אורה ממליצה על “כשילד בא לעולם” מאת פרנסואז דולטו (תולעת ספרים)

הספר” כשילד בא לעולם”, מאת הפסיכואנליטיקאית הצרפתייה פרנסואז דולטו, יצא לאור לפני כעשר שנים בהוצאת “תולעת ספרים”. למהדורה זו יש מבוא מאיר עיניים על תורתה של דולטו, שהייתה גם רופאת ילדים. בהערת אגב נאמר שזהו תרגום ראשון לעברית של הספר, אך אין הדבר כך! בשנת 1987 יצא בהוצאת מעריב ספר בשם  “שאלה של אם” בתרגום אביטל ענבר, והוא-הוא הספר הזה.

והספר אכן מביא שאלות, בעיקר של אימהות, ואת התשובות שנתנה להן דולטו במסגרת תכנית רדיו, מהפופולריות בצרפת.

מדובר באמצע המאה שעברה. שאלות רבות מגיעות מהאזורים הכפריים של צרפת, שם עדיין חיות המשק “מתגוררות” בקומת הקרקע של הבית, והילדים ישנים כולם יחד במיטה אחת… מה לנו ולהם? ומה לנו ולפרויד ולאקאן, שדולטו הייתה תלמידתם? פרויד יצא זה מכבר מהאופנה, עד כדי כך שיש מוסדות אקדמיים שהפסיקו ללמד אותו…

אך מסתבר שהספר, או נכון יותר- עצותיה של דולטו, רלוונטיים גם היום בדיוק כאז. שכל ישר וחוכמת חיים הם ללא גיל.

הייתי אם צעירה מאד כשנתקלתי בספר הזה, ועלעול קצר הבהיר לי שזה בדיוק הספר שאני צריכה. קראתי בו שוב ושוב והוא עזר לי מאד.

ועכשיו אני הולכת לקרוא את הפרק על הסבתות…

אורה 11

מיכאל ממליץ על “סדרה של צרות” מאת למוני סניקט (כתר)

למוני סניקט הוא גאון.

או שמא עליי לומר, דניאל הנדלר הוא גאון. משום ש”למוני סניקט” הוא שם עט של סופר אמריקני צעיר שכתב סדרה בת שלושה-עשר ספרים שמהווה, בעיניי, ולמרות שאינני מחובבי הסופרלטיבים, יצירת מופת כבירה ששום סופרלטיב לא יספיק לה. מוגזם? אולי, אבל אני עומד מאחורי ההצהרה הזו.

שלושת ילדי משפחת בודלר – ויולט הבכורה, קלאוס האמצעי וסאני התינוקת – מאבדים את הוריהם בשריפת ענק. ביתם המפואר נהרס, ועליהם לעבוד לגור עם קרוב משפחה מרושע, הרוזן אולאף. בכל אחד מספרי הסדרה מנסה הרוזן להשתלט על הונם של יתומי בודלר, כשבכל ספר המזימות הופכות מורכבות יותר ומרושעות יותר. ולמוני סניקט, המספר את עלילותיהם העגומות של הילדים, לא מתנצל על כך! כך הוא כותב בפתח הספר הראשון בסדרה, “התחלה נוראה”:

קוראים יקרים, צר לי לומר שהספר שאתם מחזיקים בידכם הוא מאוד בלתי נעים. הוא מספר סיפור עצוב על שלושה ילדים חסרי מזל. אם כי האחים בודלר מקסימים וחכמים, חייהם מלאי צער ויגון. מהדף הראשון בספר זה, כשהילדים נמצאים בחוף הים ומקבלים בשורה נוראה, ולכל אורך הסיפור, אסונות רודפים אותם. אפשר לומר שהם מושכים אליהם פורענויות. בספר הקצר הזה לבדו, שלושת הילדים נתקלים בפושע חמדן ודוחה, בבגדים מגרדים, בשריפה הרת אסון, במזימה לגנוב את כספם ובדייסה קרה לארוחת הבוקר. חובתי המצערת היא לכתוב על כל האירועים הבלתי נעימים האלה, אבל אין כל סיבה שאתם לא תניחו את הספר הזה מיד ותקראו משהו משמח, אם זה הדבר שאתם מעדיפים.

סדרת הספרים המשובחת הזו, שמשופעת בציניות ובהומור שחור – שני מאפיינים לא שכיחים במיוחד בספרות ילדים – לא הצליחה במיוחד בארץ, וחבל. בסיבוב הראשון שלה, בהוצאת “מעריב-הד ארצי”, ראו אור חמישה מתוך שלושה-עשר הספרים. בשנתיים האחרונות הוציאה “כתר” מחדש את הספרים בזוגות – כל כרך מכיל שני ספרים. עד עתה ראו אור ארבעת הספרים הראשונים. האם אפשר לקוות שבקרוב נפגוש גם את השאר?

מיכאל 12

***

מילתא – חנות ספרים, יעקב 36, רחובות. טל. 08-6498979.

דוא”ל: milta.books@gmail.com

פייסבוק: facebook.com/miltabooks

12190797_448263948693813_6052524242410861408_n