1) לכבוד 70 שנה להולדתו של חנוך לוין, הושק אתר חדש ברשת המכיל את כל כתביו. לכבוד האירוע פורסמה בנענע10 כתבה שלי שמתמקדת בשלושה נושאים ביצירתו של לוין: סאטירה, תאוות הגוף ו-מוות (עברית)

2) הסופר והוגה הדעות צבי ינאי נפטר השבוע בגיל 78. ינאי, שגדל באיטליה כנוצרי קתולי והפך בהמשך לקיבוצניק, עסק כל ימיו בקירוב המדע לציבור הרחב (הוא גם שימש מנכ”ל משרד המדע). בשנת 2006 זכה בפרס ספיר עם ספרו “שלך, סנדרו”. כאן אפשר לקרוא פוסט לזכרו של צבי ינאי שכתב דויד פרץ באתר “תרבות.Il”  (עברית)

3) עוד טור באשר לחוק הספרים העומד להיכנס לתוקפו בעוד קצת יותר מחודשיים. ירון סדן טוען שסטימצקי עושקת את הוצאות הספרים (עברית)

4) תופעת השבוע בפייסבוק הייתה ללא ספק מטר רשימות הספרים שצצו מכל עבר. המשחק היה פשוט: כל אחד כותב עשרה ספרים שהשפיעו עליו ומתייג עשרה אנשים אחרים. לא לגמרי ברור מי הצית את התופעה, אבל בעמוד הפייסבוק של הבלוג תוכלו לקרוא ריכוז משמעותי של הרשימות האלה אם אתם חושקים בניימדרופינג אינסופי של ספרים (עברית)

5) ובעקבות מתקפת הרשימות הזו (בנוסף לרשימות סוף השנה שצצות תחת כל עץ רענן), נחמד לקרוא ראיון ישן שנתן אומברטו אקו לדר שפיגל הגרמני ובו הוא טוען ש”אנחנו אוהבים רשימות כי אנחנו לא רוצים למות”. האתר באזז פיד הוציא 6 ציטוטים בולטים מהראיון בעניין רשימות הספרים (אנגלית)

6)[ויה אלכסוןהספריה הלאומית הבריטית העלתה השבוע לאינטרנט מעל מיליון איורים מהאוסף שלה לשימוש חופשי. האיורים מכסים 300 שנה של ספרי מדע, ספרי ילדים, ספרי מסעות ותעודות שונות, והאוצר בן או’סטין מגדיר אותם “מיליון צעדים ראשונים בדרך לשימוש חופשי כללי באוצרות הספריה” (אנגלית)

7) לפעמים כדאי להסתכל בקנקן – הניו יורק טיימס בוחר את עטיפות הספרים הטובות ביותר לשנת 2013 (תמונות, אנגלית)

8) בוקר אחד התעורר גרוגר סמסא וגילה שיצרו משחק מחשב המבוסס על יצירתו של פרנץ קפקא (וידאו, אנגלית)

 

9) 14 ספרים משנת 2013 שכל חובב מוסיקה צריך לקרוא (או כך לפחות לפי האתר באזזפיד) (תמונות, אנגלית)

10) חיים מזר כותב באתר “יקום תרבות” על התעלומות שמאחורי המיתוסים הקדומים (עברית)

11) מפה אינטרקטיבית חדשה מאפשרת לחוות טוב יותר את המסע של אודיאוס בדרך הביתה לאיתקה. כאן אפשר לראות את המפה וכאן לקרוא את ההסבר (תמונות, אנגלית)

12) הסופרת אביבית משמרי (“הזקן השתגע”) משמשת פעם בשבוע כ”הורה-מלמד” בבית הספר של ילדיה, שם היא מעבירה שיעור בשם “מעבדת שירה” לילדי הכיתות הנמוכות של היסודי. היא החליטה לחלוק את השיעורים האלה בבלוג שלה שנקרא “כותבת מוחקת”(עברית)

13) [ויה אילן בוק] ה- Publishers Weekly בחר באורן טייכר כאיש השנה שלו. מלבד השם הישראלי החשוד, מסתבר שטייכר, כ-“יושב ראש מוכרי הספרים” בארצות הברית (American Booksellers Association) שיקם את חנויות הספרים העצמאיות בארה”ב והוביל אותן למהפכה של ממש (אנגלית)

14) מדלן קרום מההאפטינגטון פוסט כותבת על ביקורות ספרים שליליות וטוענת שהן מקור כל רע (אנגלית)

15) באחד הגיליונות האחרונות של “מוסף שבת” של מקור ראשון, הופיעו כתבות ספרותיות רבות וביניהן – גילית חומסקי ביקרה בניו יורק וראיינה את הסופרת סירי הוסטוט ושמואל פאוסט כתב על הקשר שבין קלישאות וקריאה (את כל הגיליון אפשר לקרוא כאן) (עברית)

16) ראיון קצר של יניב מגל (גלובס) עם הסופרת נורית זרחי בעקבות ספרה החדש (עברית)

17) עדנה אברמסון (הרפובליקה הספרותית) סוקרת בקצרה 6 ספרי ילדים חדשים (עברית)

18) סרטון וידאו של הסופרת הגר ינאי ובו היא מסביר כיצד אפשר להתגבר על מחסום כתיבה (וידאו, עברית)

19) אם נולדתם אחרי שנת 1982, תוכלו לבדוק ברשימה הבאה איזו מילה נולדה יחד אתכם באותה שנה. במקרה שלי התשובה היא “שופוהוליק” – קונה כפייתי :/ (אנגלית)

20) הסופר דייב אגרס מפרסם מאמר בגארדיאן הבריטי ובו הוא טוען שסופרים אמריקאיים חייבים להביע עמדה כנגד מעקב הטלפונים שביצע ה-NSA  אחרי אזרחים כפי שהדליף אדוארד סנודן (אנגלית)

21) יונתן פיין שהוציא לאחרונה את ספר הביכורים שלו “משוחרר”, בחר במדור הספרים של וואיינט חמישה ספרים על ילדים שגדלים בעל כורחם (עברית)

22) כתבה בשיקאגו טריביון על ספריות שהמציאו את עצמן מחדש במאה ה-21 (אנגלית)

23) השחקן ג’ייסון סגל יגלם את דמותו של דיוויד פוסטר וולאס סרט חדש על חייו של הסופר שייקרא ” The End of the Tour” (אנגלית)

24) מאמר בהאפטינגטון פוסט מבקש להפריד בין מיתוסים ומציאות בכל הקשור להוצאה עצמאית של ספרים (אנגלית)

25) בר חיון (אלכסון) מנתח את שירו של ביאליק “מאחורי השער” ושואל האם הוא משל קפקאי או המנון כנעני? (עברית)

26)[ויה יפן מונוגטארי] בספרים של הרוקי מורקמי מופיעים לא מעט מאכלים. בכתבה של עיתון אסהי מספר שף יפני על נסיונו להכין את אחת הארוחות המופיעות ב”יער נורבגי” (תמונות, אנגלית)

27) בהאפטינגטון פוסט כותבים על ספרי ילדים מתחילת המאה ה-19  (תמונות, אנגלית)

28) ולסיום, הסופר גארי שטיינגרט (“המדריך לרוסי המתחיל”, “אבסורדיסטן”) והשחקן ג’יימס פרנקו משחקים כזוג נשוי בטריילר משעשע לקראת ספרו החדש של שטיינגרט שייקרא ” Little Failure” (וידאו, אנגלית)