מעשה-אמנות; מבט שנתקל בהתנגדות היצירה לסיפוק תשוקתו הראשונית; מבט שמתנגש עם סירובה להעניק הנאה ויופי לשמם; מבט שנקלע למצב של חוסר יכולת לקבוע לה משמעות שמניחה את הדעת – אף על פי שבכל המצבים הללו יצירת האמנות דורשת את תשומת לב הצופה.

הספר מורכב משלושה נדבכים מצטברים: 1. בבסיס נמצא ציור ששמו “נעליים לבנות”; 2. על אודות הציור מתנהל דיאלוג “אחד עשר השאלות”, כשיחה שהיא אירוע, בין אסף רומאנו, האמן יוצר הציור, לבין חובב רשלבך, חוקר תרבות חזותית; 3. לבסוף, מוצעת רפלקסיה עיונית של רשלבך שמתייחסת הן לציור והן לתכני הדיאלוג. ככלל, הספר מבקש לברר מחדש את תופעת הלם המפגש עם יצירת האמנות. על כן, במסגרת העיון בשני הנדבכים הראשונים, רשלבך מציג היבטים שונים של חקר התרבות שנעים בין סמיולוגיה, פנומנולוגיה ופסיכואנליזה. על הדיאלוג, שהוא הנדבך השני, נאמר שהוא שיחה זורמת, חיה ומרתקת, ברמות שונות. היו שהעידו שעבורם הכתיבה בספר הזה נחוותה כמשתה אפלטוני רווי במטעמים. לכל הדעות, הספר הזה נתפס כמעורר מחשבה ביחס לשאלות עקרוניות.

חובב רשלבך הוא אמן, מעצב וחוקר, בוגר בצלאל. בימים אלו כותב עבודת דוקטורט, בחוג לפרשנות ותרבות באוניברסיטת בר-אילן, שעניינה היבטים פרשניים וביקורתיים בסוגיית הסגנון. מרצה ומלמד רישום ופילוסופיה במכון לאמנות במכללת אורנים, טבעון. מחבר הספר “מעשה האמנות – בין משמעות להתענגות: עיון על פי מחשבת רולאן בארת” (רסלינג).

אסף רומאנו הוא צייר, בוגר בצלאל. תואר שני (אקוויוולנט) ממשרד החינוך. מרצה ומלמד רישום וציור במכון לאמנות במכללת אורנים, טבעון; מלמד צילום במכללת תל חי. עבודותיו, שהוצגו בתערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות, נמצאות באוספי מוזאונים בישראל ובאוספים פרטיים בארץ ובעולם.

hovav_rashelbach_con_front-page-001


רסלינג

התנהגות מחירי הנדל”ן

מציאות או פיקציה?

עלי קריזברג

האם השקעה בנדל”ן בברלין או בפלורידה עדיפה על פני השקעה בישראל? האם נכון לקנות דירה בישראל במחירים הנתפשים כגבוהים מידי? התנהגות מחירי הנדל”ן התנודתית בעשור האחרון ברחבי העולם מעלה את השאלה המטרידה כל אדם, בין אם הוא קונה דירה לשימושו, בין אם הוא יזם בבתחום הנדל”ן ובין אם הוא מעצב מדיניות: האם מחירי הנדל”ן, במיוחד בשנים האחרונות בישראל, מציגים בועה שמטבעה להתנפץ או שקיים הגיון צרוף בהתנהגות המחירים.

ספר זה בוחן שאלה זו לעומק ומציג כלים המקובלים בענף למתן תשובה לשאלה, כך שכל אדם יוכל להגיע למסקנה מושכלת אשר לה השלכות ביחס ליכולתנו לנבא את התנהגות מחירי הנדל”ן בעתיד.

פרופ’ עלי קריזברג הוא מרצה למימון בנדל”ן. מרצה באוניברסיטת בר אילן, וכמו כן הרצה באוניברסיטאות רבות, ביניהן NYU, קולומביה, הטכניון ומכללת נתניה. לזכותו נסיון של 34 שנים ביזום נדל”ן בארץ ובחו”ל ויעוץ לחברות הגדולות ביותר במשק הישראלי. קריזברג ייסד את חברת הדירוג “מידרוג” יחד עם חברת הדירוג העולמית “MOODY’s” , וכמו כן ייסד את חברת היעוץ GSE. פרסם מאמרים רבים בעיתונות העסקית בישראל בתחום הנדל”ן וכתב מאות חוות דעת לבתי משפט ולדירקטוריונים של חברות ציבוריות בנושא נדל”ן.

book_868_big


כתר

לא גיבור

מאת: מארק אוון

מאנגלית: גיא הרלינג

מארק אוֹוֶן היה לוחם ביחידת העילית של הצי האמריקאי, “אריות הים”, במשך 13 שנים. במסגרת שירותו הוא השתתף במבצע החיסול של אוסמה בן לאדן ובאינספור מבצעים סודיים אחרים. ספרו הקודם של אוֹוֶן, המתאר את החיסול של בן לאדן, עורר שערורייה בארצות הברית ונאסר להפצה ברחבי העולם, שכן לטענת משרד ההגנה האמריקאי חשף מידע מסווג.

בלא גיבור מתאר אוֹוֶן את המסלול שעבר מילד באלסקה ללוחם באחת היחידות המובחרות והמסווגות ביותר בעולם, מהאימונים המפרכים ועד המבצעים המסוכנים בעיראק ובאפגניסטן. לצד אלה, אוֹוֶן מספר על הדרך שעשה כאדם וכלוחם: איך התגבר על פחד הגבהים שלו (תלוי בין שמים וארץ על צוק במדבר נבאדה), איך למד להתמודד עם מצבי לחץ (באמצע קרב יריות) ואיך ידע לסמוך על חבריו בעיניים עצומות ולתקשר עם מפקדיו (לפני מבצע שנראה לו כמשימת התאבדות).

לא גיבור חושף בפעם הראשונה לפני הקורא הישראלי את דרכי הפעולה של אחת היחידות המסקרנות והמפורסמות בעולם ופותח צוהר לעולמם של הלוחמים המשרתים בה.

לא גיבור - כריכה


 כנרת זמורה-ביתן

סדין אדום

מאת שייקה גביש

סדין אדום הוא סיפור חייו של אחד מבכירי המפקדים בפלמ”ח ובצה”ל, סיפור חיים שבמידה רבה הוא גם סיפורם של המדינה הצעירה ושל הנערים הצעירים שהתגייסו להגן עליה בגופם. בכל תחנות חייו של שייקה גביש הוא נשאר פלמ”ניק. איש ערכים, רעות, נתינה והקרבה, תכונות שמלוות אותו מאז התנדב בגיל 18 לפלמ”ח ועד ימים אלו, כשהוא סוגר מעגל כיו”ר עמותת הפלמ”ח ועושה להנצחת הפלמ”ח, אחד המפעלים הגדולים והחשובים ביותר בתולדות המדינה.

אלוף שייקה גביש, האיש שפיקד על המערכה, צמח מהפלמ”ח, שבו החל כחניך ועם הזמן הפך למפקד כיתה, מפקד מחלקה, מפקד פלוגה, קצין מבצעים ומפקד גדוד. גביש בחר להישאר בצבא גם לאחר המלחמה, ובשנת 1965, לאחר שורה של תפקידים, התמנה לאלוף פיקוד הדרום ופיקד עליו עד שפשט את המדים בשנת 1970. לאחר שחרורו שימש כמנכ”ל חטיבת המתכת ב״כור״ ובהמשך כמנכ”ל החברה. כיום, בגיל 90, הוא מכהן כיו”ר עמותת הפלמ”ח, והוא הרוח החיה בבית הפלמ״ח שמושך אליו עשרות אלפי מבקרים מדי שנה.

מחיר:  84 ₪ , 287 עמ’.

סדין אדום


רסלינג

 שלילה וחירות

במשנתו של לונגצ’נפה

גידי איפרגן

הרטוריקה של השלילה בכתביו של לוֹנְגְּצֶ’נְפָּה, המלומד והמורה הטיבטי בן המאה ה-14, עומדת במוקד ספר זה. הכוונה לביקורת שלילית ממוקדת, ומפתיעה למדי, ביחס לגישות פילוסופיות וביחס לפרקטיקות רוחניות, ששמה לה למטרה לפרק תהליכי המשגה מנטליים וליצור אפיסה או מצב של היעדר, רִיק. השלילה של לונגצ’נפה חריפה ובוטה: “ללא מנטרות, ללא טנטרות, ללא תזה פילוסופית סופית לטעון, ללא מתן תווית, ללא מדיטציה, ללא פעולה או פרי כלשהם, המצב של המנדלה המיוחדת מושלם מעצמו […] תודעה העסוקה בשאיפה לשחרור לעולם לא תהא משוחררת. בעצם העיסוק בחיפוש, המחפש מאבד את דרכו”.

בספר זה גידי איפרגן מתחקה אחר הקשר בין הידיעה המשחררת לתרגול הרוחני במטרה להבין את שלילת התרגול הרוחני ולהבהיר את סיבותיה ומניעיה בידי לוֹנְגְּצֶ’נְפָּה. הוא עושה זאת תוך כדי הימנעות מרקונסטרוקציה לשמה של משנת הדְּזוֹגְצֶ’ן, שיטתו של לונגצ’נפה. הוא מסביר כיצד אפשר ללמד וללמוד שלילה כתרגול (כולל שלילה של שלילה), ומתמקד בטבעם של התלמיד והמורה ובמערכת היחסים ביניהם באופן שלא נראה בעבר במחקר האקדמי שהוקדש ללונגצ’נפה ולכתביו. בכתיבתו איפרגן נע בין העבר להווה כדי להבין את לונגצ’נפה ומחשבתו. הוא סוקר התרחשויות וצורות שלילה מן העבר הטיבטי-בודהיסטי מצד אחד,  אך גם דן בצורות שלילה בנות-זמננו מן הצד האחר, כמו זאת של הערעור – שיטתו של ז’ורז’ בטאיי ביחס ל”חוויה הפנימית”. ספר זה בוחן את עבודתו של לונגצ’נפה כמורה ברגישות ובביקורתיות, וחומק בבטחה מפרשנויות המונעות מנאיביות מצד אחד ומחשדנות יתר מצד אחר.

ד”ר גידי איפרגן הוא עמית מחקר באוניברסיטת מונאש (מלבורן, אוסטרליה) בתחומי הפילוסופיה ההודית והבודהיזם הטיבטי. מאז תחילת שנות ה-90 הוא משתתף בסדנאות הדְּזוֹגְצֶ’ן בהנחייתו של נמקהאי נורבו רינפוצ’ה ומלמד יוגה ומדיטציה. במוקד כתיבתו עומדים הפילוסופיה, הפסיכולוגיה והתרגול המעשי של היוגה והדזוגצ’ן, תוך התייחסות לפילוסופיה קונטיננטלית. הקדים ותרגם לעברית את “מחזור היום והלילה: טקסט טיבטי על האימון בהתבוננות” מאת נמקהאי נורבו (גידי איפרגן, 1998).

gidi_ifergan_con_front-page-001


פרדס

וכל הים שומעים

מאת: חגית ורדי

בעריכת: יקיר בן-משה

* * * * * *  

(56 עמודים, 49 ₪)

וכל הים שומעים“, ספרה החדש, הרביעי במספר של חגית ורדי, עומד כולו בסימן הגאולה. באמצעות שפה ישירה, מהממת בצלילותה, מצליחה ורדי, כבדרך נס, לפתוח את שערי הכאב לתוך עולם של חום, חמלה ונחמה: “פתאום קם אדם / לא קורבן / משפשף את העיניים / מבין שהוא כאן / לא מביט בשעון / לא בודק את השמש / יודע שלא מאוחר / / להתחיל שוב מסע / ולבדוק את המחר”.

התנועה של הספר הנפלא הזה היא כל הזמן קדימה (“הביטי קדימה / ולא אל העץ הכרות / פן תהיי / נציב מלח”) – להיות בתנועה, לנוע ולהתנועע, לא עוד להביט אל הכרות, אלא על הצומח, לא להפוך לנציב מלח כאשתו של לוט שהביטה לאחור; אלא לדבוק במסע, גם במחיר קריעת המסכה וגילוי האמת (“טקס / קריעת המסכה / שלנו / ושלך / אולי זה יעזור / ותעזוב סוף סוף / תלך לדרכך”). אולי אז ניתן יהיה לחוש את התגשמותו של הנדר להיות חופשי, לא לרצות איש, בשקט של כמעט חצות.

יקיר בן-משה

עטיפה ג וכל הים שומעים


כתר

ניסוי משפחתי ששינה את חיינו ויכול להציל את חייכם

שנה ללא סוכר

מאת איב א. שאוב

מאנגלית: גליה אלוני-דגן, עיצוב העטיפה: שירה אלקבץ/דוד ויוסף , 284 עמ’, מחיר מומלץ: 68 ש”ח

אנו כחברה ק”ג יותר ממשקלו של כל אחד מעמיתינו לפני עשרים וחמש שנה/ כיום העולם המערבי סובל ממגפה של השמנת יתר בקרב תינוקות/ למרות שצריכת השומן ירדה, נתוני השמנת  היתר ממשיכים לעלות בכל שנה/ חברות המשקאות יצרו תמהיל של קפאין ומלח במשקאות קלים על מנת לייצר תחושת צמא/ אזרח אמריקאי צורך למעלה מ 28 ק”ג של סירופ תירס עשיר בפרוקטוז בשל שנה

איב נתקלה בסרט ששינה את חייה, הסרט הסביר עד כמה צריכת הסוכר אחראית לתחלואה ולהשמנת היתר החולנית של האומה האמריקאית.

היא התחילה ללמוד את הנושא ורתמה את משפחתה לאתגר שנראה בלתי אפשרי – לחיות 12 חודשים ללא סוכר, והמשימה הזאת נראית כל כך בלתי אפשרית מכיוון שבכל מוצר מעובד יש סוכר.

בשפה בהירה ומרתקת מביאה איב. א. שאוב את תהליך הגמילה מסוכר, התמודדויות מביכות מול חברים, משפחה ומלצרים, ומעלה מספר שאלות מטרידות- איך זה יתכן ששילוב של פעילות גופנית ודיאטה במקרים רבים לא מוביל לירידה במשקל? איך זה שאבותינו לא סבלו מעולם מעודף משקל? מהו ההבדל המהותי בין האופן שבו אנשים אכלו פעם לבין האופן שבו אנו אוכלים היום?

שנה ללא סוכר- כריכה


גוונים

ועכשיו שקט

שירים 2009-2014

 מאת: לאה תמיר אנגלרד

עורך: עמוס לויתן

* * * * * *

(82 עמודים, 50 ₪)

ועכשיו שקט” –  ספר ביכורים של לאה תמיר אנגלרד, אך לא ספר בוסרי, אלא ספר בוגר, בשל ומרשים. ספר המכנס כעשר שנות כתיבה בטרם ראה אור. ספר עשיר בחוויות, במראות, בניסיון החיים שלו ובלשונו השירית.

שירתה של לאה תמיר נובעת מצורך עז להעז ואולי אף להסתכן בפתיחת הרוכסן הנפשי המכסה על פחדים, תשוקות, זיכרונות, עבר רחוק וקרוב, געגועים לאהוב נשכח ונוכחות הילדים המספקים את העוגן הוודאי של קיומה. שיר זה הפותח את הקובץ, הוא שיר מרשים העשוי לתפקד גם כמוטו החובק את תפיסת שירתה של לאה תמיר. שירה הבולמת או חוסמת את העולם הבלתי-מודע שהתפרצותו עלולה לסכן את קיומה.

טווח הניסיון האנושי המקופל בין שורות אלה, ההולך ונפרש מראשיתו עד סופו, הוא מרגש ומרתק.

ספר השירים ועכשיו שקט מספר את סיפור חייה של לאה תמיר אנגלרד. הוא כולל שבעה שערים המעצבים, בחלקם, מסע נפשי ברגעי זמן שונים, הבונים סיפור חיים שראשיתו פולין וסיומו שכונת בבלי, תל-אביב. בין לבין מתוודע הקורא לתחנות המייצגות את ילדותה של המשוררת, פרקי התבגרות, השירות הצבאי, ביתם של הסבא והסבתא ברחוב החשמל בתל-אביב, ירושלים ועוד. מסע זה צובר את מלוא משמעותו בביקורה של המשוררת בקרקוב, בבית בו האם גדלה, משתטחת על רצפת העץ וחשה את כובד או את מועקת דורות משפחתה.

בספר 3 פואמות בפרוזה (“שבת בבבלי”, “אמא-שנה אחרונה” ו”אמא-אחרי מות”), המלוות את רגעיה האחרונים של אמה של המשוררת, שקיעתה ופרידתה מהעולם. 

לאה תמיר אנגלרד, ילידת 1952, כותבת ועורכת בעלת תואר ראשון (האוניברסיטה העברית), בספרות עברית ומחשבת ישראל. בת להורים ניצולי שואה, אם לארבעה, מתגוררת מזה 8 שנים בהרצליה.

עטיפה ג ועכשיו שקט


סטימצקי

זיכרונות אהבה משפיה

מאת: אוריאל לין

* * * * * *  

(123 עמודים, 69 ₪)

זהו סיפור אהבה מופלא בין שולי לאורי, שני חניכים בכפר הילדים ‘מאיר שפיה’, בתחילת העשור השני לחייהם.

אהבתם, המתחילה בהיסוס וגישוש, הופכת למרכז חייהם.  כשאורי מגלה כי מתחת לעליצותה התמידית של שולי מסתתר כאב עמוק המאיים על עתידה, הוא נוטל, ללא ידיעתה, אחריות ונאבק למענה. אהבתו של אורי והתייצבותו, באומץ נדיר, להגנתה, משנה את חייה של שולי לתמיד, ובד בבד משנה גם את חייו שלו.

זיכרונות אהבה משפיה” נכתב בהשראת אהבת-ילדות של אוריאל לין  וזיכרונותיו מכפר הנוער. בשפה קולחת מצליח לין לצייר בבהירות את השנים הקשות והקסומות ב’שפיה’, בשלהי מלחמת העולם השנייה.

הספר מיועד הן לנוער והן למבוגרים.

אוריאל לין, עורך דין ונשיא איגוד לשכות המסחר; אביר איכות השלטון, חבר כנסת לשעבר ומהמחוקקים החשובים של ישראל; כיהן בשורת תפקידים בכירים בשירות המדינה ופרסם למעלה מאלף מאמרים בכל העיתונים המובילים בישראל.

ספריו הקודמים שראו אור: “אבן דרך” (עיון), 2011; “ליעד והעורבים” (לילדים), 2014; “הגנה עצמית” (לנוער), 2015.

 עטיפה ג זיכרונות אהבה משפיה


פרדס 

עיגול אור בודד

מאת: נגה מרקמן

בעריכת: יקיר בן-משה

* * * * * * *

(108 עמודים, 49 ₪)

ספר שיריה החדש של נגה מרקמן, “עיגול אור בודד“, נוגע כל כולו בעגול האור של האני. זוהי שירה שלא מהססת לדבר אל הנעדר, החסר והפגום; שירה שמצד אחד רוצה להכיר את שפת ה”רגליים שעזבו כהרף עין מעקה חלון”, ומצד שני את שפת ה”ציפור כלואה מאחורי הסורגים”; זוהי שירה עזה, נוקבת וחושפנית, שמבקשת לגעת בבלתי מושג ולדבר בשפת הניתור והחלום.

להבדיל מספר שיריה הראשון של מרקמן, “בין המיתרים” (פרדס, 2013), אשר נגע בשירת הטבע, הגוף והעולם, ספרה החדש של מרקמן נוגע כל כולו בשפת הכאב והגעגועים. 

הכאב, על פי מרקמן, מצוי בחדרים, דחוק ומפותל עמוק לתוך עצמו – ובכך הוא קולע לשיווי המשקל של הספר כולו: בין חוץ לפנים, בין תנועה לקיפאון.  הכאב אמנם דחוק בחדרים, אך גם חודר ומתגנב “כמו תולעת”, בלי משים.

וכך גם ספר השירים כולו: “עיגול אור בודד” מתגנב לאט לתוך הלב. שם הוא מצוי, כמעט לבדו, בתוך החדרים – מרגש, מכאיב, אך בו- זמנית גם מלהיב את מחזור הדם – האין זו הסיבה שאנו אוהבים שירה?

                                                                                            יקיר בן-משה

עיגול אור בודד” הוא ספר השירה השני של נגה מרקמן. ספרה הראשון, “בין המיתרים”, ראה אור ב-2013, אף הוא בהוצאת “פרדס”.

עטיפה ג עיגול אור בודד