1) מהו הספר האהוב עלייך? 

 יש כמובן כמה ומאוד קשה לבחור אבל אני יכולה להגיד ש”פעמון הזכוכית” של סילביה פלאת’ הוא ספר ענק ומכונן, כמו גם “סוף דבר” ו”זיכרון דברים” של יעקב שבתאי.

 מהסופרים בני-ימינו, “שואה שלנו” של אמיר גוטפרוינד הוא ספר מופתי בעיניי וגם “לב מתעורר” של גיל הראבן.

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

יש הבדל בין ספרים  שאני קוראת היום כאדם בוגר והם בז’אנר ספרי הילדים, לבין ספרי ילדים שקראתי בילדותי ואהבתי אותם מאוד. בילדותי אהבתי מאוד את “ויהי ערב” ואת “איה פלוטו” – בתור ילדה קטנה. ובתור ילדה בכיתות בית הספר היסודי, את  “אורה הכפולה“, את “פצפונת ואנטון“, את “האסופית“. היום, כאדם בוגר וכמי שעוסק רבות בספרות ילדים, אני אוהבת מאוד את “רוני ונומי והדוב יעקב” של מאיר שלו, וגם את “אבא עושה בושות” שלו. אני אוהבת את ספרי הילדים של דויד גרוסמן בלי יוצא מן הכלל. את “דמעות ורודות” של חנה גולדברג שנגע ללבי כל כך והוא ספר חובה ממש לילדים בגיל הגן.

3) מה הספר האחרון שקראת? 

רומן וינאי” של דוד פוגל.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?  

צילה” של יהודית קציר. אהבתי מאוד בהתחלה. ואז , אחרי 100 עמודים, לא ידעתי מה לעשות עם עצמי. הרגשתי שהספר מלא ומתיש. הרגשתי שאני מאכזבת את עצמי. הייתי מתוסכלת. כל כך רציתי ליהנות ממנו עד הסוף ולא המשכתי אותו. התחלתי בשמחה ובציפייה ולבסוף הרגשתי שזו התרסקות אחת גדולה.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

האיש המת” מאת אוריה שביט.

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

 יש המון. אבל המרכזיים בהם בעברית, הם מאיר שלו, גיל הראבן, אמיר גוטפרוינד, יעל הדיה. המתורגמים: ספרי המתח של איאן רנקין, קים מונזו שהוא סופר קטלאני, סטפן צוויג, פול אוסטר, ג’ונתן פראנזן ורוברטו בולניו.

7) ספר שנתן לך השראה? 

ללא ספק “פעמון הזכוכית” של סילביה פלאת’.

8) ספר עיון מומלץ? 

המוות חשוב לחיים” של ד”ר אליזבת קובלר-רוס ו”הורים טובים מדי” של ד”ר שולמית בלנק ואורלי פוקס-שבתאי

***

יעל שכנאי, 50, סופרת, עורכת ומו”לית.  זה עשר שנים הבעלים והמו”ל של הוצאת רימונים, הוצאה שמתרגמת ספרות איכותית מספרדית וקטלאנית ומשפות נוספות, ומוציאה ספרות מקור ישראלית למבוגרים, נוער וילדים.

בנוסף, הוציאה לאור ב’רימונים’ ספר ילדים בשנת 2004 שנקרא “נמשים כמו כוכבים“, וב- 2008, את קובץ הסיפורים הקצרים, “פירורי קינמון“. ספרה, “אור נדלק במרפסת” יצא ב- 2012, בספריית הוצאת מעריב, מבית כתר הוצאה לאור.

לכבוד השאלון יעל הסכימה לספר קצת על עצמה, על ההוצאה שלה ועל הספרים שהיא עומדת להוציא לאור בקרוב: 

 

נולדתי בשנת 1962 בתל אביב. בגיל שלוש-עשרה, נסעתי עם משפחתי לשליחות של הוריי בלונדון למשך ארבע שנים, שם סיימתי את שנות לימודי בתיכון. בארץ למדתי וסיימתי תואר ראשון בספרות אנגלית, בפסיכולוגיה ובמדעי המדינה. לאורך השנים, עבדתי במשרדי פרסום ובשיווק ולפני 17 שנים לאחר השלמת תעודת עריכה ספרותית ולשונית בעברית, התחלתי לעבוד כעורכת פרילנסרית בהוצאות לאור גדולות בישראל. בינתיים גם נישאתי ואני אם לבן 15 ובת 21. לפני כעשור פתחתי את רימונים הוצאה לאור, הוצאת ספרים איכותית שהוציאה מאז קרוב ל 200 ספרים, לאור.

שלושת הספרים שעומדים לצאת לחגים ברימונים ויהיו בחנויות כבר מה-13 באוגוסט הם שני ספרי ילדים ונובלה מרגשת ומטלטלת העוסקת במקרה יחיד מתוך עשרות מקרים שאירעו במלחמת יום הכיפורים, שבחג הקרוב ימלאו 40 שנה לפריצתה. ספר הילדים הראשון הוא ספרה של נורית זרחי, “פוקסיה ופוקסין” לבני 4-7 וכתמיד, ספריה של זרחי הם על-גילים וגם מבוגרים יכולים להעמיק בהם בכל גיל. איורי הספר הם של הילה חבקין. הספר השני הוא “אריה זה”ב” מאת לימור טלמור. ספר שמלמד את יסודות כללי הזהירות בדרכים בעזרת אריה שמגיע לעיר מהג’ונגל הגדול וילדון קטן שהוא פוגש, מלמד אותו איך להסתדר בדרכים, בכבישים ועם רמזורים. הספר מיועד לילדי גן וכיתות א’-ב’ ואת האיורים הנפלאים שלו אייר שחר קובר.

הספר השלישי הוא נובלה קצרה שנקראת “למראית אַיִן” מאת פרופ’ מאירה וייס שהיא פרופסור אמריטוס לאנתרופולוגיה של הרפואה, המדע והגוף. הנובלה מבוססת על מקרה אמיתי וחלקים ממנה נלקחו מתוך יומני השדה של המחברת שערכה בעת ההיא את המחקר הראשון שלה באנתרופולוגיה. מחקר על הורים שכולים שגילוי נסיבות מותו של בנם במלחמה מביא לתוצאות הרסניות לגבי הדמויות המעורבות בנסיבות אלה.

לכניסה לאתר הבית של הוצאת רימונים לחצו כאן.

יעל שכנאי ספרים