מיכאל ממליץ על “בורות” / לואיס סצ’ר (עם עובד)

חשבתי שלכבוד הפינה הראשונה שלנו ב”קורא בספרים” (ותודה לירין כץ על הבמה המכובדת), אין מתאים מספר שזוכה באופו עקבי ובלתי מתפשר למאה אחוזי הצלחה כשאני ממליץ עליו. לא כמעט, לא בערך, לא רוב מכריע. כולם. כל נער/ה שקיבל/ה ממני המלצה על הספר הזה אהב/ה אותו – ובצדק גמור.

סטנלי ילנטס הוא נער שמגיע אל מחנה לעבריינים צעירים ששוכן על גדת אגם צחיח, ומתחיל לחפור בורות באדמת האגם. עובדי המחנה האיומים מתעמרים בו, נערים נוספים חופרים יחד איתו, השמש הצורבת קופחת, החפירה פוצעת ומייבלת ובסביבה אורבים נחשים ארסיים ולטאות מנומרות ארסיות אף יותר – ובתוך כל אלה סטנלי חושף סודות עתיקים על משפחתו ועל חבריו.

זהו ספר מעולה לא רק בגלל הדמיון הפרוע, דמוי-האגדה שבו, או בגלל ההומור היבש, או בגלל האופן הנהדר שבו כל חוטי העלילה נקשרים בסופו של דבר – אם כי כל אלה נמצאים שם, ובגדול.

מעל הכל זהו ספר שמתייחס בהמון כבוד לקוראיו הצעירים. הוא לא מתחנף אליהם או מנסה להצחיק באופן מודע-לעצמו, אלא סומך עליהם שיבינו, יצחקו ויתרגשו בעצמם. כמה מרענן!

והגדולה שלו, אגב, היא גם המלכוד איתו, כי כשבאים חבר’ה אחרי הקריאה שלו ומבקשים “ספר כמו ‘בורות'”, התשובה היא שאין כזה – הוא פשוט חד-פעמי.

אגב, ל”בורות” יש גרסה קולנועית שגם היא נהדרת, ומאוד מומלץ לצפות בה אחרי – רק אחרי, בבקשה – שקוראים את הספר.

בורות

אורה ממליצה על “תולדות המצור על ליסבון” / ז’וזה סאראמאגו (הספריה החדשה)

את הספר “תולדות המצור על ליסבון” מאת הסופר הפורטוגלי ז’וז’ה סאראמאגו, קראתי כשיצא לאור בעברית לפני כ-17 שנים, ואהבתי אותו מאד. את הקסם עושים סיפור אהבה לא-בנאלי, ומספר כל-יודע ודעתן, המספר את הסיפור ומפרשן אותו ללא הרף, בגוף ראשון רבים, באופן מיושן’ שאינו מקובל עוד בספרות המאה ה-20. בנוסף לדמויות ההיסטוריות והגיבורים הבדויים בני ימינו, אין ספק שהעיר ליסבון היא גיבורה מרכזית בספר, והקורא משוטט בסמטאותיה העתיקות, המוזכרות כל אחת בשמה, מטפס ברחובות התלולים, יורד לעבר נהר הטז’ו, נוסע בחשמלית ויושב בבתי הקפה. בדמיוני נראתה לי ליסבון דומה לחיפה – הר היורד אל החוף – וקיוויתי שיום אחד אוכל ללכת במסלול שהלך בו הגבור ריימונדו סילבה, בשעה שטווה את גרסתו שלו לתולדות המצור. הקיץ נסעתי לליסבון. לקחתי איתי את “תולדות המצור” כדי לקרוא אותו שוב, במקום בו הוא מתרחש. ליסבון היפה לא ממש דומה לחיפה, והספר לא איבד מחינו כהוא זה.

תולדות המצור

***

מילתא – חנות ספרים, יעקב 36, רחובות. טל. 08-6498979.

דוא”ל: milta.books@gmail.com

פייסבוק: facebook.com/miltabooks

ביום שני 7.9.15 בשעה 20.30 יתקיים בחנות ערב עם המשוררים ארלט מינצר (“נשקתי לחושך”) ותום הדני נווה (“מפי התן”). התכנסות ב-20.00 ליין ולכיבוד קל. הכניסה חופשית.

img_1671

אורה ניב ומיכאל פינשטיין, בעלי חנות הספרים "מילתא"