1) בשעה טובה (או רעה, תלוי בעיני מי) אושר חוק הספרים בכנסת וייצא לדרך בפועל בסביבות אפריל שנה הבאה (עברית)

 

2) מוסף גלריה של עיתון “הארץ” יצא בפרוייקט מיוחד וקבע מי הם מאה האנשים המשפיעים ביותר בתרבות הישראלית. במקום הראשון הספרותי נבחר מנחם פרי. את רשימת תשעת האחרים אפשר לקרוא כאן (עברית)

 

3) השבוע שותף ברחבי הרשת ראיון גזעני של רשת פוקס עם מומחה לדתות שכתב ספר על ישו “על אף” היותו מוסלמי (לדעת המגישה מדובר בניגוד עניינים). בהמשך השבוע הספר כבר הגיע לראש רשימת רבי המכר (וידאו, אנגלית)

 

4) ובעקבות אותו ראיון באתר באזזפיד מציעים עוד 7 ספרים שעוסקים בדת ונכתבו על ידי מומחים אקדמאים בני דת אחרת (אנגלית)

 

5) מתי שמואלוף (“ישראל היום”) על החשש לפגיעה במקצוע הספרות (עברית)

 

6) בתחילת החודש נחגג “יום קנדה” ולכבוד כך בבלוג Books Tell You Why הכינו רשימה קצרה של סופרים קנדים חשובים ומשפיעים (אנגלית)

 

7) שרי שביט (וואיינט) כותבת על הספר “הנסיכה הקסומה”, 40 שנה אחרי שיצא לאור לראשונה (עברית)

 

8) תחרות אגרסיבית חדשה ניצתה סביב מכירת ספרים באינטרנט: האתר Overstock הצהיר שמחיריו יהיו נמוכים בעשרה אחוזים מאלה של אמזון. באמזון לא נשארו חייבים והורידו את המחירים גם הם. לא ברור אם התחרות תיעצר או שהיא תביא למכירות במחירי הפסד, אבל שווה לעקוב (אנגלית)

 

9) סטיבן רוקסבורג היה העורך של סופר הילדים רואלד דאל בין השנים 1981-1987. ב- Publishers Weekly מביאים את זכרונותיו מעריכת הספר “המכשפות” של דאל (אנגלית)

 

10) שלושה פרוייקטים חדשים של מימון המונים: הראשון – ספר צילום נדיר מחיי הלילה של תל אביב בשנות ה-80 בשם “אנשי הפינגווין” שמבקש להוציא אריאל סמל שהיה מאושיות חיי הלילה של אותה תקופה. ויש גם סיפור אהבה שמעורב בפרוייקט ואפשר לקרוא עליו כאן. המיזם השני –  מבקש להציל מסגירה את חנות הספרים “קדמת עדן” של קובי קמין . והפרוייקט השלישי קשור בהוצאת ספרים חדשה של הרצל פרנקל בשם book4u ששמה למטרה “לעקוף את המונופולים של רשתות הספרים” (וידאו, עברית)

 

 

11) בשבוע שעבר כתבה סטפני לוצ’יאנוביץ בניו יורק טיימס שנמאס לה להקריא לבנה סיפורים. ג’ולי דניאלסון מה Kirkus Reviews ענתה לה בטור משלה (אנגלית)

 

12) ליאת אלקיים (עיתונאית “הארץ”) משתתפת בפרוייקט “מחבב/אוהב/מעריץ/מעריץ” של כנרת רוזנבלום בבלוג “פריזאית” וכותבת על הסופרת האמריקאית קתרין הריסון (אנגלית)

 

13)מחקר חדש (בלגי) קובע שמילוי חנות ספרים בריח של שוקולד מאריך את זמן הקנייה. באתר באזזפיד סיכמו את המחקר בכמה משפטים ופיזרו אותם בין תמונות גדולות ומגרות של שוקולד וספרים (אנגלית)

 

14) 100 סיפורי המדע הבדיוני הטובים ביותר שנכתוב על ידי נשים (אנגלית)

 

15) הסופרת מרגרט אטווד כותבת לראושנה בחייה אופרה על חייה הטראגיים של הגיבורה הקנדית פאולין ג’ונסון (אנגלית)

 

16) דני קרמן כותב בבלוג שלו על סופרים שהיה רוצה לכתוב כמותם מלורנס סטרן ועד ויסלאבה שימבורסקה (עברית)

 

17) היחס לסופרות אלכוהוליסטיות שונה מהיחס לסופרים אלכוהוליסטים. מדוע? (אנגלית)

 

18) הסופרת יהודית קציר בראיון קצר ל”גלובס” (עברית)

 

19) [ויה תמי זר] מכתב ששלח ארנסט המינגווי לחברו סקוט פיצ’ג’רלד לאחר שקרא את ספרו “ענוג הוא הלילה” (אנגלית)

 

20) סקוט פיצ’ג’רלד כתב בשנת 1936 רשימה של 22 ספרים שחובה לקרוא (אנגלית)

 

20) ג’יי. אר. אר טולקין מקריא מ”שני הצריחים” – הספר השני בטרילוגיית “שר הטבעות” (שמע, אנגלית)

 

 

21) איילת רוזן (‘מאקו’) כותבת על הספר “ניסוי היופי” מאת העיתונאית פיבי בייקר הייד, שהחליטה לעשות ניסוי ולהמנע מאיפור ושופינג במשך 13 חודשים. היא מנסה לענות על השאלה איך דיכוי נשים קשור לשעבוד למראה החיצוני? (עברית)

 

22) מחקר חדש קובע כי כדאי למורים לקרוא יותר ספרים ילדים (אנגלית)

 

23) 15 חיות בדיוניות שצריכות להשאר בתוך הספרים שלהן ולא לצאת מהם לעולם (תמונות, אנגלית)

 

24) תוכנית רדיו חדשה בשם “עצמאית בשטח” שעורכת ומגישה ענת שרון-בלייס ברדיו עמק יזרעאל. התוכנית מוקדשת לחנויות ספרים קטנות, חנויות יד שנייה, מיזמים ספרותיים אלקטרוניים עצמאיים ועוד. היא משודרת בימי  ראשון מ-19:00-20:00 (שמע, עברית)

 

25) משורר עיראקי בשם באסים אל-אנסאר אומר בראיון לבלוג Arabic Literature ש”שירה היא המקור לכל האמנויות” (אנגלית וערבית)

26) “לבנות מחדש את לוב” – ראיון עם סלאח אל חדד, סופר לובי שהיה ב”רשימה שחורה” תחת שלטון קדאפי ונמצא בגלות באירלנד במשך 18 שנה. הוא טוען שתרבות בטריפולי, עיר הולדתו, חשובה בדיוק כמו מים ומזון (אנגלית)

 

27) האקדמיה ללשון עברי פרסמה מדריך מקוצר שמסביר כיצד יש לנקד (עברית)

 

28) כריס מרטין שהיה מעורב בהפקת סדרת הטלוויזיה “גיבורים”, ביים וכתב בעבר סרט קצר בשם The Lord of the Libraries (“שר הספריות” בתרגום חופשי) בהשראת טריולוגיית “שר הטבעות (וידאו, אנגלית)

 

 

29) בעיקרון, לא נהוג בבלוגים ספרותיים לפרגן לאחת משתי הרשתות הגדולות, אבל נחרוג ממנהגינו בעקבות ההתפעלות בעולם מהקמפיין הפרסומי של סטימצקי. גאווה פרסומית ישראלית.  (תמונות, אנגלית)

 

30) מוסר ההשכל של 31 יצירות ספרותיות גדולות מסוכם במשפט אחד לכל יצירה (אנגלית)

 

31) האמנות האבודה של המציאה האקראית – במגזין The Atlantic Wire כתבו על אבדן היכולת שלנו להיתקל במקרה במוצרי תרבות (ספרים, דיסקים, סרטים) בעידן הקנייה המקוונת. או – מה קורה כשיש פחות ופחות חנויות פיזיות שמציעות באופן מציאותי מוצרי תרבות בתוך חלל סופי אחד (אנגלית).

 

32) 24 תמונות של סופרים מפורסמים בתקופת נעוריהם (תמונות, אנגלית)

 

33) “ספרי הפרידה” (Breakup) הטובים ביותר (אנגלית)

 

34) טור בניו יורקר על ההנאה בקריאת מתכונים (אנגלית)

 

35) ולסיום – מערכון קלאסי של מונטי פייטון בו מתחרים אוסקר וויילד וג’ורג’ ברנרד שו בקרב משפטים שנונים (לתשומת ליבו של הקורא יאיר לפיד) (וידאו, אנגלית)